იენ მარლოუ, ქორთნი მაკბრაითი
კიევს სჯერა, რომ აშშ გააგრძელებს უკრაინის დახმარებას რუსეთთან ბრძოლაში, თუ რესპუბლიკელებმა შუალედური არჩევნებით მოიპოვეს კონტროლი კონგრესზე – მიუხედავად ზოგიერთი ლიდერის მუქარისა, რომ გაწეულ ხარჯებს გამოწვილვით შეისწავლიან. ამის შესახებ, განაცხადა უკრაინის ეკონომიკის მინისტრმა
„ჩვენ მართლაც ვაფასებთ თქვენს ორპარტიულ მხარდაჭერას – განაცხადა უკრაინის ეკონომიკის მინისტრმა – იულია სვირიდენკომ BLOOMBERG NEWS-თან სამშაბათის ინტერვიუში – ამის თაობაზე, არ ვშფოთავთ. უკრაინა იბრძვის კონკრეტული უფლებებისა და ღირებულებებისთვის. ვფიქრობ, აშშ დაგვეხმარება იმ დრომდე, ვიდრე არ გავიმარჯვებთ.“
სვირიდენკო გამოვიდა ახალი მოწოდებით მოკავშირე ქვეყნების მიმართ, რათა მათ გაგზავნონ მეტი იარაღი და ფინანსები უკრაინაში, მათ შორის ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემები – ირანულ უპილოტოებთან და რუსულ რაკეტებთან საბრძოლველად. მან მოკავშირეებს მიმართა არჩევნების პირველადი შედეგების გამოქვეყნებამდე რამდენიმე საათით ადრე. ამ არჩევნებმა, შესაძლოა შეარყიოს ბაიდენის საგარეო-პოლიტიკური დღის წესრიგი.
წინასწარი პროგნოზით, რესპუბლიკელები მოიპოვებენ კონტროლს წარმომადგენლობით პალატაზე და შესაძლოა სენატიც იოლად „დაიპყრონ.“ რესპუბლიკელთა ლიდერი წარმომადგენელთა პალატაში – კევინ მაკკარტი, სავარაუდოდ ამ პალატის სპიკერი გახდება. გასულ თვეში, ის ყველას აფრთხილებდა, რომ მისი პარტია არ მისცემდა კარტ-ბლანშს უკრაინას, თუ რესპუბლიკელები სამშაბათის არჩევნებზე უმრავლესობას მოიპოვებდნენ. ოქტომბერში, პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი ასევე „შიშობდა“   იმის თაობაზე, რომ თუ რესპუბლიკელებმა გაიმარჯვებდნენ, ისინი უკრაინისთვის დახმარებას შეამცირებდნენ.
დახმარება ინფრასტუქტურის აღდგენისთვის
სვირიდენკო ვაშინგტონში ჩავიდა, რათა ბაიდენის ადმინისტრაციას მოელაპარაკოს უკრაინის აღდგენის საკითხებზე, რადგან რუსულმა დარტყმებმა სამოქალაქო ინფრასტრუქტურაზე, გამოიწვია ელექტროენერგიის გამორთვა ქვეყნის მთელ ტერიტორიაზე. ეს გულისხმობს, ვაშინგტონისთვის – უკრაინისთვის საჭირო ენერგეტიკული აღჭურვილობის სიის წარდგენას, ის მოიცავს  გენერატორებსაც.
ავიადარტყმებით მწყობრიდან გამოვიდა უკრაინის ელექტროსიმძლავრეების 30% და კიევს სჭირდება მეტი მოქნილობა, რათა ელექტროენერგია – ევროპაში მოიძიოს.
უფრო ფართო გაგებით, უკრაინისთვის აუცილებელია საერთაშორისო პარტნიორების, მათ შორის აშშ-ს, ევროკავშირისა და საერთაშორისო სავალუტო ფონდის დახმარება, რათა მან დაფაროს საკუთარი ხარჯების 50%, განაცხადა სვირიდენკომ: „ წლის ბოლოს, ჩვენ გვექნება ევროპული და ამერიკული გარანტიები“ – თქვა მან. მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ მისი ვიზიტის დროს, არ მოხერხდა მოლაპარაკებების გამართვა საერთაშორისო სავალუტო ფონდთან.
მკაცრი ზამთარი
უკრაინა ემზადება მკაცრი ზამთრისთვის და მოელის კიდევ უფრო მასშტაბურ თავდასხმებს სამოქალაქო შენობებსა და ენერგეტიკულ ინფრასტუქტურაზე – რუსეთის მიერ მოფიქრებული სტრატეგიის გათვალისწინებით.
„როცა რუსეთი მარცხდება ბრძოლის ველზე, ის უტევს ჩვენს სოციალურ ინფრასტრუქტურას – ამბობს სვირიდენკო – მათ სცადეს ჩვენი ქვეყნის მთელი ელექტროქსელის განადგურება, რათა მთელი უკრაინა გაეყინათ“.

Иэн Марлоу, Кортни Макбрайт
Киев верит, что США продолжат финансовую поддержку ее борьбы с Россией, если республиканцы возьмут под контроль Конгресс после промежуточных выборов, несмотря на угрозы некоторых лидеров более тщательно контролировать расходы. Об этом заявила министр экономики Украины
“Мы действительно ценим вашу двухпартийную поддержку, – заявила министр экономики Украины Юлия Свириденко в интервью Bloomberg News во вторник. – Мы не беспокоимся. Украина борется за очень конкретные права и ценности. Я думаю, что США будут поддерживать нас до тех пор, пока мы не одержим победу”.
Свириденко выступила с новым призывом к странам-союзникам направить больше оружия и финансирования, включая системы противовоздушной обороны для борьбы с иранскими беспилотниками и российскими ракетами. Она обратилась к ним всего за несколько часов до того, как были объявлены первые результаты выборов, которые могут встряхнуть внешнеполитическую повестку администрации Байдена.
По прогнозам, республиканцы получат контроль над Палатой представителей и легко могут «захватить» и Сенат. Лидер республиканцев в Палате представителей Кевин Маккарти (Kevin McCarthy), который может стать спикером Палаты представителей, в прошлом месяце предупредил, что его партия не даст карт-бланш для Украины, если получит большинство на выборах во вторник. Президент Джо Байден также заявил в октябре, что он “обеспокоен” тем, что республиканцы сократят помощь Украине, если победят.
Помощь в восстановлении инфраструктуры
Свириденко отправилась в Вашингтон, чтобы поговорить с администрацией Байдена о восстановлении Украины после российских ударов по гражданской инфраструктуре, которые привели к отключениям электроэнергии по всей стране. Это включает в себя представление списка необходимого Украине энергетического оборудования, включая генераторы.
Авиаудары вывели из строя 30% украинских энергетических мощностей, и Киев хочет получить некоторую гибкость, закупая электроэнергию в Европе.
В более широком смысле Украина нуждается в международных партнерах, включая США, Европейский союз и Международный валютный фонд, чтобы покрыть около 50% своих расходов, сказала Свириденко. “К концу года у нас будут гарантии с европейской стороны, со стороны Соединенных Штатов”, – сказала она. Она также заявила, что в ходе ее визита не состоялось никаких переговоров с МВФ.
Суровая зима
Украина готовится к суровой зиме и ожидает еще большего числа нападений на гражданские здания и энергетическую инфраструктуру в рамках продуманной российской стратегии.
“Когда Россия терпит поражение на поле боя, она пытается атаковать нашу социальную инфраструктуру, – сказала Свириденко. – Они попытались уничтожить всю электросеть в нашей стране, чтобы заморозить Украину”.