თითქმის 8 თვე შესრულდა იმ დროიდან, რაც რუსეთი უკრაინაში შეიჭრა. აქ რუსები ჯერ კიდევ უტევენ, ეს იმ დროს, როცა უკრაინა წინ მიიწევს და ათავისუფლებს ტერიტორიებს აღმოსავლეთსა და სამხრეთში. აღმოსავლეთში – ბახმუტი რჩება რუსეთის მთავარ სამიზნედ და ისინი, ამ მიმართულებით, წინ მიიწევენ
ქალაქში გამუდმებით ისმის სროლის ხმა – დღისით თუ ღამით. ასე გრძელდება უკვე რამდენიმე კვირაა.
70 000 მაცხოვრებლის უმეტესობა, ქალაქიდან უკვე გაიქცა – დარჩნენ ძირითადად ხანდაზმულები. ისინი ცხოვრობენ წყლისა და ელექტროენერგიის გარეშე.
ბოლო ევაკუაციის დროს, მცირე რიგები წარმოიშვა, მაგრამ მოხალისეებს უშიშრად გადაჰყავთ ხალხი ქალაქიდან და პირუკუ.
მათ შორისაა – ოლენა, რომელიც ევაკუაციას ელის. ის თითქმის 70 წლისაა.
„ხალხი გაწამებულია“ – ამბობს ის, იმ დროს, როცა ქალაქზე მორიგი შეტევა მიმდინარეობს. მისი თქმით, ყველა თავისებურად რეაგირებს ამაზე: ზოგი სიგარეტს მოწევას იწყებს, ზოგი რაიმეს ღეჭვას, დანარჩენი ზის და ტირის.
მისი თქმით, ცხოვრება გაუსაძლისი შეიქნა, კერძის მომზადება ღია ცის ქვეშ უწევთ, წყალი კი სათლით მოაქვთ.
„კრულ იყოს ის, ვინც ეს ომი დაიწყო. დღეში ასჯერ ვწყევლი“ – ამბობს ის.
ოლენა ჰყვება, რომ ბახმუტში დარჩენილები სასოწარკვეთილებამ შეიპყრო.
ავტობუსში ამავალი ხელებს მაღლა იშვერს – მადლობის ნიშნად, რომ, როგორც იქნა, ტოვებს აქაურობას.
ბახმუტში რუსეთი თავგანწირული ცდილობს, შეცვალოს ომის სურათი. ეს ადგილი, მცირე გამონაკლისია, სადაც ის უკან არ იხევს. მისი წინსვლა ბახმუტისკენ მდორედ და დიდი დანაკარგით მიმდინარეობს, მაგრამ რუსები ახერხებენ ახალი პოზიციების დაკავებას.
იმაში, რომ რუსეთი ბახმუტის დაუფლებას ცდილობს, არის გარკვეული ლოგიკა. ზაფხულის დასაწყისში, მან აიღო მახლობელი ქალაქები – სევეროდონეცკი და ლისიჩანსკი.
ბახმუტი შემდეგი უნდა იყოს და იგულისხმება, რომ ამას მოჰყვება წინსვლა კრამატორსკისა და სლავიანსკისკენ.
თუმცა, ასე იყო მანამდე, ვიდრე უკრაინა დაიწყებდა მოულოდნელ კონტრშეტევას აღმოსავლეთსა და სამხრეთში.
რუსული შენაერთები უკუაგდეს კიდევ უფრო შორს – ჩრდილოეთში. ქალაქები კრამატორსკი და სლავიანსკი უკვე აღარ არის რუსული არტილერიის დაფარვის ზონაში, როგორც ეს ივლისში იყო.
რუსეთი დიდწილად, შეტევიდან – თავდაცვაზე გადავიდა.
