აშშ-ს მორიგი დახმარება – მოიცავს ფართო სპექტრის შეიარაღებას, დაწყებული 25 000 ჯავშანჟილეტით, ჩაფხუტებით, შაშხანებითა და ჭურვებით, დამთავრებული ტანკსაწინააღმდეგო იარაღითა და 20 მილიონი ვაზნით
Javelin-ების გარდა, შეიარაღებაში შედის – 800 საზენიტო საშუალება Stinger-ი, რომელმაც სახელი გაითქვა იმით, რომ მისი გამოყენებით, აგდებდნენ საბჭოთა თვითმფრინავებს ავღანეთში.
აშშ ასევე გეგმავს 100 „ტაქტიკური უპილოტო საავიაციო სისტემის“ მიწოდებას – ესაა მომცრო დრონი, რომლის გაშვება – ხელიდანაც შეიძლება და იმდენად პატარაა, რომ ზურგჩანთაში თავსდება.
ჯარისკაცს, ის შეუძლია გამოიყენოს საომარ ველზე დაკვირვებისთვის, საჭიროების შეთხვევაში კი შეტევისთვის, რადგან წარმოადგენს „მფრინავ ბომბს“, რომელიც შორს მდგარ ტექნიკას შეგიძლია დაუმიზნო.
ასე რომ, აშშ უკრაინაში აგზავნის 800 მილიონი დოლარის შეიარაღებას, მათ შორისაა:
800 საზენიტო მოწყობილობა „სტინგერი“, რომლითაც შეიძლება თვითმფრინავის ჩამოგდება.
2 000 ჯაველინი, ანტისატანკო იარაღი, რომელიც ისვრის სითბური დამიზნების რაკეტას.
ბაიდენის მიერ ოთხშაბათს გახმიანებულმა სამხედრო დახმარებამ, ბოლო კვირაში – 1 მილიარდ მიაღწია. ეს მეტად პოზიტიური დინამიკაა, თუ გავითვალისწინებით, რომ 2014-2022 წლებში მიწოდებული დახმარება, სულ 2,7 მილიარდ დოლარს შეადგენდა.
ჯონ ჰერბსტის, უკრაინაში აშშ-ს ყოფილი ელჩის, განცხადებით, ეს „ დიდი პროგრესი“ და „არსებული ნაკლოვანებების აღმოფხვრის მცდელობაა.“
„უეჭველია, რომ მის (ბაიდენის) გუნდს, ეშინოდა უკრაინის დახმარების – თქვა ჰერბსტმა – მაგრამ მოუწიათ რეაგირება არსებული წნეხის პირობებში.“
რას მოასწავებს ყოველივე ეს – რუსეთის სახმელეთო და საჰაერო ოპერაციებისთვის?
სამხედრო ექსპერტები ამბობენ, რომ უკრაინელებისთვის განსაკუთრებით ეფექტიანი იქნება აშშ-ს არმიის მიერ მიწოდებული ტანკსაწინააღმდეგო საშუალებები.
რუსეთიდან შეჭრილი ნაწილები „ძირითადად მექანიზებულია“ ანუ წარმოადგენს ჯავშანკოლონებს, ამდენად „საუკეთესო, რაც შეიძლება გააკეთო, ამ ტექნიკის მწყობრიდან გამოყვანაა’ ამბობს აშშ-ს არმიის ყოფილი პოლკოვნიკი – ქრისტოფერ მაიერი.
„უკრაინამ სხვადასხვა ანტისატანკო სისტემები მიიღო რამდენიმე ქვეყნისგან. ეს ასევე ზრდის რუსული ტექნიკის ლეტალურობას“ – ამბობს მეიერი.
მართალია ამის შემოწმება დამოუკიდებელი ექსპერტების მხრიდან რთულია, მაგრამ უკრაინის ოფიციალური პირები ამტკიცებენ, რომ ამ იარაღს დიდი სარგებლობა მოაქვს. ისინი ირწმუნებიან, რომ 16 მარტის მონაცემებით, განადგურებული იყო 400 ტანკი და 2 000-ზე მეტი საბრძოლო მანქანა.
