BBC / დიდი ბრიტანეთი
უკრაინის ხელისუფლება აცხადებს, რომ ის არ დათანხმდება რუსეთთან ცეცხლის შეწყვეტას – ტერიტორიული დათმობების ხარჯზე.
უკრაინის პოზიციის მორიგი გამკაცრება, მოხდა მას შემდეგ, რაც ვლადიმირ ზელენსკიმ ერთი დღით ადრე განაცხადა, რომ ომი შეიძლება შეწყდეს მხოლოდ დიპლომატიური გზით
პრეზიდენტის მრჩეველმა მიხაილ პოდოლიაკმა აღნიშნა, რომ დათმობა გამოიწვევს კიდევ უფრო მასშტაბურ და სისხლისმღვრელ შეტევას რუსეთის მხრიდან.
მისი კომენტარები გახმიანდა იმ დროს, როცა რუსეთი ცდილობს ალყაში მოაქციოს უკრაინელი მებრძოლები, რომლებიც ქვეყნის აღმოსავლეთში მდებარე სევეროდონეცკს იცავენ.
მეორე მნიშვნელოვანი მოვლენაა ის, რომ პოლონეთის  პრეზიდენტი ანჟეი დუდა, აღმოჩნდა პირველი უცხოელი ლიდერი, რომელმაც კიევში პირდაპირ მიმართა პარლამენტს.
მას ფეხზე მდგომი უკრავდნენ ტაშს, როცა განაცხადა, რომ უკრაინელებმა თავად უნდა განსაზღვრონ საკუთარი მომავალი.
დუდამ დასძინა, რომ პოლონეთი იღონებს ყველაფერს – უკრაინის ევროკავშირში გასაწევრიანებლად.
თუმცა საფრანგეთის მინისტრმა კლემან ბონემ კვირას რადიოინტერვიუში განაცხადა, რომ უკრაინას, ევროგაერთიანებაში გასაწევრიანებლად, დასჭირდება „15 ან 20 წელი“.
BBC-იმ ვერ მოახერხა ამ ცნობების დამოუკიდებლად გადამოწმება.
მიმდინარე ბრძოლების ფონზე, უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალურმა შტაბმა თავის ყოველდღიურ ანგარიშში გვამცნო, რომ რუსი მეომრები ცდილობენ გაარღვიონ უკრაინული დაცვა და მიაღწიონ  ქვეყნის უკიდურესი აღმოსავლეთი რეგიონის, ლუგანსკის ოლქის ადმინისტრაციულ საზღვრებს.
ლუგანსკის ოლქის გუბერნატორმა – სერგეი გაიდაიმ განაცხადა, რომ რუსეთი, სევეროდონეცკში შეჭრას, 4 სხვადასხვა მიმართულებიდან ცდილობს.
Telegram-ისთვის მიწოდებულ დამატებით ცნობებში, მან აღნიშნა, რომ რუსების მცდელობები ჯერჯერობით წარუმატებელია, მაგრამ საცხოვრებელი რაიონების დაბომბვა გრძელდება.
მან დასძინა, რომ დაინგრა ხიდი, რომელიც სევეროდონეცკს ლისიჩანსკთან აკავშირებდა.
ზოგიერთ დასავლურ ქვეყანაში, ისმის ცეცხლის შეწყვეტის მოწოდებები, რომელთა თანახმად, აღმოსავლეთ და სამხრეთ რეგიონებში, რუსეთი უნდა დაუბრუნდეს 24 თებერვლის ანუ შეჭრამდელ მდგომარეობას.
ახალახან იტალიის პრემიერ-მინისტრმა მარიო დრაგამ, თავისი ქვეყნის სენატის წინაშე, განაცხადა, რომ ცეცხლის შეწყვეტა „რაც შეიძლება  მალე უნდა მოხდეს“.
მაგრამ ბ-ნ პოდოლიაკის თქმით, ასეთი ნაბიჯი საპირისპირო შედეგს გამოიღებს.
„ომი არ შეწყდება, უბრალოდ რაღაც პერიოდით, დადგება პაუზა“- თქვა მან. „ შემდეგ, ისინი დაიწყებენ ახალ შეტევას, უფრო სისხლიანსა და მასშტაბურს“.
ჯო ინვუდი, BBC-ის კორესპონდენტი კიევში, ამბობს, რომ ამჟამად ვერ გამოიძებნება ოქროს შუალედი რუსების სურვილსა და უკრაინელების მოთხოვნებს შორის. ჩვენი კორესპონდენტი აღნიშნავს: სანამ ორივე მხარე თვლის, რომ  აქვს წარმატების შანსი, მოლაპარაკებები ნაკლებსავარაუდოა.

The Ukrainian government says it will not agree a ceasefire deal with Russia that involves giving up territory.
The apparent hardening of Ukraine’s position comes a day after President Volodymyr Zelensky said the war could only be resolved through diplomacy.
Presidential adviser Mykhaylo Podolyak said concessions would lead to an even larger and bloodier Russian offensive.
His comments come as Russia continues attempts to encircle Ukrainian forces defending Severodonetsk in the east.
In another development, Polish President Andrzej Duda has become the first foreign leader to address the parliament in Kyiv in person.
He received a standing ovation as he declared that only Ukrainians themselves could decide their future.
He added that Poland would do everything it could to help Ukraine join the EU.
However, France’s Europe Minister, Clément Beaune, said in a radio interview on Sunday that it would probably take “15 or 20 years” for Ukraine to be accepted as an EU member.
As fighting continued, the General Staff of the Ukrainian Armed Forces said in its daily update that Russian forces were trying to break through Ukrainian defences to reach the administrative borders of the country’s easternmost Luhansk region.
Luhansk regional governor, Serhiy Haidai, said Russia had attempted to break into Severodonetsk from four separate directions.
Writing on the Telegram messaging app, he said the attempts had been unsuccessful, but shelling of residential areas was continuing.
He added that a bridge connecting the city to nearby Lysychansk had been destroyed.
It was not possible for the BBC to verify the claims independently.
There have been calls in some Western nations for a ceasefire that could involve Russian forces remaining in some of the territory they have occupied in the south and east of Ukraine since Moscow invaded the country on 24 February.
Most recently, Italian Prime Minister Mario Draghi told his country’s Senate on Thursday that a ceasefire “must be achieved as soon as possible”.
But Mr Podolyak said that any such moves would backfire.
“The war will not stop. It will just be put on pause for some time,” he said. “They’ll start a new offensive, even more bloody and large-scale.”
The BBC’s Joe Inwood in Kyiv says there is currently no middle ground between what the Russians want and what the Ukrainians would accept.
Our correspondent says that while both sides feel they have a fighting chance, negotiations are unlikely.