კაროლინა ჰირდი, ეკატერინა სტეპანენკო, გრეის მაპესი, ფრედერიკ ვ. კაგანი
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა – იგორ კონაშენკოვმა 7 ივლისს განაცხადა, რომ რუსეთის ძალებმა აიღეს პაუზა დასვენებისა და საბრძოლო შესაძლებლობების აღდგენისთვის, რაც ადასტურებს ISW-ს მოსაზრებას იმის თაობაზე, რომ რუსულ არმიას მოუწევდა ოპერატიულ პაუზაზე გადასვლა. კონაშენკოვს არ დაუზუსტებია ოპერატიული პაუზის ხანგრძლივობა, თუმცა ISW ადრევე პროგნოზირებდა, ეს არ ნიშნავდა – ამ პერიოდში აქტიური საბრძოლო მოქმედებების შეწყვეტას
7 ივლისს რუსეთის ძალები ჯერ კიდევ ატარებდნენ შეზღუდულ სახმელეთო შეტევით ოპერაციებს და მიმართავდნენ საჰაერო, საარტილერიო და სარაკეტო იერიშებს ყველა მიმართულებით. რუსები ალბათ გააგრძელებენ მცირემასშტაბიან შეტევით მოქმედებებს, ამასობაში აღიდგენენ ძალებს და მოამზადებენ ნიადაგს უფრო მნიშვნელოვანი იერიშისთვის უახლოეს კვირეებისა თუ თვეების განმავლობაში.
რუსეთის თავდაცვის უწყებამ განაცხადა, რომ  არმია იღებს ოპერატიულ პაუზას დასვენებისა და ძალების აღდგენისათვის.
რუსეთის ძალებმა განაგრძეს შეტევა სლავიანსკზე – იზიუმის სამხრეთ-აღმოსავლეთიდან და შესაძლოა ამზადებენ პირობებს, ბარვინკოვოს სამხრეთ-აღმოსავლეთიდან სლავიანსკზე ან კრამატორსკზე შეტევისთვის.
რუსეთის არმიამ მიაღწია მცირე წარმატებას სივერსკის სამხრეთ-აღმოსავლეთით და აგრძელებს შეტევით ოპერაციებს ლისიჩანსკიდან დასავლეთით.
რუსულმა შენაერთებმა გააგრძელეს შეტევითი ოპერაციები ბახმუტიდან აღმოსავლეთით და სამხრეთით.
რუსეთის ძალებმა ჩაატარეს შეზღუდული და წარუმატებელი შეტევა ხარკოვის ჩრდილოეთით.
უკრაინელი პარტიზანები სავარაუდოდ განაგრძობენ რუსების კონტროლირებად რკინიგზაზე თავდასხმებს მელიტოპოლის რაიონში.
რუსეთის ოლქებში მიმდინარეობს მოხალისეთა სპეციალური შენაერთების შექმნა, რათა რუსეთის არმიამ შეივსოს პირადი შემადგენლობის დანაკარგი უკრაინაში.
7 ივლისს რუსულმა დაჯგუფებებემა გააგრძელეს ოპერაცია ხარკოვი-დონეცკის საზღვართან – სლავიანსკის მიმართულებით. უკრაინის გენერალურმა შტაბმა განაცხადა, რომ რუსებმა წარუმატებლად შეუტიეს ბოგოროდსკოეს – სლავიანსკის ჩრდილო-დასავლეთით დაახლოებით 20 კილომეტრზე.
რუსეთის ძალებმა ცეცხლი გაუხსნეს რამდენიმე დასახლებულ პუნქტს სლავიანსკის ჩრდილო-დასავლეთით, მათ შორის სულიხოვკას, ადამოვკას, კრასნოპოლიეს, მაზანოვკასა და დოლინას. ეს მოწმობს, რომ რუსული შენაერთები ცდილობენ ბარვინკოვოს – აღმოსავლეთიდან შემოუარონ ან იმოძრაონ ტრასა E-40-ის (იზიუმი- სლავიანსკი) მიმართულებით, რათა წინ წაიწიონ სლავიანსკის სამხრეთ-აღმოსავლეთით ან გაიჭრან ბარვინკოვოს სამხრეთ-აRმოსავლეთიდან პირდაპირ კრამატორსკისკენ. შესაძლოა რუსები ამხადებენ პლაცდარმს კრამატორსკზე შეტევისთვის, რომელიც  წარიმართება სლავიანსკზე იერიშის პარალელურად. 7 ივლისს რუსეთის არმიამ სარაკეტო დარტყმა მიაყენა უშუალოდ კრამატორსკს.
რუსული შენაერთები განაგრძობენ წინსვლას სივერსკის დასავლეთით – ლისიჩანსკის რაიონიდან და 7 ივლისისთვის მიაღწიეს მცირე წარმატებას ლუგანსკისა და დონეცკის საზღვართან. საომარი მოქმედების გეოლოკაციური კადრები მოწმობს, რომ დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის ძალები შევიდნენე ქალაქ სპირნეს აღმოსავლეთ ნაწილში – სივერსკიდან სამხრეთ-აღმოსავლეთით 10 კოლიმეტრზე. ლუგანსკის ოლქის ხელმძღვანელი სერგეი გაიდაი იტყობინება, რომ  რუსეთის და უკრაინის ძალების შეტაკება მიმდინარეობს ვერხნეკამინკის რაიონში -სივერსკის აღმოსავლეთით 15 კილომეტრზე. რუსეთის ძალებმა დაბომბეს რამდენიმე დასახლებულ პუნქტი სივერსკის აღმოსავლეთით და სამხრეთით, რათა  მოამზადონ ნიადაგი ლუგანსკის ოლქიდან დასავლეთით წინსვლისთვის.
