კატერინა სტეპანენკო, რაილი ბეილი, გრეის მეპსი, ნიკოლ ვოლკოვი, ფრედერიკ უ. კაგანი
27-28 მაისის ღამეს, რუსულმა არმიამ – ომის დაწყებიდან ყველაზე დიდი შეტევა მიიტანა უკრაინაზე უპილოტო „შაჰედებით“. უკრაინის გენშტაბი იტყობინება, რომ რუსულმა მხარემ გამოიყენა 59 უპილოტო „შაჰედ 131/136“, რომელთაგან უკრაინელებმა ჩამოაგდეს 58
უკრაინის სამხედრო-საჰაერო ძალების პოლკოვნიკმა – იური იგნატმა, ეს შეტევა შეაფასა, როგორც ყველაზე მასშტაბური კონფლიქტის დაწყების დღიდან და განაცხადა, რომ რუსეთის ძირითად სამიზნეს წარმოადგენდა კიევი. ჟიტომირის ოლქის ხელმძღვანელი – ვიტალი ბუნჩენკო იუწყება, რომ რუსულმა უპილოტოებმა დაარტყეს ინფრასრტუქტურის დაუდგენელ ობიექტს. საავიაციო საბრძოლო მასალების მიმართვა კიევისკენ, ნაცვლად იმისა, რომ პრიორიტეტი ენიჭებოდეს ინფრასტრუქტურულ და სამხედრო ობიექტებზე იერიშს, ზღუდავს რუსული საჰაერო კამპანიის შესაძლებლობებს, შეაკავოს უკრაინელების მოსალოდნელი კონტრშეტევა. ამის შესახებ ISW – ადრეც საუბრობდა.
დაჯგუფება „ვაგნერის“ დამფინანსებელი – ევგენი პრიგოჟინი აცხადებს, რომ ბახმუტში დამხმარე ძალების შესვლის თავდაპირველმა ვადამ – პირველმა ივნისმა, შესაძლოა გადაიწიოს 5 ივნისამდე. 28 მაისს პრიგოჟინმა აღნიშნა, რომ „ვაგნერის“ მებრძოლების გასვლამ ქალაქიდან, შესაძლოა დამატებით რამდენიმე დღე გასტანოს, რადგან „ვაგნერს“ არ შეუძლია მთელი ტექნიკა მარტივად გაიტანოს 1 ივნისამდე. პრიგოჟინის თქმით, 5 ივნისისთვის, „ვაგნერის“ ძალები აპირებენ, ბახმუტიდან სრულად გასვლის შემდეგ, ზურგის საველე ბანაკებში განთავსებას. 28 მაისს, Washington Post-ი იტყობინებოდა, რომ „ვაგნერის“ ძალები ტოვებენ ბახმუტს, ხოლო მათ პოზიციების შენარჩუნებაზე პასუხისმგებლობას იღებს რეგულარული არმიის პერსონალი. უკრაინული მხარე ამას ჯერჯერობით არ ადასტურებს, თუმცა ქალაქ ბახმუტში რეგულარული ძალები თანდათან ავიწროვებენ „ვაგნერს“. რუსულმა წყაროებმა შეავსეს 27-28 მაისის ვიდეოჩანაწერები ახლით, რომლებზეც, მათი თქმით, წარმოდგენილნი არიან მოხალისეთა ბატალიონის -„ნევსკის“ და არარეგულარული პირველი სადაზვერვო-დივერსიული ბრიგადის – „ვოლკის“ მებრძოლები, რომლებიც მანამდე მოქმედებდნენ ავდეევკის რაიონში. გამოითქმის მოსაზრება, რომ რუსული არმია ახდენს არალეგალური ძალებისა და დონეცკის სახალხო რესბუბლიკის სამხედრო ელემენტების – ავდეევკის შემოგარენიდან, ბახმუტის რაიონში გადასროლას. ადრე ISW აღიშნავდა, რომ რუსეთის მიერ ამ ნაწილების ბახმუტში გადასროლამ, შეიძლება შეასუსტოს რუსეთის შეტევითი ოპერაციები ავდეევკა-დონეცკის ფრონტზე.
