American Thinker აშშ
ევროპული წარმომავლობის ჩემი მშობლები, ბოლომდე ვერ ხვდებოდნენ და არ ითავისებდნენ ამერიკას. მთელი ჩემი ბავშვობა, ისინი ყველა ბრუნვაში ასხამდნენ ხოტბას ევროპას, ადიდებდნენ, არა მარტო ევროპულ კულტურასა და ამ კონტინენტის ღირშესანიშნაობებს, არამედ ევროპულ სოციალიზმსაც – „აკვნიდან – სამარემდე.“ „რატომ არ აკეთებს იგივეს ამერიკა“ – ვერ იგებდნენ ისინი და ვერ ხვდებოდნენ, რომ ამერიკამ ყოველივე ეს დათმო … სწორედ რომ ევროპის გულისთვის. თავისუფალი ფული, „აკვნიდან – სამარემდე“ მოქალაქეებზე ზრუნვისთვის, არსებობდა იმიტომ, რომ ხარჯებს მათ თავდაცვაზე – ძირითადად ამერიკა იხდიდა
ახლა ცივი ომი დიდი ხნის დასრულებულია და ამერიკული ფული, როგორც იქნა, ამოიწურა და ევროპა ცარიელი ავზის ამარა აღმოჩნდა. ბენზინისგან დარჩა მხოლოდ გამონაბოლქვი, პუტინმა კი, შურისგების მოტივით, ევროპას ბუნებრივი აირი გადაუკეტა. ერთდროს თვითკმაყოფილ და უდარდელ ევროპას, ემუქრება ცივი, ბნელი და მშიერი ზამთარი – მას კი ეს ყელში ამოუვიდა და ის ქუჩაში გავარდა.
საიტმა Not The Bee-მ შენიშნა, რომ არც ამერიკული და არც ევროპული მედია, არ იწვის სურვილით, გაააშუქოს კონტინენტზე მიმდინარე მოვლენები. მათი გულგრილობა გასაგებია: ეს მოვლენები შლის პროპაგანდისტულ სურათს ბედნიერ ევროპელებზე, რომლებიც, როგორც ერთი, მთად აღიმართნენ პუტინისა და ნახშირბადის დიოქსიდის წინააღმდეგ – მიუხედავად იმისა, რომ იყინებიან საკუთარ ჩაბნელებულ ბინებში. პრესის დუმილის პიკზე, Not The Bee-მ შეკრიბა შთამბეჭდავი კოლექცია მასობრივი პროტესტების ამსახველი ფოტოებისა, რომლებიც ევროპის დიდი ქალაქებში იმართება. ნაწილი ამ სურათებისა, დავურთე წინამდებარე სტატიას, თუმცა გირჩევთ, რომ ამ კრებულს სრულად გაეცნოთ.
მას შემდეგ, რაც დასრულდა მეორე მსოფლიო ომი, ევროპას მართავს ტირანიული მონარქია, სახელწოდებით „სოციალიზმი“ – ოღონდ მეფეთა და არისტოკრატთა ნაცვლად, სავარძელში მოკალათებულან პოლიტიკოსები და ბიუროკრატები. მაგრამ მათი ძალაუფლებაც აქვს სასრული. დიდწილად, ძალაუფლებაზე ბიუროკრატიის მონოპოლიის წყალობით, ევროპაში არჩევნებს ისეთივე აზრი აქვს, როგორც ჩრდილოეთ კორეაში: ვისაც არ უნდა მისცე ხმა, საბოლოოდ ხელში შეგრჩება – ბანალური პარტიული ყალთაბანდი. თუმცა, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ამერიკული ფულისა და ელიტების მზაობის წყალობით, დაამკვიდრონ კონტროლირებადი საბაზრო ეკონომიკის იდეოლოგია (ერთგვარი ოპიუმი ხალხისთვის), ეს სისტემა გამართულად მუშაობდა ათწლეულების განმავლობაში.
