აშშ-ს პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა განაცხადა, რომ ნატო „უპასუხებს,“ თუ რუსეთმა უკრაინაში ქიმიური იარაღი გამოიყენა.
პრეზიდენტს, რომელიც ევროპაში მოკავშირეებთან მოსალაპარაკებლად იმყოფება, არ დაუზუსტებია, რას ნიშნავს ეს
მისი კომენტარი გახმიანდა ბრიუსელში, უმაღლესი დონის შეხვედრაზე, სადაც დასავლეთის ლიდერებმა, ერთიანი ფრონტით გაილაშქრეს რუსეთის უკრაინაში შეჭრის წინააღმდეგ.
პარასკევს ბაიდენი პოლონეთს ეწვია, სადაც 2-მა მილიონმა ომს გარიდებულმა უკრაინელმა შეაფარა თავი. კითხვაზე, ვლადიმირ პუტინის მიერ ქიმიური იარაღის გამოყენებას, მოჰყვებოდა თუ არა პასუხი ნატოს მხრიდან, ბაიდენმა უპასუხა: „ამას მოჰყვება საპასუხო რეაქცია.“
„თუ ის ამას ჩაიდენს, ჩვენ მას ვუპასუხებთ, პასუხი დამოკიდებულია გამოყენების სიმძიმეზე“ – თქვა მან.
დასავლეთის ქვეყნები უფრთხიან, რომ რუსეთი შესაძლოა ემზადებოდეს ქიმიური ან ბიოლოგიური იარაღის გამოყენებისთვის უკრაინაში, რადგან შეჭრა, ამ ქვეყანაში – 5 კვირით გაიწელა.
დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა – ბორის ჯონსონმა განაცხადა რომ, თუ პუტინი ქიმიურ იარაღს გამოიყენებს, ეს იქნება „კატასტროფა“, ხოლო ნატოს გენერალურმა მდივანმა განმარტა, რომ ამას მოჰყვება უმძიმესი შედეგები.
თეთრმა სახლმა შექმნა ნაციონალური უსაფრთხოების ჯგუფი, რათა შეისწავლოს საკითხი, რას მოიმოქმედებენ აშშ და მისი მოკავშირეები, თუ რუსეთმა ქიმიური შეტევა განახორციელა. თუმცა, ჯერჯერობით გაურკვეველია, გამოიყენებს თუ არა ნატო ქიმიურ იარაღს, ამბობს BBC-ს რედაქტორი აშშ-ში – სარა სმიტი.
ბაიდენმა ადრე ხაზი გაუსვა, რომ აშშ და ნატო, არ გაგზავნიდნენ ჯარს უკრაინაში, რადგან ერიდებოდნენ რუსეთთან პირდაპირ სამხედრო კონფრონტაციას.
პრეზიდენტი სიტყვით გამოვიდა ნატოს ლიდერთა შეხვედრის შემდეგ, რომელზეც განიხილებოდა მასობრივი განადგურების იარაღის გამოყენების, ასევე უკრაინის სამხედრო დახმარებისა და მოსკოვის მიმართ სანქციების გამკაცრების საკითხები.
„უმთავრესია, ერთიანობა შენარჩუნდეს“- განაცხადა პრეზიდენტმა სამიტის შემდგომ.
მოსალოდნელია, რომ ბაიდენი გამოაცხადებს მნიშვნელოვან ხელშეკრულებას ევროკავშირთან – თხევადი გაზის მიწოდების შესახებ, რათა შემცირდეს, ევროპის რუსულ ენერგომატარებლებზე დამოკიდებულება.
გარიგების მიხედვით, წლის ბოლომდე, ვაშინგტონი ევროკავშირს მიაწვდის არანაკლებ 15 მილიარდ კუბურ მეტრ დამატებით საწვავს. ნატოს 4 სამხედრო დაჯგუფება კი განთავსდება უნგრეთში, სლოვაკეთში, რუმინეთსა და ბულგარეთში.