თუმცა ტანკსაწინააღმდეგო იარაღი, უკრაინულ არმიას ვერ გამოადგება რუსულ ავიაციასთან ბრძოლაში, რომელიც მესამე კვირაა ბომბავს ქვეყნის მთელ ტერიტორიას.
გადასატანი კომპლექსი „სტინგერი“, რომელიც მხარზე გადებული უნდა ისროლო, ერთადერთი საზენიტო საშუალებაა ამერიკულ დახმარებაში.
ეს სისტემა, საომარ კონფლიქტებში გამოიყენება 1981 წლიდან. „სტინგერი“ ცნობილი ავღანეთში გახდა, როცა საბჭოთა ოკუპაციის დროს, აშშ-ს მიერ მიწოდებული სტინგერებით, ავღანელებმა ასობით თვითმფრინავი და ვერტმფრენი ჩამოაგდეს. ის ეფექტიანია დაბალ სიმაღლეზე (3800 მეტრამდე) –  ვერტმფრენებთან და თვითმფრინავებთან ბრძოლაში, მაგრამ თითქმის გამოუსადეგარია დიდ სიმაღლეზე მოძრავი რუსული ბომბდამშენების ჩამოსაგდებად.
ჰერბსტი ამბობს, რომ დახმარების პაკეტზე საუბრისას, „სტინგერებზე“ ხაზგასმა – „სისუსტის გამოვლინებაა“.
„უეჭველია, მათ სჭირდებათ მეტი „სტინგერი“ – ამბობს ის, მაგრამ სჭირდებათ დიდ სიმაღლეზე მოქმედი საზენიტო იარაღიც…აქ, სერიოზული ჩავარდნაა“.
რა არ მიაწოდა აშშ-მ უკრაინას?
მართალია აშშ-მ მიანიშნა, რომ უფრო დიდი სიმაღლეზე მოქმედი შეიარაღება, მაგალითად საბჭოთა საზენიტო კომპლექსი C-300,  უკრაინას შეიძლება გადაეცეს მესამე ქვეყნების მეშვეობით, მაგრამ ოფიციალური განცხადება ამის შესახებ, ჯერ არ გაკეთებულა.
სლოვაკეთის ოფიციალურმა პირებმა, გამოთქვეს მზაობა, ეს სისტემები გადასცენ უკრაინას, თუ სანაცვლოდ სხვა კომპლექსებს მიიღებენ. ნატოს კიდევ ორ წევრს – საბერძნეთსა და ბულგარეთს – გავრცელებული ინფორმაციით, ასევე აქვთ ეს კომპლექსები.
აშშ-მ უარი თქვა პოლონეთის წინადადებაზე, უკრაინისთვის საკუთარი „მიგ-29“-ების გადაცემების შესახებ, რითაც ოფიციალურ კიევს შეეძლებოდა საჰაერო სამიზნეებთან ბრძოლა. ამერიკელებმა ამ გეგმას „ ნაკლებეფექტიანი“ უწოდეს, რადგან მათი აზრით, გაიზრდებოდა ნატოსა და რუსეთის შორის ღია დაპირისპირების რისკი.
მაიერის თქმით, „მიგ-29“-ები ან სხვა გამანადგურებლების უკრაინისთვის გადაცემა, ეფექტიანი იქნებოდა – უკრაინა უკეთ გააკონტროლებდა საჰაერო სივრცეს.
მან აღნიშნა, რომ საბჭოთა კავშირი ჩრდილოეთ ვიეტნამს აწვდიდა, როგორც თვითმფრინავებს, ისე პილოტებს ამერიკულ საჰაერო ხომალდებთან საბრძოლველად, მაგრამ ეს ფართო კონფრონტაციაში არ გადაზრდილა.

