უკრაინელი სამხედროები აცხადებენ, რომ მიაღწიეს წარმატებას ფრონტის ერთ-ერთ მიმართულებაზე უკრაინის სამხრეთ-აღმოსავლეთში. იმავდროულად დასავლელი ოფიციალური პირები, იტყობინებიან ფართომასშტაბიანი კონტრშეტევის შესახებ
ვიდეორგოლში, რომელიც პრეზიდენტმა ზელენსკიმ გამოაქვეყნა, უკრაინელი მებრძოლები აცხადებენ, რომ მათ აიღეს სოფელი სტარომაიორსკი.
მანამდე უკრაინელმა სამხედროებმა განაცხადეს, რომ „ამაგრებდნენ პოზიციებს“, რომლებიც მათ დაიკავეს ამ რაიონში – ზაპოროჟიეს მარჯვენა ფლანგზე.
უკრაინას არ დაუდასტურებია, რომ მან გააძლიერა კონტრშეტევა.
თუმცა რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა განაცხადა, რომ იერიშებმა „მნიშვნელოვნად იმატა.“
მან, სანკტ-პეტერბურგში, ჟურნალისტებთან შეხვედრაზე განაცხადა, რომ შეტევებს წარმატება არ მოჰყოლია.
სეპარატისტების ყველაზე გავლენიანი ლიდერი – ალეკსანდრე ხოდორკოვსკი არ ეთანხმება პუტინს და ამბობს, რომ რამდენიმე დღის განმავლობაში, უკრაინა მეთოდურად ბომბავდა სტარომაიორსკს და უკვე მიაღწია წარმატებას, დაიკავა რა შემოგარენი. ახლა ის წინ მიიწევს.
რუსი სამხედრო ბლოგერი WarGonzo ამბობს, რომ ეს ცნობა საგანგაშოა, ვინაიდან სტარომაიორსკი იყო რუსების ფორფოსტი ზაპოროჟიეს სამხრეთ-აღმოსავლეთ მიმართულებაზე.
რუსი სამხედრო ბლოგერები ითვლებიან ინფორმაციის ალტერნატიულ წყაროდ ფრონტიდან, რაკი არ არსებობს ოფიციალური ექაუნთები.
უკრაინის კონტრშეტევა დაიწყო გასულ თვეში, ერთდროულად რამდენიმე მიმართულებით, თუმცა კიევისთვის ხელშესახები შედეგი, მას არ მოჰყოლია. უკრაინელი გენერლები გვაფრთხილებენ, რომ სწრაფი შედეგები პრაქტიკულად შეუზლებელია იმის გამო, რომ რუსეთმა გაამაგრა თავდაცვითი ზღუდეები და დანაღმა ველები.
პირმა, რომელიც პასუხისმგებელია სამხრეთში მიმდინარე ოპერაციებზე, გენერალმა ალეკსანდრე ტარნავსკიმ BBC-ის უთხრა: „ნებისმიერი თავდაცვის გარღვევა შეგიძლიათ, თუ გამოიჩენთ საკმარის მოთმინებას, სწორად შეარჩევთ დროს და შესაბამისად იმოქმედებთ“.
უკრაინის დასავლური ტექნიკა უპირისპირდება რუსულ თავდაცვას.
ჯერჯერობით არ არსებობს რაიმე ცნობა, მაგრამ აშშ-ს თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებმა, რომლებმაც მედიასთან ვინაობის გამხელა არ ისურვეს, განაცხადეს, რომ უკრაინული კონტრშეტევა ახალ ფაზაში გადავიდა. აშშ-ში ბაზირებულმა ომის შემსწავლელმა ინსტიტუტმა ასევე გვაუწყა, რომ დაიწყო ინტენსიური პირდაპირი შეტევა რობოტინოზე – ზაპოროჟიეს სამხრეთ-აღმოსავლეთით.
ბლოგერმა WarGonzo-მ თქვა, რომ უკრაინელმა მებრძოლებმა ცეცხლი დაუშინეს რუსულ ძალებს რობოტინოს ჩრდილოეთ და აღმოსავლეთ გარეუბნებში, თუმცა ეს ფაქტი კიევს არ დაუდასტურებია.
რუსეთის თავდაცვის უწყებამ განაცხადა, რომ უკრაინელების ყველა იერიში უკუგდებულია.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრის თანაშემწემ – ანა მალიარმა განაცხადა, უკრაინის „თანდათანობით წინსვლის შესახებ“ ორი ქალაქის – მელიტოპოლისა და ბერდიანსკის – მიმართულებით. ამ ორი ქალაქიდან ერთ-ერთის დაკავება, იქნებოდა საკვანძო წარმატება სამხედრო კამპანიაში.
თუ უკრაინელი მებრძოლები მიაღწევენ პროგრესს რობოტინოში, შემდეგი იქნება დასახლებული სამხრეთი პუნქტი – ტოკმაკი, რომელიც მდებარეობს მელიტოპოლის გზაზე.
