შოკისმომგვრელი ფოტოები, კიევთან ახლოს მდებარე ბუჩაში განვითარებული დრამის შესახებ, ასახავს განუწყვეტელ სროლაში  დაღუპული მშვიდობიანი მოქალაქეების ცხედრებს, რომლებითაც მოფენილია ქალაქის ქუჩები.
ფოტოები, შაბათს გადაიღო სააგენტო ფრანს პრესმა და  ეს მოხდა იმ დღეს, როცა უკრაინამ, ქალაქის რუსული ჯარისგან გათავისუფლება გამოაცხადა
რა ვიცით ამ დროისთვის:
შემზარავი ფოტოები: მათზე მოჩანს, როგორ იზრდება მსხვერპლი მშვიდობიან მოსახლეობაში –  რუსეთის სასტიკი თავდასხმის შედეგად. სულ ცოტა 20 მშვიდობიანი მოქალაქის ცხედარი მიმოფანტულია ქუჩებში, მათ შორისაა, მამაკაცის გვამი ნაჭრით უკან გაკრული ხელებით, მეორე გარდაცვლილი კი გზის გასწვრივ, ბალახზე, ამოტრიალებულ ველოსიპედთან ასვენია.
მშვიდობიანი მოქალაქეების დასჯა: „დახოცილთა ცხედრები დღემდე ყრია ბუჩაში, იაბლუსკის ქუჩაზე. გვამებს ხელები, ასევე თეთრი ნაჭრით, ზურგს უკან  აქვთ შეკრული, მათ კეფაში ესროლეს. „ხომ წარმოგიდგენიათ, რა უკანონობას სჩადიოდნენ აქ ისინი,“ აცხადებდა ბუჩას მერი – ანატოლი ფედორჩუკი სააგენტო REUTERS– თან.
მასობრივი სამარხები: ბუჩაში აღმოაჩინეს საერთო სამარხი, რომელშიც ომის პირველ დღეებში დაღუპულები ჩაყარეს.  მაცხოვრებლებმა CNN-ს უამბეს, რომ აქ მოთავსებულია 150-მდე ადამიანი. ქალაქის მერის თქმით, მსხვერპლის სავარაუდო რიცხვი  – 300-ს აღწევს.
ზელენსკის კომენტარი: კვირას უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ მსოფლიოს მოუწოდა, რომ დროა, აღიკვეთოს „სამხედრო დანაშაულობები“ და რუსეთის ლიდერებმა, პასუხი აგონ სამხედროების მიერ ჩადენილ ბოროტმოქმედებაზე. „ეს გენოციდია – თქვა მან- მინდა რუსეთის ყველა ხელმძღვანელმა იხილოს საკუთარი თვალით, როგორ სრულდება მათი ბრძანებები“
რუსეთის პასუხი: რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ ეს მოცულობითი კადრები – „ფაბრიკაციიაა“ და დასძინა, რომ „ ბუჩას ოკუპაციის დროს, არც ერთი ადგილობრივი მაცხოვრებელი არ დაზარალებულა.“ რუსეთის ხელისუფლება, ბრალდებას მშვიდობიან მოსახლეობაში მსხვერპლის შესახებ, ხელაღებით უარყოფს.
საერთაშორისო რეაქცია: დასავლეთის ლიდერებმა, მათ შორის, სახელმწიფო მდივანმა – ენტონი ბლინკენმა, მოითხოვეს სამხედრო დანაშაულებათა გამოძიება და რუსეთის წინააღმდეგ, დამატებითი სანქციების დაწესება. გაეროს გენერალურმა მდივანმა ენტონიუ გუტიარეშმა განაცხადა, რომ „აუცილებელია“- ბუჩაში მშვიდობიანი მოსახლეობის  დაღუპვის ფაქტის მიუკერძოებლად გამოძიება. ნატოს გენერალურმა მდივანმა – იენს სტოლტენბერგმა თქვა, რომ ეს ფოტოები აჩვენებს „ისეთ სასტიკ მოყრობას მშვიდობიანი მოქალაქეების მიმართ, რომლის მსგავსი,   ევროპას –  ბოლო ათწლეულების განმავლობაში არ უნახავს.“

Шокирующие кадры кровавой бойни в городе Буча, недалеко от столицы Украины Киева, показывают тела мирных жителей, усеивающие улицы после пяти недель почти непрерывных перестрелок.
Фотографии были сделаны агентством Франс Пресс в субботу, в тот же день, когда Украина объявила об освобождении города от российских войск
Вот что мы знаем на данный момент:
Ужасающие снимки: На снимках видно, как растет число жертв среди гражданского населения в результате жестокого нападения России: по меньшей мере 20 мирных жителей найдены разбросанными по улице, в том числе мужчина с руками, связанными за спиной куском ткани, другой запутался в велосипеде на травянистом берегу.
Казни мирных жителей: «Трупы казненных людей до сих пор лежат на улице Яблуска в Буче. Их руки связаны за спиной белыми «гражданскими» тряпками, им стреляли в затылок. Вы можете себе представить, какое беззаконие они здесь творили», — сказал мэр Бучи Анатолий Федорук агентству Reuters в субботу.
Массовое захоронение: В Буче обнаружено массовое захоронение, где, по словам жителей, в первые дни войны были захоронены тела погибших. Команда CNN увидела не менее десятка тел в мешках для трупов, сложенных в могиле. Некоторые из них уже были частично накрыты. Жители рассказали CNN, что там похоронено около 150 человек. Мэр города Буча сказал, что на месте захоронения может быть до 300 жертв.
Комментарии Зеленского: Президент Украины Владимир Зеленский в видеообращении в воскресенье призвал положить конец российским «военным преступлениям» и привлечь российских лидеров к ответственности за действия военных. «Это геноцид», — сказал он. «Я хочу, чтобы все руководители Российской Федерации увидели, как выполняются их приказы».
Ответ России: Министерство обороны России заявило, что обширные кадры были «фальшивкой», сказав, что «ни один местный житель не пострадал от каких-либо насильственных действий» во время российской оккупации Бучи. Российское правительство постоянно отвечает на обвинения в жертвах среди гражданского населения со стороны российских войск полным отрицанием.
Международное возмущение: Западные лидеры, включая госсекретаря США Энтони Блинкена, призвали к расследованию военных преступлений и усилению санкций против России. Председатель Совета ЕС Шарль Мишель поклялся ввести дополнительные санкции против России, а Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш заявил, что независимое расследование гибели мирных жителей в Буче «крайне необходимо». Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг сказал, что эти снимки показывают «жестокость в отношении гражданских лиц, которую мы не видели в Европе в течение десятилетий».