აშშ-ს მორიგი დახმარება – მოიცავს ფართო სპექტრის შეიარაღებას, დაწყებული 25 000 ჯავშანჟილეტით, ჩაფხუტებით, შაშხანებითა და ჭურვებით, დამთავრებული ტანკსაწინააღმდეგო იარაღითა და 20 მილიონი ვაზნით
Javelin-ების გარდა, შეიარაღებაში შედის – 800 საზენიტო საშუალება Stinger-ი, რომელმაც სახელი გაითქვა იმით, რომ მისი გამოყენებით, აგდებდნენ საბჭოთა თვითმფრინავებს ავღანეთში.
აშშ ასევე გეგმავს 100 „ტაქტიკური უპილოტო საავიაციო სისტემის“ მიწოდებას – ესაა მომცრო დრონი, რომლის გაშვება – ხელიდანაც შეიძლება და იმდენად პატარაა, რომ ზურგჩანთაში თავსდება.
ჯარისკაცს, ის შეუძლია გამოიყენოს საომარ ველზე დაკვირვებისთვის, საჭიროების შეთხვევაში კი შეტევისთვის, რადგან წარმოადგენს „მფრინავ ბომბს“, რომელიც შორს მდგარ ტექნიკას შეგიძლია დაუმიზნო.
ასე რომ, აშშ უკრაინაში აგზავნის 800 მილიონი დოლარის შეიარაღებას, მათ შორისაა:
800 საზენიტო მოწყობილობა „სტინგერი“, რომლითაც შეიძლება თვითმფრინავის ჩამოგდება.
2 000 ჯაველინი, ანტისატანკო იარაღი, რომელიც ისვრის სითბური დამიზნების რაკეტას.
ბაიდენის მიერ ოთხშაბათს გახმიანებულმა სამხედრო დახმარებამ, ბოლო კვირაში – 1 მილიარდ მიაღწია. ეს მეტად პოზიტიური დინამიკაა, თუ გავითვალისწინებით, რომ 2014-2022 წლებში მიწოდებული დახმარება, სულ 2,7 მილიარდ დოლარს შეადგენდა.
ჯონ ჰერბსტის, უკრაინაში აშშ-ს ყოფილი ელჩის, განცხადებით, ეს „ დიდი პროგრესი“ და „არსებული ნაკლოვანებების აღმოფხვრის მცდელობაა.“
„უეჭველია, რომ მის (ბაიდენის) გუნდს, ეშინოდა უკრაინის დახმარების – თქვა ჰერბსტმა – მაგრამ მოუწიათ რეაგირება არსებული წნეხის პირობებში.“
რას მოასწავებს ყოველივე ეს – რუსეთის სახმელეთო და საჰაერო ოპერაციებისთვის?
სამხედრო ექსპერტები ამბობენ, რომ უკრაინელებისთვის განსაკუთრებით ეფექტიანი იქნება აშშ-ს არმიის მიერ მიწოდებული ტანკსაწინააღმდეგო საშუალებები.
რუსეთიდან შეჭრილი ნაწილები „ძირითადად მექანიზებულია“ ანუ წარმოადგენს ჯავშანკოლონებს, ამდენად „საუკეთესო, რაც შეიძლება გააკეთო, ამ ტექნიკის მწყობრიდან გამოყვანაა’ ამბობს აშშ-ს არმიის ყოფილი პოლკოვნიკი – ქრისტოფერ მაიერი.
„უკრაინამ სხვადასხვა ანტისატანკო სისტემები მიიღო რამდენიმე ქვეყნისგან. ეს ასევე ზრდის რუსული ტექნიკის ლეტალურობას“ – ამბობს მეიერი.
მართალია ამის შემოწმება დამოუკიდებელი ექსპერტების მხრიდან რთულია, მაგრამ უკრაინის ოფიციალური პირები ამტკიცებენ, რომ ამ იარაღს დიდი სარგებლობა მოაქვს. ისინი ირწმუნებიან, რომ 16 მარტის მონაცემებით, განადგურებული იყო 400 ტანკი და 2 000-ზე მეტი საბრძოლო მანქანა.