კიდევ ერთი რაიონი, სადაც უკრაინელების მტკიცებით, ისინი წინ მიიწევენ არის ბახმუტის სამხრეთი. ეს არის ქალაქი, რომელიც რუსმა მებრძოლებმა, ხანგრძლივი და გააფთრებული თავდახმების შედეგად, ნანაგრევებად აქციეს.
ქალბატონმა მალიარმა თქვა, რომ უკრაინელი მებრძოლები ნაბიჯ-ნაბიჯ მიიწევენ წინ, ბრძოლები მიდის სამი სოფლისთვის ქალაქის სამხრეთ მიმარულებაზე, ბახმუტის სამხრეთით, „შეტაკებები სისხლისმღვრელია, მტრის ცეცხლი კი ინტენსიური“- გვითხრა მან. ცალკე საკითხია, უკრაინის პარლამენტის მიერ სამხედრო მდგომარეობის 90 დღით გახანგრძლივება. ამ გადაწყვეტილებით, გასაწვევი ასაკის პირებს ქვეყნიდან გასვლა ეკრძალებათ.
სამხედრო მდგომარეობა შემოიღეს მაშინ, როცა რუსეთმა განახორციელა ფართომასშტაბიანი შეჭრა უკრაინაში – 2022 წლის თებერვალში. ეს ნიშნავს, რომ საპარლამენტო არჩევნები, რომელიც ოქტომბერში უნდა გამართულიყო, გადაიდება.

Ukraine’s military says it has had success on one of the front lines in southeast Ukraine, as Western officials talk of a major thrust taking place.
In a video published by President Zelensky, Ukrainian troops said they had taken the village of Staromaiorske
Earlier, Ukraine’s military said it was “solidifying positions” it had reached in the same area, east of the city of Zaporizhzhia.
Ukraine has not confirmed that it has beefed up its counter-offensive.
But Russian President Vladimir Putin said Ukraine’s attacks had “significantly” intensified.
He told reporters in St Petersburg they had had no success: “All counter-offensive attempts were stopped, and the enemy was pushed back with high casualties.”
Russian-backed militia leader Aleksandr Khodakovsky contradicted Mr Putin, saying Ukraine had methodically shelled Staromaiorske for several days and made gains, holding on to the outskirts and pushing on.
Russian military blogger WarGonzo said the news was disturbing as Staromaiorske was a key Russian outpost on the front line in the south-eastern region of Zaporizhzhia.
Russia’s war bloggers are considered an alternative source of information from the front line in the absence of official accounts.
Ukraine’s counter-offensive began on a number of fronts last month but has seen very few clear gains so far. Kyiv’s generals have warned that fast results are almost impossible because of Russia’s fortified defensive lines and rows of minefields.
The man in charge of operations in the south, Gen Oleksandr Tarnavskyi, has told the BBC that “any defence can be broken but you need patience, time and skilful action”.
Ukraine’s Western armour struggles against Russian defences
Although there has so far been no word from Kyiv, unnamed US defence officials have told American outlets that a new push has begun in the Ukrainian counter-offensive.
The US-based Institute for the Study of War said an “intense frontal assault” had been launched towards Robotyne, to the south-east of Zaporzhhia city and some 10km (6 miles) south of the town of Orikhiv.
WarGonzo said Ukrainian forces were bombarding Russian forces on the northern and eastern outskirts of Robotyne, although that was not confirmed by Kyiv. The Russian defence ministry said Ukrainian attacks there had been repelled.
Ukraine’s Defence Minister Hanna Maliar has spoken of a “gradual advance” in Ukraine’s push towards the two cities of Melitopol and Berdyansk. Any advance towards either city would mark a decisive step in the military campaign.
If Ukraine’s forces are able to make further progress in Robotyne, the next settlement to the south is Tokmak, on the road to Melitopol.
One area where Ukraine has said it is advancing is south of Bakhmut, the eastern city captured by Russian forces after a long and ferocious battle that reduced it to ruins.
Ms Maliar said Ukrainian forces were gradually moving forward and fighting was taking place in three villages on the front line directly south of the city. “The fighting is pretty harsh. Enemy fire is intense,” she said.
In a separate development, Ukraine’s parliament has voted to extend martial law for another 90 days, barring men of fighting age from leaving the country. Martial law was imposed when Russia launched its full-scale invasion of Ukraine in February 2022. The vote also means parliamentary elections due in October will be delayed.
InMotion Hosting: InMotion Hosting offers fast and reliable hosting services with excellent customer support. They provide a variety of hosting options, including business hosting, VPS hosting, and dedicated servers.
HostGator: HostGator is known for its affordable plans and reliable performance. They offer unlimited storage and bandwidth, a variety of hosting options, and excellent customer support. http://webward.pw/.