კატერინა სტეპანენკო, რაილი ბეილი, გრეის მეპსი, ნიკოლ ვოლკოვი, ფრედერიკ უ. კაგანი
27-28 მაისის ღამეს, რუსულმა არმიამ – ომის დაწყებიდან ყველაზე დიდი შეტევა მიიტანა უკრაინაზე უპილოტო „შაჰედებით“. უკრაინის გენშტაბი იტყობინება, რომ რუსულმა მხარემ გამოიყენა 59 უპილოტო „შაჰედ 131/136“, რომელთაგან უკრაინელებმა ჩამოაგდეს 58
უკრაინის სამხედრო-საჰაერო ძალების პოლკოვნიკმა – იური იგნატმა, ეს შეტევა შეაფასა, როგორც ყველაზე მასშტაბური კონფლიქტის დაწყების დღიდან და განაცხადა, რომ რუსეთის ძირითად სამიზნეს წარმოადგენდა კიევი. ჟიტომირის ოლქის ხელმძღვანელი – ვიტალი ბუნჩენკო იუწყება, რომ რუსულმა უპილოტოებმა დაარტყეს ინფრასრტუქტურის დაუდგენელ ობიექტს. საავიაციო საბრძოლო მასალების მიმართვა კიევისკენ, ნაცვლად იმისა, რომ პრიორიტეტი ენიჭებოდეს ინფრასტრუქტურულ და სამხედრო ობიექტებზე იერიშს, ზღუდავს რუსული საჰაერო კამპანიის შესაძლებლობებს, შეაკავოს უკრაინელების მოსალოდნელი კონტრშეტევა. ამის შესახებ ISW – ადრეც საუბრობდა.
დაჯგუფება „ვაგნერის“ დამფინანსებელი – ევგენი პრიგოჟინი აცხადებს, რომ ბახმუტში დამხმარე ძალების შესვლის თავდაპირველმა ვადამ – პირველმა ივნისმა, შესაძლოა გადაიწიოს 5 ივნისამდე. 28 მაისს პრიგოჟინმა აღნიშნა, რომ „ვაგნერის“ მებრძოლების გასვლამ ქალაქიდან, შესაძლოა დამატებით რამდენიმე დღე გასტანოს, რადგან „ვაგნერს“ არ შეუძლია მთელი ტექნიკა მარტივად გაიტანოს 1 ივნისამდე. პრიგოჟინის თქმით, 5 ივნისისთვის, „ვაგნერის“ ძალები აპირებენ, ბახმუტიდან სრულად გასვლის შემდეგ, ზურგის საველე ბანაკებში განთავსებას. 28 მაისს, Washington Post-ი იტყობინებოდა, რომ „ვაგნერის“ ძალები ტოვებენ ბახმუტს, ხოლო მათ პოზიციების შენარჩუნებაზე პასუხისმგებლობას იღებს რეგულარული არმიის პერსონალი. უკრაინული მხარე ამას ჯერჯერობით არ ადასტურებს, თუმცა ქალაქ ბახმუტში რეგულარული ძალები თანდათან ავიწროვებენ „ვაგნერს“. რუსულმა წყაროებმა შეავსეს 27-28 მაისის ვიდეოჩანაწერები ახლით, რომლებზეც, მათი თქმით, წარმოდგენილნი არიან მოხალისეთა ბატალიონის -„ნევსკის“ და არარეგულარული პირველი სადაზვერვო-დივერსიული ბრიგადის – „ვოლკის“ მებრძოლები, რომლებიც მანამდე მოქმედებდნენ ავდეევკის რაიონში. გამოითქმის მოსაზრება, რომ რუსული არმია ახდენს არალეგალური ძალებისა და დონეცკის სახალხო რესბუბლიკის სამხედრო ელემენტების – ავდეევკის შემოგარენიდან, ბახმუტის რაიონში გადასროლას. ადრე ISW აღიშნავდა, რომ რუსეთის მიერ ამ ნაწილების ბახმუტში გადასროლამ, შეიძლება შეასუსტოს რუსეთის შეტევითი ოპერაციები ავდეევკა-დონეცკის ფრონტზე.
რუსული ოპერაციების ტემპი ბახმუტის რაიონში მნიშვნელოვნად დაკლებულია. 28 მაისს უკრაინის გენერალურმა შტაბმა განაცხადა, რომ რუსმა მებრძოლებმა ჩაატარეს წარუმატებელი შეტევითი ოპერაციები ორეხოვო-ვასილევკის რაიონში (ბახმუტის ჩრდილო-დასავლეთით – 11 კილომეტრში) და ხრომოვოეს დასავლეთით (უშუალოდ ბახმუტის დასავლეთით). უკრაინის აღმოსავლეთ დაჯგუფების პრესმდივანი, პოლკოვნიკი სერგეი ჩერევატი 26 მაისს იუწყებოდა, რომ ბოლო 24 საათის განმავლობაში, ქალაქ ბახმუტის რაიონში, მოხდა მხოლოდ ერთი საბრძოლო შეტაკება. გეოლოკაციური კადრები, რომლებიც 28 მაისს გამოქვეყნდა, მიუთითებს, რომ რუსულმა შენაერთებმა მცირე წარმატებას მიაღწიეს კლიშეევკის დასავლეთით (7 კილომეტრი ბახმუტის სამხრეთ-დასავლეთით). რუსი სამხედრო ბლოგერები ამტკიცებდნენ, რომ რუსული დაჯგუფებები უტევდნენ კლიშეევკის დასავლეთით, მაგრამ უკრაინელი მებრძოლები ინარჩუნებდნენ პოზიციებს ამ რაიონში. რუსული წყარო ამტკიცებდა, რომ 27 მაისს, უკრაინელი მებრძოლები აგრძელებდნენ კონტრშეტევებს ორეხოვო-ვასილევკის რაიონში, სადაც სხვადასხვა წყაროების გადმოცემით, უკრაინულმა ჯგუფებმა წინ წაიწიეს ერთი კოლომეტრით. ბახმუტში მყოფი უკრაინელები ოპტიმისტურად არიან განწყობილნი იმის გამო, რომ რუსული ოპერაციების ტემპმა იკლო – ისინი იმედოვნებენ, რომ ეს გარემოება წაადგებათ მათ, უკეთ წარმართონ შეზღუდული და ლოკალიზებული კონტრშეტევები. ადრე ISW აღნიშნავდა, რომ რუსული შეტევითი ოპერაციების შენელება ბახმუტის რაიონში, სავარაუდოდ დაეხმარებოდა უკრაინულ ძალებს, ხელთ იგდონ ინიციატივა და დაიწყონ ოპერაციების ახალი რაუნდი, თუ ამგვარ გადაწყვეტილებას მიიღებენ.