თუმცა ტანკსაწინააღმდეგო იარაღი, უკრაინულ არმიას ვერ გამოადგება რუსულ ავიაციასთან ბრძოლაში, რომელიც მესამე კვირაა ბომბავს ქვეყნის მთელ ტერიტორიას.
გადასატანი კომპლექსი „სტინგერი“, რომელიც მხარზე გადებული უნდა ისროლო, ერთადერთი საზენიტო საშუალებაა ამერიკულ დახმარებაში.
ეს სისტემა, საომარ კონფლიქტებში გამოიყენება 1981 წლიდან. „სტინგერი“ ცნობილი ავღანეთში გახდა, როცა საბჭოთა ოკუპაციის დროს, აშშ-ს მიერ მიწოდებული სტინგერებით, ავღანელებმა ასობით თვითმფრინავი და ვერტმფრენი ჩამოაგდეს. ის ეფექტიანია დაბალ სიმაღლეზე (3800 მეტრამდე) –  ვერტმფრენებთან და თვითმფრინავებთან ბრძოლაში, მაგრამ თითქმის გამოუსადეგარია დიდ სიმაღლეზე მოძრავი რუსული ბომბდამშენების ჩამოსაგდებად.
ჰერბსტი ამბობს, რომ დახმარების პაკეტზე საუბრისას, „სტინგერებზე“ ხაზგასმა – „სისუსტის გამოვლინებაა“.
„უეჭველია, მათ სჭირდებათ მეტი „სტინგერი“ – ამბობს ის, მაგრამ სჭირდებათ დიდ სიმაღლეზე მოქმედი საზენიტო იარაღიც…აქ, სერიოზული ჩავარდნაა“.
რა არ მიაწოდა აშშ-მ უკრაინას?
მართალია აშშ-მ მიანიშნა, რომ უფრო დიდი სიმაღლეზე მოქმედი შეიარაღება, მაგალითად საბჭოთა საზენიტო კომპლექსი C-300,  უკრაინას შეიძლება გადაეცეს მესამე ქვეყნების მეშვეობით, მაგრამ ოფიციალური განცხადება ამის შესახებ, ჯერ არ გაკეთებულა.
სლოვაკეთის ოფიციალურმა პირებმა, გამოთქვეს მზაობა, ეს სისტემები გადასცენ უკრაინას, თუ სანაცვლოდ სხვა კომპლექსებს მიიღებენ. ნატოს კიდევ ორ წევრს – საბერძნეთსა და ბულგარეთს – გავრცელებული ინფორმაციით, ასევე აქვთ ეს კომპლექსები.
აშშ-მ უარი თქვა პოლონეთის წინადადებაზე, უკრაინისთვის საკუთარი „მიგ-29“-ების გადაცემების შესახებ, რითაც ოფიციალურ კიევს შეეძლებოდა საჰაერო სამიზნეებთან ბრძოლა. ამერიკელებმა ამ გეგმას „ ნაკლებეფექტიანი“ უწოდეს, რადგან მათი აზრით, გაიზრდებოდა ნატოსა და რუსეთის შორის ღია დაპირისპირების რისკი.
მაიერის თქმით, „მიგ-29“-ები ან სხვა გამანადგურებლების უკრაინისთვის გადაცემა, ეფექტიანი იქნებოდა – უკრაინა უკეთ გააკონტროლებდა საჰაერო სივრცეს.
მან აღნიშნა, რომ საბჭოთა კავშირი ჩრდილოეთ ვიეტნამს აწვდიდა, როგორც თვითმფრინავებს, ისე პილოტებს ამერიკულ საჰაერო ხომალდებთან საბრძოლველად, მაგრამ ეს ფართო კონფრონტაციაში არ გადაზრდილა.

Новая помощь США Украине включает в себя широкий спектр военного оборудования, начиная от 25 000 комплектов бронежилетов и касок до винтовок и гранатометов, тысяч других противотанковых средств и более 20 млн. патроно
Помимо ракет Javelin, самое мощное оружие включает 800 зенитных комплексов Stinger, которые в свое время были знамениты тем, что сбивали советские самолеты в Афганистане.
