უკრაინელი სამხედროები აცხადებენ, რომ მიაღწიეს წარმატებას ფრონტის ერთ-ერთ მიმართულებაზე უკრაინის სამხრეთ-აღმოსავლეთში. იმავდროულად დასავლელი ოფიციალური პირები, იტყობინებიან ფართომასშტაბიანი კონტრშეტევის შესახებ
ვიდეორგოლში, რომელიც პრეზიდენტმა ზელენსკიმ გამოაქვეყნა, უკრაინელი მებრძოლები აცხადებენ, რომ მათ აიღეს სოფელი სტარომაიორსკი.
მანამდე უკრაინელმა სამხედროებმა განაცხადეს, რომ „ამაგრებდნენ პოზიციებს“, რომლებიც მათ დაიკავეს ამ რაიონში – ზაპოროჟიეს მარჯვენა ფლანგზე.
უკრაინას არ დაუდასტურებია, რომ მან გააძლიერა კონტრშეტევა.
თუმცა რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა განაცხადა, რომ იერიშებმა „მნიშვნელოვნად იმატა.“
მან, სანკტ-პეტერბურგში, ჟურნალისტებთან შეხვედრაზე განაცხადა, რომ შეტევებს წარმატება არ მოჰყოლია.
სეპარატისტების ყველაზე გავლენიანი ლიდერი – ალეკსანდრე ხოდორკოვსკი არ ეთანხმება პუტინს და ამბობს, რომ რამდენიმე დღის განმავლობაში, უკრაინა მეთოდურად ბომბავდა სტარომაიორსკს და უკვე მიაღწია წარმატებას, დაიკავა რა შემოგარენი. ახლა ის წინ მიიწევს.
რუსი სამხედრო ბლოგერი WarGonzo ამბობს, რომ ეს ცნობა საგანგაშოა, ვინაიდან სტარომაიორსკი იყო რუსების ფორფოსტი ზაპოროჟიეს სამხრეთ-აღმოსავლეთ მიმართულებაზე.
რუსი სამხედრო ბლოგერები ითვლებიან ინფორმაციის ალტერნატიულ წყაროდ ფრონტიდან, რაკი არ არსებობს ოფიციალური ექაუნთები.
უკრაინის კონტრშეტევა დაიწყო გასულ თვეში, ერთდროულად რამდენიმე მიმართულებით, თუმცა კიევისთვის ხელშესახები შედეგი, მას არ მოჰყოლია. უკრაინელი გენერლები გვაფრთხილებენ, რომ სწრაფი შედეგები პრაქტიკულად შეუზლებელია იმის გამო, რომ რუსეთმა გაამაგრა თავდაცვითი ზღუდეები და დანაღმა ველები.
პირმა, რომელიც პასუხისმგებელია სამხრეთში მიმდინარე ოპერაციებზე, გენერალმა ალეკსანდრე ტარნავსკიმ BBC-ის უთხრა: „ნებისმიერი თავდაცვის გარღვევა შეგიძლიათ, თუ გამოიჩენთ საკმარის მოთმინებას, სწორად შეარჩევთ დროს და შესაბამისად იმოქმედებთ“.
უკრაინის დასავლური ტექნიკა უპირისპირდება რუსულ თავდაცვას.
ჯერჯერობით არ არსებობს რაიმე ცნობა, მაგრამ აშშ-ს თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებმა, რომლებმაც მედიასთან ვინაობის გამხელა არ ისურვეს, განაცხადეს, რომ უკრაინული კონტრშეტევა ახალ ფაზაში გადავიდა. აშშ-ში ბაზირებულმა ომის შემსწავლელმა ინსტიტუტმა ასევე გვაუწყა, რომ დაიწყო ინტენსიური პირდაპირი შეტევა რობოტინოზე – ზაპოროჟიეს სამხრეთ-აღმოსავლეთით.
ბლოგერმა WarGonzo-მ თქვა, რომ უკრაინელმა მებრძოლებმა ცეცხლი დაუშინეს რუსულ ძალებს რობოტინოს ჩრდილოეთ და აღმოსავლეთ გარეუბნებში, თუმცა ეს ფაქტი კიევს არ დაუდასტურებია.
რუსეთის თავდაცვის უწყებამ განაცხადა, რომ უკრაინელების ყველა იერიში უკუგდებულია.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრის თანაშემწემ – ანა მალიარმა განაცხადა, უკრაინის „თანდათანობით წინსვლის შესახებ“ ორი ქალაქის – მელიტოპოლისა და ბერდიანსკის – მიმართულებით. ამ ორი ქალაქიდან ერთ-ერთის დაკავება, იქნებოდა საკვანძო წარმატება სამხედრო კამპანიაში.
თუ უკრაინელი მებრძოლები მიაღწევენ პროგრესს რობოტინოში, შემდეგი იქნება დასახლებული სამხრეთი პუნქტი – ტოკმაკი, რომელიც მდებარეობს მელიტოპოლის გზაზე.