პოლკოვნიკი სერგეი ჩერევატი, უკრაინის აღმოსავლეთ სარდლობის წარმომადგენელი ეჭვობს, რომ რუსებს ეყოფათ მებრძოლების რაოდენობა და შეიარაღება ბახმუტის ასაღებად, რომლის შესანარჩუნებლად  უკრაინელებმა უკვე მიმართეს მთელი ძალისხმევა. ამავე დროს, მისი თქმით, რუსეთი ცდილობს ააგოს ახალი თავდაცვითი ზღუდეები ჩრდილოეთით – სვატოვოსა და კრემენნაიასთან, სადაც მომარაგების ხაზებს უკრაინელები ემუქრებიან.
უკრაინა ამტკიცებს, რომ რუსეთი წინა ხაზზე აგზავნის ტექნიკას, რომელიც რამდენიმე ათეული წლისაა. პოლკოვნიკმა ჩერევატიმ მითხრა, რომ ბევრი რამ დამოკიდებულია იმაზე, რა დამატებით ძალების მობილიზებას შეძლებს რუსეთი და რა ხარისხის იქნება რეზერვები: „ჯერჯერობით, ისინი დაბალ ხარისხს აჩვენებენ და არა აქვთ საკმარისის იარაღი.“
პოლკოვნიკს განადგურებული რუსული ტექნიკის სასაფლაოზე შევხვდი – ქალაქ ლიმანთან ახლოს. უკრაინას სურს რომ რუსული არმია მსოფლიოს, ამგვარი სახით წარუდგინოს – უკრაინული მხარე დღემდე კრძალავს ჟურნალისტების შეშვებას წინა ხაზზე.
პოლკოვნიკი ჩერევატი აცხადებს, რომ ბოლო დროს, რუსეთი ბრძოლის ველზე ძველ ტანკებს – Т62-ებს გზავნის, რომლებიც 1960-იან წლებში აიწყო, ვინაიდან თანამედროვე ტექნიკის ძირითადი ნაწილი, უკვე განადგურებულია.
გასულ თვეში პრეზიდენტმა პუტინმა განაცხადა, რომ ომში დამატებით 300 000 კაცს გაიწვევს და ახლა რუსეთი ამბობს, რომ ეს დავალება 2 კვირაში შესრულდება.
ბახმუტზე შეტევის ოპერაციას, ხელმძღვანელობს კერძო კომპანია „ვაგნერ-ჯგუფი“, თვლის ბრიტანეთის დაზვერვა. დაქირავებულთა ეს კონტიგენტი, უკრაინაში 2014 წლიდან იბრძვის, ხოლო გასულ თვეში გავრცელდა ვიდეოჩანაწერი, სადაც მისი ლიდერი გადმობირებას ეწევა რუსეთის ციხეში.
„ ან კერძო კომპანიები ან პატიმრობა და თქვენი შვილები, თავად გადაწყვიტეთ“ – ეუბნება ის რუსეთის მოქალაქეებს.
ჯერ კიდევ შესაძლებელია, რომ რუსებმა ბახმუტი აიღონ, მაგრამ რა იქნება  ამის შემდეგ?
„ვიდრე ლისიჩანსკს დავტოვებდით, ჩვენ ისინი გამოვფიტეთ, ამბობს პოლკოვნიკი ჩერევატი. ის ელის, რომ ბახმუტშიც იგივე მოხდება. რაც შეეხება რუსეთის მხრიდან შორი რადიუსის რაკეტების გამოყენების ტემპს, პოლკოვნიკი განმარტავს, რომ ერთადერთი, რაც ამას მოჰყვება, ესაა უკრაინელების მოტივაციის ზრდა: „ჩვენ ისინი დავამარცხეთ ბრძოლის ველზე და ერთადერთი უპირატესობა, რაც მათ დარჩათ, ესაა – რაკეტები“.

BBC News / Великобритания
Прошло почти восемь месяцев после вторжения России в Украину, а ее войска все еще сопротивляются, в то время как Украина продвигается вперед и отвоевывает территории на востоке и юге. На востоке Донбасса город Бахмут остается целью России, однако ее войска продвигаются вперед
В городе слышны звуки постоянных обстрелов, днем и ночью. Это продолжается уже несколько недель.
