მოსკოვმა განაცხადა, რომ „საპასუხო დარტყმის“ შედეგად დაიღუპა 600-ზე მეტი უკრაინელი ჯარისკაცი, თუმცა კიევის თქმით, მისი შეიარაღებული ძალები არ დაზარალებულან
რუსეთმა განაცხადა, რომ მისმა სამხედროებმა გამანადგურებელი „ საპასუხო დარტყმა“ მიაყენეს ყაზარმებს, რომლებსაც იყენებდნენ უკრაინული ძალები დონბასში. იმავდროულად, უკრაინა უარყოფს დარტყმის შედეგად მიღებულ დანაკარგს.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ რაკეტები მოხვდა 2 დროებით ბაზას დონეცკის ოლქის აღმოსავლეთ ნაწილში, სადც იმყოფებოდა 1 300 უკრაინელი სამხედრო. უწყების თქმით, 600-ზე მეტი უკრაინელი ჯარისკაცი იქნა მოკლული,  ე.წ. „ საპასუხო დარტყმის“ შედეგად.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს პრესმდივანმა – იგორ კონოშენკოვმა განაცხადა, რომ დარტყმა განხორციელდა, როგორც პასუხი, უკრაინის მხრიდან მაკეევკაზე თავდასხმაზე, როცა დაიღუპა ათობით რუსი ჯარისკაცი.
უკრაინის ოფიციალური პირები უარყოფენ ამ თავდასხმის შედეგად მიღებულ დანაკარგს.
სერგეი ჩერევატიმ, უკრაინის წარმომადგენელმა ქვეყნის აღმოსავლეთ რეგიონში, აღნიშნა, რომ დაზიანდა მხოლოდ სამოქალაქო ინფრასტუქტურა.
„უკრაინის შეიარაღებული ძალები არ დაზარალებულან“ – თქვა მან.
დონეცკის ოლქის ადმინისტრაციის მეთაურმა –  პაველ კირილენკომ მანამდე, კვირას განაცხადა, რომ რუსეთმა 7 რაკეტა ესროლა კრამატორსკს და დასძინა, რომ დაზიანდა „სასწავლო დაწესებულება, საწარმო და საგარაჟე კოოპერატივი, თუმცა მსხვერპლი არ არის“.
კრამატორსკის მერმა – ალექსანდრ გონჩარენკომ აღნიშნა, რომ დაზიანდა 2 საგანმანათლებლო შენობა და 8 საცხოვრებელი სახლი.
საინფორმაციო სააგენტო Reuters-ის რეპორტიორებმა, მოინახულეს 2 კოლეჯის საერთო საცხოვრებლები, სადაც რუსეთის თავდაცვის უწყების ცნობით, ღამის თავდასხმის დროს, ფრონტის ხაზის სიახლოვეს, იმყოფებოდნენ უკრაინელი სამხედროები.
მათი განცხადებით, არც ერთ ნაგებობას რაკეტები უშუალოდ არ მოხვედრია და მათ არ აქვს სერიოზული დაზიანება, არ ჩანს ცხედრები, სისხლის კვალი და რაიმე ნიშანი იმისა, რომ აქ უკრაინელი სამხედროები  იმყოფებოდნენ.
თავდასხმა მაკეევკაზე
1 იანვარს, გამთენიისას, უკრაინელმა მეომრებმა რაკეტები დაუშინეს დონეცკის ოლქში მდებარე მაკეევკის ერთ-ერთ ობიექტს, სადაც იმყოფებოდნენ რუსი ჯარისკაცები.
მოკლული იქნა, სულ ცოტა 89 რუსი ჯარისკაცი და ეს იყო ყველაზე გამანადგურებელი თავდასხმა რუსულ ძალებზე მას შემდეგ, რაც 2022 წლის 24 თებერვალს, მოსკოვმა ომი წამოიწყო.
კვირას უკრაინელმა სამხედროებმა ასევე განაცხადეს, რომ დარტყმა მიაყენეს სამედიცინო უნივერსიტეტის კორპუსს რუბეჟნოეში. ეს არის რუსეთის მიერ ოკუპირებული ქალაქი ლუგანსკის ოლქის აღმოსავლეთში.  დაიღუპა 14 რუსი ჯარისკაცი, რომელიც იქ იმყოფებოდა. დაჭრილების რაოდენობა უცნობია, ნათქვამია განცხადებაში.
ქვეყნის აღმოსავლეთის სხვა ნაწილში, ბახმუტში,  როგორც ამას დონეცკის ოლქის გუბერნატორი პაველ კირილენკო აცხადებს, დარტყმის შედეგად დაიღუპა ერთი ადამიანი, ხოლო 8 დაიჭრა.

Москва заявила, что в результате ее «ответного удара» погибло более 600 солдат, но Киев заявил, что его вооруженные силы не пострадали
Россия заявила, что ее военные нанесли смертоносный «ответный удар» по казармам, используемым украинскими солдатами в Донбассе, в то время как Украина отрицает наличие жертв в результате атаки.
Российское министерство обороны заявило, что ракеты попали в две временные базы, на которых размещались 1300 украинских военнослужащих в Краматорске, в восточной части Донецкой области. Оно заявило, что «более 600 украинских военнослужащих были убиты» в результате того, что они назвали «ответным ударом» по украинским солдатам.
Пресс-секретарь министерства Игорь Конашенков заявил, что удар был нанесен в отместку за то, что на прошлой неделе в результате нападения Украины на Макеевку погибли десятки российских военнослужащих.
Украинские официальные лица отрицают наличие жертв в результате нападения России на Краматорск.
Сергей Череватый, представитель сил Украины на востоке страны, заявил, что российские удары по Краматорску повредили только гражданскую инфраструктуру.
«Вооруженные силы Украины не пострадали», — добавил он.
Глава Донецкой областной администрации Павел Кириленко ранее в воскресенье заявил, что россияне нанесли семь ракетных ударов по Краматорску, добавив, что были повреждены «учебное заведение, промышленное предприятие и гаражный кооператив» и что жертв нет.
Мэр Краматорска Александр Гончаренко сообщил, что повреждены два школьных здания и восемь жилых домов.
Репортеры информационного агентства Reuters посетили два общежития колледжа, в которых, по словам российского министерства обороны, на момент ночного удара временно проживали украинские военнослужащие, находившиеся вблизи линии фронта.
По их словам, ни одно из общежитий не было непосредственно поражено ракетами и не получило серьезных повреждений. Не было никаких явных признаков того, что там жили солдаты, не было обнаружено ни тел, ни следов крови.
Нападение в Макеевке
Ранним утром 1 января украинские войска выпустили ракеты по объекту, где находились российские солдаты, в Макеевке, Донецк.
По меньшей мере 89 российских солдат были убиты в результате одной из самых смертоносных атак на войска Москвы с начала войны 24 февраля 2022 года.
Также в воскресенье украинские военные заявили, что нанесли удар по жилому корпусу медицинского университета в Рубежном, городе на оккупированном Россией востоке Луганской области, убив 14 российских солдат, находившихся там. Число раненых неизвестно, говорится в сообщении.
В другом месте на востоке, губернатор Донецкой области Павел Кириленко сообщил, что в результате ударов по Бахмуту один человек погиб и еще восемь получили ранения.