8 თებერვალს, პარიზში ვიზიტის დროს, ვლადიმირ ზელენსკიმ ემანუილ მაკრონს სთხოვა დამატებითი შეიარაღება – ტანკები, თვითმფრინავები და საბრძოლო მასალები – რუსეთთან საომრად
მეორე დღეს გასპარ პრუსტმა, თავის დილის გადაცემაში EUROPE 1-ზე, შენიშნა: „მას მხოლოდ მონა ლიზას თხოვნა გამორჩა“. ამან მსმენელების დიდ ნაწილს ღიმილი მოჰგვარა.
საფრანგეთი, ისე, როგორც ბევრი სხვა დასავლური ქვეყანა, კვლავინდებურად განაგრძობს უკრაინის პოლიტიკურ, სამხედრო და ფინანსურ მხარდაჭერას და რაკი ომის დასრულებამდე ჯერ კიდევ შორია, უკრაინის პრეზიდენტი აგრძელებს დიპლომატიურ ვიზიტებს მთელს მსოფლიოში, რათა შეინარჩუნოს მოკავშირეები. ასე რომ, 14 მაისს, ის ისევ ეწვია პარიზს – რომში სტუმრობის შემდეგ და ლონდონში ვიზიტამდე – რათა მოიპოვოს მხარდაჭერის ახალი ულუფა მორიგი სახელმწიფო მეთაურისგან: ლაპარაკია რამდენიმე მსუბუქ ქვეითთა საბრძოლო მანქანაზე. მეორე დღეს, RTL-ზე  დილის პროგრამაში, ლორან ჟერამ თავისი ძველი სარეკლამო რგოლის მიბაძვით, თქვა: „ზელენსკის ცირკი იწყებს  გასტროლს ევროპაში – თავისი ახალი ცხოველით. ზელენსკის შაპიტოში შეხვდებით: პირდაპირ ბრიუსელიდან – ქალი წვერ-ულვაშის გარეშე, რომელიც ყველას აღიზიანებს – ურსულა ფონ დერ ლაიენი. უფროსებო და ბავშვებო, მოდით, იხილეთ მოწვეული კლოუნები ბერნარ ანრი-ლევი და არიელი, რომლებიც კრემიან ნამცხვრებს ჩამოყრიან პირდაპირ უპილოტოებიდან. არ გამოტოვოთ ამერიკელი ჯო ბაიდენი, რომელიც საოცრად ბალანსირებს თავის ჯადოსნურ ოჩოფეხებზე და მაკრონი – ჟონგლიორი ქვაბებით…და ბოლოს, პროგრამის სული და გული – ნომერი „ადამიანი-ბირთვი“ ნატოს რეკვიზიტით! ზელენსკის ცირკი გუშინ საღამოს ელისეს მინდვრებზე, ხვალ კი თქვენს ქალაქში“. სტუდიაში ყველა მიხვდა ქარაგმას, მაგრამ „ზელენსკის ცირკმა“ ვერ ჰპოვა ისეთივე აღიარება, როგორც რამდენიმე კვირით ადრე, პრუსტის „მონა ლიზამ“.
ჟერას არ ჰქონია დიდი გამოხმაურების იმედი, მაგრამ უკრაინის ელჩმა საფრანგეთში – ვადიმ ომელჩენკომ არ დააახანა და 24 საათში გააშანშალა ვრცელი კომენტარი. „რაოდენი ცინიზმი და უტაქტობაა ჩვენი მეგობარი ხალხისგან. სრული უპასუხიმგებლობა და გულგრილობა. მე მოვითხოვ, ბოდიშის მოხდას ჩემი პრეზიდენტისა და უკრაინელი ხალხის წინაშე, რომელიც იტანჯება და იბრძვის თავისუფლებისთვის მაშინ, როცა თქვენ გაქვთ საშუალება იცხოვროთ მშვიდად და უზრუნველად“ – დაწერა მან საკუთარი ტვიტერის გვერდზე.
იმისდა მიუხედავად, მოსწონთ თუ არა ლორან ჟერას ხუმრობა, საფრანგეთში კომიკოსისგან ბოდიშს არავინ ითხოვს. „მასხარა მეფის კარზე“- ისტორიული ტრადიციაა, რომლის მოშლა ყველაზე სასტიკმა მმართველებმაც ვერ შეძლეს. სწორედ რომ „პასუხისმგებლობის“ გამო, ფრანგები იმთავითვე უჭერდნენ მხარს უკრაინელების ბრძოლას. არაერთი ფრანგი არტისტი, ჟურნალისტი, რელიგიური მოღვაწე თუ ჩვეულებრივი მოქალაქე, იმიტომ არ დაღუპულა თავისუფლებისთვის ბრძოლაში, რომ ახლა ფრანგებს ბოდიში მოსთხოვონ – თუნდაც ქარაფშუტა ხუმრობისთვის ან შეუსაბამო ტონისთვის. ასეთ ვითარებაში,ზნეობის დამცველებს ნაკლებ უნდა ადარდებდეთ, ხალასი იუმორი იყო ეს თუ უკბილო ხუმრობა.
სასაცილო იყო თუ არა, ლორან ჟერას აქვს სრული უფლება დასცინოს პრეზიდენტ ზელენსკის, რომელიც სარგებლობს ჩვენი მხარდაჭერით, მაშინ როცა ჩვენი სამინისტროების, მერიის შენობები და სკოლებიც კი, მორთულია ყვავილებით უკრაინის დროშის ფერებში. ჩვენ შეგვიძლია ვიქილიკოთ მის სამხედრო ფორმაზე, რომელსაც უკრაინის პრეზიდენტი ატარებს დიპლომატიურ მიღებებზე და რომელიც არის მხარდაჭერის გამოხატულება უკრაინელი ჯარისკაცების გმირული თავდადებისა ბრძოლის ველზე. საფრანგეთი დიდი ხანია დგას უკრაინის გვერდზე და ამას დღენიადაგ ადასტურებს.
