აშშ და სხვა ქვეყნები უნდა ჩაერიონ, რათა უკრაინამ დაფაროს საბიუჯეტო დეფიციტი, ამბობს სერგეი მარჩენკო  POLITICO-სთან ინტერვიუში
ლონდონი – უკრაინა საჭიროებს უცხოურ დახმარებას იმისთვის, რომ დააბალანსოს თავისი ბიუჯეტი 2024 წლისთვის, განაცხადა ოთხშაბათს, ფინანსთა მინისტრმა სერგეი მარჩენკომ და მოუწოდა პარტნიორებს, მათ შორის აშშ-ს, რომ „ჩაერიონ“.
ომით გაწამებულ ქვეყანაში ფიქრობენ, რომ წელს ისინი მოახერხებენ ბიუჯეტის დაბალანსებას, დიდწილად ევროკავშირის, აშშ-ს, საერთაშორისო სავალუტო ფონდისა და სხვა დონორების დახმარებით.
თუმცა საამისოდ საჭიროა მეტი საგარეო დაფინანსება. „მომავალ წელს ვაპირებთ, რომ სხვა ქვეყნებიც ჩავრთოდ ხარჯების დაფარვაში და დავიხმაროთ ისინი საბიუჯეტო დეფიციტის აღმოფხვრაში“, თქვა მარჩენკომ POLITICO-სთან ინტერვიუში, რომელიც მას ჩამოართვეს ოთხშაბათს ჩატარებული კონფერენციის კულუარებში, რომელიც ეთმობოდა უკრაინის აღორძინების საკითხებს და იმართებოდა ლონდონში.
პარტნიორები უკვე გამოდიან წინა პლანზე. მარტში საერთაშორისო სავალუტო  ფონდმა უკვე მიაღწია კიევთან შეთანხმებას პროგრამის ამოქმედების შესახებ, რომლის ღირებულება 15.6 მილიარდია და ის გათვლილია მაკროეკონომიკური სტაბილურობის შენარჩუნებაზე. ოთხშაბათს ევროპის კომისიამ უკრაინას შესთავაზა დახმარების პაკეტი – 50 მილიარდი ევროს ოდენობით, რომელიც გაგრძელდება 2027 წლამდე. ეს, ევროკავშირის აზრით, დაფარავს უკრაინის საბიუჯეტო და გადაუდებელი საჭიროებების 45 პროცენტს, რაც მთლიანობაში შეადგენს 110 მილიარდ დოლარს.  ეს რა თქმა უნდა „ძალიან,ძალიან კარგი სიგნალია“, მაგრამ ის ვერ აღმოფხვრის დანაკლისს, „აი, ამიტომ უნდა მივიპყროთ ჩვენი (სხვა ) პარტნიორების ყურადღება, მაგალითად შეერთებული შტატებისა. აშშ უნდა ჩაერიოს და დახმარება აღმოგვიჩინოს“ -დასძინა მან.
იმ შემთხვევაში კი, თუ მიმდინარე კონტრშეტევა უკრაინას მოუტანს წარმატებას ან თუნდაც სრულ გამარჯვებას, მშვიდობა არ დაჯდება იაფი.“ იქნება უზარმაზარი დეფიციტი, რადგან რომც შეგვიმცირდეს სამხედრო კამაპანიის ხარჯები… მეორე დღესვე გაჩნდება მოთხოვნა ჰუმანიტარული დახმარებისა და ის იქნება უზარმაზარი.“
მარჩენკო არ იზიარებს ევროკავშირის ოფიციალური პირების იდეას იმის თაობაზე, რომ საბიუჯეტო დეფიციტი 2-3 წლის განმავლობაში თანდათან აორთქლდება და მას ჩაენაცვლება კრედიტები და გარანტიები კერძო ინვესტიციებისთვის.
„შესაძლოა გაჩნდეს ერთგვარი საინვესტიციო ბუმი, საგადასახადო შემოსავლები გაიზარდოს 2-ჯერ და შევძლოთ დამოუკიდებლად დავიკმაყოფილოთ ძირითადი მოთხოვნილებები. მაგრამ პატიოსნად თუ ვიტყვით, ეს ჰგავს ჯადოსნობას. მე კი ჯადოქარი არ ვარ!“

US and others should step in to help Kyiv cover its budget gap, Serhiy Marchenko tells POLITICO.
LONDON — Ukraine needs foreign help to balance its budget in 2024, Finance Minister Serhiy Marchenko said on Thursday, calling on partners including the U.S. to “step in.”
The war-torn country is confident it will balance the books this year, thanks in large part to support from the EU, the U.S., the International Monetary Fund and other donors.
But it needs more external funding. “For next year, we also expect other nations to step in and cover our expenses and help us to cover our budget deficit,” Marchenko told POLITICO in an interview Thursday, on the sidelines of a Ukraine Recovery Conference hosted in London.
Partners are already coming forward. The IMF reached an agreement with Kyiv in March on a $15.6 billion program aimed at ensuring macroeconomic stability. On Tuesday, the European Commission proposed a €50 billion aid package for Ukraine through 2027. This, the EU maintains, would cover 45 percent of Ukraine’s budgetary and urgent reconstruction needs, estimated at $110 billion.
But while this is a “very, very good signal,” it won’t close the gap, Marchenko said. “That’s why we should attract the attention of our [other] key partners, for example from the United States. They also should step in and at least provide us midterm relief from their side,” he added.
Even if the counteroffensive currently underway enables Ukraine to make military gains or even obtain victory, the peace won’t be cheap. “It will be a huge deficit, because even if we’re expecting to decrease the amount of money spent [on the] military campaign, the next day … the social and humanitarian needs will be tremendous.”
Marchenko also pushed back on the idea, floated by EU officials, that budgetary support should be quickly phased out over the next two or three years, and replaced with loans and guarantees for private investments.
“Maybe we’ll have some investment boom in Ukraine, tax revenue will increase twice and we will be able to fulfil our basic needs by ourselves. But to be honest with you, it looks like magic. And I am not a magician.”