Business Insider Polska  პოლონეთი
ინფლაცია ევროზონაში – გაიზარდა 9,9%-მდე. ამის შესახებ ევროსტატმა ოთხშაბათს განაცხადა. მაჩვენებელი მინიმალურად ჩამორჩება წინასწარ მონაცემს. ევროკავშირის 4 ქვეყანაში – ინფლაციამ გადააჭარბა წლიურ 20%-იან ზღვარს
სექტემბერში ინფლაციამ ევროზონაში მიაღწია 9,9%-ს, აგვისტოს 9,1%-ის საპირისპიროდ – ოთხშაბათს გამოქვეყნებული ევროსტატის მონაცემის მიხედვით, რომელიც ევროპის სტატისტიკურ სამმართველოს წარმოადგენს.
მაჩვენებელი მინიმალურად ჩამორჩება 30 სექტემბერს გაკეთებულ წინასწარ მონაცემს, რომლის თანახმად ევროზონაში სექტემბრის თვეში ინფლაცია უნდა ყოფილიყო ორნიშნა – 10%.
მიუხედავად იმისა, რომ სექტემბრის მაჩვენებელს მთლიანობაში არ გადაულახავს 10%-იანი ფსიქოლოგიური ბარიერი, ინფლაცია ევროზონაში დაჩქარებულია. შეგახსენებთ, რომ ერთი წლის წინ, ის 3,4%-ს შეადგენდა.
ამასთან, სექტემბერში ინფლაციამ მთელს ევროკავშირში მიაღწია 10,9%-ს. შედარებისთვის – აგვისტოში, ის 10,1% იყო. ყველაზე დაბალი ინფლაცია აღინიშნა საფრანგეთში (6,2%), მალტასა (7,4%) და ფინეთში (8,4%), ყველაზე მაღალი – ესტონეთში (24,1%), ლიეტუვასა (22,5%) და ლატვიაში (22%).
ევროკავშირის ქვეყნებს შორის, ინფლაციის მაღალი მაჩვენებელი აქვს უნგრეთსაც – რამაც გადააჭარბა 20%-ს და მიაღწია 20,7%-ს, ნაცვლად წინა თვის 18,6 პროცენტისა.
პოლონეთში, ინფლაციის – HICP-ის ( სამომხმარებლო ფასების ჰარმონიზებული ინდექსი) მაჩვენებელმა შეადგინა 15,7%, ნაცვლად აგვისტოს 14,8%-ისა. ეს შედეგი მნიშვნელოვნად აღემატება საშუალო მაჩვენებელს ევროკავშირში.
შეგახსენებთ, რომ პოლონეთი, სექტემბრის მონაცემით, მეშვიდე ადგილზე იმყოფება, ისე, როგორც აგვისტოში. გარდა ზემოთხსენებული ქვეყნებისა, ჩვენ გვისწრებს ჩეხეთი და ნიდერლანდები.
ცნობისთვის, ინფლაციის HICP მაჩვენებელი, რომელსაც ევროსტატი გვაწვდის, განსხვავდება CPI (სამომხმარებლო ფასების ინდექსი) მონაცემისგან, რომელსაც მთავარი სტატისტიკური სამმართველო ადგენს და ის სექტემბერში 17,2% იყო.
Goldman Sachs-ის ეკონომისტთა აზრით, ევროზონაში ინფლაციის მატების გამო, ევროპის ცენტრალური ბანკი ვერ ახერხებს შეაჩეროს საპროცენტო განაკვეთების ზრდის ტემპი და შემდგომ 2 შეხვედრაზე – აპირებს მის აწევას  75 საბაზისო პუნქტით.

Business Insider Polska / Польша
Инфляция в еврозоне в сентябре увеличилась до 9,9%. Об этом в среду заявил Евростат. Показания оказались минимально ниже предварительных данных. В четырех странах ЕС инфляция превысила 20% в годовом исчислении
Инфляция в еврозоне в сентябре увеличилась до 9,9% с 9,1% в августе – согласно данным, опубликованным в среду Евростатом, европейским статистическим управлением.
Показатель минимально ниже предыдущих предварительных оценок от 30 сентября, согласно которым инфляция в еврозоне в сентябре была двузначной и составила 10%.
Несмотря на то, что сентябрьские показатели в конечном итоге не преодолели психологический барьер в 10%, инфляция в еврозоне заметно ускоряется. Напомним, годом ранее она составляла 3,4%.
В свою очередь инфляция по всему Европейскому союзу в сентябре составила 10,9% по сравнению с 10,1% в августе.
Самая низкая годовая инфляция зафиксирована во Франции (6,2%), на Мальте (7,4%) и в Финляндии (8,4%). Самый высокий показатель — в Эстонии (24,1%), Литве (22,5%) и Латвии (22%).
Среди стран Евросоюза и в Венгрии показатель превысил 20% и составил 20,7% против 18,6% месяц назад.
В Польше инфляция HICP составила 15,7% против 14,8% в августе. Этот результат значительно выше среднего показателя по ЕС. В рейтинге стран с самым высоким ростом цен Польша в сентябре заняла седьмое место, как и в августе. Помимо упомянутых выше стран, нас опередили также Чехия и Нидерланды.
Напомним, что инфляция HICP, подаваемая Евростатом, отличается от инфляции ИПЦ, рассчитываемой Главным статистическим управлением, которая в сентябре составила 17,2%.
По мнению экономистов Goldman Sachs, из-за растущей инфляции в еврозоне европейский центробанк не сможет замедлить темпы повышения процентных ставок и на следующих двух встречах повысит их на 75 базисных пунктов.