ნეტავ, რომელმა ჩინოვნიკმა ჩააწვეთა ტომ ფრიდმანს The New York Times-იდან ინფორმაცია, რომ თეთრი სახლი არ ენდობა ზელენსკის?
უხერხული მომენტია: ძვირფასო მკითხველო – კონფლიქტი უკრაინაში ჯერ არ დასრულებულა. სინამდვილეში ამერიკის ოფიციალური პირები გაცილებით უკმაყოფილო არიან უკრაინის ხელისუფლებით, ვიდრე ამას გამოთქვამენ. არსებობს ღრმა უნდობლობა, თეთრ სახლსა და უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკის შორის. უნდობლობის დონე კი აღემატება იმ ინფორმაციას, რომელიც მასმედიით გადაიცემა
კიევში რაღაც საინტერესო ხდება. 17 ივლისს ზელენსკიმ გადააყენა უკრაინის გენერალური პროკურორი და უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი. ეს იყო ყველაზე დიდი რყევა, რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრიდან მოყოლებული. ამის ტოლფასი ქმედება იქნებოდა, ბაიდენს ერთ დღეში რომ გაეთავისუფლებინა მერიკ გარლანდი და ბილ ბარნსი. დღემდე არ მაქვს ცნობა, რომელიც განმიმარტავდა იმას, რას უკავშირდებოდა მომხდარი. ჩვენ თითქოსდა ვუფრთხით, რომ ოფიციალური კიევის კორიდორთა ბნელ კუნჭულებში შევიჭყიტოთ, რათა გავიგოთ, როგორ კორუფციასა და გამოხდომებს აქვს იქ ადგილი და ეს ხდება იმ დახმარების ფონზე, რომელსაც ჩვენ ვუწევთ უკრაინის ხელისუფლებას. თუმცა ამის შესახებ მოგვიანებით…
შეფასებები შეიძლება იყოს სხვადასხვაგვარი, მაგრამ მე აქ ორ სარწმუნო მოტივს ვხედავ. პირველი: არ არის გამორიცხული ბაიდენს უნდოდეს რუსეთ-უკრაინის ომის დასრულება – ზელენსკის კი ასე არ სურდეს. ამდენად ბაიდენის ადმინისტრაცია შესაძლოა ამზადებდეს ნიადაგს, რათა ქედმაღალ ზელენსკის – მარტოობაში ამოაყოფინოს თავი: დაე იფიქროს იმაზე, რას სჩადის. მოტივი მეორე: ადმინისტრაცია ჭვრეტს, რომ კონფლიქტი ისე არ მიმდინარეობს, როგორც საჭიროა და აპირებს ზელენსკი განტევების ვაცად აქციოს. ის ამზადებს ნიადაგს, რომ განაცხადოს: „ჩვენ გავაკეთეთ ყველაფერი, რაც შეგვეძლო, რომ უკრაინელებს თავი დაეცვათ, მაგრამ საბოლოო ჯამში, ისინი აღმოჩდნენ ძალზე მოუხერხებლები, ძალზე კორუმპირებულები და ერთმანეთი დაჭამეს“.
გაიხსენეთ, როგორი მკაცრი და რიხიანი სიტყვით გამოდიოდა (წინასაარჩევნო კამპანიის დროს) ბაიდენი რუსეთის წინააღმდე: „ პუტინმა იცის, რომ როცა მე შეერთებული შტატების პრეზიდენტი გავხდები, მის ტირანიას და აღმოსავლეთ ევროპის დაშინებას – ბოლო მოეღება“.
მაგრამ რა წამს პოსტი დაიკავა, ბაიდენი ამეტყველდა, თუ როგორ სჭირდებოდა „სტაბილური და განჭვრეტადი“ ურთიერთობები რუსეთთან: „ჩვენ ქვეყნებს შორის პაექრობის ხანგრძლივი ისტორიის განმავლობაში, ჩვენ ვახერხებდით დაპირისპირების შენელებას ისე, რომ ის არ გამოსულიყო კონტროლიდან.“
პრეზიდენტმა, რომელიც ერთ დროს მტრულად ეკიდებოდა პუტინს, დაიწყო შეთანხმების ახალი ფორმების ძიება. ბაიდენი მყისიერად დათანხმდა პუტინის წინადადებას, ხუთი წლით გახანგრძლივებულიყო სტრატეგიული შეიარაღების შემცირების შესახებ ხელშეკრულება № 3 და არ შეეწინააღმდეგა „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ს, რითაც გაზარდა ევროპის რუსულ ენერგომატარებლებზე დამოკიდებულება, აღარ გააგრძელა ნადირობა პუტინის პირად ქონებაზე სანქციების საშუალებით, გააძლიერა რუსული ნავთობის ექსპორტი და შეაჩერა მილსადენ Keystone-ის მშენებელობა. ბაიდენი ოვალურ კაბინეტში შევიდა ისე, რომ მაინცდამაინც არ იწვოდა რუსეთთან ბრძოლის სურვილით.
