უკრაინა ევროკავშირისგან სოლიდურ ფინანსურ დახმარებას ითხოვს, რათა საომარ ვითარებაში, სხვის ხარჯზე შეინახოს სახელმწიფო. სხვაგვარად, უკრაინა ვერაფრით შეძლებს ბრძოლის გაგრძელებას. უკრაინულმა სახელმწიფომ თავი რომ შეინახოს, გერმანიამ მას 500 მილიონი დოლარი უნდა გამოუყოს, აცხადებს პრეზიდენტ ზელენსკის მრჩეველი ეკონომიკურ საკითხებში
ომის პირობებში, უკრაინას სურს მნიშვნელოვანი ფინანსური დახმარება გერმანიისგან. „ჩვენ გვჭირდება ყოველთვიურად 4-დან 5 მილიარდამდე დოლარი ქვეყნის ბიუჯეტისთვის. ჩვენ გადავწყვიტეთ, რომ გერმანიას შეუძლია მოგვცეს 500 მილიონი დოლარი თვიდან თვემდე. ეს განსაკუთრებით ეხება 2023 წელს. მთლიანობაში, ჩვენ მოველით თვეში 2 მილიარდ დოლარს ევროკავშირისგან – ამბობს პრეზიდენტ ზელენსკის მრჩეველი ალეკსანდრ როდნიანსკი – სახელმწიფომ უნდა იფუნქციოს, პენსიები გასაცემია.“
„ბოლო საჰაერო თავდასხმებამდე, ინფრასტუქტურის ნგრევით მიღებული ზარალი – 120 მილიონ დოლარად ფასდებოდა“ – დასძენს როდნიანსკი. იმავე როდნიანსკის თქმით, ეკონომიკის ზარალი მეტია – აქ შედის საწარმოების დახურვა, უმუშევრობა, ინფრასტუქტურის ნგრევა – მსოფლიო ბანკის ანგარიშით, ის 200-250 მილიარდ დოლარს აღწევს.“
„გაითვალისწინეთ ერთი რამ – ამბობს როდნიანსკი – პროგნოზების თანახმად, უკრაინის მშპ შემცირდება 35%-ით. ჩვენ ველით, რომ თქვენ ამას მხედველობაში მიიღებთ ჩვენი დაფინანსებისას.“
გადაუდებელი დახმარების სახით, როდნიანსკი დასავლეთისგან მოელის დიზელ გენერატორებს, საავარიო გენერატორებსა და მობილურ ელექტროსადგურებს. მისი თქმით, გასულ სამშაბათს დაწყებული საერთაშორისო კონფერენცია უკრაინის აღდგენის საკითხებზე, დაკავებულია „საშუალო და გრძელვადიანი ომისშემდგომი გამოწვევებით.“
უკრაინის აღდგენის საკითხებზე მიმდინარე გერმანულ-უკრაინულ კონფერენციაზე, უკრაინის პრემიერ-მინისტრი – დენის შმიგალი არ დაწვრილმანებულა და ქვეყნის აღდგენისთვის საჭირო ფინანსების ოდენობად – 750 მილიარდი დოლარი დაასახელა. ამასთან, როგორც ოლაფ შოლცმა განაცხადა, გასათვალისწინებელია ისიც, რომ მომავალში უკრაინა ევროკავშირის წევრი გახდება.
კონფერენციაზე როდნიანსკიმ ასევე განაცხადა: „ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ გაუმჯობესდება დასავლელ პარტნიორებთან კოორდინაცია და შევძლებთ ერთიან გეგმაზე შეთანხმებას.“ მისი თქმით, „ლაპარაკია ქვეყნის აღდგენის კონკრეტულ სტრატეგიაზე.
„უნდა გავარკვიოთ, მრეწველობის რომელი დარგების ხელშეწყობა უნდა მოხდეს“ – ამბობს ეკონომიკური მრჩეველი.

Украина ожидает получать солидную финансовую помощь от ЕС, чтобы иметь возможность содержать государство за чужой счет в военное время. Иначе воевать будет просто не на что. Чтобы государство оставалось на плаву, только Германия должна будет давать 500 миллионов долларов, — говорит советник президента Зеленского по экономическим вопросам
Украина хочет получать от Германии солидную сумму для финансирования своего государства в военное время. «Нам нужно иметь каждый месяц от четырех до пяти миллиардов долларов для нашего бюджета. Мы решили, что Германия могла бы взять на себя выплату 500 миллионов долларов ежемесячно, в особенности в 2023 году. В целом от ЕС мы надеемся получать около двух миллиардов долларов в месяц, — сказал советник президента Зеленского Александр Роднянский. — Государство должно функционировать, пенсии необходимо выплачивать».
«Перед последними налетами ущерб от разрушения инфраструктуры оценивался в 120 миллиардов долларов», — добавил Роднянский. По словам того же Роднянского, общий ущерб для экономики выше — в расчет приняты закрытие предприятий, безработица, разрушение инфраструктуры — и составляет, по подсчетам Всемирного банка, приблизительно от 200 до 250 миллиардов долларов. «Учтите вот что, — добавляет Роднянский: — Согласно прогнозам, ВВП Украины снизится в этом году на 35 процентов. Мы ждем, что вы это учтете в выплатах».
В качестве немедленной помощи Украине Роднянский ожидает от Запада дизельные генераторы, аварийные генераторы и мобильные электростанции. По его словам, проходящая в этот вторник международная конференция по восстановлению Украины занимается «средне- и долгосрочными послевоенными вызовами».
В понедельник на германо-украинской конференции по восстановлению Украины премьер-министр страны Денис Шмыгаль не стал мелочиться и оценил финансовую потребность для восстановления страны в 750 миллиардов долларов. Как сказал Олаф Шольц, при этом следует учесть, что страна в будущем станет членом ЕС.
На конференции по восстановлению Украины Роднянский заявил: «Мы надеемся на улучшение координации с западными партнерами, чтобы мы могли договориться о составлении единого плана». По его словам, речь идет о конкретной стратегии восстановления страны. «Мы должны уяснить, какие отрасли промышленности мы должны будем продвигать», — сказал экономический советник.