7 ივლისს  რუსებმა გააგრძელეს შეტევითი ოპერაციები სამხრეთით და აღმოსავლეთით. რუსულმა ტელეგრამ-არხმა „რიბერმა“ დამატებით გვამცნო, რომ რუსული ძალები იბრძოდნენ პოკროვსკში, ბახმუტის აღმოსავლეთით და ამზადებდნენ უკრაინულ პოზიციებზე შეტევას ნოვოლუგანსკისა და უგლედარის ელექტროსადგურების მახლობლად, რომლებიც მდებარეობს ბახმუტიდან სამხრეთ-აღმოსავლეთით 20 კილომეტრში. ბოლო ინფორმაციით, რუსულმა შენაერთებმა დაბომბეს დასახლენული პუნქტები ბახმუტის სამხრეთით და აღმოსავლეთით, რათა შექმნან პირობები ქალაქზე შეტევისთვის.
რუსეთის ძალებს არ ჩაუტარებიათ რაიმე სახის სახმელეთო ოპერაცია ავდეევკა-დონეცკის რაიონში, თუმცა შეხების ხაზის მთელ სიგრძეზე ცეცხლს უშენდნენ უკრაინულ პოზიციებს.

INSTITUTE FOR STUDY OF WAR (ISW) / USA
Russian Defense Ministry Spokesperson Igor Konashenkov announced on July 7 that Russian forces in Ukraine are pausing to rest and regain their combat capabilities, confirming ISW’s assessment that Russian forces have initiated an operational pause. Konashenkov did not specify the intended length of Russian forces’ operational pause. As ISW previously assessed, Russian forces have not ceased active hostilities during this operational pause and are unlikely to do so. Russian forces still conducted limited ground offensives and air, artillery, and missile strikes across all axes on July 7. Russian forces will likely continue to confine themselves to small-scale offensive actions as they rebuild forces and set conditions for a more significant offensive in the coming weeks or months.
Key Takeaways
The Russian Ministry of Defense announced that Russian forces are conducting an operational pause to rest and reconstitute.
Russian forces continued efforts to advance toward Slovyansk from the southeast of Izyum and may be setting conditions to advance from the southeast of Barvinkove—either toward Slovyansk or toward Kramatorsk.
Russian forces made marginal gains to the southeast of Siversk and continued offensive operations west of the Lysychansk area.
Russian forces continued offensive operations to the south and east of Bakhmut.
Russian forces conducted a limited and unsuccessful attack north of Kharkiv City.
Ukrainian partisans are likely continuing to target Russian-controlled railways around Melitopol.
Russian oblasts are continuing to create their own ad hoc volunteer units to compensate for personnel losses in Ukraine.
Russian forces continued offensive operations near the Kharkiv-Donetsk Oblast border toward Slovyansk on July 7. The Ukrainian General Staff reported that Russian forces conducted an unsuccessful assault on Bohorodychne, about 20 km northwest of Slovyansk. Russian forces also shelled several settlements northwest of Slovyansk, including Sulyhivka, Adamivka, Krasnopillya, Mazanivka, Dibrovne, and Dolyna. Russian forces additionally conducted limited artillery strikes to the south of Barvinkove and fired on Nikopol and Novopavlivka. These strikes may suggest that Russian forces are seeking to bypass Barvinkove to the east and either move toward the E40 Izyum-Slovyansk highway to advance southeast toward Slovyansk or move directly southeast from Barvinkove toward Kramatorsk. Russian forces may be setting conditions for an eventual assault on Kramatorsk—which would run parallel to advances toward Slovyansk. Russian forces conducted a missile strike directly on Kramatorsk on July 7.
Russian forces continued efforts to advance west toward Siversk from the Lysychansk area and made marginal gains near the Luhansk-Donetsk Oblast border on July 7. Geolocated combat footage from July 7 confirmed that forces of the Donetsk People’s Republic (DNR) entered the eastern outskirts of Spirne, about 10 km southwest of Siversk. Luhansk Oblast Head Serhiy Haidai reported that Russian and Ukrainian troops continued to fight around Verkhnokamyanka, about 15 km directly east of Siversk. Russian forces also unsuccessfully attempted to advance in the direction of Hryhorivka (10 km northeast of Siversk) and Verkhnomayanske (5 km directly east of Siversk). Russian forces shelled several settlements to the south and east of Siversk to continue to set conditions for further advances west of the Luhansk Oblast border.
Russian forces continued offensive operations to the south and east of Bakhmut on July 7. The Ukrainian General Staff stated that Russian forces attempted to improve their tactical positions in Vershyna, 12 km southeast of Bakhmut. Russian Telegram channel Rybar additionally claimed that Russian troops fought in Pokrovske, directly east of Bakhmut, and prepared for attacks on Ukrainian positions in Novoluhanske and at the Vuhledar Power Plant, 20 km southeast of Bakhmut. Russian forces reportedly shelled settlements to the east and south of Bakhmut to continue to set conditions for advances toward the city.
Russian forces did not conduct any confirmed ground attacks in the Avdiivka-Donetsk City area and fired on Ukrainian positions along the line of contact on July 7.