ევგენი პრიგოჟინი კვლავ აკრიტიკებს რუსეთის უმაღლეს ხელისუფლებას და აცხადებს, რომ ჯარისკაცთა სიკვდილიანობის მაღალი მაჩვენებელი, საფრთხეა ქვეყნისთვის
პრიგოჟინი ამბობს, რომ ბახმუტისთვის ბრძოლაში, მან 20 000 მებრძოლი დაკარგა. მისი თქმით, მან ომში მონაწილეობისთვის გადაიბირა 50 000 მსჯავრდებული და მათგან 20 000 დაიღუპა. ამავე რაოდენობის ჯარისკაცი-კონტრაქტორი განადგურდა ქალაქისთვის ბრძოლაში, განაცხადა მან რუს პოლიტტექნოლოგ – კონსტანტინ დოლგოვთან ვიდეო-ინტერვიუში, რომელიც Telegram-არხზე ოთხშაბათს გავიდა.
გასულ უქმეებზე „ვაგნერმა“ და რუსმა სამხედროებმა განაცხადეს, რომ კონტროლი დაამყარეს ბახმუტზე, რომელიც ხანგრძლივი საბრძოლო მოქმედებების შედეგად ნანგრევებად იქცა. რუსეთის პრეზიდენტმა ეს მოვლენა შეიარაღებულ ძალებს მიულოცა, თუმცა კიევი ამბობს, რომ მისი შენაერთები ჯერ კიდევ იბრძვიან ქალაქში.
პრიგოჟინმა, ბიზნესმენმა, რომლის გავლენა გაიზარდა მას შემდეგ, რაც რუსეთი, დაახლობით ერთი წლის წინ, უკრაინაში შეიჭრა, მკაცრად გაააკრიტიკა ქვეყნის სამხედრო ხელმძღვანელობა, ხოლო თავდაცვის მინისტრი სერგეი შოიგუ, ასევე გენერალური შტაბის უფროსი ვალერი გერასიმოვი – არაკომპეტენტურობაში ამხილა.
თუ ისე გაგრძელდა, რომ უბრალო რუსებს შვილები კუბოებში  დაუბრუნეს, ხოლო ელიტის პირმშოებმა საჯდომები თრთოლვით ატარეს მზის გულზე, აფრთხილებს ყველას პრიგოჟინი თავის ბოლო ინტერვიუში, რუსეთში დაიწყება რყევა, მსგავსი იმისა, რაც 1917 წელს მოხდა, როცა ძალაუფლება ბოლშევიკებმა იგდეს ხელთ.
„ ეს განხეთქილება დასრულდება ისევე, როგორც 1917 წელს მოხდა – რევოლუციით“ – ამბობს ის.
„ამბოხი დაიწყება ჯარისკაცებში, შემდეგ ფეხზე დადგებიან მათი ახლობლები“ – თქვა მან. „დაღუპულთა ნათესავების რაოდენობა ათობით ათასს ითვლის… როცა ეს რიცხვი ასეულობით ათასს მიაღწევს, ჩვენ ამას თავიდან ვერ ავიცილებთ“.
გასულ წელს პრიგოჟინმა რუსეთის ციხეები მოიარა, რათა დაერწმუნებინა პატიმრები, ამინისტიის სანაცვლოდ,  „ვაგნერთან“ ერთად უკრაინაში ებრძოლათ და აღუთქვა, რომ გადარჩენილები სახლებს დაუბრუნდებოდნენ.
დაქირავებულთა ყველაზე გავლენიანმა ლიდერმა რუსეთში, განაცხადა, რომ უკრაინა ამზადებედა კონტრშეტევას, რომლის მიზანი იყო რუსების უკუგდება 2014 წლამდე საზღვრებამდე, სწორედ მაშინ შეიჭრა რუსეთი უკრაინაში, მოგვიანებით კი ყირიმის ანექსიაც მოახდინა.
უკრაინა ცდილობს, ინტენსიური ბრძოლების ცენტრი – ბახმუტი, ალყაში მოაქციოს, შემდეგ კი თავს დაესხას ყირიმს, დასძენს ის.
„სავარაუდოდ ეს სცენარი იქნება არასახარბიელო რუსეთისთვის, ამდენად ჩვენ უნდა ვემზადოთ მძიმე ბრძოლებისთვის“ – ამბობს პრიგოჟინი ინტერვიუში.
