მოსკოვმა განაცხადა, რომ „საპასუხო დარტყმის“ შედეგად დაიღუპა 600-ზე მეტი უკრაინელი ჯარისკაცი, თუმცა კიევის თქმით, მისი შეიარაღებული ძალები არ დაზარალებულან
რუსეთმა განაცხადა, რომ მისმა სამხედროებმა გამანადგურებელი „ საპასუხო დარტყმა“ მიაყენეს ყაზარმებს, რომლებსაც იყენებდნენ უკრაინული ძალები დონბასში. იმავდროულად, უკრაინა უარყოფს დარტყმის შედეგად მიღებულ დანაკარგს.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ რაკეტები მოხვდა 2 დროებით ბაზას დონეცკის ოლქის აღმოსავლეთ ნაწილში, სადც იმყოფებოდა 1 300 უკრაინელი სამხედრო. უწყების თქმით, 600-ზე მეტი უკრაინელი ჯარისკაცი იქნა მოკლული,  ე.წ. „ საპასუხო დარტყმის“ შედეგად.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს პრესმდივანმა – იგორ კონოშენკოვმა განაცხადა, რომ დარტყმა განხორციელდა, როგორც პასუხი, უკრაინის მხრიდან მაკეევკაზე თავდასხმაზე, როცა დაიღუპა ათობით რუსი ჯარისკაცი.
უკრაინის ოფიციალური პირები უარყოფენ ამ თავდასხმის შედეგად მიღებულ დანაკარგს.
სერგეი ჩერევატიმ, უკრაინის წარმომადგენელმა ქვეყნის აღმოსავლეთ რეგიონში, აღნიშნა, რომ დაზიანდა მხოლოდ სამოქალაქო ინფრასტუქტურა.
„უკრაინის შეიარაღებული ძალები არ დაზარალებულან“ – თქვა მან.
დონეცკის ოლქის ადმინისტრაციის მეთაურმა –  პაველ კირილენკომ მანამდე, კვირას განაცხადა, რომ რუსეთმა 7 რაკეტა ესროლა კრამატორსკს და დასძინა, რომ დაზიანდა „სასწავლო დაწესებულება, საწარმო და საგარაჟე კოოპერატივი, თუმცა მსხვერპლი არ არის“.
კრამატორსკის მერმა – ალექსანდრ გონჩარენკომ აღნიშნა, რომ დაზიანდა 2 საგანმანათლებლო შენობა და 8 საცხოვრებელი სახლი.
საინფორმაციო სააგენტო Reuters-ის რეპორტიორებმა, მოინახულეს 2 კოლეჯის საერთო საცხოვრებლები, სადაც რუსეთის თავდაცვის უწყების ცნობით, ღამის თავდასხმის დროს, ფრონტის ხაზის სიახლოვეს, იმყოფებოდნენ უკრაინელი სამხედროები.
მათი განცხადებით, არც ერთ ნაგებობას რაკეტები უშუალოდ არ მოხვედრია და მათ არ აქვს სერიოზული დაზიანება, არ ჩანს ცხედრები, სისხლის კვალი და რაიმე ნიშანი იმისა, რომ აქ უკრაინელი სამხედროები  იმყოფებოდნენ.
თავდასხმა მაკეევკაზე
1 იანვარს, გამთენიისას, უკრაინელმა მეომრებმა რაკეტები დაუშინეს დონეცკის ოლქში მდებარე მაკეევკის ერთ-ერთ ობიექტს, სადაც იმყოფებოდნენ რუსი ჯარისკაცები.
მოკლული იქნა, სულ ცოტა 89 რუსი ჯარისკაცი და ეს იყო ყველაზე გამანადგურებელი თავდასხმა რუსულ ძალებზე მას შემდეგ, რაც 2022 წლის 24 თებერვალს, მოსკოვმა ომი წამოიწყო.
კვირას უკრაინელმა სამხედროებმა ასევე განაცხადეს, რომ დარტყმა მიაყენეს სამედიცინო უნივერსიტეტის კორპუსს რუბეჟნოეში. ეს არის რუსეთის მიერ ოკუპირებული ქალაქი ლუგანსკის ოლქის აღმოსავლეთში.  დაიღუპა 14 რუსი ჯარისკაცი, რომელიც იქ იმყოფებოდა. დაჭრილების რაოდენობა უცნობია, ნათქვამია განცხადებაში.
ქვეყნის აღმოსავლეთის სხვა ნაწილში, ბახმუტში,  როგორც ამას დონეცკის ოლქის გუბერნატორი პაველ კირილენკო აცხადებს, დარტყმის შედეგად დაიღუპა ერთი ადამიანი, ხოლო 8 დაიჭრა.

Russia has claimed its military carried out a deadly “retaliatory strike” on barracks used by Ukrainian soldiers in the Donbas region as Ukraine denied there were any casualties in the attack.
The Russian defence ministry said missiles hit two temporary bases housing 1,300 Ukrainian troops in Kramatorsk, in the eastern Donetsk region. It said “more than 600 Ukrainian servicemen were killed” as a result of what they called a “retaliatory strike” on Ukrainian soldiers.
Ministry spokesman Igor Konashenkov said the strike was conducted in retaliation after Ukraine killed dozens Russian troops in an attack on Makiivka last week.
Ukrainian officials denied there were any casualties in the Russian attack on Kramatorsk.
Serhiy Cherevaty, a spokesperson for Ukraine’s forces in the east, said that Russian strikes on Kramatorsk damaged only civilian infrastructure.
“The armed forces of Ukraine weren’t affected,” he added.
The head of the Donetsk regional administration, Pavlo Kyrylenko, said earlier on Sunday that Russians launched seven rocket attacks on Kramatorsk, adding that “an educational institution, an industrial facility and a garage cooperative” had been damaged and that there were no casualties.
Kramatorsk Mayor Oleksandr Honcharenko said two school buildings and eight apartment houses were damaged.
Reporters from the Reuters news agency visited the two college dormitories that Russia’s defence ministry said had been temporarily housing Ukrainian servicemen close to the front line of the war at the time of the overnight strike.
Neither appeared to have been directly hit by missiles or seriously damaged, they said. There were no obvious signs that soldiers had been living there and no sign of bodies or traces of blood.
Attack in Makiivka
In the early hours of January 1, Ukrainian forces launched rockets at a facility where Russian soldiers were stationed in Makiivka, Donetsk.
At least 89 Russian soldiers were killed in one of the deadliest attacks on Moscow’s forces since the war started on February 24, 2022.
Also on Sunday, the Ukrainian military claimed to have hit a residential hall of a medical university in Rubizhne, a town in the Russian-occupied eastern Luhansk region, killing 14 Russian soldiers housed there. The number of wounded was unknown, it said.
Elsewhere in the east, Donetsk Governor Pavlo Kyrylenko said one person was killed in strikes on Bakhmut, and eight others were wounded.