გეის მეპსი, ეკატერინა სტეპანენკო, ნიკოლ ვოლკოვი და მეისონ კლარკი
18 ივნისს უკრაინელმა მებრძოლებმა გააგრძელეს კონტრშეტევა ფრონტზე სულ მცირე 4 მიმართულებით და მოიპოვეს ტერიტორიული წარმატება. გეოლოკაციური კადრები მოწმობს შეზღუდულ წინსვლას  სამხრეთ მიმართულებაზე – კრემენნოედან 30 კილომეტრის დაშორებით
ქალაქ ავდეევკის სამხედრო ადმინისტრაციის მეთაურმა – ვიტალი ბარაბაშმა განაცხადა, რომ ბოლო 2 კვირის განმავლობაში, უკრაინელმა მებრძოლებმა წინ წაიწიეს ავდეევკიდან ჩრდილოეთით, დონეცკის ფრონტის გასწვრივ. რუსული წყაროები ამტკიცებენ, რომ უკრაინელები კონტრშეტევით ოპერაციებს ატარებენ სამხრეთში, სამხრეთ-დასავლეთსა და სამხრეთ-აღრმოსავლეთში ველიკოე ნოვოსელკისთან  – დონეცკისა და ზაპოროჟიეს ოლქების  ადმინისტრაციულ საზღვართან და მათ მიაღწიეს ლოკალურ წარმატებას. უკრაინული შენაერთები აგრძელებდნენ კონტრშეტევით ოპერაციებს ზაპოროჟიეს ოლქის დასავლეთ ნაწილში – გეოლოკაციური კადრები მოწმობს, რომ ისინი შევიდნენ პიატიხატოკის დასავლეთ ნაწილში ( 41 კმ. ქალაქ ზაპოროჟიეს სამხრეთ-დასავლეთით) და ასევე ორეხოვოს სამხრეთ-დასავლეთით.  ტავრიის უკრაინული დაჯგუფების წარმომადგენელი – კაპიტანი ვალერი შერშენი აცხადებს, რომ რუსული ნაწილები აგრძელებენ შეტევას დონეცკისა და ზაპოროჟიეს ოლქების დასავლეთ ნაწილებში და რომ უკრაინელებს „დიდი სამუშაო ელით“. უკრაინული ქალაქის, მელიტოპოლის მერი – ივან ფიოდოროვი იტყობინება, რომ რუსები განაგრძობენ პირადი შემადგენლობისა და მძიმე ტექნიკის გადასროლას, ნოვი კახოვკიდან და კახოვკიდან ფრონტის ხაზზე ზაპოროჟიეს ოლქში – მელიტოპოლის გავლით.
უკრაინული ძალები შესაძლოა დროებთ აჩერებდნენ კონტრშეტევით ოპერაციებს. ესტონეთის თავდაცვის ძალების სადაზვერვო ცენტრის მეთაური – მარგო გროსბერგი 16 ივნისს ამბობდა, რომ მისი აზრით, „ჩვენ ვერ ვნახავთ შეტევას, მომავალი 7 დღის განმავლობაში“.
The Wall Street Journal-მა ასევე განაცხადა, რომ უკრაინელებმა „ამ დღეებში შეაჩერეს შეტევა“. ეს ანგარიშები – თანხვდება ISW-ს ბოლო დასკვნებს, უკრაინის სამხრეთ და აღმოსავლეთ ნაწილებში ლოკალური კონტრშეტევის მასშტაბებისა და მიდგომების შესახებ. ISW-მ ადრე აღნიშნა, რომ უკრაინას ჯერ არ აუმოქმედებია დიდი ნაწილი თავისის ძალებისა და არ გამოუვლენია მთელი თავისი ძალისხმევა. ოპერატიული პაუზა მსხვილი შეტევითი ოპერაციების  განუყოფელი ნაწილია და ეს პაუზა, სულაც არ ნიშნავს უკრაინული კონტრშეტევის დასრულებას.

Ukrainian forces continued counteroffensive actions on at least four sectors of the front on June 18 and made limited territorial gains. Geolocated footage suggests that Ukrainian forces made limited advances within 30km south of Kreminna.
Avdiivka City Military Administration Head Vitaliy Barabash reported that Ukrainian forces advanced more than a kilometer north of Avdiivka on the Donetsk City frontline over the past two weeks. Russian sources claimed that Ukrainian forces conducted counteroffensive operations south, southwest, and southeast of Velyka Novosilka on the administrative border between western Donetsk and eastern Zaporizhia oblasts and made some localized advances. Ukrainian forces continued counteroffensive operations in western Zaporizhia Oblast, and geolocated footage suggests that Ukrainian forces entered the western part of Pyatykhatky (41km southeast of Zaporizhzhia City), southwest of Orikhiv. Ukrainian Tavrisk Group of Forces Spokesperson Captain Valeriy Shershen stated that Russian forces continue to counterattack in western Donetsk and Zaporizhia oblasts, and that Ukrainian forces have “a lot of work.” Ukrainian Melitopol Mayor Ivan Fedorov reported that Russian forces continue to transfer personnel and heavy military equipment from around Nova Kakhovka and Kakhovka in eastern Kherson Oblast to the Zaporizhia Oblast frontline via Melitopol.
Ukrainian forces may be temporarily pausing counteroffensive operations to reevaluate their tactics for future operations. Head of the Estonian Defense Forces Intelligence Center Colonel Margo Grosberg stated on June 16 that he assesses “we won’t see an offensive over the next seven days.”The Wall Street Journal similarly reported on June 17 that Ukrainian forces “have mostly paused their advances in recent days” as Ukrainian command reexamines tactics. These reports are consistent with ISW’s recent observations of the scale and approach of localized Ukrainian counterattacks in southern and eastern Ukraine. ISW has previously noted that Ukraine has not yet committed the majority of its available forces to counteroffensive operations and has not yet launched its main effort. Operational pauses are a common feature of major offensive undertakings, and this pause does not signify the end of Ukraine’s counteroffensive.