თურქეთს არაერთი მოთხოვნა აქვს საერთაშორისო თანამეგობრობის მიმართ, რაც განსაკუთრებით მკაფიოდ გამოჩნდა ბოლო კვირეების განმავლობაში. როცა ფინეთმა და შვედეთმა გამოთქვეს ნატოში გაწევრიანების სურვილი, თურქეთი ამას შეეწინააღმდეგა და ეს იმით ახსნა, რომ სკანდინავიის ქვეყნები „ტერორისტებს ეხმარებიან“, ამდენად მათი ალიანსში გაერთიანება დაუშვებელი იყო
ანკარა გულისხმობდა ქურთულ დაჯგუფებებს, მათ შორის „ ქურთისტანის მუშათა პარტიას“, ასევე სირიულ გაერთიანებებს, განსაკუთრებით  – „სახალხო თავდაცვის შენაერთებს“.
გვერდზე გადავდოთ ის ფაქტი, რომ დასავლეთის არც ერთ ქვეყანას არ უცნია „სახალხო თავდაცვის შენაერთები“ ტერორისტულ ორგანიზაციად, ვინაიდან დასავლეთი მას თანამოაზრედ მიიჩნევს ISIS- თან ბრძოლაში. აშშ-ს არმია, ღიად თანამშრომლობს ამ დაჯგუფებებთან, რომელთა ტრანსფორმაცია მოხდა „სირიის დემოკრატიულ ძალებად“, სინამდვილეში კი ისინი კვლავ „შენაერთებად“ რჩებიან. ზემოთქმულის მიუხედავად,  თურქეთი არ ცვლის თავის ულტიმატუმს. ის ამბობს, რომ  არ დაეთანხმება სტოკჰოლმისა და ჰელსინკის ნატოში შესვლას, ვიდრე სიტუაცია მის სასარგებლოდ არ შეიცვლება.
სურს თუ არა სინამდვილეში ანკარას, რომ ფინეთმა და შვედეთმა შეწყვიტოს ქურთული ძალების დახმარება და მათი საკუთარ ტერიტორიაზე შეშვება? შესაძლოა … რატომაც არა! მაგრამ ეს არ არის თურქეთის მთავარი მიზანი. ამდენად მიმდინარე მოლაპარაკებები თურქეთის, ფინეთისა და შვედეთის წარმომადგენლებს შორის, ცოტა არ იყოს ღიმილისმომგვრელია. ამ ვითარებაში სკანდინავიურ ქვეყნებზე ნაკლებადაა დამოკიდებული   თურქეთის პოზიციის შეცვლა. მიუხედავად ამისა, ყველა მხარე აგრძელებს თამაშს პუბლიკის წინაშე.
თურქეთს უყვარს, როცა მისი მოთხოვნები სრულდება, მნიშვნელობა არა აქვს მოთხოვნა – დიდია თუ მცირე. ერთ-ერთი ასეთი პრეტენზია გასულ კვირაში მან გაეროს წაუყენა: მოითხოვა, რომ ის მოიხსენიონ ძველი სახელით Türkiye , აქაოდა მისი ინგლისური ვარიანტი გამოითქმის, როგორც Turkey და ის შეიძლება ვინმეს ინდაურში აერიოსო. (ინგლისურად ორივე ტერმინი იდენტურად ჟღერს და იწერება). ეს პირობა მას მყისვე დაუკმაყოფილეს, თუმცა ჯერ კიდევ საკითხავია, რამდენად გავრცელდება აღნიშნული ტერმინი. უნდა ითქვას, რომ ადრე ჩეხეთმა მოითხოვა ჩეხეთის რესპუბლიკის – Czechia-ად მოხსენიება, მაგრამ ის ვერ დამკვიდრდა.
ერდოღანს აქვს სხვა მოთხოვნებიც, რომელთა შესრულება არ არის ადვილი. შეგახსენებთ, რომ რომელიმე ქვეყნის ნატოში გასაწევრიანებლად, აუცილებელია უკლებლივ ყველა წევრის თანხმობა, ასეთი კი ოცდაათია.
ფინეთისა და შვედეთის ბლოკირების პარალელურად, ერდოღანმა გამოაცხადა მორიგი შეტევის დაწყება მეზობელ სირიაზე და ამტკიცებს, რომ მხოლოდ ქურთების განდევნა სურს თავისი საზღვრების მიმდებარე ტერიტორიებიდან. ამას გარდა,  ერდოღანის თქმით, რუსეთმა და აშშ-მ – ის მოატყუეს და მიუხედავად დაპირებისა, არ გადაწყვიტეს ქურთული ძალების პრობლემა თურქეთის საზღვრებთან.

У Турции много требований к международному сообществу, что особенно очевидно в последние недели. Когда Финляндия и Швеция заявили о желании войти в НАТО, Турция выступила против, объяснив это тем, что эти скандинавские страны «помогают террористам», а значит, не могут стать членами альянса
Анкара ссылается на курдские группировки, в том числе «Рабочую партию Курдистана», а также сирийские объединения, прежде всего «Отряды народной самообороны».
Оставим в стороне тот факт, что нет ни одной западной страны, которая признала бы «Отряды народной самообороны» террористами, поскольку на Западе ее членов считают соратниками по борьбе с ИГИЛ*. Но американские войска открыто сотрудничают с «Отрядами народной самообороны», которые трансформировались в «Сирийские демократические силы», а на самом деле остаются теми же «Отрядами». Тем не менее Турция настаивает на своем ультиматуме. Она не позволит Стокгольму и Хельсинки войти в НАТО, пока ситуация не начнется меняться в ее пользу.
Хочет ли Анкара, чтобы Финляндия и Швеция отказались от помощи курдским силам, в том числе перестав принимать их на своей территории? Возможно, а почему бы и нет? Но это не главная цель Турции. Поэтому и нынешние переговоры, которые ведутся между представителями Турции, Финляндии и Швеции выглядят как-то смешно. В данном случае совсем не от скандинавских стран зависит, изменит ли Турция свое решение или нет, и тем не менее пока все играют в эту игру на публику.
Турция любит, когда ее требования выполняются, будь они малозначительны или, напротив, весомы. Одно из требований на прошлой неделе Турция предъявила ООН: она захотела, чтобы ее называли первоначальным именем Türkiye. Якобы чтобы ее английское название Turkey больше не путали с «индюшкой» (по-английски это слово произносится и пишется так же — turkey). Это требование было немедленно удовлетворено, хотя еще вопрос, получит ли новое название распространение. Скажем, ранее Чехия потребовала изменить свое название с Czech Republic на Czechia, но оно не прижилось…
Правда, у Эрдогана есть и много других требований, отнюдь не столь простых для исполнения. Напомню, что для того, чтобы какая-нибудь новая страна вошла в НАТО, необходимо согласие абсолютно всех его членов, а их 30.
Одновременно с блокированием вступления Финляндии и Швеции в НАТО турецкий президент Эрдоган объявил об очередном наступлении на соседнюю Сирию, утверждая, что тем самым хочет еще больше оттеснить курдские силы от турецкой границы. Кроме того, по словам Эрдогана, Россия и США обманули его, поскольку сами, несмотря на обещания, не решили проблему курских сил близ турецких границ.