ნეტავ, რომელმა ჩინოვნიკმა ჩააწვეთა ტომ ფრიდმანს The New York Times-იდან ინფორმაცია, რომ თეთრი სახლი არ ენდობა ზელენსკის?
უხერხული მომენტია: ძვირფასო მკითხველო – კონფლიქტი უკრაინაში ჯერ არ დასრულებულა. სინამდვილეში ამერიკის ოფიციალური პირები გაცილებით უკმაყოფილო არიან უკრაინის ხელისუფლებით, ვიდრე ამას გამოთქვამენ. არსებობს ღრმა უნდობლობა, თეთრ სახლსა და უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკის შორის. უნდობლობის დონე კი აღემატება იმ ინფორმაციას, რომელიც მასმედიით გადაიცემა
კიევში რაღაც საინტერესო ხდება. 17 ივლისს ზელენსკიმ გადააყენა უკრაინის გენერალური პროკურორი და უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი. ეს იყო ყველაზე დიდი რყევა, რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრიდან მოყოლებული. ამის ტოლფასი ქმედება იქნებოდა, ბაიდენს ერთ დღეში რომ გაეთავისუფლებინა მერიკ გარლანდი და ბილ ბარნსი. დღემდე არ მაქვს ცნობა, რომელიც განმიმარტავდა იმას, რას უკავშირდებოდა მომხდარი. ჩვენ თითქოსდა ვუფრთხით, რომ ოფიციალური კიევის კორიდორთა ბნელ კუნჭულებში შევიჭყიტოთ, რათა გავიგოთ, როგორ კორუფციასა და გამოხდომებს აქვს იქ ადგილი და ეს ხდება იმ დახმარების ფონზე, რომელსაც ჩვენ ვუწევთ უკრაინის ხელისუფლებას. თუმცა ამის შესახებ მოგვიანებით…
შეფასებები შეიძლება იყოს სხვადასხვაგვარი, მაგრამ მე აქ ორ სარწმუნო მოტივს ვხედავ. პირველი: არ არის გამორიცხული ბაიდენს უნდოდეს რუსეთ-უკრაინის ომის დასრულება – ზელენსკის კი ასე არ სურდეს. ამდენად ბაიდენის ადმინისტრაცია შესაძლოა ამზადებდეს ნიადაგს, რათა ქედმაღალ ზელენსკის – მარტოობაში ამოაყოფინოს თავი: დაე იფიქროს იმაზე, რას სჩადის. მოტივი მეორე: ადმინისტრაცია ჭვრეტს, რომ კონფლიქტი ისე არ მიმდინარეობს, როგორც საჭიროა და აპირებს ზელენსკი განტევების ვაცად აქციოს. ის ამზადებს ნიადაგს, რომ განაცხადოს: „ჩვენ გავაკეთეთ ყველაფერი, რაც შეგვეძლო, რომ უკრაინელებს თავი დაეცვათ, მაგრამ საბოლოო ჯამში, ისინი აღმოჩდნენ ძალზე მოუხერხებლები, ძალზე კორუმპირებულები და ერთმანეთი დაჭამეს“.
გაიხსენეთ, როგორი მკაცრი და რიხიანი სიტყვით გამოდიოდა (წინასაარჩევნო კამპანიის დროს) ბაიდენი რუსეთის წინააღმდე: „ პუტინმა იცის, რომ როცა მე შეერთებული შტატების პრეზიდენტი გავხდები, მის ტირანიას და აღმოსავლეთ ევროპის დაშინებას – ბოლო მოეღება“.
მაგრამ რა წამს პოსტი დაიკავა, ბაიდენი ამეტყველდა, თუ როგორ სჭირდებოდა „სტაბილური და განჭვრეტადი“ ურთიერთობები რუსეთთან: „ჩვენ ქვეყნებს შორის პაექრობის ხანგრძლივი ისტორიის განმავლობაში, ჩვენ ვახერხებდით დაპირისპირების შენელებას ისე, რომ ის არ გამოსულიყო კონტროლიდან.“
პრეზიდენტმა, რომელიც ერთ დროს მტრულად ეკიდებოდა პუტინს, დაიწყო შეთანხმების ახალი ფორმების ძიება. ბაიდენი მყისიერად დათანხმდა პუტინის წინადადებას, ხუთი წლით გახანგრძლივებულიყო სტრატეგიული შეიარაღების შემცირების შესახებ ხელშეკრულება № 3 და არ შეეწინააღმდეგა „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ს, რითაც გაზარდა ევროპის რუსულ ენერგომატარებლებზე დამოკიდებულება, აღარ გააგრძელა ნადირობა პუტინის პირად ქონებაზე სანქციების საშუალებით, გააძლიერა რუსული ნავთობის ექსპორტი და შეაჩერა მილსადენ Keystone-ის მშენებელობა. ბაიდენი ოვალურ კაბინეტში შევიდა ისე, რომ მაინცდამაინც არ იწვოდა რუსეთთან ბრძოლის სურვილით.
