მრავალრიცხოვანი დასავლური წყაროები ადასტურებს, რომ უკრაინელებისთვის აპრილში მიწოდებული ამერიკული საბრძოლო მანქანების – M2 Bradley-ის მესამედი, ან მიტოვებულია ბრძოლის ველზე, ან დაზიანებულია, ან განადგურებული – ამის ვიზუალური მტკიცებულებები არსებობს. ზემოთქმულზე არის ლაპარაკი ბევრ პუბლიკაციაში, მათ შორის, The New York Times-ის ფურცლებზე, სადაც ხაზგასმულია, რომ უკრაინის 47-ე მექანიზებულმა ბრიგადამ, რომელიც დასავლეთში გაიწვრთა, 2 კვირის მანძილზე დაკარგა თავისი „ბრედლების“ 30%. ამ ტექნიკის პირველი ფოტოსურათები, რომლის უკრაინულმა პარკმა მძიმე საბრძოლო დანაკარგი ნახა (ისე, როგორც გერმანული ტანკებისამ – „ლეოპარდ“-2A6), გამოჩნდა ივნისის დასაწყისში
მართალია ვაშინგტონმა საკუთარ თავზე აიღო უკრაინული „ ბრედლის“ პარკის შევსება და მისი გაძლიერება ტანკებით –  M1A2 „აბრამსებით“, ამერიკელი ჩინოვნიკები და კანონმდებლები არაერთხელ აღნიშნავდნენ, რომ შეიარაღების აღმოსავლეთევროპული ქვეყნისთვის მიწოდების ბედი, დამოკიდებული იყო იმაზე, რა წარმატებას მიაღწევდა უკრაინა ბრძოლის ველზე. დიდი ხნის დაპირებულ იერიშს რუსულ პოზიციებზე, რომელიც ივნისის დასაწყისში დაიწყო, ჯერჯერობით მხოლოდ მოკრძალებული შედეგი და უკრაინის უზარმაზარი დანაკარგები ახლავს. ამან სერიოზული რეპუტაციული დარტყმა მიაყენა დასავლერი შეიარაღების ისეთ საკვანძო სისტემებს, როგორიცაა „ბრედლი“ და „ლეოპარდი“. ნიშანდობლივია, რომ დასავლური წარმოების ახალი ჯავშანტექნიკა საბრძოლო მოქმედებებში არ გამოიყენებოდა და ის ინახებოდა 47-ე მექანიზებული ბრიგადის მსგავსი, ელიტური შენაერთების შეიარაღებისთვის, იმ იმედით, რომ მათი საშუალებით გაირღვეოდა რუსული პოზიციები.
მძიმე დანაკარგების გამო, უკრაინას ხშირად გაჰყავდა თავისი „ლეოპარდ-2“-ები ბრძოლის ხაზიდან მაშინ, როცა სხვა თანამედროვე დასავლური ტანკები (მაგ. „ჩელენჯერ-2“) საბრძოლო მოქმედებებში არ მონაწილეობდა, ხოლო „ლეოპარდ-1“-ბი ფრონტზე გამუდმებით ზიანდებოდა. როგორც დასავლურ, ისე რუსულ რეპორტაჟებში აღნიშნულია, რომ უკრაინულ ჯავშანტექნიკას განსაკუთრებით მძიმე ზიანს აყენებდა  რუსული დამრტყმელი შვეულმფრენები.
რუსული წყაროები მაღალ შეფასებას აძლევენ ახალ ტანკსაწინააღმდეგო რაკეტა „ვიხრ-1“-ს, რომელიც დამაგრებულია საბრძოლო ვერტმფრენებზე Ка-52-ზე – მათი ნახვა შესაძლებელია განადგურებული „ბრედლების“ ამსახველ კადრებში.. ახალ რეპორტაჟებში, რომლებიც რუსეთის სამთავრობი წყაროებმა გამოაქვეყნეს, ჩანს, როგორ ესვრის უკრაინულ მანქანას  Ка-52 „ვიხრ -1“-ს და როგორ ეხვევა მანქანა ცეცხლის ალში. რაკეტებში გამოყენებულია კუმულაციური ტანკსაწინააღმდეგო მასალები, სპეციალურად შექმნილი მძიმე ჯავშანტექნიკასთან საბრძოლველად – ეს ეხება დინამიური დაცვის მქონე მანქანებსაც, რითაც აღჭურვილია უკრაინელების კუთვნილი  გერმანული ტექნიკის ნაწილი.
პენტაგონის წყაროები ადრე „ბრედლის“ მოიხსენიებდნენ, როგორც „ტანკების მკვლელს“ და იმედოვნებდნენ, რომ მას „გააჩნდა საკმარისი საცეცხლე ძალა და დაცულობა“, „რაც გარდატეხას შეიტანს ბრძოლის ველზე“. მანქანას მართლაც აქვს ანტისატანკო შესაძლებლობები და მიუხედავად ქვემეხის მცირე კალიბრისა, ანტისატანკო რაკეტები გაუმდიდრებელი ურანით და ჯავშანგამტანი ჭურვების ერთობლიობა, იძლეოდა ამგვარი დასკვნის საფუძველს. თუმცა მანქანებს აკრიტიკებდნენ პროექტირების დასკვნით ეტაპებზე  სუსტი დაცულობის გამო – მაღალი ინტენსივობის საბრძოლო პირობებში.
