1991 წელს, ევროპაში ერთთვიანი მოგზაურობის შემდეგ, მატარებლის სტუდენტური ბილეთით სახლში ვბრუნდებოდით. თავიდან მრავალრიცხოვანი კომპანია, მგზავრობის დროს დაიშალა. მე და ჩემმა მეგობარმა გოგონამ, დაღლილებმა, დამტვერიანებულებმა და ჯიბეგაფხეკილებმა, 20 აგვისტოს ბერლინში ამოვყავით თავი – ეს იყო ბოლო გაჩერება პრაღამდე
„ბერლინ-ჰაუპტბანჰოფის“ სარკინიგზო სადგურზე, ჩვენი ყურადღება საგაზეთო კიოსკებმა მიიპყრო, რომელთა წინ ხალხი გაცხარებული საუბრობდა. მიუხედავად ჩვენი დამტვრეული გერმანულისა, იმდენი გავიგეთ, რომ რუსეთში რაღაც ხდებოდა. საბჭოთა კავშირი ჯერ არ იყო დაშლილი.
ჩვენ არ გვესმოდა კონტექსტი, ინტერნეტისა და სმართფონების ერამდე დიდი მანძილი იყო დარჩენილი, ეკონომიის მიზნით, არც გაზეტებს ვყიდულობდით და არც ტელევიზორს ვუყურებით. მიუხედავად ამისა, ყურმოკრული ფრაგმენტების შეკოწიწებით, დაიხატა შემდეგი სურათი: სახელმწიფო გადატრიალება რუსეთში, რომელსაც ვიცე-პრეზიდენტი და კომუნისტური პარტიის კონსერვატიული ფრთის წევრები მეთაურობდნენ, იზოლირებული საბჭოთა პრეზიდენტი მიხაილ გორბაჩოვი, დემონსტრაცია მოსკოვში, ტანკზე შემდგარი რუსეთის პრეზიდენტი ბორის ელცინი…
სწორედ ეს შეგრძნება გამიახლდა შაბათს, როცა რუსეთიდან შფოთიანი ცნობები წამოვიდა. თუმცა მსგავსი განწყობა მქონდა 1993 წელსაც, როცა ძალაუფლების ხელში ჩასაგდებად გაჩაღებულ ბრძოლაში, ელცინმა ბრძანება გასცა – პარლამენტისთვის სატანკო ცეცხლი გაეხსნათ. იგივე განცდა მქონდა კიდევ რამდენიმეჯერ: ჩეჩნეთის კრიზისის, ყირიმის მიტაცებისა და უკრაინაში ომის გაჩაღების დროს… მოკლედ „აღმოსავლური დათვის“ მეზობლად, ადრენალინის პერიოდული მოზღვავება გარანტირებული გაქვს.
მაშინ, 1991 წელს, ბერლინში დაგეგმილზე 2 დღით მეტხანს დავრჩით. დღევანდელი გადასახედიდან, იქნებ ეს ისტერიული რეაქცია იყო – დანამდვილებით არავინ იცოდა, რას უქადდა მოსკოვური ქარტეხილები ჩეხოსლოვაკიას. ჩვენი ახალი რეჟიმი, ჯერ კიდევ მყიფე იყო, ბერლინი კი გერმანიის გაერთიანების შემდეგ, ნამდვილ დასავლეთს წარმოადგენდა.
დღეს ისიც, ვისაც რისხვა იპყრობს პუშკინის ან ოვეჩკინის ხსენებაზეც კი, აღიარებს, რომ რუსეთი იყო და არის ამოუცნობი სახელმწიფო, რომლის იმედი – არც პოლიტიკური და არც ეკონომიკური თვალსაზრისით – არ უნდა გქონდეს. ისღა გრჩება, გაითვალისწინო მისი სპეციფიკა, არ მოახდინო კრემლის პროვოცირება, არც კუდი უნდა უქიცინო, უბრალოდ თავი შორს უნდა დაიჭირო და ელოდო … როდის „გამოაგდებს“ მორიგ „ოინბაზობას“.

Мирослав Корецкий (Miroslav Korecký)
Летом 1991 года мы возвращались домой после месячной поездки по Европе со студенческим железнодорожным билетом «Интеррейл». Первоначально большая компания во время путешествия разделилась, и вот мы, уставшие, немного грязные и без денег, приехали 20 августа с моей девушкой в Берлин, последнюю остановку перед Прагой
На вокзале «Берлин-Хауптбанхоф» наше внимание сразу привлекли очереди у газетных киосков, люди в которых о чем-то спорили. Вскоре мы, даже с нашим слабым немецким, поняли, что в России что-то происходит. Точнее тогда это еще был Советский Союз.
Мы не понимали контекст, до эры интернета и смартфонов было еще очень далеко, и на протяжении месяца, экономя, мы не брали в руки газет и не смотрели телевизор. Из урывков мы сложили картину попытки государственного переворота в Москве, возглавляемого вице-президентом Янаевым и другими людьми из консервативного крыла местной красной партии. Изолированный советский президент Михаил Горбачев, битва за то, кто будет контролировать армию, демонстрации в Москве, российский президент Борис Ельцин на танке…
В субботу эти ощущения ко мне вернулись, когда начали поступать новости о событиях в России. Правда, нечто подобное я чувствовал еще и в 1993 году, когда в ходе другой битвы за власть в России Ельцин отдал приказ стрелять из танков по парламенту. С тех пор то же чувство посещало меня еще несколько раз во время чеченского кризиса, захвата Крыма, начала спецоперации на Украине… В общем, жить поблизости от «восточного медведя» — значит время от времени переживать всплески адреналина.
Тогда в 1991 году мы остались в Берлине на два дня дольше, чем планировали. Возможно, с современной точки зрения это несколько истеричная реакция, но тогда на самом деле никто не понимал, что политический перелом в Москве может означать для Чехословакии. Новый режим у нас был все еще весьма сырым, а Берлин после объединения Германии представлял уже Запад.
Сегодня даже тот, в ком не вскипает гнев при упоминании имен Пушкина или Овечкина, вынужден признать, что Россия была и остается непредсказуемым государством, на которое не стоит рассчитывать в будущем ни в политическом, ни в экономическом плане. (…) Остается лишь учитывать всю специфику России, лишний раз зря не провоцировать ее, но и не заискивать перед ней, ни в чем от нее не зависеть и ждать очередных «закидонов».