AMERICAN THINKER აშშ
ალეკსანდრ მარკოვსკი – ლონდონის პოლიტიკური კვლევების ცენტრის თანამშრომელი  სპეციალიზაცია: ეროვნული უსაფრთხოება, ენერგეტიკა, რისკების ანალიზი და სახელმწიფო პოლიტიკის სხვა საკითხები. ავტორი წიგნისა – „ბოლშევიკის  და ლიბერალური ბოლშევიზმის ანატომია: ამერიკას არ გაუმარჯვია კომუნიზმზე, მან ის მხოლოდ გადაიღო“. Litwin Management Services-ის მფლობელი და გენერალური დირექტორი.
„დიდი შვიდეულის“ ამასწინანდელი შეხვედრა, საღ აზრზე ლაშქრობის ტრიუმფად იქცა. „შვიდეული“ გახვეულია მასიურ კრიზისში – ინფლაცია, ენერგეტიკული სიძნელეები, კლიმატის ცვლილება, კარს მომდგარი სასურსათო დეფიციტი – უკრაინას არა აქვს ამ კრიზისებიდან თავის დახსნის რაიმე ხედვა
მიუხედავად ამისა, ყველა მონაწილემ ერთობლივად გადაწყვიტა, შემოღებულიყო სანქციების მეშვიდე პაკეტი და პირობა დადო, რომ კონფლიქტი გაგრძელდება იმდენ ხანს, რამდენიც საჭიროა. „შვიდეულმა“ უბრალოდ არ იცის, რა იღონოს. შედეგად, დარჩენილი დრო, მან გაატარა პუტინზე ქილიკში, იმის ნაცვლად, რომ გაეაზრებინა დასავლეთის მოწყვლადი მხარეები, გაერკვია კიევისა და მოსკოვის მიზნები, სტრატეგიები.
ბედის ირონიით, შეხვედრის შედეგი, ლაჟვარდოვან პერსპექტივას არ უქადის არც ზელენსკის, არც პუტინს. პრეზიდენტი ბაიდენი, გერმანიის კანცლერი ოლაფ შოლცი, საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუილ მაკრონი და ბრიტანეთის ყოფილ პრემიერ-მინისტრი ბორის ჯონსონი, ვერ მიმხვდარან, როგორ გაათამაშონ ეს აღმოსავლეთევროპული პარტია. მოკლედ, ისინი გააცურეს, როგორც „დაუძინებელმა მეგობარმა“ ვლადიმირ ზელენსკიმ, ისე ეფემერულმა მოწინააღმდეგემ – ვლადიმირ პუტინმა. მიუხედავად მათ შორის არსებული დაპირისპირებისა, მათი მიზნები თანხვდება ერთ საკვანძო საკითხში: საბრძოლო მოქმედებების დასრულება არ სურს, არც ერთს და არც მეორეს.
უკრაინა ტყუილად როდი ითვლება ევროპის ყველაზე კორუმპირებულ ქვეყნად. დამოუკიდებლობის მოპოვების დღიდან, ქვეყნის მოწინავე დარგი კორუფცია გახდა. არც ზელენსკის და არც მის კაბინეტს, უკრაინის სტაბილურობა და მთლიანობა არ ადარდებთ. ისინი მხოლოდ მრავალმილიარდიან ფინანსურ დახმარებაზე ფიქრობენ. 2014–20 წლებში უკრაინამ 51.3 მილიარდი დოლარი მიიღო, თუმცა ამ თანხის დიდი ნაწილი, მისმა ბიზნეს, სამხედრო და პოლიტიკურმა ელიტამ დაიტაცა. როგორც ავბედითად წინასწარმეტყველებდა ფრანგი ეკონომისტი და მწერალი ფრედერიკ ბასტია (Frederic Bastiat), როცა „ძარცვა – საზოგადოების წამყვანი წევრებისთვის ცხოვრების წესი ხდება, დროთა განმავლობაში, ისინი ქმნიან სამართლებრივ სისტემას, რომელიც ამას იცავს და მორალურ კოდექსს, რომელიც ამ სისტემის ქება-დიდებას აღავლენს“. საკუთარი მორალური კოდექსით, ზელენსკი და მმართველი ელიტა – ევროპელ პალესტინელობას უმიზნებენ. მათი სურვილია, აღმატებული ძალის ზეწოლით, ევროკავშირმა მიიერთოს უკრაინა და ქვეყანა გადაიქცეს შავ ხვრელად, რომელშიც გაუჩინარდება მილიარდობით დოლარი და ევრო… და როგორც პალესტინელების შემთხვევაში, ყოველი მარცხი, იქცეს მორიგი საყოველთაო თანაგრძნობის კატალიზატორად.