„ჩვენ ისეთ მდგომრეობაში აღმოვჩნდით, რომ, ეშმაკმა დალახვროს, შეიძლება დავკარგოთ რუსეთი – ესაა მთავარი პრობლემა… უნდა შემოვიღოთ საომარი მდგომარეობა. თავდასხმა ბელგოროდის ოლქზე, რომელშიც მოსკოვი უკრაინას ადანაშაულებს, კიდევ ერთი მაგალითია ჩვენი სამხედრო ხელმძღვანელობის უბადრუკობისა“, ამბობს ის და შიშობს, რომ უკრაინა ეცდება  დაარტყას რუსეთს სიღრმეში. „ვაგნერის“ მეთაურის თქმით, რუსეთმა უნდა მოახდინოს თავისი ხალხის მობილიზება და ეკონომიკა უნდა გადაიყვანოს საომარ რელსებზე.
პრიგოჟინი გამოირჩევა თავისი უცენზურო გამონათქვამებით შოიგუსა და გერასიმოვის მიმართ. მანამდე, მან რუსეთის თავდაცვის უწყების მეთაური დაადანაშაულა უუნარობაში, უზრუნველეყო ჯარისკაცები ჭურვების საკმარისი რაოდენობით და დაიმუქრა, რომ გაიყვანდა თავის მებრძოლებს ბახმუტიდან.
მან გადაიღო ვიდეო გვამების წინ, რომლებიც, მისი თქმით, იყვნენ „ვაგნერის“ დაღუპული მეომრები და შოიგუსა და გერასიმოვს, თავს შეურაცხყოფის ტალღა დაატეხა.

Евгений Пригожин повторяет критику в адрес высшего руководства России и предупреждает, что большое число смертельных случаев представляет опасность для страны
Евгений Пригожин говорит, что в битве за Бахмут погибло 20 000 военнослужащих Вагнера
Евгений Пригожин сказал, что он завербовал около 50 000 заключенных для участия в войне России с Вагнером на Украине и что около 20 процентов из них были убиты.
Такое же количество его солдат-контрактников также погибло в битве за город, сообщил он российскому политтехнологу Константину Долгову в видеоинтервью, опубликованном на его Telegram-канале в среду.
В эти выходные Вагнер и российские военные заявили, что взяли под контроль Бахмут, который превратился в руины в результате продолжительных боевых действий, а президент России Владимир Путин поздравил вооруженные силы. Но Киев заявил, что его силы продолжают сражаться за город.
Пригожин, бизнесмен, влияние которого усилилось с тех пор, как Россия начала свое полномасштабное вторжение в Украину более года назад, резко раскритиковал военное руководство страны, обвинив министра обороны Сергея Шойгу и начальника Генерального штаба Валерия Герасимова в некомпетентности.
Если простые россияне продолжат возвращать своих детей в гробах, в то время как дети элиты “трясут задницами” на солнце, предупредил он в своем последнем видео, Россия столкнется с потрясениями, подобными тем, что произошли в 1917 году, когда к власти пришли большевики.
«Этот раскол может закончиться, как в 1917 году, революцией”, — сказал он.
«Сначала встанут солдаты, а после этого поднимутся их близкие”, — сказал он. “Их уже десятки тысяч – родственников погибших. И их, вероятно, будут сотни тысяч – мы не можем этого избежать”.
В прошлом году Пригожин совершил поездку по российским тюрьмам в попытке убедить заключенных воевать с Вагнером на Украине в обмен на амнистию, если они выживут и вернутся домой.
Самый могущественный лидер наемников России заявил, что Украина готовила контрнаступление, направленное на то, чтобы оттеснить российские войска обратно к своим границам до 2014 года, когда Москва вторглась, а затем аннексировала Крым.
Украина попытается окружить Бахмут, центр интенсивных боевых действий на востоке, и напасть на Крым, добавил он.
«Скорее всего, этот сценарий не будет хорошим для России, поэтому нам нужно готовиться к тяжелой войне”, — сказал Пригожин в интервью.
“Мы находимся в таком состоянии, что можем, черт возьми, потерять Россию – это главная проблема… Нам нужно ввести военное положение”.
Нападения в Белгородской области России, в которых Москва обвинила Украину, стали еще одним примером неудач военного руководства, сказал он, предупредив, что Украина будет стремиться нанести удар вглубь России.
По словам главы «Вагнера», России необходимо мобилизовать больше людей и направить свою экономику исключительно на войну.
Пригожин известен своими нецензурными высказываниями в адрес Шойгу и Герасимова.
Ранее в этом месяце он обвинил главу МИНОБОРОНЫ России в неспособности обеспечить своих солдат достаточным количеством боеприпасов и пригрозил вывести войска из Бахмута.
Он снимал видео перед рядами трупов, которые, по его словам, были мертвыми бойцами «Вагнера», и обрушил волну оскорблений на Шойгу и Герасимова.