THE AMERICAN SPECTATOR აშშ
წლევანდელ დამოუკიდებლობის დღეზე, ამერიკელთა გონება მიმართულია მათკენ, ვინც იბრძოდა და დაიღუპა საყვარელი ქვეყნისა და ხალხისთვის. ამერიკელები იყვნენ აღსავსე იმედით, იდეალებით, ოცნებით, ისწრაფოდნენ ეცხოვრათ თავისუფლად და ასეთებად დარჩნენ. ამერიკელები ახლაც ფიქრობენ ოჯახზე, სახლზე, საყვარელ საქმეზე, ოცნებობენ შექმნან რაიმე ახალი და იცხოვრონ მომავლის იმედით. ამ ოცნებებს ასრულება, მხოლოდ თავისუფლების პირობებში უწერია. ტირანიულ მმართველობაში, სადაც მექრთამეობა, მოსყიდვა,  ნაცნობობა, სისტემის გაცურება – ცხოვრების წესია, ინოვაციისთვის ადგილი არ რჩება. ამგვარ სისტემებში წარმმართველია შიში, მთავარი მიზანი კი თავის გადარჩენაა. ძნელია იფიქრო ინოვაციაზე, როცა კეფაზე პისტოლეტი გაქვს მიბჯენილი.
ამ დროს კი ამერიკაში თავისუფლების საზღვრები ფართოვდება. ადამიანები პატივს მიაგებენ კანონს, რადგან ქალბატონი თავისუფლება – ბრმაა და მისთვის ყველა ერთია. მოქალაქეები მიდიან ფინანსურ რისკზე, რადგან სჯერათ, რომ თუ მუყაითად იშრომებენ და თუ მათი შექმნილი პროდუქტი იქნება უკეთესი და უფრო იაფი, ისინი გაიმარჯვებენ პატიოსან კონკურენციაში. ასეთი რისკიანი ხალხის წყალობით იცვლება ჩვენი ცხოვრება: იცვლება კონდიციონერი, ავტომობილი, თვითმფრინავი, უფრო სწრაფად ხდება ინფორმაციის გაცვლა და ურთიერთობის დამყარება, ჩნდება რობოტიზებული ქირურგია, იგონებენ კანის შემცვლელს …ინოვაციების ჩამოთვლა – უსასრულოდ შეიძლება.
ყოველივე ეს კი ვინმემ უნდა დაიცვას, ვიღაცამ უნდა მიიღოს დარტყმა საკუთარ თავზე. ამერიკის მოქალაქეების უნდა სჯეროდეთ, რომ ჩვენი რესპუბლიკა წმიდათაწმიდაა. მათ უნდა სწამდეთ: ის ღირს იმად, რომ მისთვის იბრძოლო და თავი გაწირო. მათ უნდა სჯეროდეთ, რომ თუ ბოროტებას წინ აღუდგებიან, ამით პატივისცემასა და დაფასებას დაიმსახურებენ.
აღმოჩნდა, რომ საკუთარ თავზე დარტყმის მისაღებად, დღეს მზადაა ახალგაზრდების 23%-ზე ნაკლები – ეს განსაკუთრებით მამაკაცებზე ითქმის. არსებობს რამდენიმე თვალსაზრისი, თუ რით არის ეს გამოწვეული. ახალგაზრდობა ზედმეტად განაზდა. ვიდეოთამაშების ფართოსახიანი მოყვარულები – არმიისთვის არ გამოდგებიან. თავგანწირვის იდეა გახუნდა. ახალგაზრდას აღარ ხიბლავს ისეთი სათნოებები, როგორიცაა თავგანწირვა, პიროვნული სრულყოფისკენ სწრაფვა და ვაჟკაცობა. არმიაში სრული სვლით მიდის  „გამოღვიძების“ კამპანია, ბევრ ახალგაზრდას კი არ სურს, რომ მას მეთაურობდეს ქალის ფორმაში გამოწყობილი, ტუჩზე საცხწასმული მამაკაცი. ეს სამარცხვინოა.

The American Spectator / США.
В этом году в День независимости умы американцев будут обращены к тем, кто сражался и погиб за любимую страну и её граждан. Эти люди были и остаются полны надежд, идеалов и мечтаний о том, как жить свободной жизнью. Они мечтают о семье, о доме, о своем бизнесе. Они мечтают создавать новое и строить жизнь во имя будущего. Эти мечты могут расти только в условиях свободы. Под руководством тиранических правительств, где взяточничество, подкуп, знание нужных людей и обман системы являются образом жизни, инновациям нет места. В таких системах движущая эмоция – это страх, а главная цель – самозащита. Трудно внедрять инновации, когда к голове приставлено дуло пистолета.
Тем временем в Америке свобода развивается. Люди уважают закон, потому что Госпожа Свобода слепа и перед ней все равны. Граждане рискуют своими деньгами, потому что знают, что, если они будут усердно работать и делать свой продукт лучше и дешевле, они победят конкурентов в честном соревновании. Благодаря людям, готовым пойти на такие риски, меняется наша жизнь: кондиционер, автомобили, самолеты, мгновенный обмен информацией и общение, роботизированная хирургия, вторая кожа. Перечислять инновации можно бесконечно.
Кто-то должен защищать это. Кто-то должен принять на себя удар. Американские граждане должны верить в священность нашей Республики. Они должны верить, что она стоит того, чтобы воевать и умирать за нее. Они должны верить, что, если их дети становятся на пути зла, это достойно уважения и почета.
Оказалось, что сегодня принимать удар на себя готово на 23% меньше молодых мужчин и женщин – особенно мужчин. Есть несколько предположений, почему так происходит. Молодежь становится излишне мягкой. Круглолицые любители видеоигр не годятся для армии. Идея самопожертвования устарела, и молодым людям больше не прививают такие благородные добродетели, как самопожертвование, самосовершенствование и мужество. В армии полным ходом идет кампания «пробуждения», и многие молодые люди не хотят, чтобы ими командовали одетые в женскую форму мужчины с накрашенными губами. Это позор.