ასე რომ, რაც მეტი ნგრევა იქნება უკრაინულ ქალაქებში, რაც მეტი უკრაინის მოქალაქე დაიღუპება და რაც უფრო მოცულობითი იქნება ტერიტორიული დანაკარგი, მით უკეთესი – ზელენსკის პოლიტიკური მიზნებისთვის.
ფიცის დადების ცერემონია ჯერ არ იყო დასრულებული, როცა ხელგაწვდილმა ზელენსკიმ ევროპას მიაშურა. ის კუდის ქიცინით, უკანა თათებზე მდგომი, ახერხებდა მსფ-სთვის მორიგი მილიარდის დაცინცვლას. კონფლიქტმა  მას არგუნა მყისიერი დივიდენდები: მრავალმილიარდიანი სამხედრო და ფინანსური დახმარების კვალად, კიევმა, ყოველთვიურად 7 მილიარდი დოლარი მოითხოვა და 750 მილიარდიან დაპირებასაც  გამოჰკრა ხელი. ასე რომ, სანამ მილიარდობით დოლარი და ევრო ქვეყანაში შეედინება, კიევს არ ექნება არანაირი სტიმული – შეწყვიტოს სამხედრო მოქმედებები. ზელენსკი უსასრულოდ აბუქებს დაპირისპირებას რუსეთსა და აშშ-ს შორის – საკუთარი პოლიტიკური მიზნების მისაღწევად.
რუსეთის ლოგიკა კი სტრატეგიული ხასიათისაა. სანქციების წყალობით, ავარდა ფასები ენერგომატარებლებზე, ასევე  სხვა ნედლეულზე და ქვეყნის ბიუჯეტს – უზარმაზარი პროფიციტი აქვს. კონფლიქტი, მისთვის უზარმაზარი ხვრელია, რომელიც შთანთქავს დასავლეთის ეკონომიკას და მის სამხედრო რესურსებს. მოსკოვი დარწმუნებულია, რომ დრო მასზე მუშაობს და იმედოვნებს, რომ თავზეხელაღებულთა განწყობილება შეიცვლება მკაცრი რეალობის ზეგავლენით. ევროპას ელოდება სუსხიანი, ბნელი და მშიერი ზამთარი. მეტიც, მოსკოვი აკონტროლებს გაზის მიწოდების ძირითად ნაწილს.  მთელ ევროპულ ეკონომიკას ელოდება კრახი, თუ რუსეთმა ონკანი გადაკეტა. განსაკუთრებით მოწყვლადია ალუმინის, შუშის, ქიმიური და ნავთობქიმიური მრეწველობა. ეკონომიკურმა კოლაფსმა შეიძლება დაარღვიოს ევროპული კონსენსუსი.
ამიტომ, ვიდრე დასავლეთი გაუაზრებლად  ეხმარება რუსეთს და თ ვითლიკვიდაციას ეწევა (აფინანსებს რა კონფლიქტის ორივე მხარეს -ენერგომატარებლების გაზრდილი საფასურით და მასშტაბური ფინანსური დახმარებით), მოსკოვი არ შეწყვეტს საბრძოლო მოქმედებას.
მოსკოვს აქვს კიდევ ერთი უპირატესობა – ესაა თანამედროვე სამხედრო ტექნიკაზე წვდომა. უკან დახევისას, უკრაინული არმია ტოვებს დიდძალ შეიარაღებას. ასე მაგალითად, 21 ივნისს, გერმანიამ კიევს მიაწოდა  PzH 2000 – ყველაზე ძვირადღირებული  და დახვეწილი თვითმავალი ჰაუბიცები მსოფლიოში, რამდენიმე დღეში, ისინი ააფეთქეს და ურალში გადაგზავნეს.
ამას გარდა, რუსეთის „ურალვაგონზავოდში“, პრესის ცნობით, აღმოჩნდა ორი 155-მილიმეტრიანი თვითმავალი ჰაუბიცა – საფრანგეთის მიერ კიევისთვის ნაჩუქარი. როცა ზელენსკი ამბობს, რომ დასავლური იარაღი გადამწყვეტია, ის გულისხმობს  – საკუთარ და მისი ამფსონების საბანკო ანგარიშებს. სინამდვილეში, მიუხედავად დასავლეთის უზარმაზარი დახმარებისა, უკრაინული არმია ცუდადაა შეიარაღებული, განიცდის საბრძოლო სულისკვეთებისა და დისციპლინის დეფიციტს.