ყველანაირი ომი საშინელებაა, მაგრამ საფრანგეთში ჯერ კიდევ არიან ბომარშეს მემკვიდრეები, რომლებსაც ერთი სული აქვთ ვინმეს დასცინონ, თუმცა მათაც მოუწევთ ქვითინი. მეტიც, სწორედ იუმორის წყალობით ვუმკლავდებით შეჭირვებასა და დიქტატურას, იუმორივე გვიბიძგებს მოკავშირეების მხარდაჭერისკენ.
ოდესღაც ლონდონში, ასე 40-იან წლებში, უინსტონ ჩერჩილი – შარლ დე გოლს შეხვდა ცერემონიაზე, რომელიც 1918 წლის ზავს ეძღვნებოდა. დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი, შეხვედრაზე ჭრელ კოსტიუმში გამოცხადდა. ფრანგმა გენერალმა მას ყურში ჩასჩურჩულა: „ეს უკვე ლონდონის კარნავალია!“ პასუხმა არ დაახანა: „აბა, ყველა რიგითი ჯარისკაცივით, ვერ იქნება გამოწყობილი.“

Джонотан Сиксу (Jonathan Siksou)
Во время визита в Париж восьмого февраля Владимир Зеленский попросил у Эммануэля Макрона дополнительные средства вооружения, танки, самолеты и боеприпасы для продолжения конфликта с Россией
На следующий день в своей утренней программе на Europe 1 Гаспар Пруст (Gaspard Proust) заметил: «Он забыл попросить у нас только Мону Лизу». Эта фраза вызвала смех у многих слушателей.
Франция, как и многие другие западные страны, по-прежнему продолжает оказывать Украине политическую, военную и финансовую поддержку. А поскольку конфликт еще далек от завершения, украинский президент совершает дипломатические поездки по всему миру, чтобы сохранить союзников. Так, 14 мая он снова посетил Париж – после поездки в Рим и перед визитом в Лондон, – чтобы получить еще одну порцию поддержки от очередного главы государства: речь о поставке нескольких легких БТРов. На следующий день в своей утренней программе на RTL Лоран Жерра, подражая одному старому рекламному ролику, сказал: «Цирк Зеленского начинает гастроли по Европе со своим зверинцем. В шапито Зеленского встречайте: прямо из Брюсселя – женщина без бороды, которая всех раздражает, – Урсула фон дер Ляйен. Взрослые и дети, приходите посмотреть на приглашенных клоунов Бернара Анри-Леви (Bernard-Henri Lévy) и Ариэль, в которых будут метать пирожными с кремом прямо с беспилотников. Не пропустите американца Джо Байдена, балансирующего на волшебных ходулях, и Макрона, жонглирующего кастрюлями. И, наконец, гвоздь программы: номер «Человек-ядро» с реквизитом от НАТО! Цирк Зеленского – вчера вечером в Елисейском дворце, а завтра в вашем городе». В студии все поняли намек, но «Цирк Зеленского» Жерра не получил такого же признания, как «Мона Лиза» Пруста несколькими неделями ранее.
Жерра сделал это без расчета на всякую огласку, но посол Украины во Франции Вадим Омельченко не преминул оставить развернутый комментарий уже через двадцать четыре часа. «Какой цинизм и бестактность со стороны дружественного нам народа. Полная безответственность и отсутствие всякого сочувствия. Я требую извинений перед моим президентом и народом Украины, которые страдают и борются за свою свободу, в то время как вы имеете возможность наслаждаться легкой и спокойной жизнью», – написал он в Твиттере.
Независимо от того, понравилась ли вам шутка Лорана Жерра или нет, во Франции от комика извинений не требуют. «Королевский шут» – это историческая традиция, от которой самые строгие государи и не думали отказываться. Именно из-за «ответственности» французы с самого начала поддерживали законную борьбу украинцев. Слишком много французов – артистов, журналистов, религиозных деятелей и обычных граждан – было убито за последние годы во имя этой свободы, чтобы кто-то мог требовать от них извинений за легкомысленный или показавшийся обидным тон высказываний. В данном случае поборников морали не должен интересовать юмор или легкомыслие.
Смешно это или нет, но Лоран Жерра имеет полное право высмеивать президента Зеленского, который пользуется нашей поддержкой, в то время как наши министерства, мэрии и даже школы уже полтора года украшены цветами украинского флага. Мы также можем высмеять военную форму, которую президент Украины носил во время дипломатических приемов, поддерживая героическую самоотверженность своих солдат в боях. Франция уже давно стоит на стороне Украины и продолжает это доказывать.
Любые военные действия ужасны, но во Франции еще есть наследники Бомарше, которые спешат посмеяться над всем из страха, что вскоре им придется плакать. Более того, именно благодаря юмору мы можем с легкостью переносить лишения и диктатуры. Именно благодаря юмору мы можем поддерживать наших союзников.
Как-то раз в Лондоне в начале 40-х годов Уинстон Черчилль встретился с Шарлем де Голлем на церемонии, посвященной Перемирию 1918 года. Премьер-министр Великобритании явился на встречу в разноцветном костюме. Французский генерал коротко шепнул ему: «Но ведь это лондонский карнавал!» Ответ не заставил себя ждать: «Не всем же быть одетыми, как простой солдат».