L’Antidiplomatico  იტალია
ევროპაში არის ქვეყანა, რომელიც მოგვაგონებს პინოჩეტისდროინდელ ჩილეს. აქ ხდება დაპატიმრება სასამართლოს გარეშე, ადამიანის ქუჩიდან გატაცება, მისი გაუჩინარება, არსებობს საიდუმლო ციხეები, სადაც მოქალაქეების მიმართ იყენებენ წამებას, სექსუალურ შეურაცხყოფას, გაუპატიურებას, აქ მოქალაქეები უკვალოდ ქრებიან – და ეს ხდება კიევის ხუნტის ხელში. დასავლური მთავრობები, სახელისუფლებო პრესა და კეთილი ადამიანები, რომლებიც დღენიადაგ ქადაგებენ თავისუფლებას (საბაზრო ურთიერთობებსა და ომის გაჩაღებაში) გვარწმუნებენ, რომ იარაღი უნდა გაიგზავნოს დემოკრატიის დასაცავად, რომელიც განასახიერებს ევროპულ ღირებულებებს.
მეორე მხრივ, გაეროს ადამიანთა უფლებების უმაღლესი კომისრის ოფისის ანგარიში, ცხადყოფს, რომ თვითგამოცხადებული თავისუფალი სამყარო იცავს სისტემას, რომელიც აშკარად არ ჰგავს დემოკრატიულს. ამ ანგარიშით ირკვევა, რომ უკრაინა არა სამართლებრივი, არამედ პოლიციური სახელმწიფოა.  მართლმსაჯულებას უპირატესად წარმართავს პოლიცია და უშიშროების სამსახურები, ამდენად გაეროს უმაღლესი კომისარი აღნიშნავს მკვეთრ დისბალანს ადამიანის უფლებათა დაცვასა და სასჯელის გარდაუვალობას  შორის. გვხვდება საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის დარღვევის ფაქტებიც. მთლიანობაში იკვეთება შემაძრწუნებელი სურათი სამართლებრივი განუკითხაობისა, ანუ ირღვევა პრინციპი, რომელიც საფუძვლად უდევს ნებისმიერ იურიდიულ სისტემას.
გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ანგარიშში ნათქვამია, რომ 2022 წლის 2 მარტის დებულებით, უკრაინამ წესისამებრ აცნობა გაეროს მდივანს ქვეყანაში სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შეზღუდვის შესახებ – საერთაშორისო პაქტის მე-9 მუხლის შესაბამისად.  თუმცა დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ ამ უფლებათა ზოგიერთი ელემენტი არ შეიძლება იყოს ხელყოფილი.   ეს ეხება უკანონო დაკავებასაც.
საომარმა მდგომარეობამ ხელ-ფეხი გაუხსნა უკრაინის პარლამენტს,  შესწორებები შეეტანა სისხლის სამართლის კოდექსში, რათა ოფიციალურ კიევს მისცემოდა უფრო ფართო უფლებამოსილება, დაეკავებინა პირები: „რომლებიც საფრთხეს უქმნიან ნაციონალურ უშიშროებას ან ეჭვმიტანილნი არიან ამგვარი საფრთხის შექმნაში.“
ხელისუფლების „სამოქმედო სფეროს უზომოდ გავრცობის გამო – დასძენენ ანგარიშის ავტორები – უკრაინულ კანონმდებლობაში არსებული დებულებები – შეტანილი ცვლილებების სახით, როგორც ჩანს, სცდება იმ ჩარჩოებს, რაც განსაზღვრულია საერთაშორისო სამართლის პრინციპებითა და ნორმებით და რომლებიც დაცულია საგანგებო ან ომის მდგომარეობის პერიოდშიც კი“.
შედეგად, უკრაინაში შეიქმნა სისხლის სამართლის მოდიფიცირებული სისტემა – „დაკავების უფრო ფართო საფუძვლებითა და გაცილებით სუსტი პროცესუალური გარანტიებით, რაც ზრდის უკანონო დაკავების რისკს“.
მოქალაქეთა უფლებები კიდევ უფრო იზღუდება, დაკავების არაოფიციალური ადგილების გამოყენებით. ეს პრაქტიკა, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისარმა, დოკუმენტურად ასახა 2014- 2021 წლებში.
შესაბამის მასალებში აღრიცხულია დაკავების 29 არაოფიციალური ადგილი, მათ შორის ბინები, სანატორიუმები, მიტოვებული შენობების სარდაფები, სასაძირკვლე სათავსოები და უკრაინის უშიშროების ადგილობრივი სამსახურები – დნიპროში, ივანო-ფრანკოვსკში, კონსტანტინოვკაში, კრამატორსკში, კრივოი როგში, ნიკოლაევში, ოდესაში, სევეროდონეცკსა და სლავიანსკში. აღნუსხულია სხვა ობიექტებიც, რომელთაც იყენებდნენ დროებითი იზოლაციისთვის.