ახლა ის მოსკოვთან გაშუალებულ ომში აღმოჩნდა, მიუხედავად იმისა, რომ მას ეს არ სურდა. ომის დაწყებამდე ის მიანიშნებდა, რომ „მცირე კონფლიქტი“ არ მოახდენდა საპასუხო ქმედებების პროვოცირებას აშშ-სა და ნატოს მხრიდან. ბაიდენი ხედავს, თუ როგორ მოზღვავდა კონფლიქტის შედეგები – ენერგორესურსებსა და საკვებზე ფასების ზრდა, გლობალური შიმშილი, უმკაცრესი ზამთარი დასავლეთ ევროპაში – და ის სავარაუდოდ ცდილობს თავი დაიძვრინოს ამ ალიაქოთიდან. თუ უკრაინა წავა ტერიტორიულ დათმობებზე, დაე ასე იყოს, აშშ-ს დიდად არ ანაღვლებს ის, თუ ვინ გააკონტროლებს დონბასს.

National Review / USA
Which Biden administration official is leaking to the New York Times’ Tom Friedman that the White House doesn’t trust Volodymyr Zelensky?
The timing could not be worse. Dear reader: The Ukraine war is not over. And privately, U.S. officials are a lot more concerned about Ukraine’s leadership than they are letting on. There is deep mistrust between the White House and Ukraine President Volodymyr Zelensky — considerably more than has been reported.
And there is funny business going on in Kyiv. On July 17, Zelensky fired his country’s prosecutor general and the leader of its domestic intelligence agency — the most significant shake-up in his government since the Russian invasion in February. It would be the equivalent of Biden firing Merrick Garland and Bill Burns on the same day. But I have still not seen any reporting that convincingly explains what that was all about. It is as if we don’t want to look too closely under the hood in Kyiv for fear of what corruption or antics we might see, when we have invested so much there. (More on the dangers of that another day.)
Your mileage may vary, but I see two possible motives here. Possibility one is that the Biden administration just wants the Ukraine-Russia war to end, and Zelensky isn’t playing ball, so the administration is getting ready to leave Zelensky hanging out to dry. Possibility two is that the administration foresees the Ukraine-Russia war going badly, and is preparing to use Zelensky as a scapegoat. They’re laying the groundwork to argue, “we did everything we could to help the Ukrainians defend themselves, but in the end, they were too incompetent, too corrupt, and too beset by infighting.”
Remember, on the campaign trail, Biden offered tough talk about Russia — “Putin knows that when I am president of the United States, his days of tyranny and trying to intimidate the United States and those in Eastern Europe, are over.”
But once Biden was in office, he emphasized that he wanted “a stable, predictable relationship” with Russia. “Throughout our long history of competition, our two countries have been able to find ways to manage tensions and to keep them from escalating out of control.” For a president who once sounded so bellicose towards Putin, Biden sure sought out new areas of agreement. Biden almost immediately accepted Putin’s offer to extend the New Strategic Arms Reduction Treaty for five years, dropped U.S. opposition to the Nord Stream 2 pipeline making Europe more dependent upon Russian energy exports, declined to pursue Putin’s personal wealth through sanctions, increased U.S. imports of Russian oil, and canceled the Keystone Pipeline. Biden did not arrive in the Oval Office itching for a fight with Russia.
Joe Biden now finds himself in a proxy war with Russia, and he never wanted to be in one. Before Russia invaded, he let slip that a “minor incursion” might not trigger a full U.S. or NATO response. Biden sees the mounting consequences of the Russian invasion – higher energy and food prices, a global famine, a potential cold winter for western Europe – and probably just wants to get out of this mess; if Ukraine has to make some territorial concessions, well, the U.S. was never that interested in who controlled the Donbas region anyway.