გეის მეპსი, ეკატერინა სტეპანენკო, ნიკოლ ვოლკოვი და მეისონ კლარკი
18 ივნისს უკრაინელმა მებრძოლებმა გააგრძელეს კონტრშეტევა ფრონტზე სულ მცირე 4 მიმართულებით და მოიპოვეს ტერიტორიული წარმატება. გეოლოკაციური კადრები მოწმობს შეზღუდულ წინსვლას  სამხრეთ მიმართულებაზე – კრემენნოედან 30 კილომეტრის დაშორებით
ქალაქ ავდეევკის სამხედრო ადმინისტრაციის მეთაურმა – ვიტალი ბარაბაშმა განაცხადა, რომ ბოლო 2 კვირის განმავლობაში, უკრაინელმა მებრძოლებმა წინ წაიწიეს ავდეევკიდან ჩრდილოეთით, დონეცკის ფრონტის გასწვრივ. რუსული წყაროები ამტკიცებენ, რომ უკრაინელები კონტრშეტევით ოპერაციებს ატარებენ სამხრეთში, სამხრეთ-დასავლეთსა და სამხრეთ-აღრმოსავლეთში ველიკოე ნოვოსელკისთან  – დონეცკისა და ზაპოროჟიეს ოლქების  ადმინისტრაციულ საზღვართან და მათ მიაღწიეს ლოკალურ წარმატებას. უკრაინული შენაერთები აგრძელებდნენ კონტრშეტევით ოპერაციებს ზაპოროჟიეს ოლქის დასავლეთ ნაწილში – გეოლოკაციური კადრები მოწმობს, რომ ისინი შევიდნენ პიატიხატოკის დასავლეთ ნაწილში ( 41 კმ. ქალაქ ზაპოროჟიეს სამხრეთ-დასავლეთით) და ასევე ორეხოვოს სამხრეთ-დასავლეთით.  ტავრიის უკრაინული დაჯგუფების წარმომადგენელი – კაპიტანი ვალერი შერშენი აცხადებს, რომ რუსული ნაწილები აგრძელებენ შეტევას დონეცკისა და ზაპოროჟიეს ოლქების დასავლეთ ნაწილებში და რომ უკრაინელებს „დიდი სამუშაო ელით“. უკრაინული ქალაქის, მელიტოპოლის მერი – ივან ფიოდოროვი იტყობინება, რომ რუსები განაგრძობენ პირადი შემადგენლობისა და მძიმე ტექნიკის გადასროლას, ნოვი კახოვკიდან და კახოვკიდან ფრონტის ხაზზე ზაპოროჟიეს ოლქში – მელიტოპოლის გავლით.
უკრაინული ძალები შესაძლოა დროებთ აჩერებდნენ კონტრშეტევით ოპერაციებს. ესტონეთის თავდაცვის ძალების სადაზვერვო ცენტრის მეთაური – მარგო გროსბერგი 16 ივნისს ამბობდა, რომ მისი აზრით, „ჩვენ ვერ ვნახავთ შეტევას, მომავალი 7 დღის განმავლობაში“.
The Wall Street Journal-მა ასევე განაცხადა, რომ უკრაინელებმა „ამ დღეებში შეაჩერეს შეტევა“. ეს ანგარიშები – თანხვდება ISW-ს ბოლო დასკვნებს, უკრაინის სამხრეთ და აღმოსავლეთ ნაწილებში ლოკალური კონტრშეტევის მასშტაბებისა და მიდგომების შესახებ. ISW-მ ადრე აღნიშნა, რომ უკრაინას ჯერ არ აუმოქმედებია დიდი ნაწილი თავისის ძალებისა და არ გამოუვლენია მთელი თავისი ძალისხმევა. ოპერატიული პაუზა მსხვილი შეტევითი ოპერაციების  განუყოფელი ნაწილია და ეს პაუზა, სულაც არ ნიშნავს უკრაინული კონტრშეტევის დასრულებას.

Грейс Мэппс, Екатерина Степаненко, Николь Волков и Мэйсон Кларк
18 июня украинские войска продолжили контрнаступательные действия по меньшей мере на четырех участках фронта и добились ограниченных территориальных завоеваний. Геолокационные кадры свидетельствуют о том, что украинские войска добились ограниченного продвижения в пределах 30 км к югу от Кременной
Глава Авдеевской городской военной администрации Виталий Барабаш сообщил, что за последние две недели украинские войска продвинулись более чем на километр к северу от Авдеевки на линии фронта в Донецке. Российские источники утверждали, что украинские войска проводили контрнаступательные операции на юге, юго-западе, и к юго-востоку от Великой Новоселки на административной границе между западной Донецкой и восточной Запорожской областями и добились некоторых локальных успехов. Украинские войска продолжали контрнаступательные операции на западе Запорожской области, и геолокационные кадры свидетельствуют о том, что украинские войска вошли в западную часть Пятихаток (41 км к юго-востоку от города Запорожье), к юго-западу от Орехова. Представитель украинской Таврической группировки войск капитан Валерий Шершень заявил, что российские войска продолжают контратаковать на западе Донецкой и Запорожской областей, и что украинским силам предстоит “много работы”. Мэр украинского Мелитополя Иван Федоров сообщил, что российские войска продолжают перебрасывать личный состав и тяжелую военную технику из окрестностей Новой Каховки и Каховки в восточной части Херсонской области к линии фронта в Запорожской области через Мелитополь.
Украинские силы, возможно, временно приостанавливают контрнаступательные операции, чтобы пересмотреть свою тактику для будущих операций. Глава разведывательного центра Сил обороны Эстонии полковник Марго Гросберг заявила 16 июня, что, по его оценкам, «мы не увидим наступления в течение следующих семи дней”. The Wall Street Journal аналогичным образом сообщила 17 июня, что украинские войска “в основном приостановили свое наступление в последние дни”, поскольку украинское командование пересматривает тактику. Эти отчеты согласуются с недавними наблюдениями ISW о масштабах и подходе локализованных украинских контратак на юге и востоке Украины. ISW ранее отмечала, что Украина еще не задействовала большую часть своих имеющихся сил к контрнаступательным операциям и еще не предпринял своих основных усилий. Оперативные паузы являются общей чертой крупных наступательных операций, и эта пауза не означает окончания контрнаступления Украины