მოსკოვი, ამ საბრძოლო მოქმედებებს „სპეციალურ სამხედრო ოპერაციას“ უწოდებს და არა ომს, რადგან მასში ჩაბმულია 200 000 ჯარისკაცი, ანუ მცირე ნაწილი – მისი 1.3 მილიონიანი არმიისა. მოსაზრება, რომ უკრაინას შეუძლია „გაიმარჯვოს“, უბრალოდ სასაცილოა – რაც არ უნდა იგულისხმებოდეს ამ გამონათქვამში.
ლისიჩანსკის დაცემა (ბოლო მტკიცედ გამაგრებული ზღუდე) – ესაა პრელუდია რუსების მასშტაბური შეტევისა  ხარკოვზე, ნიკოლაევსა და ოდესაზე. მოწყვიტა რა უკრაინა სამრეწველო ბაზიდან, შავი და აზოვის ზღვებიდან, მოსკოვს შეუძლია ნატოს განუცხადოს: „გინდოდათ უკრაინა? აგერაა, წაიღეთ“.
მაგრამ ამ კონფლიქტიდან, არც ნატო დარჩება ხელცარიელი: მოსალოდნელი საფრთხით დაშინებული, მასში გაწევრიანდებიან შვედეთი და ფინეთი – ორი სტაბილური დემოკრატია. ამას გარდა, ალიანსმა, როგორც იქნა შეიძინა მტერი, რითაც გაამართლებს თავის არსებობას.
მომენტი სიმძაფრე იმით შეიგრძნობა, რომ ვიდრე ოფიციალური კიევი, მოსკოვი და ამერიკული სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსი ხეირობს, იტანჯებიან ევროპელები, ამერიკაში რეკორდული ინფლაცია მძვინვარებს, უკრაინელები კი იღუპებიან.

American Thinker / США
Недавняя встреча «Большой семерки» стала триумфом рвения над здравым смыслом. «Семерка» охвачена массой кризисов — инфляция, проблемы в энергетике, изменения климата, надвигающийся дефицит продовольствия — и при этом Украина не предложила решения ни одной из них
И все же стороны согласились ввести седьмой пакет санкций и пообещали продолжать конфликт столько, сколько потребуется. Они просто не знают, что еще делать. В результате остаток времени они провели, зубоскаля над Путиным, вместо того, чтобы попытаться оценить уязвимости Запада и понять цели и стратегии Киева и Москвы.
По иронии судьбы итог встречи сулит радужные перспективы как Зеленскому, так и Путину. Президенту Байдену, канцлеру Германии Олафу Шольцу, президенту Франции Эммануэлю Макрону и бывшему премьер-министру Великобритании Борису Джонсону невдомек, как разыгрывать эту восточноевропейскую партию. В итоге их обвели вокруг пальца как «заклятый друг» Владимир Зеленский, так и мнимый противник Владимир Путин. При всех своих разногласиях в одном ключевом моменте Зеленский и Путин сходятся: заканчивать боевые действия не намерен ни один из них.
Украина непроста считается самой коррумпированной страной Европы. С момента обретения независимости главной отраслью страны стала коррупция. Ни Зеленского, ни его кабинет стабильность и целостность Украины не заботят. Их волнуют лишь миллиарды финансовой помощи. С 2014 по 2020 год Украина получила ее на 51,3 миллиарда долларов, однако бóльшую часть этой огромной суммы разворовала ее деловая, военная и политическая элита. Как зловеще предвещал французский экономист и писатель Фредерик Бастиа (Frederic Bastiat): «Когда грабеж становится для ведущих членов общества образом жизни, со временем они создают для себя правовую систему, которая его разрешает, и моральный кодекс, который его славит».
Со своим моральным кодексом Зеленский и правящая элита метят в этакие палестинцы Европы. Они хотят, чтобы под натиском превосходящей силы ЕС принял Украину к себе и превратил ее в черную дыру, в которой бесследно пропадают миллиарды долларов и евро. И, как и с палестинцами, каждое поражение будет катализатором очередной волны сочувствия по всему миру.
Так что, чем шире разруха в украинских городах, чем больше потерь среди мирного населения и чем обширнее территориальные потери — тем прочнее украинский образ жертвы и тем лучше для Зеленского в политическом смысле.
