Seznam zprávy ჩეხეთი
ცნობილია, რომ პირველად იყო სიტყვა, ასე რომ გავიხსენოთ: უწყებას, რომელსაც რობერტ ჰაბეკი ხელმძღვანელობს, გასულ წელს, ოლაფ შოლცის მოსვლის შემდეგ, სახელი გადაერქვა. ადრე იყო მრეწველობისა და ენერგეტიკის ფედერალური სამინისტრო, ახლა მას მრეწველობისა და კლიმატის დაცვის ფედერალური სამინისტრო ეწოდება. ამით ოლაფ შოლცის კაბინეტს, განსაკუთრებით ახალგამომცხვარ მინისტრ ჰაბეკს – „მწვანეები“-ს პარტიიდან, უნდოდათ ეთქვათ, რომ ამიერიდან გერმანული მრეწველობა არ განვითარდება ისე, რომ ხელი შეუწყოს ძირეულ კლიმატურ ცვლილებებს. ამას გარდა, მათ შექმნეს დღის წესრიგი, რომელიც გულისხმობს წიაღისეული საწვავის სახეობებზე უარს.
რამდენი გესლიანი კომენტარი მოჰყვება მომხდარს. გავიდა ნახევარი წელი და მინისტრი ახლა უკვე აცხადებს, რომ ის უბრუნდება ქვანახშირის ელექტროსადგურებს. შოლცის მთავრობა ასევე გეგმავს, უარი თქვას ევროპარლამენტის წინადადებაზე: 2035 წლისთვის – აიკრძალოს შიდაწვისძ რავიანი ავტომობილების გაყიდვა. თანაც ყოველივე ეს ხდება იმ დროს, როცა კონტინენტი სიცხით არის გათანგული და კლიმატური ცვლილებების თემა ისე თვალსაჩინოა, როგორც არასდროს.
მეტიც, ფინანსთა მინისტრი კრისტიან ლინდნერი გამოდის მოწოდებით, რომ გადაიხედოს გადაწყვეტილება, რომელსაც 2011 წლის „ფუკუსიმას ტრაგედიის“ შემდეგ, ტაბუ აქვს დადებული. ის ალაპარაკდა ატომური ენერგეტიკის განახლებაზე. ლინდნერი, რომელიც გერმანიის თავისუფალი დემოკრატიული პარტიის ლიდერია, გერმანელებს სთავაზობს, გახანგრძლივდეს დარჩენილი სამი ატომური ელექტროსადგურის ექსპლუატაციის ვადა, რომელთა გაჩერება – დაგეგემილი იყო ამა წლის ბოლომდე.
რობერტ ჰაბეკს დღეს არავინ დასცინის, არავინ მოითხოვს მისგან გააფთრებული, ახსნას მისი და მინისტრთა კაბინეტის ბოლო ნაბიჯები ახალგაზრდულ ღონისძიებებზე – სახელწოდებით Fridays for Future, რომელთაც ის ხშირად სტუმრობს. პირიქით, მინისტრს ყველა აქებს, რომ მან, მიუხედავად საკუთარი რწმენისა, საფრთხის წინაშე თავი გამოიჩინა, როგორც კარგმა კრიზის-მენეჯერმა.
დიახ ასეა: დაწესებული ჩარჩოებიდან გასვლის უნარით, ის გვანახებს საკუთარ სიძლიერეს. ძალა კი ერთადერთია, რაც რუსეთს ესმის.

Seznam zprávy / Чехия
Как известно, в начале было слово, и поэтому давайте вспомним, что немецкое ведомство, возглавляемое Робертом Хабеком, после прихода правительства Олафа Шольца в декабре прошлого года носит новое название. Ранее это было федеральное Министерство промышленности и энергетики. Теперь же оно именуется федеральным Министерством промышленности и защиты климата. Тем самым кабинет Шольца и, прежде всего, новоиспеченный министр Хабек как представитель партии «Зеленых» хотели дать понять, что впредь немецкая промышленность будет развиваться так, чтобы не способствовать коренным климатическим изменениям. Кроме того, они привнесли повестку, основанную на отказе от ископаемых видов топлива.
Сколько язвительных комментариев сейчас напрашивается… Прошли полгода, и вот министр заявляет о возврате к угольным электростанциям. Его правительство также планирует отказаться от предложения Европейского парламента запретить продажу новых автомобилей с двигателем внутреннего сгорания к 2035 году. И все это происходит в момент, когда континент изнывает от жары, и поэтому тема климатических изменений наглядна как никогда.
Но, мало того, министр финансов Кристиан Линднер призывает пересмотреть решение, которое в Германии со времен трагедии на «Фукусиме» в 2011 году оставалось табу. Он заговорил о возвращении к атомной энергетике. Линднер, лидер Свободной демократической партии Германии, предлагает продлить срок работы трех последних АЭС, которые еще не выведены из эксплуатации, и которые планировалось остановить к концу текущего года.
Но над Робертом Хабеком в Германии никто не смеется. Никто со злорадством не призывает его немедленно объяснить свои последние шаги и шаги своих коллег по кабинету молодежи на мероприятиях Fridays for Future, которые он так любит. Министра, напротив, хвалят за то, что, несмотря на свои идейные убеждения, в момент угрозы он проявил себя как хороший кризисный менеджер.
Все так. Своей способностью выйти за собственные рамки он демонстрирует силу. А сила — единственное, что понимает Россия.