შოკისმომგვრელი ფოტოები, კიევთან ახლოს მდებარე ბუჩაში განვითარებული დრამის შესახებ, ასახავს განუწყვეტელ სროლაში  დაღუპული მშვიდობიანი მოქალაქეების ცხედრებს, რომლებითაც მოფენილია ქალაქის ქუჩები.
ფოტოები, შაბათს გადაიღო სააგენტო ფრანს პრესმა და  ეს მოხდა იმ დღეს, როცა უკრაინამ, ქალაქის რუსული ჯარისგან გათავისუფლება გამოაცხადა
რა ვიცით ამ დროისთვის:
შემზარავი ფოტოები: მათზე მოჩანს, როგორ იზრდება მსხვერპლი მშვიდობიან მოსახლეობაში –  რუსეთის სასტიკი თავდასხმის შედეგად. სულ ცოტა 20 მშვიდობიანი მოქალაქის ცხედარი მიმოფანტულია ქუჩებში, მათ შორისაა, მამაკაცის გვამი ნაჭრით უკან გაკრული ხელებით, მეორე გარდაცვლილი კი გზის გასწვრივ, ბალახზე, ამოტრიალებულ ველოსიპედთან ასვენია.
მშვიდობიანი მოქალაქეების დასჯა: „დახოცილთა ცხედრები დღემდე ყრია ბუჩაში, იაბლუსკის ქუჩაზე. გვამებს ხელები, ასევე თეთრი ნაჭრით, ზურგს უკან  აქვთ შეკრული, მათ კეფაში ესროლეს. „ხომ წარმოგიდგენიათ, რა უკანონობას სჩადიოდნენ აქ ისინი,“ აცხადებდა ბუჩას მერი – ანატოლი ფედორჩუკი სააგენტო REUTERS– თან.
მასობრივი სამარხები: ბუჩაში აღმოაჩინეს საერთო სამარხი, რომელშიც ომის პირველ დღეებში დაღუპულები ჩაყარეს.  მაცხოვრებლებმა CNN-ს უამბეს, რომ აქ მოთავსებულია 150-მდე ადამიანი. ქალაქის მერის თქმით, მსხვერპლის სავარაუდო რიცხვი  – 300-ს აღწევს.
ზელენსკის კომენტარი: კვირას უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ მსოფლიოს მოუწოდა, რომ დროა, აღიკვეთოს „სამხედრო დანაშაულობები“ და რუსეთის ლიდერებმა, პასუხი აგონ სამხედროების მიერ ჩადენილ ბოროტმოქმედებაზე. „ეს გენოციდია – თქვა მან- მინდა რუსეთის ყველა ხელმძღვანელმა იხილოს საკუთარი თვალით, როგორ სრულდება მათი ბრძანებები“
რუსეთის პასუხი: რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ ეს მოცულობითი კადრები – „ფაბრიკაციიაა“ და დასძინა, რომ „ ბუჩას ოკუპაციის დროს, არც ერთი ადგილობრივი მაცხოვრებელი არ დაზარალებულა.“ რუსეთის ხელისუფლება, ბრალდებას მშვიდობიან მოსახლეობაში მსხვერპლის შესახებ, ხელაღებით უარყოფს.
საერთაშორისო რეაქცია: დასავლეთის ლიდერებმა, მათ შორის, სახელმწიფო მდივანმა – ენტონი ბლინკენმა, მოითხოვეს სამხედრო დანაშაულებათა გამოძიება და რუსეთის წინააღმდეგ, დამატებითი სანქციების დაწესება. გაეროს გენერალურმა მდივანმა ენტონიუ გუტიარეშმა განაცხადა, რომ „აუცილებელია“- ბუჩაში მშვიდობიანი მოსახლეობის  დაღუპვის ფაქტის მიუკერძოებლად გამოძიება. ნატოს გენერალურმა მდივანმა – იენს სტოლტენბერგმა თქვა, რომ ეს ფოტოები აჩვენებს „ისეთ სასტიკ მოყრობას მშვიდობიანი მოქალაქეების მიმართ, რომლის მსგავსი,   ევროპას –  ბოლო ათწლეულების განმავლობაში არ უნახავს.“

A woman walks amid destroyed Russian tanks in Bucha, in the outskirts of Kyiv, Ukraine, Sunday, April 3, 2022. (AP Photo/Rodrigo Abd)
CNN /USA
Horrifying images: The images show the mounting civilian toll of Russia’s brutal assault: at least 20 civilian men found strewn across a street including a man with his hands tied behind his back with a piece of cloth, another tangled up in a bicycle by a grassy bank.
Civilian executions: “Corpses of executed people still line the Yabluska street in Bucha. Their hands are tied behind their backs with white ‘civilian’ rags, they were shot in the back of their heads. So you can imagine what kind of lawlessness they perpetrated here,” Bucha mayor Anatoliy Fedoruk told Reuters on Saturday.
Mass grave: A mass grave has been discovered in Bucha, where bodies were first buried in the first days of the war, residents say. A CNN team saw at least a dozen bodies in body bags piled inside the grave. Some were already partially covered. Residents told CNN that around 150 people are buried there. The mayor of Bucha said that there could be up to 300 victims buried on site.
Zelensky’s comments: Ukrainian President Volodymyr Zelensky called for an end of Russian “war crimes” in a video address Sunday, and for Russian leaders to be held accountable for the military’s actions. “This is genocide,” he said. “I want all the leaders of the Russian Federation to see how their orders are being fulfilled.”
Russia’s response: The Russian Ministry of Defense claimed the extensive footage was “fake,” saying “not a single local resident suffered from any violent actions,” during Russia’s occupation of Bucha. The Russian government has consistently responded to allegations of civilian casualties inflicted by Russian forces with blanket denials.
International outrage: Western leaders, including US Secretary of State Antony Blinken, have called for war crimes investigations and increasing sanctions on Russia. EU Council President Charles Michel vowed further sanctions on Russia, while United Nations Secretary-General António Guterres said an independent investigation into the civilians killed in Bucha was “essential.” NATO Secretary General Jens Stoltenberg said the images show a “brutality against civilians we haven’t seen in Europe for decades.”