გაანალიზა რა უკრაინული კონტრშეტევის პირველი შედეგები, ავსტრიელი სამხედრო ექსპერტი შიშობს, რომ დასავლურ იარაღის წარმოებასა და ევროპულ არმიებს – შეექმნებათ სერიოზული პრობლემები: „ ნაალაფარ Leopard-2A6-ებს, რუსები დეტალურად შეისწავლიან, შემდეგ კი გამოფენენ წითელ მოედანზე“ – ვარაუდობს ის
დასავლურმა მთავრობებმა უკრაინას მიაწოდეს 60 Leopard-2A4 და 14 Leopard-2A6. ახლა უკვე 6 გერმანული Leopard-2A4 და 2 Leopard-2A6, რომელთაც გერმანული კონცერნი Krauss-Maffei Wegmann-ი აწარმოებს, განადგურებული ან დაზიანებულია, ხოლო რამდენიმე ტანკი, რუსებს ალაფის სახით ერგოთ, რასაც მოწმობს დრონებით გადაღებული ჩანაწერები.
მოვლენათა ასეთ განვითარებას, მოჰყვება „კატასტროფული შედეგები ევროპული იარაღის წარმოებისთვისა და ყველა დასავლური არმიისთვის, რომელიც Leopard-2-ს იყენებს. ასეთი აზრი გამოთქვა სამხედრო-ექსპერტმა, ყოფილმა ოფიცერ-ტანკისტმა EXXpress-ის კორესპონდენტთან საუბარში, რომელმაც დიდხანს იმსახურა ავსტრიის შეიარაღებულ ძალებში.
საიდუმლო ნოუ ჰაუ – ახლა უკვე რუსეთის ხელშია
„რუსები ნაალაფარ Leopard-2A6-ს ნაწილებად დაშლიან“ – ამბობს ავსტრიელი ექსპერტი. მისი აზრით, რუსი ტექნიკოსები გამოწვილვით შეისწავლიან Leopard-2A6-ის მნიშვნელოვან დეტალებს:
პირველი – ფრონტალურ და კოშკურის ჯავშანს, მის აგებულებასა და მასში გამოყენებულ მასალებს, რაც რუსეთისთვის, აქამდე უცნობი იყო;
მეორე – რუსები გაეცნობიან კომპანია Rheinmetall-ის – 120×70 მმ-იან გლუვლულიან ქვემეხს – L/5-ს, დაადგენენ მისი სროლის სიზუსტეს საბრძოლო პირობებში. ზოგადად რუსი მებრძოლები დიდი რაოდენობით მიიღებენ ისეთ მონაცემებს, რისი ცოდნაც სასიცოცხლოდ აუცილებელია ბრძოლის ველზე მოქმედების დროს.
მესამე – ტანკებში დარჩა ვოლფრამის ჯავშანმჭრელი ჭურვები, სავარაუდოდ – DM-63-ები.
„თუ ტანკი Leopard-2A6 მიატოვეს ბრძოლის ველზე, მაშინ რუსები ხელთ იგდებდნენ საბრძოლო მასალებსაც, ეს კი ძალიან ცუდია“- თვლის ყოფილი ოფიცერი-ტანკისტი. რუსი მეიარაღე ტექნიკოსები დაშლიან ჭურვებს, დეტალურად შეისწავლიან მათი შიგთავსს და დაადგენენ ჭურვების ჯავშანგამტან შესაძლებლობას სხვადასხვა მანძილიდან გასროლისას.
უკრაინელმა ტანკისტებმა საბედისწერო შეცდომები დაუშვეს
დასავლელი სამხედროების მსგავსად, ბევრი რამ უსიამოვნოს მოსმენა მოუწევთ პოლიტიკოსებს გერმანიაში, საფრანგეთში, პოლონეთსა და იტალიაში. ექსპერტი აღნიშნავს: „ადვილი გამოსაცნობია, რომ რუსეთის ხელისუფლება, ერთ-ერთ Leopard-2A6-ს, წითელ მოედანზეც გამოფენს, რომელიმე დიდი სამხედრო შოუს ფარგლებში“.
