ზოგიერთი კომენტატორი დასავლეთში, თვლის, რომ უკრაინულმა არმიამ პრაქტიკულად გაიმარჯვა. ერთი ამერიკელი სამხედრო ისტორიკოსი ამბობს, რომ მან არ იცის ანალოგი, როცა ასეთი დიდი სახელმწიფო იჭრება ამა თუ იმ ქვეყანაში – მისთვის სასურველ დროს – და ასეთ მარცხს განიცდის.
თუმცა აქ, უკრაინაში, ხალხი ასე დარწმუნებული არ არის. ისინი თვლიან, რომ წინ გრძელი გზა უდევთ, რომელიც დასრულდება, ან რუსეთის აშკარა მარცხით, ან ალტერნატივის სახით: პუტინი მიხვდება, რომ მან მიიტაცა უკრაინის საკმარისი ტერიტორია და თავისი გამარჯვების თაობაზე გვამცნობს
ამდენად, უკრაინელები ფიქრობენ, რომ ხანგრძლივი და მძიმე ომი მოელით. უკრაინელი პოლიტიკოსები, პრეზიდენტ ზელენსკით დაწყებული, ბრაზობენ, რომ ნატო საცოდავად ითრევს ფეხს იარაღის მიწოდების საქმეში.
ლვოვის გუბერნატორი მაკსიმ კოჟიცკი, პრეზიდენტის ახლო მოკავშირე ამბობს: „ჩემი აზრით, დასავლეთი ატარებს ორმაგი სტანდარტებისა და ლაჩრობის პოლიტიკას. ეს ხომ სიმხდალეა – ნიჩაბს ნიჩაბი ვერ უწოდო. ლაჩრობაა, როცა ვერ გამოხატავ რაიმე პოზიციას. სიმხდალეს კი ტრაგედიამდე მივყავართ“.
აკეთებს თუ არა ნატო საკმარისს?
აქ, არსებობს მკაფიო შეხედულება, რომ ნატო დროს წელავს. უკრაინელები თვლიან, რომ დასავლეთი შიშობს: თუ ის უკრაინას მიაწვდის ბევრ და მაღალეფექტურ იარაღს, პრეზიდენტი პუტინი, ამას გამოიყენებს ნატოს ტერიტორიაზე იერიშის საბაბად – დაიწყება უფრო მასშტაბური და გამანადგურებელი ომი. აშშ-ს რწმუნებული უკრაინაში – ქრისთინა ქვაიენი, რომელიც ახლა პოლონეთში იმყოფება, ირწმუნება, რომ აშშ და მოკავშირეები, უკრაინას, იარაღს შეძლებისდაგვარად სწრაფად აწვდიან. მაგრამ ის ამბობს, რომ კიევის ხელისუფლება, გასაგებია, მოითხოვს სულ უფრო მეტს და სულ უფრო სწრაფად.
ახლა უკრაინისკენ, ტანკები მიემართება ჩეხეთიდან – თუმცა ამ ომის ერთ-ერთი გაკვეთილია ის, რომ ტანკები მოწყვლადია უპილოტოებისა და სამხრე რაკეტების გამოყენების შემთხვევაში. აშშ განიხილავს ხომალდ საწინააღმდეგო იარაღის მიწოდების საკითხს, როგორც საპირწონეს, ქალაქებისა და დასახლებების დაბომბვისა – ოდესიდან აღმოსავლეთ რეგიონების გასწვრივ.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრი – ალეკსეი რეზნიკოვი, დასავლეთს მოუწოდებს, მიაწოდონ მძიმე შეიარაღება რუსულ ძალებთან უფრო ეფექტიანად საბრძოლველად – ომმა კიევის ფრონტიდან დონბასში, ქვეყნის აღმოსავლეთში გადაინაცვლა. სამხედრო მოქმედებების ეს ახალი ეტაპი, გაცილებით რთული იქნება უკრაინელებისთვის, რადგან მომარაგების ხაზი უფრო გრძელია, ვიდრე ეს დედაქალაქამდე იყო.
