32 წლის ფრანგი ჟურნალისტი დაიღუპა, როდესაც მას აღმოსავლეთ უკრაინის საომარი ზონიდან რეპორტაჟი მიჰყავდა.
არმან სოლდინი, რომელიც მუშაობდა საინფორმაციო სააგენტო AFP-ში, გარდაიცვალა სამშაბათს, სარაკეტო დარტყმის შედეგად – ჩასოვ იარში, ბახმუტის დასავლეთით
ჟურნალისტების ჯგუფი, რომელიც უკრაინელი სამხედროების გუნდს ახლდა, ცეცხლის ქვეშ 16:30-ზე (გრინვიჩის დროით) მოჰყვა.
საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუილმა საგანგებოდ აღნიშნა მისი საქმიანობა ბრძოლის წინა ხაზზე.
„ჩვენ ვიზიარებთ მისი ახლობლებისა და კოლეგების ტკივილს“ – დაწერა მან ტვიტერის საკუთარ გვერდზე.
საფრანგეთის პროკურატურის ანტიტერორისტულმა დეპარტამენტმა დაიწყო გამოძიება სოლდინის წინააღმდეგ ჩადენილი სამხედრო დანაშაულის საქმეზე.
AFP-ის თავმჯდომარემ – ფაბრის ფრიზმა განაცხადა, რომ საიფორმაციო სააგენტო „დაცარიელდა“ და რომ ეს არის „კიდევ ერთი შეხსენება იმ რისკისა და საფრთხისა, რასაც ჟურნალისტები აწყდებიან ყოველდღიურად უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტის გაშუქებისას“.
სააგენტოს ევროპის განყოფილების დირექტორს – ქრისტინ ბუჰაჯიარს, სოლდინი ახსოვს, როგორც „ აგზნებული, ენერგიული და მამაცი“ ჟურნალისტი. ის ამბობს, რომ „ სოლდინი იყო თავისი საქმის უზომოდ ერთგული“.
ის წარმოადგენდა AFP-ის პირველ ნაკადს, რომელმაც მიაშურა უკრაინას გასული წლის თებერვალში – ამ ქვეყანაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ და სოლდინი აქ ცხოვრობდა სექტემბრიდან მოყოლებული.
უკრაინის თავდაცვის სამინისტრომ გამოხატა „გულწრფელი თანაგრძნობა სოლდინის ოჯახის, მისი კოლეგების მიმართ და განაცხადა: „მან სიცოცხლე შესწირა სიმართლეს, რომელსაც აუწყებდა მთელს მსოფლიოს. მისი საქმე, მისი მემეკვიდრეობა მუდამ იქნება ცოცხალი“.
მოსკოვმა განაცხადა, რომ დამწუხრებულია სოლდინის გარდაცვალებით. „ჩვენ უნდა გავერკვეთ ამ ჟურნალისტის დაღუპვის გარემოებებში“ – განუცხადა ჟურნალისტებს პრესკონფერენციაზე კრემლის პრესმდივანმა – დმიტრი პესკოვმა.
თეთრმა სახლმა ასევე მიაგო პატივი სოლდინის ხსოვნას და განაცხადა, რომ მსოფლიო „ვალშია“ ჟურნალისტების წინაშე, რომლებიც დაიღუპნენ იმისთვის, რათა „გამოაშკარავებულიყო ის საშინელება, რაც რუსეთის შეჭრას მოჰყვა“.
ჟურნალისტთა დაცვის კომიტეტის მონაცემებით, სოლდინი, რომელიც დაიბადა ბოსნიაში, მეთხუთმეტე ჟურნალისტია, რომელიც 2022 წლიდან დღემდე, პროფესიული საქმიანობისას მოკლეს“.
სულ ცოტა 2 ფრანგი ჟურნალისტი მოკლეს, რომლებიც კონფლიქტს აშუქებდა. ესენია: პიერ ზაკჟევსკი და ფრედერიკ ლეკლერკ-იმჰოფი.

By Antoinette Radford
A 32-year-old French journalist has been killed while reporting from the war zone in eastern Ukraine.
Arman Soldin, who worked for AFP news agency, died on Tuesday after being hit by rocket fire near Chasiv Yar, just west of Bakhmut.
A team of journalists came under attack at about 16:30 (13:30 GMT) while with a group of Ukrainian soldiers.
French President Emmanuel Macron paid tribute to Soldin’s work on the front lines of the war.
“We share the pain of his loved ones and his colleagues,” he wrote in a tweet.
France’s anti-terrorism prosecutor’s office has opened a war crimes investigation into Soldin’s death.
The chairman of AFP, Fabrice Fries, said the news agency was “devastated” and it came as a “terrible reminder of the risks and dangers faced by journalists every day covering the conflict in Ukraine”.
The agency’s Europe director, Christine Buhagiar, remembered Soldin as “enthusiastic, energetic and brave”, and said he had been “totally devoted to his craft”.
MPs across the political spectrum stood in France’s National Assembly and paid tribute to Soldin.
He was part of the first AFP team to go to Ukraine following Russia’s invasion in February of last year and had lived there since September.
Ukraine’s defence ministry offered its “heartfelt condolences” to Soldin’s family and colleagues saying: “He dedicated his life to informing the world about the truth. His legacy, as well as his cause, will live on.”
Moscow said it was saddened to hear of Soldin’s death. “We need to understand the circumstances of the death of this journalist,” Kremlin spokesman Dmitry Peskov told reporters.
The White House also paid tribute, saying the world was “indebted” to journalists who had lost their lives “while shining a light on the horrors of Russia’s invasion”.
Soldin, who was born in Bosnia, is the 15th journalist to be killed while reporting on the war in Ukraine since February 2022, according to the Committee to Protect Journalists.
At least two other French journalists have been killed covering the conflict, Pierre Zakrzewski and Frederic Leclerc-Imhoff.