ზოგიერთი კომენტატორი დასავლეთში, თვლის, რომ უკრაინულმა არმიამ პრაქტიკულად გაიმარჯვა. ერთი ამერიკელი სამხედრო ისტორიკოსი ამბობს, რომ მან არ იცის ანალოგი, როცა ასეთი დიდი სახელმწიფო იჭრება ამა თუ იმ ქვეყანაში – მისთვის სასურველ დროს – და ასეთ მარცხს განიცდის.
თუმცა აქ, უკრაინაში, ხალხი ასე დარწმუნებული არ არის. ისინი თვლიან, რომ წინ გრძელი გზა უდევთ, რომელიც დასრულდება, ან რუსეთის აშკარა მარცხით, ან ალტერნატივის სახით: პუტინი მიხვდება, რომ მან მიიტაცა უკრაინის საკმარისი ტერიტორია და თავისი გამარჯვების თაობაზე გვამცნობს
ამდენად, უკრაინელები ფიქრობენ, რომ ხანგრძლივი და მძიმე ომი მოელით. უკრაინელი პოლიტიკოსები, პრეზიდენტ ზელენსკით დაწყებული, ბრაზობენ, რომ ნატო საცოდავად ითრევს ფეხს იარაღის მიწოდების საქმეში.
ლვოვის გუბერნატორი მაკსიმ კოჟიცკი, პრეზიდენტის ახლო მოკავშირე ამბობს: „ჩემი აზრით, დასავლეთი ატარებს ორმაგი სტანდარტებისა და ლაჩრობის პოლიტიკას. ეს ხომ სიმხდალეა – ნიჩაბს ნიჩაბი ვერ უწოდო. ლაჩრობაა, როცა ვერ გამოხატავ რაიმე პოზიციას. სიმხდალეს კი ტრაგედიამდე მივყავართ“.
აკეთებს თუ არა ნატო საკმარისს?
აქ, არსებობს მკაფიო შეხედულება, რომ ნატო დროს წელავს. უკრაინელები თვლიან, რომ დასავლეთი შიშობს: თუ ის უკრაინას მიაწვდის ბევრ და მაღალეფექტურ იარაღს, პრეზიდენტი პუტინი, ამას გამოიყენებს ნატოს ტერიტორიაზე იერიშის საბაბად – დაიწყება უფრო მასშტაბური და გამანადგურებელი ომი. აშშ-ს რწმუნებული უკრაინაში – ქრისთინა ქვაიენი, რომელიც ახლა პოლონეთში იმყოფება, ირწმუნება, რომ აშშ და მოკავშირეები, უკრაინას, იარაღს შეძლებისდაგვარად სწრაფად აწვდიან. მაგრამ ის ამბობს, რომ კიევის ხელისუფლება, გასაგებია, მოითხოვს სულ უფრო მეტს და სულ უფრო სწრაფად.
ახლა უკრაინისკენ, ტანკები მიემართება ჩეხეთიდან – თუმცა ამ ომის ერთ-ერთი გაკვეთილია ის, რომ ტანკები მოწყვლადია უპილოტოებისა და სამხრე რაკეტების გამოყენების შემთხვევაში. აშშ განიხილავს ხომალდ საწინააღმდეგო იარაღის მიწოდების საკითხს, როგორც საპირწონეს, ქალაქებისა და დასახლებების დაბომბვისა – ოდესიდან აღმოსავლეთ რეგიონების გასწვრივ.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრი – ალეკსეი რეზნიკოვი, დასავლეთს მოუწოდებს, მიაწოდონ მძიმე შეიარაღება რუსულ ძალებთან უფრო ეფექტიანად საბრძოლველად – ომმა კიევის ფრონტიდან დონბასში, ქვეყნის აღმოსავლეთში გადაინაცვლა. სამხედრო მოქმედებების ეს ახალი ეტაპი, გაცილებით რთული იქნება უკრაინელებისთვის, რადგან მომარაგების ხაზი უფრო გრძელია, ვიდრე ეს დედაქალაქამდე იყო.
კერძო საუბრებში, მაღალი რანგის პოლიტიკოსები შიშობენ, რომ უკრაინის კიდევ უფრო მეტი ტერიტორია აღმოჩნდება რუსეთის ხელში. ისინი, ისე როგორც ნატოს გენერალური მდივანი სტოლტენბერგი, მიიჩნევენ, რომ ეს ომი დიდხანს გასტანს.
ამის პარალელურად, მსოფლიო, სავარაუდოდ, სულ უფრო და უფრო მეტ და საზარელ ნგრევას იხილავს, როგორც ამას რუსული არმია სჩადიოდა კიევის შემოგარენში.
მრავლისმნახველი კორესპონდენტები, ისეთი, როგორიცაა ჯერემი ბოუენი BBC-დან, ამბობენ, რომ ნგრევა ქალაქ ბოროდიანკაში, მასშტაბებით აღემატება ირპენსა და ბუჩაში მომხდარს.
ელიან, რომ უახლოეს დღეებში გახმაურდება კიდევ მეტი წამებისა და მკვლელობის ფაქტი.
სამხედრო დანაშაულის მაგალითები, უკრაინას უფრო მედგარი წინააღმდეგობისკენ უბიძგებს – ეს ასევე ზრდის ნატოს გაბედულებას, რომელში შემავალ ქვეყნებშიც, ხალხის უმეტესობა გმობს რუსეთის თავდასხმას.
უკრაინელი პოლიტიკოსები, მაგალითად ბ.-ნი ზელენსკი და მისი კოლეგები, ალბათ მიხვდნენ, რომ დასავლეთის მიმართ გამოთქმული საყვედურები, აიძულებს ამ ქვეყნების მოქალაქეებს, თავიანთი ხელისუფლებებისგან მოითხოვონ უკრაინის მეტი დახმარება.
