მას შემდეგ, რაც ჯულიანის აცნობეს, რომ ის მიჩნეულია ფიგურანტად – 2020 წელს ჯორჯიაში ჩატარებული არჩევნების გამოძიების საქმეში, ტრამპის ყოფილმა ადვოკატმა რუდი ჯულიანიმ ორშაბათს განაცხადა: „ჩვენ ვცხოვრობთ ფაშისტურ სახელმწიფოში“
„ეს არის მეექვსე შესწორების შეურაცხყოფა. ამ საქმეზე – მე ვიყავი ადვოკატი. ჩემი განცხადებები წარმოადგენს ან იურიდიულ საიდუმლოს ან გვეხება ჩვენ ორს, კეთდება მისი სახელით და ემსახურება მის დაცვას“ – განუცხადა ჯულიანიმ გამოცემა – NEWSMAX-თან. ის გულისხმობდა ექსპრეზიდენტ ტრამპს.
„როცა ადვოკატებს, რომლებიც საკუთარ კლიენტებს იცავენ, აქცევენ განსასჯელად, ეს ნიშნავს, რომ ჩვენ უკვე ვცხოვრობთ ფაშისტურ სახელმწიფოში. მომისმინეთ, ჩემს ოფისში უკვე ჩატარდა ჩხრეკა. ვერც ვიფიქრებდი, რომ ოდესმე ამას მოვესწრებოდი“ – განაცხადა ჯულიანიმ.
მანამდე ჯულიანიმ დაუდასტურა THE HILL-ს, რომ ის ფიგურანტია იმ გამოძიებისა, რომელიც უკავშირდება ტრამპისა და მისი თანამოაზრეების მცდელობას, ნაფიცი მსაჯულების დიდი კოლეგიის მეშვეობით, გაუქმებულიყო 2020 წლის არჩევნების შედეგები – შტატ ჯორჯიაში.
უწყებაში ჯულიანი ფიგურირებს, როგორც „პრეზიდენტ ტრამპის ნდობით აღჭურვილი პირი“ და „ტრამპის შტაბის წამყვანი ადვოკატი, რომელიც ცდილობდა გავლენა მოეხდინა ჯორჯიასა და სხვა შტატებში – 2020 წელს გამართული არჩვნების შედეგებზე“.
უწყებაში აღნიშნულია, რომ ჯულიანი იძლეოდა ჩვენებებს და წარადგენდა მტკიცებულებებს, რომ 2020 წელს მოხდა არჩევნების შედეგების ფალსიფიკაცია, მათ შორის იყო ჩანაწერი, როცა საარჩევნო კომისიის წევრებს, თითქოსდა მალულად, გადააქვთ „ჩემოდნები“, რომლებიც სავსეა დაუდგენელი წყაროდან მიღებული ყალბი ბიულეტენებით.
უწყებაში ირწმუნებიან, რომ მართალია ჯორჯიის ოფიციალურმა პირებმა უარყვეს ამ ჩანაწერის ნამდვილობა, მაგრამ ჯულიანი კვლავ აგრძელებდა საუბარს არჩევნების ფალსიფიკაციის შესახებ და ჩანაწერს საბუთად იშველიებდა.
„არსებობს მტკიცებულება, რომ მოწმის გამოსვლა და მისი ჩვენება სასამართლო განხილვებზე, იყო ნაწილი ტრამპის შტაბის კოორდინირებული გეგმისა – გავლენა მოეხდინა 2020 წლის არჩევნების შედეგებზე ჯორჯიასა და სხვა შტატებში“ – ნათქვამია უწყებაში.

После того, как ему сообщили, что он стал фигурантом расследования в Джорджии в связи с выборами 2020 года, бывший адвокат Трампа Руди Джулиани (Rudy Giuliani) заявил в понедельник, что «мы живем в фашистском государстве»
«Это очередное надругательство над Шестой поправкой. По этому делу я был его адвокатом. Мои заявления либо юридическая тайна, потому что касались сугубо нас двоих, либо делались от его имени, чтобы его защитить», — сообщил Джулиани изданию Newsmax, имея в виду бывшего президента Трампа.
«Когда из адвокатов, которые защищают своих клиентов, делают подсудимых, это значит, что мы уже живем в фашистском государстве. Послушайте, в моем офисе только что прошел обыск. Я даже не думал, что доживу до такого», — заявил Джулиани.
Ранее в понедельник адвокат Джулиани подтвердил The Hill, что он стал одним из фигурантов расследования попыток Трампа и его союзников отменить результаты выборов 2020 года в штате Джорджия через большую коллегию присяжных.
В повестке Джулиани значится как «личный поверенный бывшего президента Дональда Трампа» и «ведущий адвокат штаба Трампа в его попытках повлиять на результаты выборов в ноябре 2020 года в Джорджии и других штатах».
В повестке утверждается, что Джулиани давал свидетельские показания и предоставлял улики в попытке доказать, что на выборах в Джорджии в 2020 году имели место фальсификации — включая видео, как сотрудники избирательной комиссии в Атланте тайком от наблюдателей якобы привозят «чемоданы» подложных бюллетеней из неизвестных источников.
В повестке утверждается, что, хотя официальные лица Джорджии впоследствии опровергли подлинность видео, Джулиани продолжил делать заявления о фальсификации выборов, в том числе ссылаясь на эту запись.
«Есть доказательства, что выступления свидетеля и его показания на слушаниях были частью скоординированного плана штаба Трампа повлиять на результаты выборов в ноябре 2020 года в Джорджии и других штатах», — говорится в повестке.