Большинство из 70 000 жителей Бахмута уже бежали. Те, кто остался, в основном пожилые люди. Они живут без водопровода и электричества.
На последнюю эвакуацию образовалась небольшая очередь, а волонтеры все еще храбро водят микроавтобус в город и обратно.
Елена, которой почти 70 лет, была среди тех, кто ждал эвакуации.
«Люди измучены», — сказала она, когда очередной обстрел обрушился на город. По ее словам, все реагируют по-разному: одни тянутся за сигаретой или чем-то пожевать, а другие просто сидят и плачут.
По ее словам, жизнь стала слишком тяжелой, приходится готовить еду на открытом огне и носить ведра с водой.
«Я проклинаю того, кто начал эту войну. Я проклинаю его сто раз», — сказала она.
Елена говорит, что те, кто остался в Бахмуте, измучены.
Забираясь в автобус, она сжимала руки в знак благодарности за то, что наконец-то уезжает.
В Бахмуте Россия отчаянно пытается изменить картину этой войны. Это одно из немногих мест, где она не отступает. Ее продвижение здесь было медленным и дорогостоящим, но российские войска отвоевывают позиции.
В том, что Россия сосредоточилась на захвате Бахмута, когда-то, возможно, была своя логика. В начале лета она взяла близлежащие города Северодонецк и Лисичанск.
Бахмут должен был стать следующим, и предполагалось, что затем российские войска двинутся на Краматорск и Словянск.
Но это было до того, как Украина начала свое неожиданное контрнаступление на востоке и юге. Российские войска были отброшены еще дальше на север. Города Краматорск и Словянск больше не находятся в зоне досягаемости российской артиллерии, как это было в июле.
Россия в значительной степени была вынуждена перейти от наступательной к оборонительной армии.
Полковник Сергей Череватый, представитель Восточного командования Украины, по-прежнему сомневается, что у россиян хватит численности или оборудования для взятия Бахмута, на котором, по его словам, сейчас сосредоточены их военные усилия. В то же время, по его словам, Россия пытается построить новые оборонительные сооружения дальше на север вокруг городов Сватово и Кременная, где ключевые линии снабжения также находятся под угрозой со стороны Украины.
Украина утверждает, что Россия отправляет на передовую технику, которой уже несколько десятилетий
Полковник Череватый сказал мне, что теперь многое зависит от того, сколько дополнительных сил Россия сможет мобилизовать и каково качество этих резервов. «Пока мы видим, что они низкого качества и у них недостаточно оружия».
Я встретил полковника на свалке уничтоженных российских танков и бронемашин недалеко от недавно освобожденного города Лиман. Именно такой образ российской армии Украина хочет показать миру — она по-прежнему ограничивает доступ журналистов, которые хотят попасть на передовую.
Полковник Череватый заявил, что в последнее время Россия отправляет на передовую старые танки Т62, построенные в 1960-х годах, поскольку большая часть более современной бронетехники была уничтожена.
В прошлом месяце президент Путин объявил, что призовет на войну 300 000 призывников, и теперь Россия говорит, что эта цель будет достигнута в течение двух недель.
Но усилия по захвату Бахкмута возглавляет частный военный подрядчик «Вагнер Групп», считает британская военная разведка. Эта наемническая группа воюет в Украине с 2014 года, а в прошлом месяце появилось видео, на котором ее лидер занимается вербовкой в российской тюрьме.
«Либо частные военные компании и заключенные, либо ваши дети — решайте сами», — сказал он россиянам.
Все еще возможно, что российским силам удастся захватить Бахмут. Но что тогда?
«Когда мы отступали от Лисичанска, мы измотали противника», — сказал полковник Череватый.
Он ожидает, что Бахмут может сделать то же самое. Что касается увеличения темпа российских ракетных ударов дальнего радиуса действия, то, по его словам, единственным эффектом будет повышение мотивации Украины: «Мы победили их на поле боя, и единственное преимущество, которое у них осталось, это ракеты».