რუსული ოპერაციების ტემპი ბახმუტის რაიონში მნიშვნელოვნად დაკლებულია. 28 მაისს უკრაინის გენერალურმა შტაბმა განაცხადა, რომ რუსმა მებრძოლებმა ჩაატარეს წარუმატებელი შეტევითი ოპერაციები ორეხოვო-ვასილევკის რაიონში (ბახმუტის ჩრდილო-დასავლეთით – 11 კილომეტრში) და ხრომოვოეს დასავლეთით (უშუალოდ ბახმუტის დასავლეთით). უკრაინის აღმოსავლეთ დაჯგუფების პრესმდივანი, პოლკოვნიკი სერგეი ჩერევატი 26 მაისს იუწყებოდა, რომ ბოლო 24 საათის განმავლობაში, ქალაქ ბახმუტის რაიონში, მოხდა მხოლოდ ერთი საბრძოლო შეტაკება. გეოლოკაციური კადრები, რომლებიც 28 მაისს გამოქვეყნდა, მიუთითებს, რომ რუსულმა შენაერთებმა მცირე წარმატებას მიაღწიეს კლიშეევკის დასავლეთით (7 კილომეტრი ბახმუტის სამხრეთ-დასავლეთით). რუსი სამხედრო ბლოგერები ამტკიცებდნენ, რომ რუსული დაჯგუფებები უტევდნენ კლიშეევკის დასავლეთით, მაგრამ უკრაინელი მებრძოლები ინარჩუნებდნენ პოზიციებს ამ რაიონში. რუსული წყარო ამტკიცებდა, რომ 27 მაისს, უკრაინელი მებრძოლები აგრძელებდნენ კონტრშეტევებს ორეხოვო-ვასილევკის რაიონში, სადაც სხვადასხვა წყაროების გადმოცემით, უკრაინულმა ჯგუფებმა წინ წაიწიეს ერთი კოლომეტრით. ბახმუტში მყოფი უკრაინელები ოპტიმისტურად არიან განწყობილნი იმის გამო, რომ რუსული ოპერაციების ტემპმა იკლო – ისინი იმედოვნებენ, რომ ეს გარემოება წაადგებათ მათ, უკეთ წარმართონ შეზღუდული და ლოკალიზებული კონტრშეტევები. ადრე ISW აღნიშნავდა, რომ რუსული შეტევითი ოპერაციების შენელება ბახმუტის რაიონში, სავარაუდოდ დაეხმარებოდა უკრაინულ ძალებს, ხელთ იგდონ ინიციატივა და დაიწყონ ოპერაციების ახალი რაუნდი, თუ ამგვარ გადაწყვეტილებას მიიღებენ.

Russian forces conducted the largest Shahed drone strike against Ukraine since the start of the war overnight on May 27-28. The Ukrainian General Staff reported that Russian forces launched 59 Shahed-131/136 drones, of which Ukrainian forces shot down 58.
Ukrainian Air Force Spokesperson Colonel Yuriy Ihnat characterized this strike as the largest drone strike since the start of the war and stated that Russian forces chiefly targeted Kyiv. Zhytomyr Oblast Head Vitaliy Bunechko reported that Russian drones struck an unspecified infrastructure facility in the oblast. The Russian allocation of aerial munitions to targeting Kyiv rather than prioritizing infrastructure or military facilities continues to constrain this limited Russian air campaign’s ability to meaningfully degrade Ukrainian offensive capabilities for the upcoming counteroffensive, as ISW has previously assessed.
Wagner Group financier Yevgeny Prigozhin claimed that the Russian relief in place operation in Bakhmut may continue past his initial June 1 deadline and last until June 5. Prigozhin stated on May 28 that Wagner’s withdrawal from the city may take a few more days because Wagner is not able to transfer all equipment in good condition by June 1. Prigozhin stated that Wagner forces intend to fully withdraw from Bakhmut to rear field camps by June 5. The Washington Post reported on May 28 that Ukrainian personnel in the Bakhmut area have observed Wagner forces leaving Bakhmut City itself and regular Russian personnel taking responsibility for Wagner’s previous positions in the city. The Ukrainian personnel reportedly stated that they cannot confirm that regular Russian forces are replacing Wagner throughout Bakhmut City, however. Russian sources amplified footage on May 27 and 28 purporting to show elements of the ”Nevsky” volunteer battalion and the irregular 1st ”Wolves” Sabotage and Reconnaissance Brigade operating on the flanks in the Bakhmut area. ISW has previously assessed that the “Wolves” Sabotage and Reconnaissance Brigade was operating in the Avdiivka area, further suggesting that Russian forces may be transferring irregular forces and Donetsk People’s Republic (DNR) elements from around Avdiivka to the Bakhmut area. ISW previously assessed that the Russian transfer of these elements to Bakhmut may decrease the tempo of Russian offensive operations on the Avdiivka-Donetsk City front.
The tempo of Russian operations around Bakhmut remains notably low. The Ukrainian General Staff reported on May 28 that Russian forces conducted unsuccessful offensive operations near Orikhovo-Vasylivka (11km northwest of Bakhmut), west of Khromove (immediately west of Bakhmut), and in the direction of Ivanivske (6k west of Bakhmut). Ukrainian Eastern Group of Forces Spokesperson Colonel Serhiy Cherevaty reported on May 28 that only one combat clash occurred near Bakhmut City in the past 24 hours. Geolocated footage published on May 28 indicates that Russian forces made marginal gains west of Klishchiivka (7km southwest of Bakhmut). Russian milbloggers claimed that Russian forces are counterattacking west of Klishchiivka but that Ukrainian forces maintain their current positions in the area. A Russian source claimed that Ukrainian forces continued counterattacks near Orikhovo-Vasylivka on May 27, where Russian sources claimed Ukrainian forces advanced up to one kilometer on May 26. Ukrainian personnel in the Bakhmut area reportedly expressed optimism that the decreased tempo of Russian operations around Bakhmut may facilitate further limited and localized Ukrainian counterattacks. ISW previously assessed that the decreased tempo of Russian offensive operations in the Bakhmut area and the ongoing relief in place operation are likely providing Ukrainian forces in the area the initiative to launch a new round of operations around the city if they so choose.