ახლა ის მოსკოვთან გაშუალებულ ომში აღმოჩნდა, მიუხედავად იმისა, რომ მას ეს არ სურდა. ომის დაწყებამდე ის მიანიშნებდა, რომ „მცირე კონფლიქტი“ არ მოახდენდა საპასუხო ქმედებების პროვოცირებას აშშ-სა და ნატოს მხრიდან. ბაიდენი ხედავს, თუ როგორ მოზღვავდა კონფლიქტის შედეგები – ენერგორესურსებსა და საკვებზე ფასების ზრდა, გლობალური შიმშილი, უმკაცრესი ზამთარი დასავლეთ ევროპაში – და ის სავარაუდოდ ცდილობს თავი დაიძვრინოს ამ ალიაქოთიდან. თუ უკრაინა წავა ტერიტორიულ დათმობებზე, დაე ასე იყოს, აშშ-ს დიდად არ ანაღვლებს ის, თუ ვინ გააკონტროლებს დონბასს.

National Review / США
Байден оказался в состоянии опосредованной войны с Россией, сам того не желая, пишет NR. Он видит, во что выливается конфликт на Украине и наверняка просто хочет избавиться от всей этой «неразберихи», считает автор. Даже если для этого Киеву придется пойти на «территориальные уступки».
Какой чиновник из администрации Байдена слил Тому Фридману (Tom Friedman) из The New York Times информацию о том, что Белый дом не доверяет Владимиру Зеленскому?
Момент очень неподходящий. Дорогой читатель, конфликт на Украине не закончился. И втайне американские официальные лица обеспокоены действиями украинского руководства намного больше, чем признают. Существует глубокое недоверие между Белым домом и президентом Украины Владимиром Зеленским. Этого недоверия намного больше, чем сообщают СМИ.
В Киеве происходит нечто весьма любопытное. 17 июля Зеленский отправил в отставку генерального прокурора Украины и руководителя службы безопасности. Это была самая значительная перетряска в его кабинете с начала российской военной операции в феврале месяце. Это равноценно тому, что Байден в один день уволил Меррика Гарланда (Merrick Garland) и Билла Бернса (Bill Burns). Но я пока не видел сообщений, в которых убедительно объясняется, с чем все это связано. Мы как будто страшимся заглядывать в темные закоулки киевских коридоров власти, не желая знать, какую коррупцию и выходки там увидим после всей той поддержки, которую этой власти оказали. (Но об этом в другой раз.).
Оценки могут быть разные, но я здесь усматриваю два возможных мотива. Во-первых, не исключено, что администрация Байдена просто хочет завершения российско-украинского конфликта, а Зеленский на это не соглашается. Поэтому администрация готовит почву, чтобы оставить Зеленского в гордом одиночестве: пусть подумает о своем поведении. Второй мотив. Администрация предвидит, что конфликт развивается не так, как надо, и намеревается сделать из Зеленского козла отпущения. Она готовит почву, чтобы заявить: «Мы сделали все возможное, чтобы помочь украинцам защитить себя, но в итоге они оказались слишком неумелыми, слишком коррумпированными и погрязли в междоусобицах».
Вспомните, какие суровые и жесткие слова Байден произносил о России в ходе предвыборной кампании. «Путин знает — когда я стану президентом Соединенных Штатов, его тирании и попыткам запугать США и страны Восточной Европы придет конец».
Но вступив в должность, Байден заговорил о том, как сильно ему нужны «стабильные и предсказуемые» отношения с Россией. «На всем протяжении нашей долгой истории соперничества нашим странам удавалось находить способы для снятия напряженности, чтобы она не выходила из-под контроля». Президент, который когда-то был настроен весьма враждебно по отношению к Путину, начал искать новые сферы согласия. Байден незамедлительно принял предложение Путина продлить на пять лет действие соглашения СНВ-3, отказался от политики противодействия трубопроводу «Северный поток — 2», усилив тем самым зависимость Европы от экспорта российских энергоресурсов, не стал вести охоту на личное состояние Путина посредством санкций, увеличил импорт российской нефти, а также остановил строительство трубопровода Keystone. Байден пришел в Овальный кабинет, не горя желанием вступать в драку с Россией.
Теперь же он оказался в состоянии опосредованной войны с Москвой, хотя никогда этого не хотел. До начала российской операции он намекал, что «небольшой конфликт» не спровоцирует США и НАТО на ответные действия. Байден видит, как нарастают последствия от конфликта — рост цен на энергоресурсы и продовольствие, всемирный голод, слишком холодная зима для Западной Европы — и наверняка просто хочет выбраться из этой неразберихи. А если Украине придется пойти на определенные территориальные уступки, что ж, США никогда особо не интересовало, кто контролирует Донбасс.