ბრიტანეთის თავდაცვის მინისტრმა – ბენ უოლესმა გამოთქვა მოსაზრება, რომ უკრაინას არ აწყენდა მეტი ძალისხმევა გამოეჩინა და დასავლეთისათვის მადლობა მაინც ეთქვა დახმარებისთვის. ამგვარი კომენტარი გაააკეთა მან პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკის გამოთქმულ უკმაყოფილებაზე, რომ უკრაინისთვის არ წარუდგენიათ ნატოში გაწევრიანების, არც მკაფიო გრაფიკი და არც კონკრეტული პირობები
ბენ უოლესმა აღნიშნა: უკრაინელები ისე ჩქარობდნენ ყოველგვარი დახმარების მიღებას, რომ ხანდახან ავიწყდებოდათ – მადლობა ეთქვათ. „ მოსწონთ თუ არა ეს, ადამიანებს სურთ, თუნდაც იოტისოდენა მადლიერება საპასუხოდ“ – განაცხადა მინისტრმა ბრიფინგზე, რომელიც ნატოს მინდვრებზე, ლიეტუვის დედაქალაქ ვილნიუსში გაიმართა.
„გამოდის, რომ ქვეყნებმა უარი უნდა თქვან საკუთარი იარაღის მარაგებზე. დღენიადაგ ამის მოთხოვნა დასავლეთისგან, უარყოფითად განაწყობს მოსახლეობის დიდ უმრავლესობას, თანაც იმ დროს, როცა გიხდება კანონმდებლების დარწმუნება კაპიტოლიუმის ბორცვზე“ – დასძინა მან.
უოლესმა გაიხსენა, თუ როგორ მოიარა შარშან უკრაინა, სადაც მას გადასცეს იარაღის ჩამონათვალი. „იცით რას გეტყვით, ჩვენ არა ვართ Amazon-ი – თქვა მან – მე მათ ეს ავუხსენი გასულ წელს, როცა 11 საათი შევალიე მათი მოთხოვნების გაცნობას“.
ამასთან მან შენიშნა, რომ ესმის, ამით ზელენსკი უწინარესად თავის ხალხს მიმართავს და მიუხედავად მისი ჩივილისა, სამშაბათს მიღწეული შეთანხმებები, სასარგებლოა უკრაინისთვის. ასე მაგალითად, მონაწილეებმა აღიარეს, რომ „უკრაინის ადგილი ნატოშია“ – რაც ფაქტობრივად იმას ნიშნავს, რომ უკრაინას ალიანსში მიიღებენ, როგორც კი კონფლიქტი ჩაცხრება.

The Guardian / Великобритания
Министр обороны Великобритании Бен Уоллес предположил, что Украине следует приложить усилия и проявить благодарность Западу за помощь. Так он прокомментировал жалобы президента Владимира Зеленского на то, что Украине не был предоставлен ни четкий график, ни набор конкретных условий для вступления в НАТО
Бен Уоллес отметил, что украинцы так торопились поскорее заполучить всю возможную помощь, что порой забывали за нее поблагодарить. «Нравится вам это или нет, но люди хотят хотя бы толику благодарности», — сказал министр на брифинге на полях саммита НАТО в литовской столице Вильнюсе.
«Приходится просить страны отказаться от собственных запасов оружия, хотя постоянные требования в адрес Запада могут оттолкнуть ключевые слои населения. А иногда приходится убеждать законодателей на Капитолийском холме», — добавил он.
Уоллес вспомнил, как побывал на Украине в прошлом году и получил целый список на покупки оружия. «Знаете, вообще-то мы не Amazon, — сказал он. — Я объяснил им это в прошлом году, когда проехал 11 часов, чтобы получить этот список пожеланий».
При этом он сказал, что понимает, что Зеленский обращается главным образом к собственному народу, и несмотря на его жалобу во вторник, достигнутые на саммите договоренности оказались выгодными для Украины. Так, участники признали, что «место Украины в НАТО» — по сути это равносильно приглашению, как только конфликт утихнет.