США также планируют поставить 100 «тактических беспилотных авиационных систем» — небольших беспилотников, которые часто запускаются вручную и достаточно малы, чтобы поместиться в рюкзак.
Солдаты могут использовать их для наблюдения за полем боя или, в некоторых случаях, для атаки, по сути, создавая летающие бомбы, которые можно запускать в цели на расстоянии.
Что США отправляют Украине
800 миллионов долларов
в виде новой военной помощи, включая…
800 зенитных установок Stinger, способных сбивать самолеты
2 000 «Джевелинов», наплечных противотанковых орудий, стреляющих ракетами с тепловым наведением
6 000 противотанковых системAT-4, одноразового неуправляемого противотанкового оружия шведского производства.
Объявление г-на Байдена в среду довело общую сумму военной помощи, обещанной США для Украины, до $1 млрд. только за последнюю неделю — огромное ускорение по сравнению с $2,7 млрд., предоставленными в период с 2014 по начало 2022 года.
По словам Джона Хербста, бывшего посла США в Киеве, это «значительное развитие» и устранение предыдущих недостатков.
«Нет сомнений в том, что [Байден] и его команда были слишком робкими в предоставлении поддержки Украине», — сказал г-н Хербст. «И они отреагировали на это давление».
Что это будет означать против российских наземных и воздушных наступательных операций?
Военные эксперты говорят, что наибольший эффект в Украине, скорее всего, окажут противотанковые средства, поставляемые США.
Вторгшиеся российские войска «в основном механизированные» — то есть бронированные колонны — поэтому «лучшее, что вы можете сделать, это вывести их [машины] из строя», — сказал бывший полковник армии США Кристофер Майер.
Украина получила различные противотанковые системы от нескольких стран, что помогает повысить «летальность» украинских сил против российских машин, сказал г-н Майер.
«Если вы даете им различные противотанковые системы, это дает им множество возможностей для пробития тех или иных оборонительных систем бронезащиты, которыми оснащен танк», — сказал он.
И хотя их заявления не могут быть проверены независимыми экспертами, украинские официальные лица утверждают, что они применяют это оружие с пользой. По состоянию на 16 марта, они утверждают, что уничтожили более 400 танков и более 2 000 других российских машин.
Противотанковое оружие, однако, ничем не поможет Украине в борьбе с российской авиацией, которая уже три недели наносит удары по целям по всей стране.
Переносная переносная система Stinger, стреляющая с плеча, является единственным зенитным оружием, включенным в пакет помощи США.
Эта система применяется в конфликтах по всему миру с 1981 года. Наибольшую известность она получила в Афганистане, где поставленные США «Стингеры» помогли сбить сотни российских самолетов и вертолетов во время советской оккупации.
Она эффективна против низколетящих вертолетов или самолетов на высоте до 3800 метров (12 400 футов), что делает ее относительно бесполезной против более высоколетящих российских бомбардировщиков.
Г-н Хербст сказал, что упоминание администрацией «Стингеров» как части пакета помощи Украине является «признаком слабости».
«Им действительно нужно больше «Стингеров», в этом нет никаких сомнений», — сказал он. «Но им нужно и более высотное зенитное оружие… это серьезное упущение».
Что не прислали США?
Хотя Белый дом намекнул, что более высотное оружие — например, советские зенитные ракеты С-300 — может быть направлено в Украину через третьи страны, официального заявления сделано не было.
Официальные лица в Словакии выразили готовность отправить системы в Украину при условии, что они получат замену. Два других союзника по НАТО — Греция и Болгария — также, по сообщениям, имеют эти системы.
США также отклонили предложения о передаче Польшей Украине своих истребителей Миг-29, чтобы дать ей больше возможностей для борьбы в небе.
Американские чиновники назвали этот план «нежизнеспособным» из-за возросшего риска открытого конфликта между НАТО и Россией.
Г-н Майер, однако, сказал, что передача Миг-29 или аналогичных истребителей союзниками США — с благословения администрации — была бы эффективным способом помочь Украине в борьбе за контроль над своим небом.
Он отметил, что Советский Союз предоставил Северному Вьетнаму как самолеты, так и пилотов для проведения операций против американских самолетов без начала более широкой конфронтации.