რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი – სერგეი ლავროვი ამბობს, რომ არის „მსგავსება“ კუბის კრიზისთან, უმთავრესად იმით, რომ დღეს რუსეთს ემუქრება უკრაინაში არსებული დასავლური იარაღი
რუსეთის საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ იმედი აქვს, აშშ-ს პრეზიდენტ ჯო ბაიდენს ეყოფა სიბრძნე, გაუმკლავდეს გლობალურ კონფრონტაციას ისე, როგორც ეს მოხდა 1962 წლის კუბის სარაკეტო კრიზისის დროს. მას მხედველობაში ჰქონდა – ომი უკრაინაში.
რუსეთის შეჭრამ უკრაინაში, გამოიწვია უმსხვილესი საომარი დაპირისპირება მოსკოვსა და დასავლეთს შორის, მოყოლებული კუბის კრიზისიდან, როცა საბჭოთა კავშირი და აშშ ძალზე ახლოს იყვნენ ბირთვულ ომთან.
იმხანად,  აშშ-ს პრეზიდენტმა – ჯონ კენედიმ, აღმოაჩინა, რომ საბჭოთა ლიდერმა ნიკიტა ხრუშჩოვმა, ბირთვული რაკეტები განათავსა კუბაზე მას შემდეგ, რაც ვერ მოხერხდა ღორების ყურეში შეჭრა, როცა ამერიკის მიერ მხარდაჭერილი ემიგრანტები, ცდილობდნენ კომუნისტური რეჟიმის დამხობას.
1962 წლის ოქტომბერში, საბჭოთა წყალქვეშა ნავის კაპიტანი აპირებდა, გამოეყენებინა ბირთვული იარაღი მას შემდეგ, რაც აშშ-მ ჩაყარა სიღრმისეული ბომბები წყალქვეშა ხომალდის გარშემო. მოგვიანებით, იმავე დღეს, კენედი საიდუმლოდ დაეთანხმა ამერიკული რაკეტების გატანას თურქეთიდან იმის სანაცვლოდ, რომ ხრუშჩოვი გაიტანდა საკუთარ რაკეტებს კუბიდან.
კრიზისი განიმუხტა, თუმცა იქცა  ცივი ომის პერიოდში 2 ზესახელმწიფოს დაპირისპირების სიმბოლოდ.
ინტერვიუში, რომელიც ჩაიწერა რუსეთის სახელმწიფო ტელევიზიის მიერ გადაღებული დოკუმენტური ფილმისთვის, ლავროვმა განაცხადა, რომ არსებობს „მსგავსება“ კუბის კრიზისთან, ძირითადად იმით, რომ ახლა დასავლური იარაღი უკრაინაში – რუსეთს ემუქრება.
„იმედი მაქვს, დღევანდელ ვითარებაში, ჯო ბაიდენს ექნება მეტი შესაძლებლობა მიხვდეს, ვინ და რატომ გასცემს ბრძანებებს“ – თქვა ლავროვმა.
„სიტუაცია საგანგაშოა, სხვაობა ისაა, რომ შორეულ 1962-ში, ხრუშჩოვმა და კენედიმ იპოვეს ძალა საკუთარ თავში, გამოევლინათ პასუხისმგებლობა და სიბრძნე, ახლა კი ვერ ვხედავთ ამგვარ მზაობას ვაშინგტონსა და მის სატელიტ სახელმწიფოებში.
„მზად ვარ მოვისმინო
თეთრი სახლის ეროვნული უშიშროების საბჭოს წარმომადგენელმა, უარი თქვა ლავროვის განცხადების კომენტირებაზე, მაგრამ მიუთითა ადრინდელ კომენტარებზე მოსკოვთან არსებული ღია კავშირების შესახებ.
ლავროვმა განაცხადა, რომ რუსეთის ხელმძღვანელობა, პრეზიდენტ პუტინის ჩათვლით, კვლავინდებურად მზადააა უკრაინის თემაზე დისკუსიებისთვის.