კერძო საუბრებში, მაღალი რანგის პოლიტიკოსები შიშობენ, რომ უკრაინის კიდევ უფრო მეტი ტერიტორია აღმოჩნდება რუსეთის ხელში. ისინი, ისე როგორც ნატოს გენერალური მდივანი სტოლტენბერგი, მიიჩნევენ, რომ ეს ომი დიდხანს გასტანს.
ამის პარალელურად, მსოფლიო, სავარაუდოდ, სულ უფრო და უფრო მეტ და საზარელ ნგრევას იხილავს, როგორც ამას რუსული არმია სჩადიოდა კიევის შემოგარენში.
მრავლისმნახველი კორესპონდენტები, ისეთი, როგორიცაა ჯერემი ბოუენი BBC-დან, ამბობენ, რომ ნგრევა ქალაქ ბოროდიანკაში, მასშტაბებით აღემატება ირპენსა და ბუჩაში მომხდარს.
ელიან, რომ უახლოეს დღეებში გახმაურდება კიდევ მეტი წამებისა და მკვლელობის ფაქტი.
სამხედრო დანაშაულის მაგალითები, უკრაინას უფრო მედგარი წინააღმდეგობისკენ უბიძგებს – ეს ასევე ზრდის ნატოს გაბედულებას, რომელში შემავალ ქვეყნებშიც, ხალხის უმეტესობა გმობს რუსეთის თავდასხმას.
უკრაინელი პოლიტიკოსები, მაგალითად ბ.-ნი ზელენსკი და მისი კოლეგები, ალბათ მიხვდნენ, რომ დასავლეთის მიმართ გამოთქმული საყვედურები, აიძულებს ამ ქვეყნების მოქალაქეებს, თავიანთი ხელისუფლებებისგან მოითხოვონ უკრაინის მეტი დახმარება.
ჯერჯერობით – არავითარი გამარჯვების აღლუმები
ამასობაში სანქციები, რომელიც უკვე მოქმედებს, სხვადასხვა შეფასებებით, რუსეთის ეკონომიკას უკან გადაისვრის – დაახლოებით 15 წლით, თანაც, წინ კიდევ ბევრი აკრძალვაა.
„ეს იყო ქრესთომატიული მაგალითი იმისა, როგორ არ უნდა აწარმოო ომი“- ამბობს ერთ-ერთი ბრიტანელი სამხედრო ანალიტიკოსი… და ეს სრული ჭეშმარიტებაა.
26 თებერვალს, თავდასხმიდან 2 დღის შემდეგ, რუსულმა სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტომ – Риа Новости, გამოაქვეყნა სტატია, რომელიც აღწერდა უკრაინის წარმატებულ დაბრუნებას რუსეთის წიაღში. პუბლიკაცია სასწრაფოდ გააქრეს, რადგან მალევე შეიქნა ნათელი, რომ ომი, როგორც საჭიროა, ისე არ მიდიოდა.
ამასწინათ, დმიტრი მედვედევმა, რომელსაც საპრეზიდენტო სავარძელი ეკავა 2008-12 წლებში, განაცხადა, რომ რუსეთი აყალიბებს ძალოვან ბაზას, რომელიც ვლადივასტოკიდან – შორეული აღმოსავლეთიდან, პორტუგალიამდე – დასავლეთამდე გადაიჭიმება.
მიუხედავად იმისა, რომ ომის დაწყებიდან 6 კვირის შემდეგ, ასეთი ბაქიბუქი სასაცილოდ მოჩანს, ეს არ ნიშნავს, რომ უკრაინა გამარჯვების აღლუმისთვის ემზადება. ალბათ აქამდე, ჯერ კიდევ გრძელი გზაა გასავლელი.

Некоторые комментаторы на Западе считают, что украинская война практически выиграна. Один американский военный историк говорит, что он не знает аналогов, когда такая крупная держава, как Россия, вторгается в страну в выбранное ею время и терпит такое поражение.
