საეჭვოა უკრაინამ მოიპოვოს სწრაფი და გადამწყვეტი გამარჯვება. ნატომ უნდა მიიღოს ზომები, რომ საფრანგეთისა და გერმანიის პოზიციას ბზარი არ გაუჩნდეს
ნატო აუცილებლად უნდა ემზადოს იმისთვის, რომ უკრაინის კონტრშეტევა დასრულდება წარუმატებლად. ჯერჯერობით უკრაინის მიღწევები შეზღუდულია. მას, ვისაც სჯერა ელვისებური გარღვევისა, როგორც წესი, იმედგაცრუება ელის. ეს არ არის ის შემთხვევა, როცა გერმანული ჯავშანტექნიკა პოლონურ კავალერიაზე ლაშქრობს, ან ამერიკული „შოკი და თროლვა“, რომელიც დემორალიზებული ერაყის არმიის წინააღმდეგ მიმდინარეობს, მაშინ, როცა ამ უკანასკნელს მხოლოდ ძველი ტანკები აქვს, ჰაერიდან მხარდაჭერა კი არა.
ახლა  ჩვენ თვალს ვადევნებთ გამოფიტვაზე ბრძოლის მსგავსს, როცა შემტევ ძალებს იერიში მიაქვთ კარგად გამაგრებულ თავდაცვით ხაზებზე. ოპერაციის მიმდინარე სტადია, წარმოადგენს ე.წ ბრძოლას დაზვერვით – 4 სხვადასხვა მიმართულებაზე: უკრაინელები სცდიან რუსულ პოზიციებს, რათა გამოავლინონ სუსტი ადგილები, რომლებიც კიდევ უფრო უნდა დასუსტდეს არტილერიისა და ჯავშანსატაკო რეზერვის ზემოქმედებით.
ამ დროს, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია მოწინააღმდეგის მოტყუება: უნდა შეუტიო მაქსიმალურად ბევრ უბანზე, რათა რუსებმა იმკითხაონ, რომელ ადგილზე მიმართავს უკრაინა ძირითად დარტყმას. მაგრამ საბრძოლო მოქმედებების დროს, ოპერაციები იშვიათად მიდის გეგმის მიხედვით, შესაბამისად კიევის წარმატების შანსი, უკიდურესად მცირეა. რუსეთის გენშტაბის უფროსს – გენერალ ვალერი გერასიმოვს, უმრავი დრო და რესურსები ჰქონდა საიმისოდ, რომ ეფექტიანი თავდაცვა მოემზადებინა. ამას გარდა, რუსებს აქვთ რიცხობრივი უპირატესობა პრაქტიკულად ყველაფერში – ადამიანური რესურსიდან დაწყებული, ტანკებითა და არტილერიით დამთავრებული, რაც უმნიშვნელოვანეს როლს თამაშობს.
ცალკე საკითხი, არის ავიაცია. მეორე მსოფლიო ომიდან მოყოლებული, წარმატებას ჰაერში გაბატონების ხარჯზე აღწევდნენ. უკრაინელებს ასეთი უპირატესობა არა აქვთ და კარგად დავინახეთ, ეს რა უჯდება: ბრძოლის ველის კადრებში, მკაფიოდ ჩანს ამერიკელების მიერ მიწოდებული საბრძოლო მანქანები „ბრედლი“ და გერმანული ტანკები „ლეოპარდ-2“, განადგურებული რუსული დამრტყმელი ვერტმფრენების ცეცხლით.
ასე რომ, ეს კონტრშეტევა შეიძლება ნაირგვარად განვითარდეს. ერთი რამ ცხადია: უკრაინელების გამარჯვება ვერაფრით იქნება გარანტირებული. ჩვენ ვხედავთ, როგორი შფოთის ნოტები გამოსჭვივის   განცხადებებეში, რომელთაც თეთრი სახლი აქვეყნებს. ამის საფუძველზე, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ პრეზიდენტი ბაიდენი ფიქრობს, თუ როგორ აისახება მის პოლიტიკურ პროგრამაზე უკრაინული კონტრშეტევის შედეგები, ბრძოლის ველზე კი უცილობელი გამარჯვება არ იკვეთება.
პირველი ეპისტოლე კორინთელების მიმართ გვამცნობს: „და უკეთუ საყვირმან უჩინოდ ხმაი გამოსცეს, ვინ-მე განემზადოს ბრძოლად?“. თუკი ნატოს სამიტზე, რომელიც ივლისში ვილნიუსში იმართება,  ალიანსის წევრები ჩაიხედავენ ჩაფლავებული კონტრშეტევის უფრსკრულში, მერყევი და გაუბედავი ხმები იმატებს.
მათ, ვინც მთლიანობაში ეწინააღმდეგებოდა უკრაინაში იარაღის გაგზავნას, ექნებათ ახალი არგუმენტი: უკრაინას არა აქვს საკმარისი ძალა, რომ რუსეთზე გამარჯვება მოიპოვოს. არაფერს ვამბოთ იმაზე, რომ მიმდინარე წელს, ბევრი ქვეყანა, უფრო დუნე რეაქციას ავლენს, ვიდრე  ამას შექმნილი კრიზისი მოითხოვს. დღეს კიევს გაცილებით მეტი ლეოპარდი ექნებოდა, ამას გერმანია რომ არ შეწინააღმდეგებოდა და იქნებ ცაში F-16-ებიც გვეხილა, მისი მიწოდების თაობაზე გადაწყვეტილება ვაშინგტონს – ერთი წლის წინ რომ მიეღო.
