ევგენი პრიგოჟინი კვლავ აკრიტიკებს რუსეთის უმაღლეს ხელისუფლებას და აცხადებს, რომ ჯარისკაცთა სიკვდილიანობის მაღალი მაჩვენებელი, საფრთხეა ქვეყნისთვის
პრიგოჟინი ამბობს, რომ ბახმუტისთვის ბრძოლაში, მან 20 000 მებრძოლი დაკარგა. მისი თქმით, მან ომში მონაწილეობისთვის გადაიბირა 50 000 მსჯავრდებული და მათგან 20 000 დაიღუპა. ამავე რაოდენობის ჯარისკაცი-კონტრაქტორი განადგურდა ქალაქისთვის ბრძოლაში, განაცხადა მან რუს პოლიტტექნოლოგ – კონსტანტინ დოლგოვთან ვიდეო-ინტერვიუში, რომელიც Telegram-არხზე ოთხშაბათს გავიდა.
გასულ უქმეებზე „ვაგნერმა“ და რუსმა სამხედროებმა განაცხადეს, რომ კონტროლი დაამყარეს ბახმუტზე, რომელიც ხანგრძლივი საბრძოლო მოქმედებების შედეგად ნანგრევებად იქცა. რუსეთის პრეზიდენტმა ეს მოვლენა შეიარაღებულ ძალებს მიულოცა, თუმცა კიევი ამბობს, რომ მისი შენაერთები ჯერ კიდევ იბრძვიან ქალაქში.
პრიგოჟინმა, ბიზნესმენმა, რომლის გავლენა გაიზარდა მას შემდეგ, რაც რუსეთი, დაახლობით ერთი წლის წინ, უკრაინაში შეიჭრა, მკაცრად გაააკრიტიკა ქვეყნის სამხედრო ხელმძღვანელობა, ხოლო თავდაცვის მინისტრი სერგეი შოიგუ, ასევე გენერალური შტაბის უფროსი ვალერი გერასიმოვი – არაკომპეტენტურობაში ამხილა.
თუ ისე გაგრძელდა, რომ უბრალო რუსებს შვილები კუბოებში  დაუბრუნეს, ხოლო ელიტის პირმშოებმა საჯდომები თრთოლვით ატარეს მზის გულზე, აფრთხილებს ყველას პრიგოჟინი თავის ბოლო ინტერვიუში, რუსეთში დაიწყება რყევა, მსგავსი იმისა, რაც 1917 წელს მოხდა, როცა ძალაუფლება ბოლშევიკებმა იგდეს ხელთ.
„ ეს განხეთქილება დასრულდება ისევე, როგორც 1917 წელს მოხდა – რევოლუციით“ – ამბობს ის.
„ამბოხი დაიწყება ჯარისკაცებში, შემდეგ ფეხზე დადგებიან მათი ახლობლები“ – თქვა მან. „დაღუპულთა ნათესავების რაოდენობა ათობით ათასს ითვლის… როცა ეს რიცხვი ასეულობით ათასს მიაღწევს, ჩვენ ამას თავიდან ვერ ავიცილებთ“.
გასულ წელს პრიგოჟინმა რუსეთის ციხეები მოიარა, რათა დაერწმუნებინა პატიმრები, ამინისტიის სანაცვლოდ,  „ვაგნერთან“ ერთად უკრაინაში ებრძოლათ და აღუთქვა, რომ გადარჩენილები სახლებს დაუბრუნდებოდნენ.
დაქირავებულთა ყველაზე გავლენიანმა ლიდერმა რუსეთში, განაცხადა, რომ უკრაინა ამზადებედა კონტრშეტევას, რომლის მიზანი იყო რუსების უკუგდება 2014 წლამდე საზღვრებამდე, სწორედ მაშინ შეიჭრა რუსეთი უკრაინაში, მოგვიანებით კი ყირიმის ანექსიაც მოახდინა.
უკრაინა ცდილობს, ინტენსიური ბრძოლების ცენტრი – ბახმუტი, ალყაში მოაქციოს, შემდეგ კი თავს დაესხას ყირიმს, დასძენს ის.
„სავარაუდოდ ეს სცენარი იქნება არასახარბიელო რუსეთისთვის, ამდენად ჩვენ უნდა ვემზადოთ მძიმე ბრძოლებისთვის“ – ამბობს პრიგოჟინი ინტერვიუში.
