უკრაინის შეიარაღებული ძალების მაიორმა – ვადიმ ვოროშილოვმა განაცხადა, რომ დღითიდღე ჭირს, რუსების შეკავება მოძველებული საბჭოთა თვითმფრინავებით
„რუსები განუწყვეტლივ ცვლიან ტაქტიკას, ასე რომ – ომი არ არის სტაბილური. ისინი გვიგებენ მახეებს. მათი ერთი ხომალდი ადის ცაში, ატყუებს უკრაინელ პილოტს, რომ თითქოს ის მარტოა, უცბად ჩნდება კიდევ 2 ან 3 თვითმფრინავი – ორივე მხრიდან, რომლებიც ფაქტობრივად ჯგროდ ესხმიან თავს უკრაინულ ხომალდს“ – ამბობს მაიორი.
ვინაიდან უკრაინელი პილოტები აგრძელებენ საბჭოური МиГ-29-ებით ფრენას, ვოროშილოვის თქმით, მათ შეუძლიათ მხოლოდ ბრძოლის ველის შენარჩუნება, რადგან რუსების განადგურება, რომლებიც თანამედროვე გამანადგურებლებით – Су-35-ებითა და ბომბდამშენებით – Су 34-ებით არიან აღჭურვილნი, მეტად ძნელია.
„ ახლა მხოლოდ მტრის შეკავებას ვახერხებთ, F-16-ებით კი შეგვეძლო გვეკონტროლებინა ზღვა და ხმელეთი და დაგვეცვა ჩვენი ქვეითები. ჩვენ გვჭირდება თანამედროვე თვითმფრინავები, რათა მტერს უკეთ დავარტყათ“ – თქვა მან.
თებერვალში – ბრიტანეთის ხელმძღვანელობამ განაცხადა, რომ უკრაინელი პილოტების მომზადებამ, შეიძლება გასტანოს 3 წელი, წერს გამოცემა.
თუმცა, აღნიშნავს The Telegraph-ი, მაიორი ვოროშილოვი და მისი კოლეგა ვლადიმირ ლოგაჩიოვი – უკრაინის შეიარაღებული ძალების საავიაციო მართვის მეთაური, არ ეთანხმებიან დასახელებულ ვადას.
„შეწავლისთვის, საჭიროა – 6 თვეზე ნაკლები“ – ამბობს პოლკოვნიკი ლოგაჩიოვი.
პოლკოვნიკის თქმით, ვიდრე უკრაინა ელის დასავლურ თვითმფრინავებს, ის კარგავს გამოცდილ პილოტებს.
„ლოდინში, ჩვენ ვკარგავთ ბევრ პილოტს. ჩვენ გვაქვს ყველაზე გამოცდილი მფრინავების სია, რომელთაც შეუძლიათ დაეუფლონ F-16-ის მართვას, მაგრამ სამწუხაროდ, ზოგიერთი უკვე დაიღუპა საბრძოლო მოქმედებების დროს“ – თქვა ლოგაჩიოვმა.
ლოგაჩიოვის განცხადებით, იმისთვის, რომ ცაში ეფექტიანი იყო, უნდა გაგაჩნდეს თანამედროვე რადარები და „ჰაერი-ჰაერის“ კლასის რაკეტები“.
„რუსული თვითმფრინავების რადარები, ჩვენზე 4-ჯერ უკეთესია და ისინი ხედავს უფრო შორს. გარდა ამისა, რუსული რაკეტები გაცილებით მძლავრია, ვიდრე ჩვენი – საბჭოური. ხანდახან ვერც ვხედავთ, რომ მათ რაკეტა გამოუშვეს, ეს კი ძალიან საშიშია პილოტებისთვის“- ამბობს ის.