რისკი მდგომარეობს იმაში, რომ ისეთმა ლიდერებმა, როგორიც არიან ემანული მაკრონი და ოლაფ შოლცი, შესაძლოა წლის დამლევს, კიევს სამშვიდობო მოლაპარაკებისკენ უბიძგონ. ევროპის ასეთი მერყეობა  შეასუსტებს ბაიდენის პოზიციებს კონგრესში – დიდია იმის ალბათობა, რომ წარმომადგენლობით პალატაში, რესპუბლიკელები შეეცდებიან დააბრკოლონ უკრაინისთვის დამატებითი ფინანსების გამოყოფა. ეს არ იქნება მართებული ნაბიჯი. თუ კონტრშეტევა წარუმატებლად დასრულდა, მაშინ დასავლეთმა სერიოზულად უნდა წამოჭრას საკითხი, თუ როგორ უნდა გაიზარდოს უკრაინის შემტევი პოტენციალი. ეს მხარდაჭერა უნდა გამყარდეს კიევისათვის ნატოში გაწევრიანების მკაფიო გეგმის მინიჭებით. ვილნიუსში ალიანსის ლიდერებმა საკუთარ თავს უნდა ჰკითხონ: თუ ჩრდილოატალანტიკური ალიანსით ზურგგამაგრებულ უკრაინას არ ძალუძს რუსეთის დამარცხება, მაშინ,  აზრი აქვს კი ნატოს არსებობას?

Украина вряд ли сумеет добиться быстрых и решающих побед. Альянс НАТО должен принять меры, чтобы решимость Франции и Германии не пошатнулась
НАТО необходимо приготовиться к тому, что украинское контрнаступление не увенчается успехом. Пока Киеву удалось добиться лишь очень ограниченных побед. Но тех, кто ожидал молниеносного прорыва, всегда ждало разочарование. Это уже не немецкие танки, идущие против польской конницы, и не американский «Шок и трепет», надвигающийся на деморализованные иракские силы, у которых были лишь старые танки и никакого прикрытия с воздуха.
Сейчас мы наблюдаем нечто похожее на борьбу на истощение, когда атакующие силы наносят удары по хорошо укрепленным линиям обороны. Текущая стадия операции представляет собой так называемую разведку боем на четырех отдельных направлениях наступления: украинские войска прощупывают российские позиции, чтобы выявить слабые места, которые затем можно будет еще больше ослабить с помощью артиллерии и сил бронетанкового резерва. <…>
Критически важным фактором сейчас является обман противника: необходимо атаковать на максимально возможном числе участков, чтобы русским приходилось гадать, куда будут нанесены основные удары. Но в условиях боевых действий операции редко идут по плану, и шансы Киева на успех крайне малы. У начальника Генштаба ВС России генерала Валерия Герасимова было много времени и ресурсов, чтобы подготовить эффективную оборону. Кроме того, русские обладают численным превосходством практически во всем – от людей и танков до артиллерии, которая, вероятно, играет важнейшую роль.
Кроме того, есть еще и авиация. Со времен Второй мировой войны почти все атакующие силы добивались успеха исключительно благодаря превосходству или господству в воздухе. У украинцев его нет, и мы уже видели, чего это стоило: на кадрах с поля боя отчетливо видны предоставленные американцами боевые машины «Брэдли» и немецкие танки «Леопард 2», подбитые российскими ударными вертолетами.
Так что это контрнаступление может развиваться разными путями. Но ясно одно: победа украинцев абсолютно не гарантирована. Мы видим, что это беспокойство находит отражение в нотах предостережения, публикуемых Белым домом. Судя по ним, президент Байден уже размышляет над тем, какой ущерб его политической программе может нанести такой результат украинского контрнаступления, который нельзя будет назвать решающей победой на поле боя.
В Первом послании коринфянам сказано: «Если труба издаст неясный звук, кто будет готовиться к бою?» Если к началу саммита НАТО, который пройдет в Вильнюсе в июле, члены альянса уже заглянут в бездну провального контрнаступления, неуверенных, колеблющихся голосов станет заметно больше. У тех, кто в принципе не хотел отправлять оружие, появится новое оправдание: у Украины нет боевой мощи, чтобы добиться победы. Не говоря уже о том, что за последний год со стороны многих стран мы наблюдали гораздо менее решительную реакцию, чем того требовал возникший кризис. Сейчас Киев мог бы выставить гораздо больше «Леопардов», если бы Берлин не препятствовал их передаче, и, вполне возможно, мы даже увидели бы в небе истребители F-16, если бы решение об их поставке – до сих пор не принятое – было принято Вашингтоном год назад.
Риск заключается в том, что такие лидеры, как Эммануэль Макрон и Олаф Шольц, могут возобновить попытки подтолкнуть Киев к заключению мирного договора уже до конца года. Подобные колебания в Европе подорвут позиции Байдена в конгрессе, и велика вероятность, что республиканцы в палате представителей постараются помешать выделению дополнительного финансирования для Украины. Но это было бы совершенно неправильным шагом. Если контрнаступление захлебнется, Западу нужно будет всерьез заняться решением вопроса о том, как расширить наступательный потенциал Украины. И эта поддержка должна быть подкреплена предоставлением Киеву четкого плана действий для вступления в НАТО. В Вильнюсе лидеры альянса должны будут спросить себя: если, имея за своей спиной мощь Североатлантического альянса, Украина не в состоянии одолеть Россию, тогда какой вообще смысл в НАТО?