მოსალოდნელია, რომ ეს მანქანები აშშ-ს არმიაში დარჩება – „პენსიაში გასვლამდე“. აქამდე, ეს ტექნიკა შეზღუდულად გამოიყენებოდა ახლო აღმოსავლეთში მიმდინარე ბრძოლებში, რაც კარგა ხანს პენტაგონის მთავარ სამოქმედო მიმართულებას წარმოადგენდა. ასე რომ, მათი  განადგურება დიდი ზიანს ვერ მიაყენებს აშშ-ს ინტერესებს. ის, რომ  ეს ტექნიკა არ გამოშვებულა ბოლო 30 წლის განმავლობაში, სულაც არ ნიშნავს, რომ მათი შელახული რეპუტაცია, ნეგატიურად აისახება ამერიკული შეიარაღების ექსპორტზე. შესაბამისად, სამხედრო დახმარების 800 მილიონიან პაკეტში, რომელიც უკრაინისთვის გამოიყო, შედის 32 ახალი „ბრედლი“. აშშ-ს საწყობებში ასობით ასეთი ერთეული ინახება, რომლებიც „ცივი ომის“ დროს არის გამოშვებული.
ეს საბრძოლო მანქანები ფართოდ ვერ გავრცელდა მსოფლიოში, მაგრამ მათი „მემკვიდრე“ – ჯერ კიდევ არ გამოჩენილა აშშ-ს შეიარაღებულ ძალებში, ამიტომ ის დღესაც აქტიურად გამოიყენება. ასე მაგალითად „ბრედლი“ მთავარი დასაყრდენია ამერიკის სამხედრო შენაერთებისა სირიის ჩრდილო-აღმოსავლეთში, სადაც დაძაბულობა რუსულ  და ამერიკულ ძალებს შორის, განუხრელად იზრდება.

Многочисленные западные источники утверждают, что минимум треть поставленных Украине в апреле американских боевых машин M2 «Брэдли» (Bradley) была брошена, повреждена или уничтожена, чему есть визуальное подтверждение. Об этом говорится в целом ряде публикаций, в том числе на страницах The New York Times, где подчеркивалось, что 47-я механизированная бригада Украины, прошедшая подготовку на Западе, всего за две недели потеряла 30% своих «Брэдли». Первые фотографии машин, чей парк понес тяжелые боевые потери наряду с поставленными немцами танками «Леопард» 2A6, появились в начале июня
Хотя Вашингтон обязался пополнять украинский парк «Брэдли» взамен уничтоженных машин и даже дополнить их танками M1A2 «Абрамс», чиновники и законодатели США неоднократно давали понять, что будущее оружейных поставок в восточноевропейскую страну будет сильно зависеть от ее фронтовых успехов. Долгожданное наступление на российские позиции, начавшееся в начале июня, пока что привело лишь к скромным результатам и огромным потерям ВСУ, а также серьезно испортило репутацию ключевым системам вооружения, включая «Брэдли» и «Леопард 2». Примечательно, что новая бронетехника западного производства в боевых действиях непосредственно до наступления не использовалась и хранилась для оснащения элитных подразделений вроде 47-й механизированной бригады в надежде прорвать позиции русских.
Понеся тяжелые потери, Украина неоднократно отводила свои «Леопарды 2» с линии фронта, в то время как другие ее современные западные танки (в частности, британские «Челленджер 2»), как известно, в боевых действиях в принципе не участвовали. Старые «Леопарды 1», гораздо более многочисленные, продолжают нести боевые потери. Как в западных, так и в российских репортажах подчеркивается, что особенно тяжелый урон украинской бронетехнике наносят российские ударные вертолеты.
Российские источники высоко оценили характеристики новой противотанковой ракеты «Вихрь-1», установленной на боевых вертолетах Ка-52, — ее часто можно видеть в роликах с уничтожением «Брэдли». На свежих кадрах, опубликованных российскими правительственными источниками 16 июля, видно, как Ка-52 запускает «Вихрь-1» по украинской машине, которую в течение нескольких секунд после попадания охватывает пламя. В ракетах используются кумулятивные (осколочно-фугасные) противотанковые боеприпасы, разработанные специально для борьбы с тяжелой бронетехникой — в том числе с динамической защитой, установленной как минимум на ряде машин немецкого производства.
Источники в Пентагоне ранее рекламировали «Брэдли» как «убийцу танков», предсказывая, что они «обеспечат необходимый уровень огневой мощи и брони» и «принесут перевес на поле боя». Машина действительно обладает огромными противотанковыми возможностями, несмотря на малые калибры ее орудий, благодаря использованию противотанковых ракет и интеграции снарядов с обедненным ураном и повышенной пробивной способностью. Однако машины подвергались критике начиная с поздних стадий проектирования за недостаточную броню и, как следствие, слабую защиту для боевых действий высокой интенсивности.
Ожидается, что машины останутся в США на хранении вплоть до «пенсии». Ранее машины использовались в ограниченном режиме в войнах на Ближнем Востоке, некогда основном направлении деятельности Пентагона, поэтому даже их уничтожение в больших количествах не нанесет существенного ущерба американским интересам. Одно то, что машины не производились почти 30 лет, означает, что их подмоченная репутация едва ли серьезно скажется на американском экспорте вооружений. Соответственно, в новый пакет военной помощи Украине на сумму 800 миллионов долларов, объявленный администрацией Джо Байдена ранее в июле, вошли еще 32 машины «Брэдли», при этом у США до сих пор хранятся на складах сотни штук после массового производства в последнее десятилетие холодной войны.
При этом эти БМП не получили широкого распространения за границей и не имеют преемника в войсках США и до сих пор широко используются. Так, «Брэдли» служит опорой подразделений армии США на северо-востоке Сирии, где напряженность между российскими и американскими войсками неуклонно растет.