ემარჯვენე ყაიდის პარტიები, იძლიერებენ თავის პოზიციებს ძველ სამყაროში.
ბოლო არჩევნებზე, მემარჯვენე ფლანგის, ნაციონალ-კონსერვატიული პარტიები აღწევენ ხელშესახებ წარმატებას მთელს ევროპაში და ლიდერობენ საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვებში
უკმაყოფილო ამომრჩევლები, მათ სულ უფრო აქტიურად უჭერენ მხარს. ზოგიერთი ლიბერალი მიმომხილველი შიშობს, რომ ევროპას თავს დაატყდება „მემარჯვენე ცუნამი“. უკვე დიდი ხანია, რაც ისთებლიშმენტი – მემარჯვენე ახალბედებს არ აკარებს ხელისუფლებას, მაგრამ სიტუაცია თანდათან იცვლება. იტალიას, შემოდგომიდან მოყოლებული, მყარად განაგებს მემარჯვენე ხელისუფლება. მემარჯვენეები მტკიცე ნაბიჯებით მიიწევენ წინ ძველი კონტინენტის ბევრ ქვეყანაში, დაწყებული გერმანიიდან და საფრანგეთიდან, დამთავრებული ესპანეთით, სკანდინავიით, ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპით. „დამცავი კედლის“ და „სანიტარული კორდონის“ პოლიტიკა, რომლის მიზანსაც წარმოადგენდა მემარჯვენეებისთვის ხელისუფლებისკენ სავალი გზის ჩახერგვა, წარუმატებლად მიმდინარეობს და სადაცაა დასრულდება.
მემარჯვენე ძალების ევროპაში მომძლავრების მთავარი მიზეზი – ესაა  მასობრივი არეულობები, ცხოვრების გაძვირება და ენერგორესურსებზე ფასების ზრდა, რაც უკრაინაში მიმდინარე შეიარაღებულ კონფლიქტს მოჰყვა. ამას გარდა, მემარჯვენე პარტიების  უმრავლესობა, სკეპტიკურად არის განწყობილი ევროკავშირის მიმართ, თუმცა საგარეოპოლიტიკური მისწრაფებები, ყოველთვის არ არის თანმიმდევრული და მყარი. უკრაინის კონფლიქტის გამო, რუსეთის მიმართ დამოკიდებულება, ბევრჯერ გახდა მემარჯვენე პარტიებს შორის უთანხმოების მიზეზი. ამ საკითხს მოგვიანებით მივუბრუნდებით. ამჯერად, დავიწყოთ მცირე პოლიტიკური ექსკურსით, რათა მეტი წარმოდგენა გვქონდეს ბებერ კონტინენტზე  მიმდინარე  ცვლილებების თაობაზე. დავიწყოთ გერმანიით, სადაც ხსენებაც კი ქრისტიან დემოკრატებზე უფრო მემარჯვენე პარტიისა, მკრეხელობა იყო. მას ანგელა მერკელი უძღვებოდა.  ასევე არსებობდა  ქდკ-ს მონათესავე ქრისტიან-სოციალური კავსირი (ქსკ). მერკელმა მიიღო სტრატეგიული გადაწყვეტილება, გადახრილიყო მარცხნივ, მან ბედის ანაბარა მიაგდო ტრადიციული კონსერვატიული ფრთა და ვაკუუმი შექმნა მარჯვენა ფლანგზე. ეს ვაკუუმი შეავსო ევროსკეპტიკოსების ახალმა პარტიამ – „ალტერნატივა გერმანიისთვის“, რომელიც 2013 წელს, ევროს კრიზისის დროს დაფუძნდა. 2015 წელს, მერკელმა გაუღო საზღვრები მილიონზე მეტ მიგრანტსა და დევნილს ახლო აღმოსავლეთიდან და აფრიკიდან. პოლიტიკური ისტებლიშმენტისა და მედიის მხრიდან  გაშმაგებული წინააღმდეგობისა და ოსტრაკიზმის მიუხედავად, „ალტერნატივა გერმანიისთვის“ – მოხვდა ფედერალურ პარლამენტში, ბუნდესტაგში.