„რუსეთი, პრეზიდენტის ჩათვლით, მოლაპარაკებებისთვის ისევ  მზადაა“ – თქვა მან. „ჩვენ ყოველთვის მივესალმებით, გავეცნოთ ჩვენი დასავლელი პარტნიორების წინადადებებს, თუ როგორ შეიძლება მოხერხდეს – დაძაბულობის დეესკალაცია“.
პუტინი არგუმენტად ასახელებს იმას, რომ დასავლეთი უგულვებელყოფს რუსეთის წუხილს საკუთარ უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით, ასე მაგალითად, ის მიიჩნევს, რომ ნატოს გაფართოება აღმოსავლეთით, კონფლიქტის ერთ-ერთი მთავარი მიზეზია.
აშშ და მისი ევროპელი მოკავშირეები აცხადებენ, რომ რუსეთის წუხილი გაზვიადებულია და ამით ვერ გამართლდება მეზობელ პოსტსაჭოთა ქვეყანაში შეჭრა, რომლის საზღვრებიც რუსეთმა ცნო 1991 წელს, საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდგომ.

Министр иностранных дел России Сергей Лавров говорит, что есть «сходство» с кубинским кризисом, главным образом потому, что России сейчас угрожает западное оружие на Украине
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что надеется, что у президента США Джо Байдена хватит мудрости справиться с глобальной конфронтацией, подобной кубинскому ракетному кризису 1962 года, имея в виду войну на Украине.
Вторжение России в Украину вызвало крупнейшие военные действия между Москвой и Западом со времен Кубинского кризиса, когда Советский Союз и Соединенные Штаты были близки к ядерной войне.
В то время президент США Джон Кеннеди обнаружил, что советский лидер Никита Хрущев разместил ядерные ракеты на Кубе после неудавшегося вторжения в залив Свиней – поддерживаемой США попытки государственного переворота кубинских эмигрантов с целью свержения коммунистического руководства.
В октябре 1962 года капитан советской подводной лодки хотел запустить ядерное оружие после того, как ВМС США сбросили глубинные бомбы вокруг подводной лодки. Позже в тот же день Кеннеди тайно согласился вывести все американские ракеты из Турции в обмен на то, что Хрущев уберет те же ракеты с Кубы.
Кризис удалось разрядить, хотя он и стал символом опасностей соперничества сверхдержав в холодной войне.
В интервью для документального фильма российского государственного телевидения о ракетном кризисе Лавров сказал, что есть “сходство” с кубинским кризисом, главным образом потому, что теперь России угрожает западное оружие на Украине.
“Я надеюсь, что в сегодняшней ситуации у президента Джо Байдена будет больше возможностей понять, кто и как отдает приказы”, — сказал Лавров.
“Эта ситуация очень тревожная. Разница в том, что в далеком 1962 году Хрущев и Кеннеди нашли в себе силы проявить ответственность и мудрость, а сейчас мы не видим такой готовности со стороны Вашингтона и его сателлитов”.
«Готов слушать’
Представитель Совета национальной безопасности Белого дома отказался комментировать заявления Лаврова, но указал на прошлые комментарии о сохранении открытых линий связи с Москвой.
Лавров заявил, что российское руководство, включая президента Владимира Путина, по-прежнему готово к дискуссиям по Украине.
“Готовность России, включая ее президента, к переговорам [по Украине] остается неизменной”, — сказал он. “Мы всегда будем готовы выслушать предложения наших западных партнеров по деэскалации напряженности”.
Путин ссылается на то, что Запад игнорирует озабоченность России безопасностью постсоветской Европы, и в частности расширением военного альянса НАТО на восток, как на одну из главных причин конфликта.
США и их европейские союзники говорят, что опасения России преувеличены и не могут оправдать вторжение в бывшего советского соседа, границы которого Москва признала после распада Советского Союза в 1991 году.