რამდენიმე ნაციონალური დელეგაცია იმუქრება, რომ ბოიკოტს გამოუცხადებს ნეაპოლის შეხვედრას, თუ მას იტალიელი დაესწრება
ბერლუსკონიმ იტალიურ მედიას განუცხადა, რომ ზელენსკი აირიდებდა რუსეთის შეჭრას უკრაინაში, ის რომ „დონბასის ორ ავტონომიურ რესპუბლიკას“, თავს არ დასხმოდა.
ევროპის კონსერვატიული პარტიები სამშაბათს შიდა ჯანყს შეეჯახნენ, იტალიის ყოფილი პრემიერ-მინისტრის სილვიო ბერლუსკონის კომენტარების გამო – ის უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკის აკრიტიკებს.
9 ქვეყნის პოლიტიკოსებმა გააკრიტიკეს მისი კომენტარები, ხოლო რამდენიმემ განაცხადა, რომ ბოიკოტს გამოუცხადებს კონსერვატორთა თავყრილობას ნეაპოლში (იტალია), თუ მასში ბერლუსკონი მიიღებს მონაწილეობას, გაუმხილა POLITICO-ს ორმა პირმა, რომლებიც უშუალოდ შეესწრნენ ამ დისკუსიას.
რუსეთის პრეზიდენტის – ვლადიმირ პუტინის მხარდამჭერმა 86 წლის ბერლუსკონიმ, რომლის პარტია Forza Italia გაწევრიანებულია ევროპის სახალხო პარტიაში (ესპ), გასულ უქმეებზე დიდი აღშფოთება გამოიწვია, როცა იტალიურ მედიას განუცხადა, რომ ზელენსკის შეეძლო რუსული თავდასხმის არიდება, ის თავს რომ არ დასხმოდა „ორ ავტონომიურ რესპუბლიკას“. მან ასევე განაცხადა, რომ ის „ძალიან, ძალიან ნეგატიურად აფასებს ამ ჯენტლმენის ქცევას“.
კომენტარებმა განარისხა ესპ-ს სხვა წევრები, რომლის ოფიციალური ხაზსაც წარმოადგენს უკრაინის ურყევი მხარდაჭერა რუსული აგრესიასთან ბრძოლაში და ამან გამოიწვია კრიზისი ევროპის ყველაზე დიდ დაჯგუფებაში – მის წევრებს წარმოადგენენ ევროკომისიის პრეზიდენტი – ურსულა ფონ დერ ლაიენი და პარლამენტის თავმჯდომარე – რობერტა მეცოლა.
აღშფოთება გადმოიღვარა ესპ-ს ნაციონალური დელეგაციების შეკრებაზე სტრასბურგში, როცა პოლონეთის, ესტონეთის, ლიეტუვის, ირლანდიის, ჩეხეთის, პორტუგალიის, შვედეთის, ლუქსემბურგისა და ბელგიის წარმომადგენლებმა გააკრიტიკეს ბერლუსკონის კომენტარები და მოუწოდეს ესპ-ს თავჯდომარე მანფრედ ვებერს, საჯაროდ გაელაშქრა ბერლუსკონის წინააღმდეგ.
„პუტინი იყენებს არა მარტო აღმოსავლეთის ფრონტს, ის იყენებს ყველა საშუალებას, რათა აამოქმედოს მისი ნდობით აღჭურვილი პირები დასავლეთის ფრონტზეც“- იმეორებდნენ პარლამენტარები ლიეტუველი კოლეგის – რასი იუკნევიჩიანეს სიტყვებს. „ბევრი დელეგაცია არ წავა ნეაპოლში, თუ იქ იქნება ბერლუსკონი”.
მეორე დეპუტატმა, ბერლუსკონი უნგრეთის პრემიერ-მინისტრ ვიქტორ ორბანს შეადარა მაშინ, როცა პოლონურის დელეგაციის მეთაურმა ანჯეი გალიცკიმ, გაიმეორა ეს რეპლიკა და განაცხადა, რომ „ფორცა იტალია“-ს თავმჯდომარედ ბერლუსკონის ყოფნა – მიუღებელია. ცნობისთვის, ანტონიო ტაიანი, ასევე წარმოადგენს „ფორცა იტალიას“ და ის არის იტალიის საგარეო საქმეთა მინისტრი და პრემიერ-მინისტრ ჯორჯია მელონის თანაშემწე.
