32 წლის ფრანგი ჟურნალისტი დაიღუპა, როდესაც მას აღმოსავლეთ უკრაინის საომარი ზონიდან რეპორტაჟი მიჰყავდა.
არმან სოლდინი, რომელიც მუშაობდა საინფორმაციო სააგენტო AFP-ში, გარდაიცვალა სამშაბათს, სარაკეტო დარტყმის შედეგად – ჩასოვ იარში, ბახმუტის დასავლეთით
ჟურნალისტების ჯგუფი, რომელიც უკრაინელი სამხედროების გუნდს ახლდა, ცეცხლის ქვეშ 16:30-ზე (გრინვიჩის დროით) მოჰყვა.
საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუილმა საგანგებოდ აღნიშნა მისი საქმიანობა ბრძოლის წინა ხაზზე.
„ჩვენ ვიზიარებთ მისი ახლობლებისა და კოლეგების ტკივილს“ – დაწერა მან ტვიტერის საკუთარ გვერდზე.
საფრანგეთის პროკურატურის ანტიტერორისტულმა დეპარტამენტმა დაიწყო გამოძიება სოლდინის წინააღმდეგ ჩადენილი სამხედრო დანაშაულის საქმეზე.
AFP-ის თავმჯდომარემ – ფაბრის ფრიზმა განაცხადა, რომ საიფორმაციო სააგენტო „დაცარიელდა“ და რომ ეს არის „კიდევ ერთი შეხსენება იმ რისკისა და საფრთხისა, რასაც ჟურნალისტები აწყდებიან ყოველდღიურად უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტის გაშუქებისას“.
სააგენტოს ევროპის განყოფილების დირექტორს – ქრისტინ ბუჰაჯიარს, სოლდინი ახსოვს, როგორც „ აგზნებული, ენერგიული და მამაცი“ ჟურნალისტი. ის ამბობს, რომ „ სოლდინი იყო თავისი საქმის უზომოდ ერთგული“.
ის წარმოადგენდა AFP-ის პირველ ნაკადს, რომელმაც მიაშურა უკრაინას გასული წლის თებერვალში – ამ ქვეყანაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ და სოლდინი აქ ცხოვრობდა სექტემბრიდან მოყოლებული.
უკრაინის თავდაცვის სამინისტრომ გამოხატა „გულწრფელი თანაგრძნობა სოლდინის ოჯახის, მისი კოლეგების მიმართ და განაცხადა: „მან სიცოცხლე შესწირა სიმართლეს, რომელსაც აუწყებდა მთელს მსოფლიოს. მისი საქმე, მისი მემეკვიდრეობა მუდამ იქნება ცოცხალი“.
მოსკოვმა განაცხადა, რომ დამწუხრებულია სოლდინის გარდაცვალებით. „ჩვენ უნდა გავერკვეთ ამ ჟურნალისტის დაღუპვის გარემოებებში“ – განუცხადა ჟურნალისტებს პრესკონფერენციაზე კრემლის პრესმდივანმა – დმიტრი პესკოვმა.
თეთრმა სახლმა ასევე მიაგო პატივი სოლდინის ხსოვნას და განაცხადა, რომ მსოფლიო „ვალშია“ ჟურნალისტების წინაშე, რომლებიც დაიღუპნენ იმისთვის, რათა „გამოაშკარავებულიყო ის საშინელება, რაც რუსეთის შეჭრას მოჰყვა“.
ჟურნალისტთა დაცვის კომიტეტის მონაცემებით, სოლდინი, რომელიც დაიბადა ბოსნიაში, მეთხუთმეტე ჟურნალისტია, რომელიც 2022 წლიდან დღემდე, პროფესიული საქმიანობისას მოკლეს“.
სულ ცოტა 2 ფრანგი ჟურნალისტი მოკლეს, რომლებიც კონფლიქტს აშუქებდა. ესენია: პიერ ზაკჟევსკი და ფრედერიკ ლეკლერკ-იმჰოფი.

32-летний французский журналист был убит во время репортажа из зоны боевых действий на востоке Украины.
Арман Солдин, работавший в информационном агентстве AFP, погиб во вторник после попадания ракеты в районе Часова Яра, к западу от Бахмута
Группа журналистов подверглась нападению около 16:30 (13:30 по Гринвичу), находясь вместе с группой украинских военнослужащих.
Президент Франции Эммануэль Макрон отдал дань уважения работе Сольдина на передовой войны.
«Мы разделяем боль его близких и коллег», — написал он в своем твиттере.
Антитеррористическая прокуратура Франции начала расследование военных преступлений по факту смерти Сольдина.
Председатель AFP Фабрис Фриз заявил, что информационное агентство было «опустошено», и это стало «ужасным напоминанием о рисках и опасностях, с которыми журналисты сталкиваются каждый день, освещая конфликт в Украине».
Директор агентства по Европе Кристин Бухаджиар запомнила Сольдина как «восторженного, энергичного и храброго» и сказала, что он был «полностью предан своему ремеслу».
Депутаты всего политического спектра выступили в Национальном собрании Франции и отдали дань уважения Сольдину.
Он был частью первой команды AFP, которая отправилась в Украину после вторжения России в феврале прошлого года, и жил там с сентября.
Министерство обороны Украины выразило свои «искренние соболезнования» семье и коллегам Солдина, заявив: «Он посвятил свою жизнь информированию мира о правде. Его наследие, как и его дело, будет жить вечно».
Москва заявила, что опечалена известием о смерти Солдина. «Нам нужно разобраться в обстоятельствах смерти этого журналиста», — заявил журналистам пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков.
Белый дом также отдал дань уважения, заявив, что мир «в долгу» перед журналистами, которые погибли, «проливая свет на ужасы российского вторжения».
По данным Комитета защиты журналистов, Солдин, родившийся в Боснии, является 15-м журналистом, убитым во время репортажа о войне в Украине с февраля 2022 года.
По меньшей мере еще два французских журналиста, освещавших конфликт, были убиты: Пьер Закжевский и Фредерик Леклерк-Имхофф.