თავის გამოსვლაში, რომელმაც თითქმის 2 საათი გასტანა, პუტინი აკრიტიკებდა დასავლეთის ქვეყნებსა და უკრაინას – ის, სწორედ მათ ადანაშაულებდა მომხდარში
პუტინის განცხადებამ იმის შესახებ, რომ რუსეთი აჩერებს სტრატეგიული შეტევითი შეიარაღების ხელშეკრულებაში მონაწილეობას, რომელიც თავის დროზე აშშ-რუსეთს შორის დაიდო, მთელი მსოფლიოს ყურადღება მიიპყრო.
„სხვა მხრივ, სიტყვა იყო პროგნოზირებადი და მოსაწყენი“ – თვლის ვლადიმირ გელმანი, ჰელსინკის უნივერსიტეტთან არსებული – რუსეთის პოლიტიკის შემსწავლელი ინსტიტუტის პროფესორი.
„მოვისმინეთ ბევრი უსიამოვნო ბრალდება აშშ-სა და დასავლეთის მიმართ, თუმცა არ გვსმენია არცერთი მნიშვნელოვანი პოზიტიური წინადადება. ყველაფერი დანარჩენი, იყო უინტერესო.“
„არავითარი სერიოზული დაპირება ან გეგმა რუსების მისამართით. ჩვენ ყველაფერს ვაკეთებთ სწორად და ასევე გავაგრძელებთ“ – აჯამებს გელმანი.
“დასავლეთის ქვეყნებში პუტინის გადაწყვეეტილება ბირთვული არსენალის შეზღუდვის ხელშეკრულებასთან დაკავშირებით, ჩათვალეს უპასუხისმგებლობად. თუმცა პუტინმა ხაზი გაუსვა, რომ ლაპარაკია არა შეთანხმებიდან გასვლაზე, არამედ მასში მონაწილეობის შეჩერებაზე.“
ნატოს გენერალურმა მდივანმა – იენს სტოლტენბერგმა მოუწოდა რუსეთს, გადაეხედა თავის გადაწყვეტილებისთვის.
აგვისტოში რუსეთმა უარი თქვა, დაეშვა შეიარაღების ინსპექტირება, რაც გათვალისწინებულია აღნიშნული ხელშეკრულებით და თავისი ქმედება იმით ახსნა, რომ აშშ-ს შეეძლო, დაებრკოლებინა რუსი სპეციალისტების მუშაობა.
„დღევანდელი გადაწყვეტილებით, შეიარაღების კონტროლის მთელი არქიტექტურა მოირღვა“ – ამბობს სტოლტენბერგი.
პროფესორი გელმანი არ თვლის, რომ რუსეთი გამოიყენებს ბირთვულ იარაღს, მაგრამ რაიმე დემონსტრაციული, ვთქვათ ბირთვული იარაღის გამოცდა, სავსებით შესაძლებელია.
„ჯერჯერობით ძნელია თქვა, რას მოიტანს ეს განცხადება პრაქტიკული თვალსაზრისით“ – ამბობს გელმანი.
„მან კიდევ ერთხელ გაამართლა უკრაინაზე თავდასხმა, მაგრამ არანაირი სიგნალი არ ყოფილა საომარი მოქმედების დასრულებაზე, არც იმის შესახებ, მისი აზრით, როგორ უნდა განხორციელდეს ეს.“
პუტინი სამხედრო მოსამსახურეებს ყოველ 6 თვეში 14-დღიან შვებულებას დაჰპირდა. ეს ნიშნავს, რომ საომარი მოქმედებები შეიძლება გახანგრძლივდეს გაურკვეველ დრომდე.
„სამხედრო მოქმედებები შეიძლება გაგრძელდეს კიდევ ერთი წელი ან რამდენიმე ათწლეული“ – ასეთ დასკვნას აკეთებს გელმანი პუტინის სიტყვიდან.

IltaSanomat: Финляндия
В речи, продлившейся почти два часа, президент Владимир Путин критиковал западные страны и Украину и обвинял их в происходящем
Заявление Путина о том, что Россия приостанавливает участие в Договоре о сокращении стратегических наступательных вооружений (ДСНВ) между США и Россией, привлекло внимание всего мира.
«В остальном выступление было очень предсказуемым и даже скучным», — считает Владимир Гельман, профессор российской политики Александровского института при Хельсинкском университете.
«Мы услышали много неприятных обвинений в адрес США и Запада, но ни одного значимого позитивного предложения. Остальное имело очень мало значения».
«Никаких серьезных обещаний или планов для россиян. „Мы все делаем правильно и продолжаем в том же духе“», — резюмировал Гельман.
В западных странах заявление Путина о Договоре об ограничении ядерных арсеналов сочли безответственным, хотя. Путин подчеркнул, что речь идет не о выходе из соглашения, а о приостановке участия в нем.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг (Jens Stoltenberg) призвал Россию пересмотреть свое решение.
В августе Россия отказалась проводить проверку вооружений, оговоренную в соглашении, и обосновала свои действия тем, что США могли препятствовать деятельности российских специалистов.
«После сегодняшнего решения о ДСНВ вся архитектура контроля над вооружениями была демонтирована», — сказал Столтенберг.
Профессор Гельман не считает, что Россия может применить ядерное оружие, однако какой-то демонстративный шаг, например испытание ядерного оружия, возможен.
«Пока еще сложно сказать, что это заявление означает на практике».
О военных действиях на Украине Путин не сказал ничего нового, потому что Россия не достигла большого прогресса», — заявил Гельман.
«Он еще раз оправдал нападение, но не дал никаких сигналов ни об окончании военных действий, ни о том, каким, по его мнению, оно могло бы быть».
Путин пообещал военнослужащим 14-дневный отпуск раз в полгода. Это означает, что военные действия могут затянуться на неопределенное время.
«Военные действия могут продолжаться год или даже несколько десятилетий», — такой вывод сделал Гельман из слов Путина.