ახლა კი ევროპული ელიტის კლიმატური დოქტრინის ზეგავლენით, უარიყო საბაზრო იდეოლოგია (მათ ხომ მხოლოდ წიაღისეული საწვავი ადარდებთ) და ელიტები ეცადნენ, მიბრუნებოდნენ ბუნებრივი გარემოს პრეისტორიულ სიწმინდეს. ცოტა უფრო გამჭრიახი რომ ყოფილიყვნენ მათი წარმომადგენლები, მიხვდებოდნენ, რომ ბუნების ქალწულებრივი სიწმინდე, მოიპოვებოდა… თურმე ნუ იტყვით… მონათა კატორღული შრომით – კეთილშობილი მოქალაქეების სასარგებლოდ.
ჩვეულებრივი მოკვდავები ევროპაში, როგორც იქნა მიხვდნენ, რომ ამქვეყნიური სამოთხე, რომელსაც მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი გვპირდება, რაღაც მყრალ სურნელს აფრქვევს – მიხვდნენ და გაბრაზდნენ. ახლა საკითხი ასე დგას: დაანგრევს თუ არა ევროპაში გამეფებული უკმაყოფილება, მეორე მსოფლიო და ცივი ომების შემდეგ არსებულ სტატუს-კვოს. და თუ ასე მოხდა, ჩნდება კიდევ ერთი კითხვა: რა დასკვნა უნდა გამოიტანონ ამერიკელებმა, რომელთა პრეზიდენტმა, მოინდომა – ქვეყანა ევროპულად ემართა.

AMERICAN THINKER / США
Мои родители европейского происхождения так до конца и не приняли Америку. Все мое детство они воспевали Европу на все лады. Причем восхваляли они не только культуру и природные красоты, а «мягкий» европейский социализм от колыбели до могилы. «Почему Америка так не может?» — недоумевали они, не понимая, что Америка и американцы поступились всем этим… как раз ради Европы. Свободные деньги на заботу о гражданах от колыбели до могилы у Европы завелись именно потому, что их расходы на оборону оплачивала в основном Америка
Но теперь холодная война давно закончилась, американские деньги, наконец, иссякли, и Европа едет на пустом баке. От бензина остались только выхлопы: европейское руководство поддержало Украину, а Путин в отместку перекрыл Европе природный газ. Некогда самодовольным и беззаботным европейцам грозит холодная, темная и голодная зима — у них это все в печенках сидит, и они валят на улицы.
Сайт Not The Bee заметил, что ни американские, ни европейские СМИ почему-то не горят желанием освещать события на континенте. Их нежелание понятно: эти события опровергают пропагандистскую картинку о счастливых европейцах, которые все как один горой за войну — одновременно с Путиным и двуокисью углерода — даже замерзая от голода в своих темных квартирах. В пику молчаливой прессе сайт Not The Bee собрал внушительную коллекцию твитов с фотографиями массовых протестов в крупных городах Европы. Некоторые из них я привела в конце статьи, но вообще-то рекомендую ознакомиться со всей подборкой.
С тех пор, как закончилась Вторая мировая, европейцами управляет тираническая монархия под названием «социализм» — только вместо королей и аристократов заседают политики и бюрократы, однако их власть над людьми тоже безгранична. Во многом благодаря монополии бюрократов на власть вот уже минимум 40 лет смысла в европейском голосовании не больше, чем в Северной Корее: за кого бы вы ни голосовали, получите банального партийного халтурщика. Однако, как уже отмечалось, благодаря американским деньгам и готовности элит насаждать тщательно контролируемую рыночную идеологию как некий опиум для народа, эта система исправно работала много десятилетий подряд.
Теперь же под воздействием климатической доктрины европейские элиты отказались от этой рыночной идеологии (ей ведь подавай ископаемое топливо) и попытались вернуться в доисторическую чистоту окружающей среды. Будь элиты малость поумнее, они бы смекнули, что эта девственная чистота покупалась… ни за что не поверите… каторжным трудом рабов на благо урожденных граждан.
Простые европейцы, которые только сейчас познали, что за небиблейский Эдем нам всем уготовал Всемирный экономический форум, вдруг поняли, чем пахнет — и разозлились. Теперь вопрос стоит так: обрушит ли их недовольство сложившийся в Европе после Второй мировой и холодной войны статус-кво. И если да, то за ним сам собой встает еще один: какой вывод напрашивается для американцев, чей президент захотел управлять страной по-европейски?