უქმეებზე, რუსეთმა ისევ მიიტანა იერიში რაკეტებითა და კამიკაძე-დრონებით ოდესის ოლქზე, უკრაინის სამხრეთში. კიევის ცნობით, უკრაინელებმა გაანადგურეს სამიდან ორი რაკეტა და რვიდან შვიდი უპილოტო აპარატი – „შაჰიდი“, ასევე დამატებით 4 დრონი, რომელთა იდენტიფიცირება ჯერჯერობით ვერ ხერხდება
ეს დარტყმა – მხოლოდ ერთ-ერთია მსგავსი იერიშების სერიიდან, რომელიც რუსებს გააფთრებით მიაქვთ მეზობელი ქვეყნის სამხრეთში – უკრაინელთა კონტრშეტევის დაწყების დღიდან. ორი კვირის წინ, ოდესაზე რუსული „კალიბრების“ დარტყმის შედეგად, დაიღუპა მინიმუმ 3 კაცი, ხოლო 13 დაიჭრა – ერთი რაკეტა მოხვდა სავაჭრო ქსელის საწყობს.
საშიში ვერტმფრენები
ამ იერიშების მიზანი, სავარაუდოდ უკრაინის ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემების გადატვირთვაა. კიევს უწევს მათი დიდ ქალაქებში თავმოყრა, მაგალითად კიევსა და ოდესაში, ფრონტზე ნაწილების ეფექტიანი საჰაერო დაცვა კი ვერ ხერხდება, რადგან ბატარეები არ კმარა. ამდენად ფრონტზე, განსაკუთრებით სამხრეთ ნაწილში, რუსებს დიდი უპირატესობა აქვთ ჰაერში. უკრაინული კონტრშეტევა ადგილს ტკეპნის, მეთაურები ცდილობენ, როგორმე თავიდან აირიდონ დიდი მსხვერპლი.
შვეიცარიული გამოცემა „ნოიერ ზურჰეტ ცაიტუნგ“-ის შეფასებით, ახლახან რუსეთის მეთაურობამ სამხრეთ ფრონტზე კიდევ 20 თანამედროვე ვერტმფრენი – Ка-52 გადაისროლა. ის ბრწყინვალედ უმკლავდება სახმელეთო სამიზნეებს, ვინაიდან ფრენს დაბალ სიმაღლეზე და მოქმედებს ღამის განმავლობაშიც, ხოლო ანტისარაკეტო ჭურვებს 8 კილომეტრზე ისვრის.
ამდენად, კონტრშეტევისთვის, რომელიც უპირატესად ჯავშანნაწილებით მიმდინარეობს, ეს ვერტმფრენები წარმოადგენს სერიოზულ საფრთხეს. „ბრიტანული სპეცსამსახურების შეფასებებით, რომლებიც განსაკუთრებული ოპტიმიზმით გამოირჩევიან, ეს ვერტმფრენები მხოლოდ დროებით უზრუნველყოფს რუსების უპირატესობას“- წერს შვეიცარიული გამოცემა.
ვერტმფრენების გარდა, რუსები (უკრაინის სამხრეთში) ადრინდელზე ხშირად იყენებენ გამანადგურებლებსა და ბომბდამშენებს. მაგალითად Су-24-ს შეუძლია 560 კილოგრამიანი ბომბის – КАБ-500-ის წაღება, რომელიც არ გამოირჩევა განსაკუთრებული სიზუსტით, მაგრამ უაღრესად დამანგრეველია. უკრაინის სამხრეთ ტრამალებზე, მისი ეფექტი იზრდება: მისი აფეთქება კარგად ჩანს და ისმის დიდი მანძილზე. ასე რომ უკრაინელ მებრძოლებზე ხდება ფსიქოლოგიური ზემოქმედებაც.
შეცვლილი რუსული ტაქტიკა
ეს ტაქტიკა გულისხმობს ბრძოლის ისე წარმოებას, რომელიც პრინციპულად განსხვავდება იმისგან, რასაც ვხედავდით შეიარაღებული კონფლიქტის დაწყებიდან წელიწად ნახევრის განმავლობაში, როცა რუსები თითქმის არ იყენებდნენ ავიაციას, მიუხედავად მათი დიდი უპირატესობისა ჰაერში. კრემლის საჰაერო ფლოტი, სიდიდით 10-ჯერ აღემატება კიევისას და მას შეუძლია 1500-მდე საავიაციო ერთეულის გამოყენება.