Не успев толком дать присягу, Зеленский отправился по Европе с протянутой рукой. Он виляет хвостом, стоя на задних лапах, выклянчивая у МВФ миллиард-другой. Конфликт принес ему немедленные дивиденды: помимо многомиллиардных военных поставок и экономической помощи, Киев вытребовал 7 миллиардов долларов в месяц и заручился обещаниями 750 миллиардов на восстановление Украины. Так что пока миллиарды долларов и евро исправно поступают, у Киева нет ни малейшего стимула договариваться о прекращении боевых действий. Зеленский весьма топорно раздувает соперничество между Россией и США во имя собственных политических целей.
Логика же России носит стратегический характер. Санкции взвинтили цены на энергоносители и другое сырье, и теперь у страны огромный профицит бюджета. Конфликт для нее — гигантская воронка для западной экономики, куда утекают ее военные ресурсы. Москва убеждена, что время на ее стороне, и рассчитывает, что когда шапкозакидательские настроения столкнутся с суровой реальностью, Европу ждет холодная, темная и голодная зима недовольства. Более того, Москва контролирует основную часть газовых поставок, и всей европейской экономике грозит крах, если она перекроет вентиль. Особенно уязвимы алюминиевая, стекольная, химическая и нефтехимическая промышленность. Экономический коллапс грозит нарушить консенсус Запада.
Военная кампания России тоже движется весьма успешно. После того, как первые попытки захватить Киев и Харьков провалились, русские поменяли стратегию и сосредоточились на восточной Украине и Донбассе. Тактику они тоже сменили: города они больше не штурмуют (это обходится слишком дорого), а окружают их и благодаря подавляющему превосходству в артиллерии и авиации наносят противнику тяжелые потери, сводя при этом к минимуму собственные, а украинская пехота оказывается перед выбором сдаться или погибнуть. Зеленский такому раскладу всячески подыгрывает, а мольбы командиров окруженных частей отступить, чтобы спасти личный состав и технику, отвергает. Хотя это приводит к катастрофическим потерям — как сообщает западная разведка, до 1 000 человек в день — приток финансовой и военной помощи с Запада не иссякает.
Поэтому, пока Запад охотно помогает России и занимается саморазрушением, финансируя обе стороны конфликта за счет высоких цен на энергоносители и масштабных пакетов помощи, у Москвы есть все стимулы не прекращать боевые действия.
Еще одно преимущество Москвы — это доступ к современнейшей военной технике Запада. Отступающая украинская армия оставляет огромное количество вооружений. Так, 21 июня Германия поставила ей несколько PzH 2000 — самых дорогих и совершенных самоходных гаубиц в мире. Всего через несколько дней одна из них была подбита и отправлена на Урал.
Кроме того, на российский «Уралвагонзавод», по многочисленным сообщениям прессы, уже попали две 155-мм самоходные гаубицы — подарок Киеву из Франции. Когда Зеленский говорит, что западное оружие все решает, он имеет в виду банковские счета — свои собственные и своих приспешников. И действительно: при всей огромной помощи Запада украинская армия плохо оснащена и страдает от низкого морального духа и отсутствия дисциплины.
Москва называет эти боевые действия «специальной военной операцией», а не войной, потому что в ней задействовано лишь 200 000 военнослужащих — малая часть ее армии в 1,3 миллиона человек. Мысль, что Украина может «выиграть», попросту смехотворна — что под этим ни подразумевай.
Падение Лисичанска, последнего сильно укрепленного украинского опорного пункта, — прелюдия к масштабному наступлению русских на Харьков, Николаев и Одессу. Лишив Украину промышленной базы и доступа к Черному и Азовскому морям, Москва вполне сможет заявить НАТО: «Вы хотели Украину? Ну так забирайте».
Но и НАТО выйдет из конфликта отнюдь не с пустыми руками: убоявшись непредвиденных последствий, в ее состав вольются Швеция и Финляндия — две стабильные демократии. Кроме того, альянс, наконец, обрел врага, чтобы оправдать свое существование.
Острота момента в том, что пока Киев, Москва и американский ВПК зарабатывают, европейцы страдают, американцы терпят рекордную инфляцию, а украинцы гибнут.
Александр Марковский — старший научный сотрудник Лондонского центра политических исследований, который специализируется на национальной безопасности, энергетике, анализе рисков и других вопросах государственной политики. Автор книги «Анатомия большевика и либерального большевизма: Америка не победила коммунизм, а приняла его сама». Владелец и генеральный директор Litwin Management Services.