აშშ-ს არმიის ოთხვარსკვლავიანმა გენერალმა, ცსს-ს ექსდირექტორმა და ამერიკული ძალების ყოფილმა მეთაურმა ერაყში – დევიდ პეტრეუსმა, ყველა ააფორიაქა. ტელეინტერვიუში, ის მოულოდნელად მოჰყვა მსჯელობას იმის შესახებ, თუ რა შეიძლება მოხდეს, თუ რუსეთი უკრაინაში ბირთვულ იარაღს გამოიყენებს
მაშ ასე, როგორ იმოქმედებს აშშ, თუ რუსეთი გადაწყვეტს, გამოიყენოს ეს საზარელი იარაღი?  „ჩვენ ვუპასუხებთ ნატოს ერთიანი ძალით, რაც მთლიანად გაანადგურებს რუსეთის არაბირთვულ ძალებს, რომლებსაც აღმოვაჩენთ უკრაინაში, მათ შორის – ყირიმში“ – უპასუხა პეტრეუსმა. ამასთან, მას შემდეგ, რაც ამ კითხვას უპასუხა, პეტრეუსმა დასძინა, რომ ეს მხოლოდ პენსიაში გასული ცნობილი ადამიანის აზრია. მან საჭიროდ ჩათვალა, დაეზუსტებინა: მას არ გაუმართავს ამ საკითხზე კონსულტაციები პრეზიდენტის მრჩეველთან ეროვნული უსაფრთხოების სფეროში – ჯეიკ სალივანთან. არადა, საუბარია უმნიშვნელოვანეს საკითხზე: როგორი იქნება ამერიკის პასუხი –  რუსეთის მხრიდან ბირთვულ ესკალაციაზე.
საკუთარი რადიკალური პოზიცია, რომ გაემართლებინა, პეტრეუსმა აღნიშნა, რომ რუსეთის მხრიდან ბირთვული იარაღის გამოყენების შემთხვევაში, დიდია რისკი, რომ რადიოაქტიური ნალექები ნატოს ქვეყნებს გადასწვდება, ეს კი იძლევა იმის საფუძველს, რომ ამოქმედდეს ნატოს წესდების მეხუთე მუხლი. მასში აღნიშნულია, რომ ალიანსის რომელიმე წევრზე იერიში, განიხილება მთელ ორგანიზაციაზე თავდასხმად. „რა თქმა უნდა არ გვსურს დავადგეთ ესკალაციის გზას და იარაღი ვაჟღარუნოთ – აღნიშნა პეტრეუსმა – მაგრამ ამგვარი საფრთხე, უპასუხოდ ვერ დარჩება.“

Отставной четырехзвездный генерал армии США, экс-директор ЦРУ и бывший командующий американскими силами в Ираке Дэвид Петреус потряс многих. В телеинтервью он вдруг пустился в рассуждения о том, что будет, если Россия применит ядерную бомбу на Украине
Итак, что сделают США, если Россия вздумает использовать это страшное оружие? «Мы ответим общим усилием стран НАТО, которое уничтожит все неядерные силы России, которые мы сумеем разглядеть на украинском поле боя и в Крыму», — ответил Петреус. Впрочем, давая этот ответ на соответствующий вопрос телекомпании Эй-би-си, Петреус оговорился, что это всего лишь мнение вышедшей на пенсию знаменитости… Петреус даже счел нужным уточнить, что не консультировался по этому вопросу с советником президента по национальной безопасности Джейком Салливаном. А ведь речь идет о серьезном вопросе: каким будет американский ответ на возможную ядерную эскалацию с российской стороны.
Чтобы оправдать радикализм своей оценки ситуации, Петреус отметил, что в случае использования Россией ядерного оружия велика вероятность выпадения радиоактивных осадков на страны НАТО, а это позволяет использовать статью пятую Устава НАТО. В ней говорится, что нападение на одного из членов альянса будет рассматриваться как нападение на всех разом. «Конечно, не хочется идти по пути эскалации и бряцать ядерным оружием, — отметил Петреус. – Но такие угрозы не должны оставаться без ответа».