მოსკოვმა შერისხა პოლონეთი მას შემდეგ, რაც ვარშავამ საკუთრებად გამოაცხადა რუსეთის საელჩოსთან მდებარე საშუალო სკოლის შენობა და პირობა დადო, რომ „უმკაცრესი რეაქცია“ ექნება ნაგებობის კონფისკაციაზე. ეს, მისი მტკიცებით, წარმოადგენს საერთაშორისო ნორმების  გაუგონარ დარღვევას
გასული საუკუნის 70-იან წლებში აგებული შენობა, რომელშიც სწავლობდნენ დიპლომატების შვილები და რომელსაც ვარშავის მაცხოვრებლები უწოდებენ „ჯაშუშთა ბუდეს“, ეკუთვნის პოლონეთის მთავრობას, განაცხადა პოლონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა –  ლუკას იასინამ. მან თქვა, რომ მიესალმება მთავრობის გადაწყვეტილებას. იასინას განმარტებით, მოსკოვს შეუძლია გააპროტესტოს ეს ნაბიჯი, მაგრამ პოლონეთის ხელისუფლება მოქმედებდა კანონის ფარგლებში.
„ჩვენი პოზიცია, გამყარებულია სასამართლოს გადაწყვეტილებით და მდგომარეობს იმაში, რომ ეს ქონება ეკუთვნოდა პოლონეთის სახელმწიფოს და ის რუსეთმა უკანონოდ მიიტაცა.“
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ, ამ ქმედებას „მტრული“ უწოდა და მიიჩნია, რომ ის არღვევს ვენის 1961 წლის ხელშეკრულებას დიპლომატიური ურთიერთობის შესახებ. ამ უწყებამ, ეს ფაქტი შეაფასა, როგორც რუსეთის დიპლომატიური საკუთრების ხელყოფა.
„ვარშავის ეს თავხედური ნაბიჯი, რომელიც სცდება ცივილიზებული სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობის ფარგლებს, არ დარჩება უმკაცრესი რეაქციის გარეშე და მისი შედეგები აისახება პოლონეთის ხელისუფლებასა და ამ ქვეყნის ინტერესებზე რუსეთში“ – ნათქვამია მოსკოვის განცხადებაში.
სკოლის კონფისკაცია მიმდინარეობს ვარშავასა და მოსკოვს შორის ურთიერთობის გამწვავების ფონზე, რაც დაიწყო რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ – 2022 წლის თებერვალში.
ვარშავა პოზიციონირებს, როგორც კიევის საკვანძო მოკავშირე და ის გადამწყვეტ როლს თამაშობს იმაში, რომ სხვა ქვეყნები დაარწმუნოს, რათა მათ მძიმე შეიარაღება მიაწოდონ უკრაინას.
2022 წლის მარტში პოლონეთმა განაცხადა, რომ გასცა ბრძანება 45 რუსი დიპლომატის გაძევების შესახებ – ისინი სავარაუდოდ წარმოადგენდნენ დაზვერვის ოფიცრებს.

Мэтью Седакка (Mathew Sedacca)
Москва обрушилась на Польшу после того, как польские власти захватили среднюю школу недалеко от посольства России в Варшаве, пообещав «жесткую реакцию» на конфискацию, которая, по ее утверждениям, является вопиющим нарушением международных соглашений
Многоэтажное здание 1970-х годов, в котором учились дети дипломатов и которое местные жители Варшавы прозвали «шпионским гнездом», принадлежит польскому правительству, заявил представитель министерства иностранных дел Лукаш Ясина, который сказал, что одобрил действия властей. Ясина сказал, что Москва может опротестовать этот шаг, но польские власти действовали в рамках закона.
«Наше мнение, подтвержденное судами, заключается в том, что это имущество принадлежит польскому государству и было захвачено Россией незаконно», — сказал он.
Министерство иностранных дел России назвало этот захват «враждебным» и нарушающим Венскую конвенцию 1961 года о дипломатических сношениях. Оно также расценило этот шаг как посягательство на российскую дипломатическую собственность в Польше.
«Такой дерзкий шаг Варшавы, выходящий за рамки цивилизованных межгосударственных отношений, не останется без самой жесткой реакции и последствий для польских властей и польских интересов в России», — говорится в сообщении.
Конфискация школы происходит на фоне обострения отношений между Москвой и Варшавой после начала Россией специальной военной операции на Украине в феврале 2022 года.
Варшава позиционирует себя как один из ведущих союзников Киева, сыграв решающую роль в убеждении других стран предоставить Украине тяжелое вооружение.
В марте 2022 года Польша заявила, что приказала выслать 45 российских дипломатов, которые, как предполагалось, были офицерами разведки.