ყოფილ ოფიცერ-ტანკისტს უცნაურად მიაჩნია ის, რომ უკრაინულმა არმიამ „გამოიყენა საუკეთესო ტანკები შეტევის დაწყებისთანავე“. ის დასძენს: „რუსეთის თავდაცვით ზღუდეთა სუსტი ადგილების გამოსავლენად, არ იყო საჭირო Leopard-2A6-ის გამოყენება, რომელიც ქვეითთა პოლკთან ერთად უტევდა. ეს კარგად ვერ დამთავრდებოდა“.
კიდევ ორი დეტალი: დრონიდან გადაღებული კადრებში კარგად ჩანს, რომ უკრაინული ეკიპაჟები არ იყო სათანადოდ მომზადებული. ტანკები Leopard-2A6-ები არ იყო შენიღბული ბრძოლის ველზე და კუთხოვანი კონტურების წყალობით, მათ იდენტიფიცირებას მყისიერად ახდენდა დრონი და ბომბდამშენი. ამას გარდა, ტანკები ზედმეტად ახლოს იყო განლაგებული ერთმანეთთან და ზედმეტად ნელა მოძრაობდა. ეს სერიოზული შეცდომებია, რაც მოწინააღმდეგემ ადვილად გამოიყენა.

Проанализировав первые итоги «контрнаступления» ВСУ, австрийский военный эксперт опасается, что у оружейной промышленности и армий Европы возникнут серьезные проблемы. «Трофейные танки Leopard-2A6 русские тщательно изучат, а затем выставят на показ на Красной площади», — предполагает он
Западные правительства поставили Украине 60 танков Leopard-2A4 и 14 танков Leopard-2A6. Теперь шесть современных немецких танка Leopard-2A4 и два Leopard-2А6 немецкого производителя Krauss-Maffei Wegmann уничтожены или повреждены, еще несколько захвачены российскими войсками в качестве трофеев, о чем свидетельствуют последние видео, сделанные дронами.
Подобное развитие событий будет иметь «довольно катастрофические последствия» для западноевропейской оружейной промышленности и всех западноевропейских армий, использующих танки Leopard-2. Такое мнение высказал военный эксперт, бывший офицер-танкист, долгие годы прослуживший в вооруженных силах Австрии, в беседе с корреспондентами Exxpress.
Секретное ноу-хау теперь в руках России
«Русские разберут трофейные Leopard-2A6 на части», — говорит австрийский военный эксперт. По его мнению, российские техники самым тщательным образом изучат самые важные детали танка Leopard 2A6.
Во-первых, лобовую и башенную броню. Их устройство и материалы, из которых они изготовлены, до сих пор были неизвестны Москве.
Во-вторых, гладкоствольную пушку L/55 калибра 120 х 570 мм фирмы Rheinmetall. Русские будут выяснять, какова точность ее стрельбы в боевой обстановке. Российские войска получат огромный объем сведений, жизненно важных на поле боя.
В-третьих, оставленные в танках вольфрамовые бронебойные снаряды, предположительно типа DM 63. «Если танк Leopard-2A6 был оставлен на поле боя, то в руки русских должны были попасть и его боеприпасы, а это совсем нехорошо», — считает бывший офицер-танкист австрийской армии. Российские оружейные техники разберут снаряды, тщательно изучат их пороховую начинку и оценят их пробивную способность на разных расстояниях.
Украинские танкисты допустили роковые ошибки
Помимо плохих новостей для всех западноевропейских военных, кое-что неприятное узнают и политики в Германии, Франции, Великобритании, Польше и Италии. Эксперт отмечает: «Можно предположить, что российское правительство выставит один из танков Leopard-2А6 на Красной площади в рамках какого-нибудь большого военного шоу».
Странным считает бывший офицер-танкист и то, что украинская армия «пустила в ход лучшие танки сразу после начала наступления». Он добавляет: «Для выявления слабых мест в российских линиях обороны не нужно было использовать танки Leopard-2A6, наступающие попарно в сопровождении полка пехоты. Это не могло хорошо кончиться».
Две детали, хорошо видные на кадрах, сделанных с дронов, свидетельствуют и о недостаточной подготовке украинских экипажей: танки Leopard-2A6 были совершенно не замаскированы на поле боя, по характерным угловатым контурам их немедленно идентифицировали дроны и штурмовые бомбардировщики. Кроме того, танки находились слишком близко друг к другу и двигались слишком медленно. Это — серьезные ошибки, которыми противник не замедлил воспользоваться.