The new US aid for Ukraine includes a wide range of military equipment, ranging from 25,000 sets each of body armour and helmets to rifles and grenade launchers, thousands of other anti-tank weapons and more than 20m rounds of ammunition.
Besides Javelin missiles, the most powerful weapons include 800 Stinger anti-aircraft systems, once famously used to shoot down Soviet planes in Afghanistan.
The US also plans to ship 100 “tactical unmanned aerial systems” – small drones – which are often hand-launched and small enough to fit into rucksacks.
Soldiers can use them to scope out the battlefield or, in some cases, to attack, essentially creating flying bombs that can be flown into targets from a distance.
What the US is sending Ukraine
$800 million
in new military assistance, including…
800 Stinger anti-aircraft systems that can shoot down planes
2,000Javelins, shoulder-held anti-tank weapons that shoot heat-seeking rockets
6,000AT-4 anti-armor systems, a Swedish-produced, single-use, unguided anti-tank weapon
Mr Biden’s announcement on Wednesday brings the total amount of US military aid pledged for Ukraine to $1bn in the past week alone – a huge acceleration when compared to the $2.7bn provided between 2014 and the start of 2022.
It is a “significant development” and addresses previous shortfalls, according to John Herbst, a former US ambassador in Kyiv.
“There’s no question that [Biden] and his team have been too timid in providing support for Ukraine,” Mr Herbst said. “And they have responded to that pressure.”
What will this mean against Russian ground and air offensives?
Military experts say that the US-supplied anti-tank weapons are likely to have the most impact in Ukraine.
The invading Russian forces “are primarily mechanised forces” – meaning armoured convoys – so “the best thing you can do is take them [vehicles] out”, said former US Army Colonel Christopher Mayer.
Ukraine has received a variety of anti-tank systems from several countries, which helps increase the “lethality” of Ukraine’s forces against Russian vehicles, Mr Mayer said.
“If you give them a variety of anti-tank systems, it provides them with multiple opportunities to punch through whatever particular defensive armour protection systems that tank has,” he said.
And while their claims can’t be independently verified, Ukrainian officials say they are putting the weapons to good effect. As of 16 March, they claim to have destroyed more than 400 tanks and over 2,000 other Russian vehicles.
Anti-tank weapons, however, do nothing to help Ukraine combat Russia’s air force, which for three weeks has been striking targets across the country.
The man-portable, shoulder-fired Stinger system is the only anti-aircraft weapon included in the US aid package.
The system has been seen in conflicts around the world since 1981. It was most famously used in Afghanistan, where US-supplied Stingers helped bring down hundreds of Russian aircraft and helicopters during the Soviet occupation.
It is effective against low-flying helicopters or aircraft at up to about 3,800m (12,400ft), making it relatively useless against higher-flying Russian bombers.
Mr Herbst said that the administration’s mention of Stingers as part of the aid package to Ukraine is a “sign of weakness”.
“They do need more Stingers, there’s no doubt about that,” he said. “But they need higher altitude anti-aircraft weapons as well…that’s a serious omission.”
What has the US not sent?
While the White House has hinted that higher-altitude weapons – such as the Soviet-era S-300 anti-aircraft missile – might be headed to Ukraine via third countries, no formal announcement has been made.
Officials in Slovakia have expressed a willingness to send the systems to Ukraine, provided they receive replacements. Two other Nato allies – Greece and Bulgaria – also reportedly have the systems.
The US has also dismissed proposals to have Poland transfer its Mig-29 fighter jets to Ukraine to allow them to do more to contest the skies.
US officials have described the plan as not “tenable” due to the increased risk of open conflict between Nato and Russia.
Mr Mayer, however, said that the transfer of Mig-29 or similar jets by US allies – with the administration’s blessing – would be an effective way of helping Ukraine fight for control of its skies.
He noted that the Soviet Union provided both aircraft and pilots to North Vietnam to operate against US aircraft without starting a wider confrontation.