პოლკოვნიკმა განმარტა, რომ რუსეთს შეუძლია შეტევა ფრონტის ხაზიდან 200 კოლომეტრის სიშორიდან, მაშინ, როცა უკრაინული მფრინავი იძულებულია მიუახლოვდეს მტერს, რათა ესროლოს მას…“
„როცა ჩვენ გვინდა იერიში მივიტანოთ, ვუახლოვდებით ფრონტის ხაზს დაბალ სიმაღლეზე, რაც ძალიან საშიშია“ – ამბობს მაიორი ვოროშილოვი.
„რუსეთს აქვს 40 ავიაბაზა და 700-ზე მეტი თვითმფრინავი და ვერტმფრენი. ისინი გაცილებით თანამედროვეა, ვიდრე ჩვენი ხომალდები. ჩვენ ვმუშაობთ დასავლური თვითმფრინავების გადმოცემაზე, რადგან ის რაც გვაქვს, არ არის საკმარისი ბრძოლის ველზე ეფექტიანი მოქმედებისთვის“ – გვეუბნება ის.

Майор ВСУ Вадим Ворошилов сообщил изданию, что с каждым днем становится все труднее сдерживать россиян с помощью устаревших советских самолетов
«Россияне постоянно меняют тактику, поэтому война не является стабильной. Они создают ловушки. Они поднимают в воздух один самолет, обманывая украинского пилота, чтобы он думал, что там только один самолет. Затем появляются еще два или три самолета с двух сторон, которые фактически роем окружают украинский самолет», – рассказал майор.
Поскольку украинские пилоты продолжают летать на советских самолетах МиГ-29, по словам Ворошилова, они могут «не более, чем удерживать поле боя», тогда как уничтожить россиян, которые летают на современных истребителях Су-35 и бомбардировщиках Су-34, оказалось сложно.
«Сейчас мы можем лишь сдерживать врага, но с помощью F-16 мы могли бы контролировать море и землю для защиты пехоты. Нам нужны более современные самолеты, чтобы быть лучше врага», — сказал он.
В феврале руководство Великобритании заявило, что подготовка украинских пилотов на британских самолетах может длиться три года, пишет издание.
Читайте также: В польском правительстве считают, что решение о передаче Украине МИГ-29 должно стать примером для других стран
Однако, отмечает The Telegraph, майор Ворошилов и его коллега полковник Владимир Логачев, начальник авиационного управления командования Воздушных сил ВСУ, не соглашаются с такими временными рамками.
«Для обучения нужно менее шести месяцев», – сказал полковник Логачев.
По словам полковника, пока Украина ждет западные самолеты, она теряет самых опытных пилотов.
«Пока мы будем ждать, мы потеряем еще больше пилотов. У нас был список самых опытных пилотов, которые могли бы пройти обучение на F-16, и, к сожалению, некоторые из них уже погибли во время боевых действий», – сказал Логачев.
По словам полковника Логачева, «чтобы быть эффективными в воздухе, самолеты должны иметь современные радары и ракеты класса «воздух-воздух».
«Радары на российских самолетах примерно в четыре раза лучше, чем у нас, и они могут видеть гораздо дальше. Кроме того, российские ракеты значительно мощнее, чем наши советские. Иногда мы даже не видим, что россияне запустили ракеты, а это очень опасно для пилотов», – рассказал он.
Полковник пояснил, что Россия имеет возможность атаковать с расстояния 200 км от линии фронта, тогда как украинские самолеты вынуждены подлетать гораздо ближе к врагу, чтобы стрелять.
Послание пилотов, пишет издание, простое: «Получение F-16 помогло бы нам выжить и сохранить жизни большего количества людей».
«Если мы хотим нанести удар по российским самолетам, мы должны подойти гораздо ближе к линии фронта и лететь на низкой высоте, а это очень опасно», – сказал майор Ворошилов.
«Россияне имеют 40 авиабаз и более 700 самолетов и вертолетов, и они более современные, чем наши самолеты. Мы работаем над получением западных самолетов, поскольку того, что мы имеем сейчас, недостаточно, чтобы быть эффективными на поле боя», – рассказал он.