BBC / დიდი ბრიტანეთი
უკრაინის ხელისუფლება აცხადებს, რომ ის არ დათანხმდება რუსეთთან ცეცხლის შეწყვეტას – ტერიტორიული დათმობების ხარჯზე.
უკრაინის პოზიციის მორიგი გამკაცრება, მოხდა მას შემდეგ, რაც ვლადიმირ ზელენსკიმ ერთი დღით ადრე განაცხადა, რომ ომი შეიძლება შეწყდეს მხოლოდ დიპლომატიური გზით
პრეზიდენტის მრჩეველმა მიხაილ პოდოლიაკმა აღნიშნა, რომ დათმობა გამოიწვევს კიდევ უფრო მასშტაბურ და სისხლისმღვრელ შეტევას რუსეთის მხრიდან.
მისი კომენტარები გახმიანდა იმ დროს, როცა რუსეთი ცდილობს ალყაში მოაქციოს უკრაინელი მებრძოლები, რომლებიც ქვეყნის აღმოსავლეთში მდებარე სევეროდონეცკს იცავენ.
მეორე მნიშვნელოვანი მოვლენაა ის, რომ პოლონეთის  პრეზიდენტი ანჟეი დუდა, აღმოჩნდა პირველი უცხოელი ლიდერი, რომელმაც კიევში პირდაპირ მიმართა პარლამენტს.
მას ფეხზე მდგომი უკრავდნენ ტაშს, როცა განაცხადა, რომ უკრაინელებმა თავად უნდა განსაზღვრონ საკუთარი მომავალი.
დუდამ დასძინა, რომ პოლონეთი იღონებს ყველაფერს – უკრაინის ევროკავშირში გასაწევრიანებლად.
თუმცა საფრანგეთის მინისტრმა კლემან ბონემ კვირას რადიოინტერვიუში განაცხადა, რომ უკრაინას, ევროგაერთიანებაში გასაწევრიანებლად, დასჭირდება „15 ან 20 წელი“.
BBC-იმ ვერ მოახერხა ამ ცნობების დამოუკიდებლად გადამოწმება.
მიმდინარე ბრძოლების ფონზე, უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალურმა შტაბმა თავის ყოველდღიურ ანგარიშში გვამცნო, რომ რუსი მეომრები ცდილობენ გაარღვიონ უკრაინული დაცვა და მიაღწიონ  ქვეყნის უკიდურესი აღმოსავლეთი რეგიონის, ლუგანსკის ოლქის ადმინისტრაციულ საზღვრებს.
ლუგანსკის ოლქის გუბერნატორმა – სერგეი გაიდაიმ განაცხადა, რომ რუსეთი, სევეროდონეცკში შეჭრას, 4 სხვადასხვა მიმართულებიდან ცდილობს.
Telegram-ისთვის მიწოდებულ დამატებით ცნობებში, მან აღნიშნა, რომ რუსების მცდელობები ჯერჯერობით წარუმატებელია, მაგრამ საცხოვრებელი რაიონების დაბომბვა გრძელდება.
მან დასძინა, რომ დაინგრა ხიდი, რომელიც სევეროდონეცკს ლისიჩანსკთან აკავშირებდა.
ზოგიერთ დასავლურ ქვეყანაში, ისმის ცეცხლის შეწყვეტის მოწოდებები, რომელთა თანახმად, აღმოსავლეთ და სამხრეთ რეგიონებში, რუსეთი უნდა დაუბრუნდეს 24 თებერვლის ანუ შეჭრამდელ მდგომარეობას.
ახალახან იტალიის პრემიერ-მინისტრმა მარიო დრაგამ, თავისი ქვეყნის სენატის წინაშე, განაცხადა, რომ ცეცხლის შეწყვეტა „რაც შეიძლება  მალე უნდა მოხდეს“.
მაგრამ ბ-ნ პოდოლიაკის თქმით, ასეთი ნაბიჯი საპირისპირო შედეგს გამოიღებს.
„ომი არ შეწყდება, უბრალოდ რაღაც პერიოდით, დადგება პაუზა“- თქვა მან. „ შემდეგ, ისინი დაიწყებენ ახალ შეტევას, უფრო სისხლიანსა და მასშტაბურს“.
ჯო ინვუდი, BBC-ის კორესპონდენტი კიევში, ამბობს, რომ ამჟამად ვერ გამოიძებნება ოქროს შუალედი რუსების სურვილსა და უკრაინელების მოთხოვნებს შორის. ჩვენი კორესპონდენტი აღნიშნავს: სანამ ორივე მხარე თვლის, რომ  აქვს წარმატების შანსი, მოლაპარაკებები ნაკლებსავარაუდოა.

Украинское правительство заявляет, что не пойдет на соглашение о прекращении огня с Россией, которое предусматривает сдачу территории.
Очевидное ужесточение позиции Украины произошло через день после того, как президент Владимир Зеленский заявил, что война может быть решена только дипломатическим путем
президента Михаил Подоляк сказал, что уступки приведут к еще более масштабному и кровопролитному наступлению России.
Его комментарии прозвучали в тот момент, когда Россия продолжает попытки окружить украинские войска, защищающие Северодонецк на востоке страны.
Другим событием стало то, что президент Польши Анджей Дуда стал первым иностранным лидером, лично обратившимся к парламенту в Киеве.
Ему аплодировали стоя, когда он заявил, что только сами украинцы могут решить свое будущее.
Он добавил, что Польша сделает все возможное, чтобы помочь Украине вступить в ЕС.
Однако министр Европы Франции Клеман Боне заявил в воскресенье в радиоинтервью, что для принятия Украины в ЕС, вероятно, потребуется «15 или 20 лет».
На фоне продолжающихся боев Генеральный штаб Вооруженных сил Украины в своем ежедневном обновлении сообщил, что российские войска пытаются прорвать украинскую оборону и достичь административных границ самой восточной Луганской области страны.
Губернатор Луганской области Сергей Гайдай заявил, что Россия пыталась прорваться в Северодонецк с четырех разных направлений.
Написав в приложении для обмена сообщениями Telegram, он сообщил, что попытки были безуспешными, но обстрел жилых районов продолжается.
Он добавил, что мост, соединяющий город с близлежащим Лисичанском, был разрушен.
Би-би-си не удалось провести независимую проверку этих заявлений.
В некоторых западных странах звучат призывы к прекращению огня, при котором российские войска могли бы остаться на части территории, занятой ими на юге и востоке Украины с момента вторжения Москвы в страну 24 февраля.
Совсем недавно премьер-министр Италии Марио Драги заявил в четверг в Сенате своей страны, что прекращение огня «должно быть достигнуто как можно скорее».
Но г-н Подоляк заявил, что любые подобные шаги приведут к обратному результату.
«Война не прекратится. Она просто будет поставлена на паузу на некоторое время», — сказал он. «Они начнут новое наступление, еще более кровавое и масштабное».
Джо Инвуд из Киева, корреспондент Би-би-си, говорит, что в настоящее время нет золотой середины между тем, чего хотят русские, и тем, на что согласны украинцы.
Наш корреспондент говорит, что, хотя обе стороны считают, что у них есть шанс на борьбу, переговоры маловероятны.