საზოგადოებრივი აზრის ბოლო გამოკითხვები აჩვენებს, რომ „ალტერნატივას“ მხარდაჭერა – ორჯერ ან სულაც სამჯერ გაეზარდა და ახლა 20%-ს და შესაძლოა – უფრო მეტსაც შეადგენდეს. ეს გამოიწვია საზოგადოების უკმაყოფილებამ, რაც მოჰყვა გერმანიის ეკონომიკის  და კლიმატის მინისტრის, მწვანეთა  წარმომადგენლის სკანდალურ წინადადებას, აკრძალულიყო გაზის გამათბობელი ქვაბები. გამოკითხვების თანახმად, „ალტერნატივა“ აშკარად უსწრებს მმართველი – ოლაფ შოლცის სოციალ-დემოკრატიულ პარტიას. მისი სამპარტიული კოალიციური მთავრობა (გსდპ, მწვანეეები და ლიბერალური თავისუფალი დემოკრატიული პარტია) უკიდურესად არაპოპულარული გახდა. ბოლო გამოკითხვების თანახმად, რომელიც სახელმწიფო სამაუწყებლო კომპანია ABD-მ ჩაატარებინა, ამომრჩეველთა 79% აცხადებს, რომ უკმაყოფილოა მმართველი პარტიის პოლიტიკით.
მემარჯვენეთა გაძლიერება გერმანიაში, იწვევს, არათუ შეშფოთებას, არამედ ისტერიკას სხვა პარტიებში. მათ კინაღამ აპოლეპტიკური დარტყმა მიიღეს, როცა „ალტერნატივას“ კანდიდატმა ისტორიული გამარჯვება მოიპოვა ზონენბერგის ფედერალურ მიწაზე, თიურინგიაში (ქვეყნის აღმოსავლეთი). გერმანიის კონსტიტუციური დაცვის ფედერალურმა  უწყებამ, რომელიც კონტრდაზვერვით არის დაკავებული და რომელიც შემჩნეულია პოლიტიკურ მიკერძოებასა და არასასურველი ოპოზიციური ორგანიზაციების შევიწროებაში, „ალტერნატივა გერმანიისთვის“ ამხილა ექსტრემიზმში. თუმცა იარლიყების მიწებება  (სახელისუფლებო ორგანოების მხრიდან), უკვე ნაკლებეფექტიან იარაღად იქცა. ამომრჩევლები უბრალოდ აღარ აქცევენ ყურადღებას ასეთ საყოველთაო  მოწოდებებს.
ქრისტიან-დემოკრატიული კავშირი მძიმე დღეში აღმოჩნდა. მან პირობა დადო, რომ ააგებდა „დამცავ კედელს“ მემარჯვენე კონკურენტის წინააღმდეგ, თუმცა ამ კურსის შენარჩუნება სულ უფრო ჭირს, განსაკუთრებით აღმოსავლეთ გერმანიის მიწაზე, ანუ ყოფილი გდრ-ის ტერიტორიაზე, სადაც „ალტერნატივას“ მხარს უჭერს ამომრჩეველთა მეოთხედი თუ სულაც მესამედი.
„დამცავი კედლის“ სტრატეგია (საფრანგეთსა და გერმანიაში მას ხშირად უწოდებენ „სანიტარულ კორდონს“) აუცილებლად ჩაფლავდება თუ გაგრძელდება პოლიტიკური რეალობის უარყოფა იმ ვითარებაში, როცა მემარჯვენე ფლანგის ოპოზიციური პარტია ძალზე დიდია, დემოკრატიის პირობებში მისი გარიყვა – საკანონმდებლო და აღმასრულებელი საქმიანობიდან – შეუძლებელია.
საფრანგეთში ვხედავთ, რომ აპრილის სოციოლოგიურმა კვლევამ დაადასტურა: მარინ ლე პენი დღეს ყველაზე პოპულარული პოლიტიკოსია ქვეყანაში და ის უსწრებს მაკრონს, რომელსაც გაუცხოებულ და მედიდურ მმართველად მიიჩნევენ. ასეთი განწყობა განსაკუთრებით თვალსაჩინოა უბრალო ადამიანებში, რომლებიც უპირისპირდებიან მთავრობის არაპოპულარულ საპენსიო რეფორმას. ახლა საფრანგეთში, ისევ დაიწყო არეულობა (პარიზის შემოგარენში), რომელიც ძირითადად აფრიკელი და არაბი მიგრანტებით არის დასახლებული. რასობრივი ნიშნით ამბოხებებმა, ბოლო დროს იფეთქა პარიზში, მარსელში, ლიონში და სხვა დიდ ქალაქებში.