„ჩვენ ისეთ მდგომრეობაში აღმოვჩნდით, რომ, ეშმაკმა დალახვროს, შეიძლება დავკარგოთ რუსეთი – ესაა მთავარი პრობლემა… უნდა შემოვიღოთ საომარი მდგომარეობა. თავდასხმა ბელგოროდის ოლქზე, რომელშიც მოსკოვი უკრაინას ადანაშაულებს, კიდევ ერთი მაგალითია ჩვენი სამხედრო ხელმძღვანელობის უბადრუკობისა“, ამბობს ის და შიშობს, რომ უკრაინა ეცდება  დაარტყას რუსეთს სიღრმეში. „ვაგნერის“ მეთაურის თქმით, რუსეთმა უნდა მოახდინოს თავისი ხალხის მობილიზება და ეკონომიკა უნდა გადაიყვანოს საომარ რელსებზე.
პრიგოჟინი გამოირჩევა თავისი უცენზურო გამონათქვამებით შოიგუსა და გერასიმოვის მიმართ. მანამდე, მან რუსეთის თავდაცვის უწყების მეთაური დაადანაშაულა უუნარობაში, უზრუნველეყო ჯარისკაცები ჭურვების საკმარისი რაოდენობით და დაიმუქრა, რომ გაიყვანდა თავის მებრძოლებს ბახმუტიდან.
მან გადაიღო ვიდეო გვამების წინ, რომლებიც, მისი თქმით, იყვნენ „ვაგნერის“ დაღუპული მეომრები და შოიგუსა და გერასიმოვს, თავს შეურაცხყოფის ტალღა დაატეხა.

Yevgeny Prigozhin repeats criticism of Russia’s top brass and warns high number of fatalities is a risk to the country
Some 20,000 troops from Russia’s Wagner mercenary group were killed in the months-long battle for control of Bakhmut in eastern Ukraine, its founder has said.
Yevgeny Prigozhin said he had recruited about 50,000 prisoners to fight with Wagner in Russia’s war in Ukraine and that about 20 percent of them had been killed.
A similar number of his contract soldiers had also perished in the battle for the city, he told Russian political strategist Konstantin Dolgov in a video interview posted on his Telegram channel on Wednesday.
This weekend, Wagner and the Russian military claimed to have taken control of Bakhmut, which has been left in ruins by the prolonged fighting, with Russian President Vladimir Putin congratulating the armed forces. But Kyiv has said its forces continue to fight for the city.
Prigozhin, a businessman whose influence has deepened since Russia began its full-scale invasion of Ukraine more than a year ago, has scathingly criticised the country’s military leadership, accusing Defence Minister Sergei Shoigu and Chief of the General Staff Valery Gerasimov of incompetence.
If ordinary Russians continued getting their children back in coffins while the children of the elite “shook their arses” in the sun, he warned in his latest video, Russia would face turmoil along the lines of 1917 that brought the Bolsheviks to power.
“This divide can end as in 1917 with a revolution,” he said.
“First, the soldiers will stand up and after that, their loved ones will rise up,” he said. “There are already tens of thousands of them – relatives of those killed. And there will probably be hundreds of thousands – we cannot avoid that.”
Last year, Prigozhin toured Russian prisons in a bid to convince inmates to fight with Wagner in Ukraine in exchange for an amnesty if they survived to return home.
Russia’s most powerful mercenary leader said Ukraine was preparing a counteroffensive aimed at pushing Russian troops back to its borders before 2014, when Moscow invaded and then annexed Crimea.
Ukraine would try to encircle Bakhmut, the focus of intense fighting in the east, and attack Crimea, he added.
“Most likely of all, this scenario will not be good for Russia so we need to prepare for an arduous war,” Prigozhin said in the interview.
“We are in such a condition that we could f***ing lose Russia – that is the main problem … We need to impose martial law.”
The attacks in Russia’s Belgorod region, which Moscow has blamed on Ukraine, was a further example of the failures of the military leadership, he said, warning that Ukraine would seek to strike deeper into Russia.
Russia needed to mobilise more men and gear its economy exclusively to war, the Wagner chief said.
Prigozhin is known for his expletive-laden outbursts directed at Shoigu and Gerasimov.
Earlier this month, he accused the Russian defence chief of failing to provide his soldiers with enough ammunition and threatened to pull out of Bakhmut.
He filmed the video in front of rows of corpses he said were dead Wagner fighters as he unleashed a wave of invective at Shoigu and Gerasimov.