უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალმა – ვალერი ზალუჟნიმ, სატელეფონო საუბარი გამართა აშშ-ს გაერთიანებული შტაბების კომიტეტის მეთაურ გენერალ – მარკ მილისთან
„მე ის დავარწმუნე, რომ ჩვენ ვიბრძოლებთ, ვიდრე ამის ძალა შეგვწევს. ჩვენი მიზანია გავანთავისუფლოთ უკრაინის მიწა – რუსული ოკუპაციისგან. ამ გზაზე, ჩვენ არავითარ შემთხვევაში არ შევჩერდებით. უკრაინელი მებრძოლები არ დათანხმდებიან არანაირ მოლაპარაკებებს, შეთანხმებებსა და კომპრომისულ გადაწყვეტილებებს. მოლაპარაკების პირობა ერთადერთია, რუსეთმა უნდა გაანთავისუფლოს ყველა მიტაცებული ტერიტორია“ – განაცხადა ზალუჟნიმ.
უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდლის თქმით, სიტუაცია ფრონტზე – კონტროლირებადი და სტაბილურია.
„ჩვენ ყურადღებით ვადევნებთ თვალს მოწინააღმდეგის მოქმედებას ბელორუსის რესპუბლიკის საზღვარზე და ვქმნით საიმედო ფარს უკრაინის ჩრდილოეთიდან დასაცავად. თავდაცვის ნაწილები, მიუხედავად საოკუპაციო ძალების გააფთრებული წინააღმდეგობისა, აგრძელებენ შეტევით მოქმედებებს ხარკოვის მიმართულებით.
მტერი აქტიურად უტევს ბელოგოროვკა-სოლედარ-ბახმუტ-მაიორსკისა და ავდეევკა-ოპიტნოე-პესკი-მარინკა-პავლოვკის ხაზებზე, მაგრამ წარმატებას ვერ აღწევს. ჩვენ ვინარჩუნებთ თავდაცვის ზღუდეებს მოწინავე შენაერთებისა და ბრძოლისუნარიანი რეზერვის ხარჯზე.
ხერსონის მიმართულებით, ვაგრძელებთ სტაბილიზაციისთვის საჭირო მოქმედებებს და ვამაგრებთ თავდაცვის ზღუდეებს“ – ნათქვამია შეტყობინებაში.
უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბი, აგრძელებს ძალისხმევის კონცენტრაციას სტრატეგიული ამოცანების შესასრულებლად, რათა მოხერხდეს ვითარების სტაბილიზაცია გარკვეულ საოპერაციო ზონებში და შემდგომი შეტევითი მოქმედებების წარმართვა – ქვეყნის დეოკუპაციისა და მოწინააღმდეგის მხრიდან შესაძლო გარღვევის აღკვეთის მიზნით.

Главнокомандующий Вооруженными Силами Украины Валерий Залужный провел телефонный разговор с Главой объединенного комитета начальников штабов США генералом Марком Милли
Об этом сообщает Цензор.НЕТ со ссылкой на страницу главкома ВСУ в фейсбуке.
«Заверил, что мы будем бороться, пока есть силы. Наша цель – освободить всю украинскую землю от российской оккупации. Мы не остановимся на этом пути ни при каких условиях. Украинские военные не примут никаких переговоров, договоренностей или компромиссных решений. Условие для переговоров одно – Россия должна оставить все захваченные территории», — написал Залужный.
По словам главкома ВСУ, ситуация на фронте стабильная и контролируемая.
«Мы внимательно отслеживаем действия противника на границе с республикой Беларусь и строим надежный щит для защиты Украины с севера. Силы обороны, несмотря на яростное сопротивление оккупационных войск, продолжают наступательные действия на Харьковском направлении.
Враг активно атакует на рубежах Белогоровка-Соледар-Бахмут-Майорск и Авдеевка-Опытное-Водяное-Пески-Марьинка-Павловка, но успеха не имеет. Мы держим оборону благодаря устойчивости наших передовых подразделений и боеспособным резервам.
На Херсонском направлении проводим стабилизационные действия и укрепляем рубежи обороны», — говорится в сообщении.
Генеральный штаб Вооруженных Сил Украины продолжает концентрировать усилия на достижении стратегических задач по стабилизации обстановки в определенных операционных зонах, ведению дальнейших наступательных действий с целью деоккупации всей страны и недопущению прорыва противника на участках вероятного наступления.