ანალოგიური ვითარებაა შვედეთში. მცდელობამ, პოლიტიკური საქმიანობიდან მოეკვეთათ მემარჯვენე პარტიები  და ამგვარად შეენარჩუნებინათ სტატუს-კვო, შედეგი ვერ გამოიღო. მიგრანტთა ნარკოდაჯგუფებებს შორის გაჩაღებული მრავალწლიანი ომის, თითქმის ყოველდღიური სროლებისა და აფეთქებების გამო, ამომრჩევლები განრისხებული არიან  არსებული რბილი საემიგრაციო პოლიტიკითა და უშიშროების სამსახურების უმოქმედობით. ეს კი აძლიერებს მემარჯვენე პარტიის – „შვედი დემოკრატების“ პოზიციებს. რესპექტაბელობის მოსაპოვებლად, მათ სტრატეგიული არჩევანი გააკეთეს ზომიერ განცხადებებზე, რადიკალი წევრები დაითხოვეს თავისი რიგებიდან და დროთა განმავლობაში, მათ წინააღმდეგ აგებული „დამცავი კედელი“ გადაინგრა.
„შვედმა დემოკრატებმა“, გასული წლის სექტემბერში, მოახდინეს გარღვევა არჩევნებზე. დღეს მათ მხარდაჭერაზეა დამოკიდებული ახალი მემარჯვენე-ცენტრისტული კოალიცია. მეზობელმა ფინეთმა, ასევე გადაუხვია მარჯვნივ. მისი პოპულისტური მემარჯვენე პარტია –  „ჭეშმარიტი ფინელები“, გასულ თვეში შევიდა კოალიციურ მთავრობაში (თუმცა მოასწრო გახვეულიყო სკანდალებში და ის რასიზმში ამხილეს). ბოლო დროის „მემარჯვენე-წარმატების“ სიმბოლოდ იქცა – ჯორჯა მელონის „იტალიის ძმების“ გამარჯვება სექტებრის არჩევნებზე. ის პირველი პრემიერ-მინისტრი ქალბატონია ამ პოსტზე და ყველასთვის მოულოდნელად სტაბილურად უძღვება მემარჯვენე მთავრობას. მართალია მემარცხენეებმა ყველანაირად სცადეს მისი გაშავება და „პოსტფაშისტი“ უწოდეს, მაგრამ გამჭრიახმა, ჯიუტმა და მომხიბლავმა მელონიმ, მოიპოვა  ფართო მხარდაჭერა, რაკი გამოვიდა პოლიტკორექტული მემარცხენეობის, სოციალური ინჟინერიისა და ლგბტ-პროპაგანდის წინააღმდეგ.

Партии правого толка укрепляют свои позиции во всем Старом свете.
На последних выборах правофланговые и национал-консервативные партии добиваются ощутимых успехов по всей Европе и находятся на подъеме по опросам общественного мнения. Недовольные избиратели поддерживают их все активнее. Некоторые либеральные обозреватели опасаются прихода в Европу «правого цунами«
Истэблишмент уже давно не пускает во власть новичков правого толка. Но сейчас ситуация меняется. В Италии с осени у власти находится решительно настроенное правое правительство. Правые уверенно наступают во многих странах континента от Германии и Франции до Испании, Скандинавии, Центральной и Восточной Европы. Политика «защитной стены» и «санитарного кордона», имеющая целью преградить правым путь к власти, потерпела неудачу или вот-вот даст сбой.
Главная причина усиливающейся поддержки правых сил в Европе – это сопротивление бесконтрольной массовой иммиграции. Рост стоимости жизни и цен на энергоресурсы с началом вооруженного конфликта на Украине также способствует росту недовольства. Кроме того, большинство партий правого толка скептически настроены по отношению к ЕС. Но внешнеполитические пристрастия не всегда последовательны и постоянны. Отношение к России с началом вооруженного конфликта на Украине стало источником разногласий между партиями правого толка. Я вернусь к этому вопросу чуть позже. А для начала давайте совершим краткий политический экскурс, чтобы я мог познакомить читателей с масштабами изменений в Старом свете.