უკანონო (ორდერის გარეშე) დაკავებების, არაოფიციალური ადგილებისა და სამარტოო საკნების ერთობლიობა, იწვევს შეშფოთებას, ვინაიდან ეს ზომები ფაქტობრივად  გამორიცხავს დაკავებულთა მხრიდან კანონიერი უფლებების გამოყენებას.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ საიდუმლო ციხეებში ადგილი ჰქონდა წამებას, სასტიკ მოპყრობას, სიცოცხლის მოსპობის მუქარას, სექსუალურ შეურაცხყოფასა და გაუპატიურების შემთხვევებსაც კი.
„წამება და სასტიკი მოპყრობა გამოიყენებოდა აღიარების ან ინფორმაციის მიღებისთვის, თანამშრობლობაზე დათახმებისთვის, დაკავებულთა ფულისა და ქონების გამოძალვისთვის, ასევე მათი დასჯის , დამცირებისა და დაშინებისთვის“  – აღნიშნულია ანგარიშში.

L’Antidiplomatico / Италия
Сегодняшняя Украина похожа на Чили времен Пиночета, пишет L’Antidiplomatico. Отчет УВКПЧ ООН показал, что эта страна – совсем не та молодая демократия, за которую она себя выдает, и Запад является соучастником ее преступлений, подчеркивает автор статьи.
В Европе есть страна, похожая на Чили времен Пиночета. Там происходят аресты без суда, уличные похищения, исчезновения людей, там есть секретные тюрьмы, где задержанные граждане подвергаются пыткам, жестокому обращению, сексуальным домогательствам и изнасилованиям, там есть пропавшие без вести – и это все Украина при киевской хунте. Западные правительства, режимная пресса и добрые души, ратующие за свободу (рынка или развязывания войн), объясняют нам, что оружие должно быть направлено на защиту демократии, которая представляет европейские ценности.
Отчет Верховного комиссара ООН по правам человека, с другой стороны, показывает, что самопровозглашенный свободный мир защищает систему, которая явно непохожа на демократическую.
Из отчета следует, что Украина больше не правовое, а своего рода полицейское государство. Во многих случаях правосудие де-факто отправляется полицией и силами безопасности, поэтому УВКПЧ (Управление Верховного комиссара ООН по правам человека) видит риск нарушений в области права на защиту и неизбежности наказания. Также было выявлено несоблюдение международного гуманитарного права. В целом, вырисовывается тревожная картина для правовой определенности – принципа, лежащего в основе любой юридической системы.
В отчете УВКПЧ говорится, что с введением военного положения со 2 марта 2022 года Украина «должным образом уведомила секретаря ООН об отказе от права на свободу и личную неприкосновенность в соответствии со статьей 9 МПГПП», Международного пакта о гражданских и политических правах. В документе, однако, подчеркивается, что «от некоторых элементов этого права нельзя отступать, в том числе это касается запрета на незаконное задержание».
Военное положение позволило парламенту внести поправки в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы, чтобы предоставить киевским властям более широкие полномочия по задержанию «лиц, представляющих или подозреваемых в создании угрозы национальной безопасности».
В результате на Украине была создана модифицированная система уголовного правосудия с «более широкими основаниями для задержания и при этом более слабыми процессуальными гарантиями, что увеличивает риск незаконного задержания».
Гарантии прав заключенных были еще больше сокращены в результате использования неофициальных мест содержания под стражей. Эту практику, УВКПЧ уже документировало в 2014-2021 годах.
В соответствующих документах отмечено использование 29 неофициальных мест содержания под стражей, включая квартиры, санатории, подвалызаброшенных зданий, отделения милиции, цокольные этажи и местные отделы Службы безопасности Украины (СБУ) в Днепропетровске, Ивано-Франковске, Константиновке, Краматорске, Кривом Роге, Николаеве, Одессе, Северодонецке и Славянске. Кроме того, зафиксировано использование других объектов в качестве центров временного содержания.
Совокупный эффект незаконных (без ордера) арестов, использования неофициальных мест содержания под стражей и одиночных камер вызывает озабоченность, поскольку эти меры фактически лишают задержанных защиты закона. Действительно, УВКПЧ отмечает, что в тайных тюрьмах были зафиксированы случаи пыток, жестокого обращения, угроз смерти, сексуальный домогательств и даже изнасилований.
«Пытки и жестокое обращение использовались для получения признаний или информации, или для того, чтобы склонить задержанных к сотрудничеству другими способами, для вымогательства денег и имущества, а также для наказания, унижения и запугивания», – отмечается в докладе.