ჯერჯერობით – არავითარი გამარჯვების აღლუმები
ამასობაში სანქციები, რომელიც უკვე მოქმედებს, სხვადასხვა შეფასებებით, რუსეთის ეკონომიკას უკან გადაისვრის – დაახლოებით 15 წლით, თანაც, წინ კიდევ ბევრი აკრძალვაა.
„ეს იყო ქრესთომატიული მაგალითი იმისა, როგორ არ უნდა აწარმოო ომი“- ამბობს ერთ-ერთი ბრიტანელი სამხედრო ანალიტიკოსი… და ეს სრული ჭეშმარიტებაა.
26 თებერვალს, თავდასხმიდან 2 დღის შემდეგ, რუსულმა სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტომ – Риа Новости, გამოაქვეყნა სტატია, რომელიც აღწერდა უკრაინის წარმატებულ დაბრუნებას რუსეთის წიაღში. პუბლიკაცია სასწრაფოდ გააქრეს, რადგან მალევე შეიქნა ნათელი, რომ ომი, როგორც საჭიროა, ისე არ მიდიოდა.
ამასწინათ, დმიტრი მედვედევმა, რომელსაც საპრეზიდენტო სავარძელი ეკავა 2008-12 წლებში, განაცხადა, რომ რუსეთი აყალიბებს ძალოვან ბაზას, რომელიც ვლადივასტოკიდან – შორეული აღმოსავლეთიდან, პორტუგალიამდე – დასავლეთამდე გადაიჭიმება.
მიუხედავად იმისა, რომ ომის დაწყებიდან 6 კვირის შემდეგ, ასეთი ბაქიბუქი სასაცილოდ მოჩანს, ეს არ ნიშნავს, რომ უკრაინა გამარჯვების აღლუმისთვის ემზადება. ალბათ აქამდე, ჯერ კიდევ გრძელი გზაა გასავლელი.

Some commentators in the West seem to think the Ukrainian war is pretty much won. One American military historian says he knows of no parallel to a major power like Russia invading a country at the time of its choosing and failing so utterly.
Here in Ukraine, though, people aren’t nearly so confident. They think they’re in for a long slog, which will end either with a clear defeat for Russia, or – alternatively – when President Vladimir Putin feels he has gained enough Ukrainian territory to be able to claim victory.
Precisely because they believe they are in for a long and difficult war, Ukrainian politicians from President Volodymyr Zelensky down are getting angry with what Ukraine sees as Nato’s pathetically slow delivery of weapons supplies.
The governor of Lviv Maksym Kozytsky, a close ally of the president, says, “In my opinion, from the West there is a policy of double standards and cowardice. It’s cowardice not to call a spade a spade. And cowardice not to take any position. And cowardice leads to tragedies.”
Is Nato doing enough?
There is a persistent feeling here that Nato is dragging its feet.
Ukrainians think the West is worried that if it provides too many high-quality weapons, President Putin will use this as a pretext to attack Nato territory – and a much wider and far deadlier war could break out.
The US chargé d’affaires to Ukraine, Kristina Kvien – currently based in Poland – insists that the US and its allies are pumping weaponry into Ukraine as fast as they can. But she accepts that the Kyiv government will always want more and quicker arms deliveries.
Tanks are now starting to arrive from the Czech Republic – though one lesson of this war so far has been that tanks are horribly vulnerable to drones and shoulder-held missiles. The US is considering providing anti-ship weapons to counter the bombardment of towns and cities along the coast from Odesa eastwards.
Ukraine’s Defence Minister Oleksii Reznikov is calling for heavy weapons to counter the Russian forces switching from the Kyiv front to Donbas in the east. This new stage in the fighting will be a lot more challenging for the Ukrainians, whose supply lines will be longer than they were around the capital.
Privately, senior politicians here are worried Ukraine will lose further territory to Russia. And, like the Nato Secretary-General Jens Stoltenberg, they think this war could go on for a long time.
In the meantime the world will presumably see more and more of the terrible destruction which Russian troops have visited on towns and villages around Kyiv.
Experienced correspondents like the BBC’s Jeremy Bowen say the devastation in the small town of Borodyanka is worse for its size than Irpin and Bucha.
The expectation is that many more cases of torture and murder will come to light in the days to come.
The evidence of war crimes has made Ukraine even more determined to fight back against the invaders. It is also helping to stiffen the resolve of Nato countries whose populations are overwhelmingly against the Russian invasion.
Ukrainian politicians like Mr Zelensky and his colleagues have probably realised that by accusing the West of dragging its feet, they’ll encourage people to demand that their governments should do even more to help Ukraine.
No victory parades, just yet
Meanwhile the sanctions which are already being imposed are estimated to set the Russian economy back 15 years. And there are certainly plenty more sanctions to come.
“This has been a textbook example of how not to fight a war,” says one well-known British military analyst. That is surely true.
On 26 February, only two days after the invasion began, the Russian state-owned news agency Ria Novosti put out a story celebrating the successful return of Ukraine to the Russian motherland. The article was hurriedly withdrawn, since even by then the war was obviously not going well.
The other day, Dmitry Medvedev, who kept the presidential seat warm for Vladimir Putin for a four-year term between 2008 and 2012, announced that Russia was building a power base that would spread from Vladivostok in the Russian far east to Portugal in the west.
Still, just because that kind of boasting sounds ludicrously wide of the mark after six weeks of war, it doesn’t mean that Ukraine is starting to plan any victory parades.