Однако здесь, в Украине, люди не так уверены в себе. Они считают, что им предстоит долгий путь, который закончится либо явным поражением России, либо — в качестве альтернативы — когда президент Владимир Путин почувствует, что завоевал достаточно украинской территории, чтобы заявить о своей победе
Именно потому, что они считают, что их ждет долгая и трудная война, украинские политики, начиная с президента Владимира Зеленского и заканчивая президентом России, злятся на то, что Украина считает жалкой медлительностью НАТО в поставках оружия.
Львовский губернатор Максим Кожицкий, близкий союзник президента, говорит: «По моему мнению, с Запада проводится политика двойных стандартов и трусости. Это трусость — не называть лопату лопатой. И трусость — не занимать никакой позиции. А трусость приводит к трагедиям».
Достаточно ли делает Нато?
Здесь существует стойкое ощущение, что НАТО тянет время.
Украинцы считают, что Запад опасается, что если он предоставит слишком много высококачественного оружия, президент Путин использует это как предлог для нападения на территорию НАТО — и может начаться гораздо более масштабная и смертоносная война.
Украинский флаг развевается у здания городской администрации, поврежденного во время сильного обстрела в городе Дергачи под Харьковом в ходе продолжающегося нападения России на Украину, Украина, 6 апреля.
Поверенный в делах США в Украине Кристина Квиен, которая в настоящее время находится в Польше, настаивает на том, что США и их союзники поставляют оружие в Украину так быстро, как только могут. Но она признает, что киевское правительство всегда будет хотеть больше и быстрее поставлять оружие.
Сейчас танки начинают поступать из Чехии — хотя одним из уроков этой войны до сих пор было то, что танки ужасно уязвимы для беспилотников и наплечных ракет. США рассматривают возможность предоставления противокорабельного оружия для противодействия обстрелам городов и поселков вдоль побережья от Одессы на восток.
Министр обороны Украины Алексей Резников призывает предоставить тяжелое вооружение для противодействия российским силам, переходящим с киевского фронта на Донбасс на востоке страны. Этот новый этап боевых действий будет гораздо более сложным для украинцев, чьи линии снабжения будут длиннее, чем в окрестностях столицы.
В частном порядке высокопоставленные политики здесь опасаются, что Украина потеряет еще больше территорий в пользу России. И, как и генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг, они считают, что эта война может затянуться надолго.
Тем временем мир, вероятно, будет видеть все больше и больше ужасных разрушений, которые российские войска наносят городам и селам вокруг Киева.
Опытные корреспонденты, такие как Джереми Боуэн из Би-би-си, говорят, что разрушения в маленьком городке Бородянка по своим размерам хуже, чем в Ирпене и Буче.
Ожидается, что в ближайшие дни станет известно еще о многих случаях пыток и убийств.
Свидетельства военных преступлений придают Украине еще больше решимости дать отпор оккупантам. Это также помогает укрепить решимость стран НАТО, население которых в подавляющем большинстве выступает против российского вторжения.
Украинские политики, такие как г-н Зеленский и его коллеги, вероятно, поняли, что, обвиняя Запад в медлительности, они побуждают людей требовать от своих правительств сделать еще больше для помощи Украине.
Пока никаких победных парадов
Между тем, санкции, которые уже введены, по оценкам, отбросят российскую экономику на 15 лет назад. И, конечно, впереди еще много санкций.
«Это был хрестоматийный пример того, как не надо вести войну», — говорит один известный британский военный аналитик. Это, безусловно, правда.
26 февраля, всего через два дня после начала вторжения, российское государственное информационное агентство «Риа Новости» опубликовало статью, в которой отмечалось успешное возвращение Украины в состав России. Статья была поспешно отозвана, поскольку уже тогда было очевидно, что война идет не очень хорошо.
На днях Дмитрий Медведев, который в течение четырех лет с 2008 по 2012 год поддерживал президентское кресло Владимира Путина, заявил, что Россия строит силовую базу, которая распространится от Владивостока на Дальнем Востоке России до Португалии на западе.
Тем не менее, если после шести недель войны подобное бахвальство кажется смехотворным, это не значит, что Украина начинает планировать победные парады.