Начнем с Германии, где еще 10 лет тому назад не было ни одной достойной упоминания партии правее правящего Христианско-демократического союза (ХДС), который в то время возглавляла Ангела Меркель, а также его братской партии из Баварии, Христианско-социального союза (ХСС). Меркель приняла стратегическое решение о сдвиге влево, бросив на произвол судьбы традиционное консервативное крыло и создав вакуум на правом фланге. Этот вакуум заполнила новая партия евроскептиков «Альтернатива для Германии» (АдГ), основанная в 2013 году во время кризиса евро. Меркель в 2015 году решила открыть границы для миллиона с лишним мигрантов и беженцев с Ближнего Востока и из Африки, и это привело к усилению позиций данной оппозиционной партии. Несмотря на всевозможные препятствия и остракизм, которому АдГ подвергал политический истэблишмент и СМИ, эта партия вошла в состав федерального парламента бундестага.
Последние опросы общественного мнения показывают, что уровень поддержки АдГ вырос в два с лишним раза и сейчас составляет 20% и более. Этому способствовало возмущение в обществе, возникшее из-за скандального предложения министра экономики и климата из партии зеленых запретить газовые котлы. По данным опросов, АдГ сегодня явно опережает правящую Социал-демократическую партию канцлера Олафа Шольца. Его трехпартийное коалиционное правительство (в составе СДПГ, зеленых и либеральной Свободной демократической партии) стало исключительно непопулярным. 79% избирателей заявляют о своем недовольстве политикой партии, что показал недавний опрос, проведенный государственной вещательной компанией ARD.
Усиление правых в Германии вызывает тревогу и даже истерику у других партий. С ними едва не случился апоплексический удар, когда кандидат от АдГ одержал историческую первую победу на районных выборах в Зоннеберге в федеральной земле Тюрингия на востоке страны. Федеральное ведомство по охране конституции Германии, занимающееся контрразведкой, но допускающее политические злоупотребления в виде подавления деятельности неудобных оппозиционных организаций, осудило АдГ, заподозрив партию в экстремизме. Но навешивание ярлыков органами власти, похоже, становится малоэффективным оружием. Избиратели просто не обращают внимания на такие публичные предостережения.
ХДС оказался в трудной ситуации. Он обещал выстроить защитную стену от соперника с правого фланга. Однако проводить такой курс становится все сложнее, особенно в восточных немецких землях на территории бывшей ГДР, где «Альтернативу для Германии» поддерживает четверть или даже треть избирателей.
Стратегия полного исключения под названием «защитная стена» (во Франции и Германии ее называют «санитарным кордоном») непременно потерпит провал, если будет противоречить политической реальности. Когда оппозиционная партия с правого фланга становится слишком большой, в условиях демократии ее уже нельзя постоянно отстранять от участия в работе законодательной и исполнительной власти.
Мы наблюдаем это во Франции. Проведенный в апреле социологический опрос показал, что Марин Ле Пен сегодня является самым популярным политиком в стране, опережая президента Макрона, в котором видят отчужденного и надменного руководителя. Такое отношение особенно сильно у простых людей, борющихся против его непопулярной пенсионной реформы. Сегодня во Франции снова начались жестокие беспорядки в пригородах, населенных преимущественно мигрантами африканского и арабского происхождения. Расовые бунты вспыхивают в последнее время в Париже, Марселе, Лионе и во многих небольших городах…
…В Швеции аналогичная ситуация. Попытки отстранить политического оппонента правого толка от политической деятельности и сохранить статус-кво не дали результата. После многолетней войны между иммигрантскими группировками наркоторговцев с едва ли не ежедневными перестрелками и взрывами избиратели разгневаны такой мягкой миграционной политикой и бездействием сил безопасности. А это усиливает позиции правой партии «Шведские демократы». Добиваясь респектабельности, они сделали стратегический выбор в пользу сдержанности в своих заявлениях и удалили из своих рядов наиболее радикальных членов. Со временем выстроенная против них защитная стена рухнула.
«Шведские демократы» в сентябре прошлого года совершили прорыв на выборах. Сегодня от их поддержки зависит новая правоцентристская коалиция. Соседняя Финляндия тоже повернулась вправо. Ее популистская партия правого толка «Истинные финны» в прошлом месяце официально вошла в состав нового коалиционного правительства (правда, она уже успела погрязнуть в скандалах, будучи обвиненной в расизме).
Самым примечательным достижением правых в последнее время стал сентябрьский успех партии Джорджи Мелони «Братья Италии». Сама она стала первой женщиной на посту премьер-министра и возглавляет сегодня неожиданно устойчивое правое правительство. Хотя левые всячески очерняли ее, называя «пост-фашисткой», умная, упорная и очаровательная Мелони завоевала широкую поддержку, решительно выступив против политкорректных левых, их идей социальной инженерии и пропаганды ЛГБТ.