ამას გარდა, ეს თვითმფრინავები ბევრად უფრო თანამედროვეა, ვიდრე საბჭოური წარმოების МиГ-29 -ები. უკრაინის პრეზიდენტი ვლადიმირ ზელესკი არაერთხელ ითხოვდა მისთვის დასავლური ხომალდების გადაცემას, მაგრამ ჩრდილოატალანტიკური ალიანსის ლიდერებმა, მისი ეს თხოვნა არ დააკმაყოფილეს.
თავიდან რუსეთი უფრთხოდა უკრაინის საჰაერო თავდაცვას, რამაც ბევრი ანალიტიკოსი მიიყვანა ერთ დასკვნამდე: ამ შეიარაღებულ კონფლიქტში, ავიაცია არ შეასრულებდა ჯოკერის როლს. „ჯერჯერობით გამანადგურებლები სახმელეთო ბრძოლებში არ ასრულებს მთავარ როლს. ომის ბედი ხმელეთზე გაირკვევა. მიუხედავად ამის, ვფიქრობ, რომ ბრძოლის საჭიროებებიდან გამომდინარე, უმნიშვნელოვანესია მძიმე შეიარაღების მოპოვება, თანაც, რაც შეიძლება სწრაფად“- ამბობს გამოცემა „ვაშინგტონ პოსტის“ ჯერ კიდევ თებერვლის პოდკასტზე, აშშ-ს ყოფილი თავდაცვის მინისტრი – რობერთ გეითსი.

Штепан Гобза (Štěpán Hobza)
В выходные россияне опять попытались нанести удар ракетами и дронами-камикадзе по целям в Одесской области на юге Украины. Но, по сообщениям Киева, защитники обезвредили две из трех крылатых ракет, семь из восьми беспилотных летательных аппаратов «Шахид» и еще четыре дрона, которые пока идентифицировать не удалось
Этот удар лишь еще один из серии подобных ударов, которые русские наносят по югу Украины с особым остервенением с самого начала украинского контрнаступления. Две недели назад в Одессе в результате российского удара ракетами «Калибр» погибли как минимум три человека, а еще 13 были ранены, когда одна из ракет попала в склад торговой сети.
Опасные вертолеты
Цель этих налетов, похоже, — как можно больше нагрузить украинскую ПВО. Из-за них ее приходится сосредотачивать вокруг больших городов, таких как Киев и Одесса, а для эффективной обороны фронтовых частей батарей уже не остается. Поэтому сейчас русские на фронте, прежде всего на юге, обладают эффективным преимуществом в воздухе. Украинское контрнаступление буксует, а командиры опасаются слишком больших потерь.
Согласно анализу швейцарского издания «Нойер Зурхет Цайтунг», недавно российское командование перебросило на южный фронт еще 20 современных боевых вертолетов Ка-52. Они отлично подходят для поражения наземных целей, поскольку летают на низких высотах, могут действовать даже ночью, а дальность их противотанковых ракет достигает восьми километров.
Поэтому для украинского контрнаступления, которое осуществляется преимущественно бронированными частями, эти вертолеты представляют серьезную угрозу. «По оценкам британских спецслужб, которые отличаются особым оптимизмом, эти вертолеты обеспечивают русским преимущество лишь временно», — написало ведущее швейцарское издание.
Помимо вертолетов, русские на юге Украины намного чаще, чем раньше применяют истребители и бомбардировщики. Например, бомбардировщик Сухой Су-24 может нести 560-килограммовую бомбу КАБ-500, которая хоть и не отличается сверхточностью, зато чрезвычайно разрушительна. На свободных пространствах украинского юга ее эффект преумножает то, что ее взрывы видно и слышно с большого расстояния. Таким образом, на украинские силы оказывается, в том числе, психологическое воздействие.
Изменение российской тактики
Эта новая российская тактика представляет собой принципиальное изменение по сравнению с первыми полутора годами вооруженного конфликта, когда русские почти не применяли авиацию в боевых операциях, хотя и обладали в небе значительным преимуществом. Кремль располагает авиационным флотом, который примерно в десять раз больше киевского, и применить может полторы тысячи единиц авиационной техники.
Кроме того, все это намного более современные самолеты, чем украинские МиГ-29 советского производства. Украинский президент Владимир Зеленский не раз просил боевые самолеты западного производства, но пока лидеры Североатлантического альянса не удовлетворили его просьбу.
Россия опасалась украинской системы ПВО, что навело большинство аналитиков на мысль: в этом вооруженном конфликте авиация не будет играть роль решающего джокера. «Пока истребители в этом наземном вооруженном конфликте не сыграли большой роли. Его исход будет решаться на земле. Поэтому, как я думаю, с точки зрения военных потребностей важнее всего получить тяжелые вооружения и как можно скорее», — заявил, например, в начале февраля в подкасте издания «Вашингтон пост» бывший американский министр обороны Роберт Гейтс.