პრეზიდენტმა ასევე განაცხადა, რომ მხარს დაუჭერს მდიდარ სახელმწიფოთა ერთობიდან (G20) რუსეთის გარიცხვის წინადადებას, მაგრამ იქვე შენიშნა, რომ ეს, ასევე სხვა ქვეყნების ნებაზეა დამოკიდებული.
ევროკავშირის კომისიის თავჯდომარესთან – ურსულა ფონ დერ ლაიენთან პარასკევს დაგეგმილი დილის შეხვედრის შემდეგ, პრეზიდენტი ბაიდენი პოლონეთში გაემგზავრება. ის ესტუმრება ქალაქ ჟეშუვს, რომელიც უკრაინის საზღვართან მდებარეობს და იქ შეხვდება უკრაინელ ლტოლვილებს.
ბაიდენმა განაცხადა, რომ აშშ მიიღებს 100 000 უკრაინელს და გამოყოფს 1 მილიარდ დახმარებას საკვების, მედიკამენტების, წყლისა და საჭირო საშუალებების შესაძენად. პრეზიდენტი ასევე მოინახულებს ამერიკელ სამხედროებს, რომლებიც დიდი ხანია არაა, რაც განლაგდნენ ამ ქვეყანაში.

BBC / ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
Президент США Джо Байден заявил, что Нато «ответит», если Россия применит химическое оружие в Украине.
Президент, находящийся в Европе для переговоров с союзниками, не уточнил, что это может означать
Его комментарии прозвучали в беспрецедентный день чрезвычайных встреч на высшем уровне в Брюсселе, где западные лидеры продемонстрировали единый фронт против вторжения России.
В пятницу г-н Байден отправится в Польшу, где более двух миллионов украинцев бежали от боевых действий.
На вопрос о том, вызовет ли применение химического оружия Россией Владимира Путина военный ответ со стороны НАТО, г-н Байден ответил, что это «вызовет ответную реакцию».
«Мы ответим, если он применит его. Характер ответа будет зависеть от характера применения», — сказал он.
Западные страны предупреждают, что Россия может готовиться применить химическое или биологическое оружие в Украине, поскольку ее вторжение в страну продолжается уже пятую неделю.
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон заявил, что будет «катастрофой», если Путин применит химическое оружие, а генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг дал понять, что это приведет к тяжелым последствиям.
Белый дом создал группу по национальной безопасности для изучения того, как США и союзники должны реагировать, если Россия предпримет химическую атаку. Но нет никаких предположений, что Нато ответит применением химического оружия, говорит редактор Би-би-си в США Сара Смит.
Господин Байден ранее подчеркивал, что США и НАТО не будут посылать войска в Украину из-за опасений прямой военной конфронтации с Россией.
Президент выступал после экстренной встречи лидеров стран НАТО, на которой обсуждались ответные меры на возможное применение оружия массового поражения, а также вопросы военной помощи Украине и ужесточения санкций в отношении Москвы.
«Самое главное, чтобы мы оставались едины», — сказал президент после саммита.
Ожидается, что г-н Байден объявит о заключении крупной сделки с ЕС по сжиженному природному газу в попытке снизить зависимость Европы от российских энергоносителей.
По условиям соглашения Вашингтон предоставит ЕС не менее 15 миллиардов дополнительных кубометров этого топлива до конца года.
Четыре новые боевые группы НАТО размещаются в Венгрии, Словакии, Румынии и Болгарии.
Президент также сказал, что поддержит призывы к исключению России из группы богатых стран G20. Но он сказал, что это будет зависеть от мнения других членов.
После встречи с председателем Комиссии ЕС Урсулой фон дер Ляйен в Брюсселе в пятницу утром, г-н Байден отправится в Польшу. Президент посетит город Жешув, расположенный недалеко от границы с Украиной, где встретится с украинскими беженцами.
Г-н Байден объявил, что США примут до 100 000 украинцев и предоставят дополнительно 1 млрд. долларов (756 млн. фунтов стерлингов) в виде продовольствия, медикаментов, воды и других товаров.
Более 3,5 миллионов беженцев покинули Украину с начала вторжения, в том числе более 2,1 миллионов — в Польшу.