მას შემდეგ, რაც ჯულიანის აცნობეს, რომ ის მიჩნეულია ფიგურანტად – 2020 წელს ჯორჯიაში ჩატარებული არჩევნების გამოძიების საქმეში, ტრამპის ყოფილმა ადვოკატმა რუდი ჯულიანიმ ორშაბათს განაცხადა: „ჩვენ ვცხოვრობთ ფაშისტურ სახელმწიფოში“
„ეს არის მეექვსე შესწორების შეურაცხყოფა. ამ საქმეზე – მე ვიყავი ადვოკატი. ჩემი განცხადებები წარმოადგენს ან იურიდიულ საიდუმლოს ან გვეხება ჩვენ ორს, კეთდება მისი სახელით და ემსახურება მის დაცვას“ – განუცხადა ჯულიანიმ გამოცემა – NEWSMAX-თან. ის გულისხმობდა ექსპრეზიდენტ ტრამპს.
„როცა ადვოკატებს, რომლებიც საკუთარ კლიენტებს იცავენ, აქცევენ განსასჯელად, ეს ნიშნავს, რომ ჩვენ უკვე ვცხოვრობთ ფაშისტურ სახელმწიფოში. მომისმინეთ, ჩემს ოფისში უკვე ჩატარდა ჩხრეკა. ვერც ვიფიქრებდი, რომ ოდესმე ამას მოვესწრებოდი“ – განაცხადა ჯულიანიმ.
მანამდე ჯულიანიმ დაუდასტურა THE HILL-ს, რომ ის ფიგურანტია იმ გამოძიებისა, რომელიც უკავშირდება ტრამპისა და მისი თანამოაზრეების მცდელობას, ნაფიცი მსაჯულების დიდი კოლეგიის მეშვეობით, გაუქმებულიყო 2020 წლის არჩევნების შედეგები – შტატ ჯორჯიაში.
უწყებაში ჯულიანი ფიგურირებს, როგორც „პრეზიდენტ ტრამპის ნდობით აღჭურვილი პირი“ და „ტრამპის შტაბის წამყვანი ადვოკატი, რომელიც ცდილობდა გავლენა მოეხდინა ჯორჯიასა და სხვა შტატებში – 2020 წელს გამართული არჩვნების შედეგებზე“.
უწყებაში აღნიშნულია, რომ ჯულიანი იძლეოდა ჩვენებებს და წარადგენდა მტკიცებულებებს, რომ 2020 წელს მოხდა არჩევნების შედეგების ფალსიფიკაცია, მათ შორის იყო ჩანაწერი, როცა საარჩევნო კომისიის წევრებს, თითქოსდა მალულად, გადააქვთ „ჩემოდნები“, რომლებიც სავსეა დაუდგენელი წყაროდან მიღებული ყალბი ბიულეტენებით.
უწყებაში ირწმუნებიან, რომ მართალია ჯორჯიის ოფიციალურმა პირებმა უარყვეს ამ ჩანაწერის ნამდვილობა, მაგრამ ჯულიანი კვლავ აგრძელებდა საუბარს არჩევნების ფალსიფიკაციის შესახებ და ჩანაწერს საბუთად იშველიებდა.
„არსებობს მტკიცებულება, რომ მოწმის გამოსვლა და მისი ჩვენება სასამართლო განხილვებზე, იყო ნაწილი ტრამპის შტაბის კოორდინირებული გეგმისა – გავლენა მოეხდინა 2020 წლის არჩევნების შედეგებზე ჯორჯიასა და სხვა შტატებში“ – ნათქვამია უწყებაში.

Former Trump attorney Rudy Giuliani said on Monday that “we’re starting to live in a fascist state” after he was told that he was the target of a Georgia probe into the 2020 election.
“It’s just a further desecration of the Sixth Amendment. I was his lawyer of record in that case. The statements that I made are either attorney-client privilege, because they were between me and him, or they were being made on his behalf in order to defend him,” Giuliani said on Newsmax, referring to former President Trump.
“When you start turning around lawyers into defendants when they’re defending their clients, we’re starting to live in a fascist state. Look, I’ve already had my law office raided. I never thought I’d ever see that happen.”
Earlier on Monday, Giuliani’s lawyer confirmed to The Hill that he was a target as part of an investigation looking into efforts that Trump and his allies took to overturn the 2020 election results that is being conducted by a special grand jury in Georgia.
The subpoena for Giuliani identifies him as both “a personal attorney for former President Donald Trump and a lead attorney for the Trump Campaign’s legal efforts seeking to influence the results of the November 2020 election in Georgia and elsewhere.”
In the subpoena, it alleges that Giuliani offered testimony and evidence in an effort to show that election fraud occurred in Georgia in 2020, including a video of “election workers at State Farm Arena in Atlanta that purported to show election workers producing ‘suitcases’ of unlawful ballots from unknown sources, outside the view of election poll watchers.”
The subpoena claims that while Georgia officials had quickly debunked the video after the fact, Giuliani continued to make assertions that election fraud had taken place, including using the video footage.
“There is evidence that the Witness’s appearance and testimony at the hearing was part of a multi-state, coordinated plan by the Trump Campaign to influence the results of the November 2020 election in Georgia and elsewhere,” the subpoena said.