უკრაინა ცდილობს მოიგერიოს ყველა სკეპტიკოსი, რომელსაც ეეჭვება, რომ კიევის საზაფხულო კონტრშეტევა წარმატებით დასრულდება. ის თავის მოკრძალებულ მიღწევებს უწოდებს – რუსული არმიის „დაზვერვით მოსინჯვას“, რომელიც გაგრძელდება მანამდე, ვიდრე განხორციელდება მთავარი დარტყმა.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრმა – ალექსეი რეზნიკოვმა Financial Times-ს განუცხადა, რომ ბოლო რამდენიმე კვირის განმავლობაში განთავისუფლებული რიგი სოფლები, არ წარმოადგენს უკრაინული შეტევის – „მთავარ მოვლენას“.
„როცა ასე მოხდება, თავად ნახავთ.. პირადად ნახავთ ყოველივეს“ – განაცხადა რეზნიკოვმა და უარყო მოსაზრება, რომ კარგად გამაგრებული რუსული პოზიციების გამო, უკრაინელების წინსვლა მეტად ნელი ტემპით მიმდინარეობს.
მან დაადასტურა, რომ უკრაინის შეიარაღებული ძალების რეზერვები, მათ შორის ის ბრიგადები, რომელთაც წვრთნა დასავლეთში გაიარეს და აღჭურვილნი არიან თანამედროვე ტანკებითა და ნატოს სხვა ჯავშანტექნიკით, ოპერაციებში ჯერ არ მონაწილეობენ.

Украина дала отпор всем сомневающимся в успехе ее летнего контрнаступления, назвав скромные достижения против российских войск лишь «предварительным прощупыванием» перед гораздо более серьезным ударом.
Министр обороны Украины Алексей Резников заявил Financial Times, что освобождение череды сел за последние недели не было «главным событием» запланированного Киевом наступления.
«Когда это произойдет, вы сами все увидите… Все всё увидят», — сказал Резников, опровергнув сообщения о чересчур медленном продвижении против хорошо укрепленных российских позиций.
Он подтвердил, что основные резервы ВСУ, в том числе большинство бригад, прошедших обучение на Западе и оснащенных современными танками и бронетехникой НАТО, в операции еще не задействованы.