აშშ და სხვა ქვეყნები უნდა ჩაერიონ, რათა უკრაინამ დაფაროს საბიუჯეტო დეფიციტი, ამბობს სერგეი მარჩენკო  POLITICO-სთან ინტერვიუში
ლონდონი – უკრაინა საჭიროებს უცხოურ დახმარებას იმისთვის, რომ დააბალანსოს თავისი ბიუჯეტი 2024 წლისთვის, განაცხადა ოთხშაბათს, ფინანსთა მინისტრმა სერგეი მარჩენკომ და მოუწოდა პარტნიორებს, მათ შორის აშშ-ს, რომ „ჩაერიონ“.
ომით გაწამებულ ქვეყანაში ფიქრობენ, რომ წელს ისინი მოახერხებენ ბიუჯეტის დაბალანსებას, დიდწილად ევროკავშირის, აშშ-ს, საერთაშორისო სავალუტო ფონდისა და სხვა დონორების დახმარებით.
თუმცა საამისოდ საჭიროა მეტი საგარეო დაფინანსება. „მომავალ წელს ვაპირებთ, რომ სხვა ქვეყნებიც ჩავრთოდ ხარჯების დაფარვაში და დავიხმაროთ ისინი საბიუჯეტო დეფიციტის აღმოფხვრაში“, თქვა მარჩენკომ POLITICO-სთან ინტერვიუში, რომელიც მას ჩამოართვეს ოთხშაბათს ჩატარებული კონფერენციის კულუარებში, რომელიც ეთმობოდა უკრაინის აღორძინების საკითხებს და იმართებოდა ლონდონში.
პარტნიორები უკვე გამოდიან წინა პლანზე. მარტში საერთაშორისო სავალუტო  ფონდმა უკვე მიაღწია კიევთან შეთანხმებას პროგრამის ამოქმედების შესახებ, რომლის ღირებულება 15.6 მილიარდია და ის გათვლილია მაკროეკონომიკური სტაბილურობის შენარჩუნებაზე. ოთხშაბათს ევროპის კომისიამ უკრაინას შესთავაზა დახმარების პაკეტი – 50 მილიარდი ევროს ოდენობით, რომელიც გაგრძელდება 2027 წლამდე. ეს, ევროკავშირის აზრით, დაფარავს უკრაინის საბიუჯეტო და გადაუდებელი საჭიროებების 45 პროცენტს, რაც მთლიანობაში შეადგენს 110 მილიარდ დოლარს.  ეს რა თქმა უნდა „ძალიან,ძალიან კარგი სიგნალია“, მაგრამ ის ვერ აღმოფხვრის დანაკლისს, „აი, ამიტომ უნდა მივიპყროთ ჩვენი (სხვა ) პარტნიორების ყურადღება, მაგალითად შეერთებული შტატებისა. აშშ უნდა ჩაერიოს და დახმარება აღმოგვიჩინოს“ -დასძინა მან.
იმ შემთხვევაში კი, თუ მიმდინარე კონტრშეტევა უკრაინას მოუტანს წარმატებას ან თუნდაც სრულ გამარჯვებას, მშვიდობა არ დაჯდება იაფი.“ იქნება უზარმაზარი დეფიციტი, რადგან რომც შეგვიმცირდეს სამხედრო კამაპანიის ხარჯები… მეორე დღესვე გაჩნდება მოთხოვნა ჰუმანიტარული დახმარებისა და ის იქნება უზარმაზარი.“
მარჩენკო არ იზიარებს ევროკავშირის ოფიციალური პირების იდეას იმის თაობაზე, რომ საბიუჯეტო დეფიციტი 2-3 წლის განმავლობაში თანდათან აორთქლდება და მას ჩაენაცვლება კრედიტები და გარანტიები კერძო ინვესტიციებისთვის.
„შესაძლოა გაჩნდეს ერთგვარი საინვესტიციო ბუმი, საგადასახადო შემოსავლები გაიზარდოს 2-ჯერ და შევძლოთ დამოუკიდებლად დავიკმაყოფილოთ ძირითადი მოთხოვნილებები. მაგრამ პატიოსნად თუ ვიტყვით, ეს ჰგავს ჯადოსნობას. მე კი ჯადოქარი არ ვარ!“

США и другие страны должны вмешаться, чтобы помочь Киеву покрыть дефицит бюджета, говорит Сергей Марченко в интервью POLITICO
ЛОНДОН — Украина нуждается в иностранной помощи, чтобы сбалансировать свой бюджет в 2024 году, заявил в четверг министр финансов Сергей Марченко, призвав партнеров, включая США, “вмешаться”.
Раздираемая войной страна уверена, что в этом году ей удастся сбалансировать бюджет, во многом благодаря поддержке ЕС, США, Международного валютного фонда и других доноров.
Но для этого требуется больше внешнего финансирования. “В следующем году мы также ожидаем, что другие страны вмешаются и покроют наши расходы и помогут нам покрыть дефицит нашего бюджета”, — сказал Марченко в интервью POLITICO в четверг в кулуарах конференции по восстановлению Украины, проходящей в Лондоне.
Партнеры уже выходят вперед. В марте МВФ достиг соглашения с Киевом о программе на сумму 15,6 миллиарда долларов, направленной на обеспечение макроэкономической стабильности. Во вторник Европейская комиссия предложила пакет помощи Украине в размере 50 миллиардов евро до 2027 года. Это, по утверждению ЕС, покроет 45 процентов бюджетных и срочных потребностей Украины в реконструкции, которые оцениваются в 110 миллиардов долларов.
Но хотя это “очень, очень хороший сигнал”, он не сократит разрыв, сказал Марченко. “Вот почему мы должны привлечь внимание наших [других] ключевых партнеров, например, из Соединенных Штатов. Они также должны вмешаться и, по крайней мере, предоставить нам среднесрочную помощь со своей стороны”, — добавил он.
Даже если проводимое в настоящее время контрнаступление позволит Украине добиться военных успехов или даже одержать победу, мир обойдется недешево. “Это будет огромный дефицит, потому что даже если мы ожидаем уменьшения количества денег, потраченных [на] военную кампанию, на следующий день… социальные и гуманитарные потребности будут огромными”.
Марченко также отверг выдвинутую официальными лицами ЕС идею о том, что бюджетная поддержка должна быть быстро прекращена в течение следующих двух-трех лет и заменена кредитами и гарантиями для частных инвестиций.
“Возможно, у нас в Украине будет некоторый инвестиционный бум, налоговые поступления увеличатся в два раза, и мы сможем самостоятельно удовлетворять наши основные потребности. Но, честно говоря, это похоже на волшебство. И я не волшебник.”