კიდევ ერთი რაიონი, სადაც უკრაინელების მტკიცებით, ისინი წინ მიიწევენ არის ბახმუტის სამხრეთი. ეს არის ქალაქი, რომელიც რუსმა მებრძოლებმა, ხანგრძლივი და გააფთრებული თავდახმების შედეგად, ნანაგრევებად აქციეს.
ქალბატონმა მალიარმა თქვა, რომ უკრაინელი მებრძოლები ნაბიჯ-ნაბიჯ მიიწევენ წინ, ბრძოლები მიდის სამი სოფლისთვის ქალაქის სამხრეთ მიმარულებაზე, ბახმუტის სამხრეთით, „შეტაკებები სისხლისმღვრელია, მტრის ცეცხლი კი ინტენსიური“- გვითხრა მან. ცალკე საკითხია, უკრაინის პარლამენტის მიერ სამხედრო მდგომარეობის 90 დღით გახანგრძლივება. ამ გადაწყვეტილებით, გასაწვევი ასაკის პირებს ქვეყნიდან გასვლა ეკრძალებათ.
სამხედრო მდგომარეობა შემოიღეს მაშინ, როცა რუსეთმა განახორციელა ფართომასშტაბიანი შეჭრა უკრაინაში – 2022 წლის თებერვალში. ეს ნიშნავს, რომ საპარლამენტო არჩევნები, რომელიც ოქტომბერში უნდა გამართულიყო, გადაიდება.

Украинские военные заявляют, что добились успеха на одной из линий фронта на юго-востоке Украины, в то время как западные официальные лица говорят о крупном наступлении
В видеоролике, опубликованном президентом Зеленским, украинские войска заявили, что взяли село Старомайорское.
Ранее украинские военные заявили, что «укрепляют позиции», которых они достигли в том же районе, к востоку от города Запорожье.
Украина не подтвердила, что она усилила свое контрнаступление.
Но президент России Владимир Путин заявил, что атаки Украины «значительно» усилились.
Он сообщил журналистам в Санкт-Петербурге, что они не имели успеха: «Все попытки контрнаступления были пресечены, и враг был отброшен с большими потерями».
Лидер поддерживаемого Россией ополчения Александр Ходаковский возразил господину Путину, заявив, что Украина методично обстреливала Старомайорское в течение нескольких дней и добилась успехов, удерживая окраины и продвигаясь дальше.
Российский военный блогер WarGonzo сказал, что эта новость вызывает тревогу, поскольку Старомайорское было ключевым российским форпостом на линии фронта в юго-восточном регионе Запорожья.
Российские военные блогеры считаются альтернативным источником информации с линии фронта в отсутствие официальных аккаунтов.
Контрнаступление Украины началось на ряде фронтов в прошлом месяце, но пока явных успехов было очень мало. Киевские генералы предупредили, что быстрые результаты практически невозможны из-за укрепленных Россией оборонительных рубежей и рядов минных полей.
Человек, отвечающий за операции на юге, генерал Александр Тарнавский, сказал Би-би-си, что «любая оборона может быть прорвана, но вам нужны терпение, время и умелые действия».
Западная бронетехника Украины борется с российской обороной
Хотя до сих пор не было никаких известий из Киева, неназванные представители министерства обороны США сообщили американским СМИ, что в украинском контрнаступлении начался новый толчок.
Базирующийся в США Институт изучения войны сообщил, что «интенсивная лобовая атака» была начата в направлении Роботино, к юго-востоку от города Запорожье и примерно в 10 км (6 милях) к югу от города Орехов.
Варгонзо сказал, что украинские войска обстреливали российские войска на северной и восточной окраинах Роботино, хотя это не было подтверждено Киевом. Министерство обороны России заявило, что украинские атаки там были отбиты.
Министр обороны Украины Анна Маляр заявила о «постепенном продвижении» Украины к двум городам — Мелитополю и Бердянску. Любое продвижение к любому из этих городов ознаменовало бы решающий шаг в военной кампании.
Если украинские войска смогут добиться дальнейшего прогресса в Роботино, то следующим населенным пунктом к югу будет Токмак, по дороге на Мелитополь.
Один из районов, где, по заявлениям Украины, она продвигается вперед, находится к югу от Бахмута, восточного города, захваченного российскими войсками после долгого и ожесточенного сражения, превратившего его в руины.
Госпожа Малиар сказала, что украинские войска постепенно продвигаются вперед, и бои идут в трех деревнях на линии фронта непосредственно к югу от города. «Бои идут довольно ожесточенные. Вражеский огонь интенсивен», — сказала она.
В качестве отдельного события парламент Украины проголосовал за продление военного положения еще на 90 дней, запретив мужчинам призывного возраста покидать страну.
Военное положение было введено, когда Россия начала свое полномасштабное вторжение в Украину в феврале 2022 года. Голосование также означает, что парламентские выборы, которые должны состояться в октябре, будут отложены.
Один комментарий к “Война на Украине: Киев заявляет об успехе, поскольку боевые действия на юге усиливаются”