ეს შფოთი, დიდი თავსატეხია ვებერისთვის, რომელიც ცდილობს მელონის მთავრობასთან დაახლოებას, რათა გააფართოოს ესპ-ს ბაზა მოახლოებული 2024 წლის ევროპის საპარლამენტო არჩევნების წინ. ბერლუსკონის მიმართ გამოთქმული აღშფოთება, ნეგატიურად აისახება Forza Italia-ს განწყობაზე, რომელიც დამაკავშირებელი რგოლია ესპ-სა და მელონის მთავრობას შორის.
ვებერის წარმომადგენელმა დაახანა კომენტარი ხსენებული შფოთის შესახებ, მაგრამ იმ ადამიანების გადმოცემით, რომლებიც ახლოს არიან ბირჟებთან, ვებერი წამოდგა კრიტიკის საპასუხოდ და განაცხადა:“ ჩვენ გვაქვს პრობლემა ბერლუსკონისთან და არა Forza Italia-სთან. ხვალინდელ პლენარულ სხდომაზე, მკაფიოდ გამოვხატავ ჩვენ პოზიციას უკრაინის მიმართ. ჩვენ უნდა გავითვალისწინოთ ისიც, რომ მელონის პოზიცია ჩვენთვის უფრო მისაღებია, ვიდრე ბერლუსკონის“. მელონის ოფისმა აღნიშნა, რომ ის მხარს უჭერს უკრაინას.

Несколько национальных делегаций пригрозили бойкотировать собрание в Неаполе, если итальянец примет участие
Берлускони заявил итальянским СМИ, что Зеленский мог бы избежать вторжения России, если бы только он не напал на «две автономные республики Донбасса» в Украине
Главы консервативных партий Европы столкнулись во вторник с внутренним бунтом из-за комментариев бывшего премьер-министра Италии Сильвио Берлускони, критикующего президента Украины Владимира Зеленского.
Политики из девяти стран раскритиковали комментарии, и несколько заявили, что планируют бойкотировать предстоящее собрание консерваторов в Неаполе, Италия, если Берлускони примет участие, сообщили POLITICO два человека, непосредственно знакомых с ходом обмена мнениями.
Берлускони, 86-летний поклонник президента России Владимира Путина, чья партия “Forza Italia» принадлежит к более широкой Европейской народной партии (ЕНП), вызвал возмущение в минувшие выходные, когда заявил итальянским СМИ, что Зеленский мог бы избежать вторжения России, если бы только он не напал на «две автономные республики из Донбасса” в Украине. Берлускони также заявил, что он “очень, очень негативно оценивает поведение этого джентльмена”.
Комментарии привели в ярость других членов ЕНП, официальной линией которой является непоколебимая поддержка Украины против российской агрессии, вызвав кризис внутри крупнейшей политической группировки ЕС, членами которой являются президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен и председатель парламента Роберта Метсола.
Гнев вскипел во время собрания национальных делегаций ЕНП в Страсбурге, когда представители Польши, Эстонии, Литвы, Ирландии, Чехии, Португалии, Швеции, Люксембурга и Бельгии выступили с критикой комментариев Берлускони и призвали главу ЕНП Манфреда Вебера публично выступить против Берлускони.
“Путин использует не только восточный фронт. Он использует все средства, чтобы задействовать всех своих доверенных лиц на западном фронте”, — цитировались слова депутата парламента Литвы Расы Юкневичене. “Многие делегации не поедут в Неаполь, если там будет Берлускони”.
Другой депутат сравнил Берлускони с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном, в то время как Анджей Галицкий, возглавляющий польскую делегацию, повторил эту реплику, заявив, что для Берлускони “неприемлемо” оставаться главой Forza Italia. Антонио Таяни, также из Forza Italia, является заместителем премьер-министра и министром иностранных дел в правительстве премьер-министра Италии Джорджии Мелони от партии «Братья Италии».
Восстание создает головную боль для Вебера, который пытается наладить сближение с правительством Мелони в попытке расширить базу ЕНП в преддверии выборов в Европейский парламент в 2024 году. Возмущение по поводу Берлускони привлекает негативное внимание к Forza Italia, которая является связующим звеном ЕНП с правительством Мелони.
Представитель Weber не дал немедленных комментариев по поводу восстания. Но, по словам людей, непосредственно знакомых с биржами, Вебер встал, чтобы ответить на критику, сказав: “У нас есть проблема Берлускони, но не проблема Forza Italia. В завтрашних прениях на пленарном заседании я буду абсолютно ясен в отношении нашей линии по Украине. Мы также должны принять к сведению, что заявления Мелони были нам ближе, чем заявления Берлускони”. Офис Мелони подчеркнул, что Рим поддерживает Украину.