Катерина Степаненко, Райли Бейли, Грейс Мэппс, Николь Волков и Фредрик У. Каган
Российские войска нанесли крупнейший с начала войны удар беспилотником «Шахед» по Украине в ночь с 27 на 28 мая. Украинский генштаб сообщил, что российские войска запустили 59 беспилотников «Шахед-131/136»., из которых украинские силы сбили 58
Представитель ВВС Украины полковник Юрий Игнат охарактеризовал этот удар как крупнейший удар беспилотника с начала войны и заявил, что российские силы в основном нацелились на Киев. Глава Житомирской области Виталий Бунечко сообщил, что российские беспилотники нанесли удар по неустановленному объекту инфраструктуры в области. Распределение Россией авиационных боеприпасов для нанесения ударов по Киеву вместо того, чтобы уделять приоритетное внимание инфраструктуре или военным объектам, продолжает ограничивать способность этой ограниченной российской воздушной кампании существенно ослабить украинское наступление возможности для предстоящего контрнаступления, как ранее оценивала ISW.
Финансист группы «Вагнер» Евгений Пригожин заявил, что российская операция по оказанию помощи на месте в Бахмуте может продлиться после истечения первоначального срока 1 июня и продлится до 5 июня. 28 мая Пригожин заявил, что вывод войск Вагнера из города может занять еще несколько дней, поскольку Вагнер не в состоянии перебросить всю технику в хорошем состоянии к 1 июня. Пригожин заявил, что силы Вагнера намерены полностью отойти из Бахмута в тыловые полевые лагеря к 5 июня. Силы Вагнера намерены полностью отойти из Бахмута в тыловые полевые лагеря. 28 мая Washington Post сообщила, что украинский персонал в районе Бахмута наблюдал, как силы Вагнера покидают сам город Бахмут, а регулярный российский персонал берет на себя ответственность за предыдущие позиции Вагнера в городе. Украинский персонал, как сообщается, заявил, что они не могут подтвердить это однако регулярные российские войска вытесняют Вагнера по всему городу Бахмут. Российские источники дополнили видеозапись от 27 и 28 мая, на которой якобы показаны подразделения добровольческого батальона ”Невский” и иррегулярной 1-й диверсионно-разведывательной бригады ”Волки”, действующие на флангах в районе Бахмута. ISW ранее оценила, что диверсионно-разведывательная бригада “Волки” действовала в районе Авдеевки, далее высказывается предположение, что российские войска, возможно, перебрасывают нерегулярные силы и элементы Донецкой Народной Республики (ДНР) из окрестностей Авдеевки в район Бахмута. Ранее ISW оценила, что переброска Россией этих подразделений в Бахмут может снизить темп российских наступательных операций на городском фронте Авдеевка-Донецк.
Темпы российских операций в районе Бахмута остаются заметно низкими. 28 мая украинский Генеральный штаб сообщил, что российские войска провели безуспешные наступательные операции в районе Орехово-Васильевки (11 км к северо-западу от Бахмута), к западу от Хромово (непосредственно к западу от Бахмута)., и в направлении Ивановского (в 6 км к западу от Бахмута). Пресс-секретарь Восточной группировки войск Украины полковник Сергей Череватый сообщил 28 мая, что за последние 24 часа в районе города Бахмут произошло только одно боевое столкновение. Геолокационные кадры, опубликованные 28 мая, показывают, что российские войска добились незначительных успехов к западу от Клищевки (в 7 км к юго-западу от Бахмута). Российские военные блогеры утверждали, что российские войска контратакуют к западу от Клищевки, но что украинские войска сохраняют свои нынешние позиции в этом районе. Российский источник утверждал, что украинские войска продолжали контратаки в районе Орехово-Васильевки 27 мая, где российские источники утверждали, что 26 мая украинские войска продвинулись на один километр. Украинский персонал в районе Бахмута, как сообщается, выразил оптимизм в связи с тем, что снижение темпов российских операций вокруг Бахмута может способствовать дальнейшим ограниченным и локализованным украинским контратакам. Ранее ISW оценила, что снижение темпов российских наступательных операций в районе Бахмута и продолжающаяся операция по оказанию помощи на месте, вероятно, предоставляют украинским силам в этом районе инициативу начать новый раунд операций вокруг города, если они того пожелают.