ამ თვეში მიცემულ ინტერვიუში, რომელიც სსრკ-ს დაშლის ოცდამეათე წლისთავს მიეძღვნა, ვლადიმირ პუტინმა გვიამბო, რომ დაშლის შემდგომი ეკონომიკური ქაოსის დროს, იძულებული იყო, შეთავსებით ტაქსისტად ემუშავა, რადგან КГБ-ს ხელფასი არ ჰყოფნიდა. რუსეთის პრეზიდენტის 1990-იანი წლების ძნელბედობა, წარმოდგენილ იქნა, როგორც განსახიერება იმ დამამცირებელი შედეგებისა, რაც „XX საუკუნის უდიდეს გეოპოლიტიკურ კატასტროფას“ მოჰყვა – მისის აზრით, ასე უნდა მიიჩნეოდეს საბჭოთა კავშირის კრახი
სხვა პირობებში, დასავლეთის ლიდერები ალბათ სახტად დარჩებოდნენ, რომ გაეგოთ, როგორ ასაღებდა მსხვერპლად თავს ჩვენი დროის ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი და ძლევამოსილი ხულიგანი. მაგრამ საბჭოეთის კრახის 30 წლის თავზე, პუტინის მოგონებები, სრულად შეესაბამება მოსკოვში არსებულ აგრესიულ, რევანშისტულ განწყობილებას – რუსეთ-უკრაინის საზღვართან კი დაძაბულობა სულ უფრო იზრდება.
უკრაინის აღმოსავლეთ ზღურბლზე, თავმოყრილია 100 ათასი რუსი სამხედრო – მძიმე შეიარაღებითა და სხვა დანარჩენი ტექნიკით, რომლებიც ამ ადგილას, ათასობით კილომეტრის სიშორიდან გადმოისროლეს. დასავლეთის სადაზვერვო სამსახურები ფიქრობენ, რომ ოპერაციის ჩატარების საბოლოო გადაწყვეტილება, კრემლს ჯერ არ მიუღია, თუმცა 2014 წლიდან, ის ეხმარება პრორუს სეპარატისტებს დონბასში. ერთი რამ ცხადია: ამგვარი სამხედრო ისტერია, ასახავს მოსკოვის გადაწყვეტილებას, განამტკიცოს შესუსტებული ავტორიტეტი და ძალაუფლება იმ ტერიტორიებზე, რომლებიც პუტინს რუსეთის კანონიერი გავლენის სფეროდ მიაჩნია.
პარასკევს კრემლმა რიგი მოთხოვნები წაუყენა ვაშინგტონსა და ნატოს, რომელთა თანახმად, უნდა მოხდეს უსაფრთხოების ყველა წესისა და ნორმის გადაწერა ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებსა და სახელმწიფო-სატელიტებში. რუსეთმა მოითხოვა, რომ უკრაინა არასდროს მიიღონ ნატოში, ასევე ნატოს ძალები და შეიარაღება გატანილ იქნას აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან, რომლებიც ალიანსში 1997 წლიდან გაწევრიანდნენ. არ არსებობს არავითარი შანსი, რომ მოსკოვი მიიღებს ვეტოს უფლებას ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის შენაერთებისა და რაკეტების განთავსებაზე ისეთ სახელმწიფოებში, როგორიცაა, თქვათ პოლონეთი ან რუმინეთი. ამას გარდა, ნატომ დაარწმუნა უკრაინის პრეზიდენტი ვლადიმირ ზელენსკი, რომ ალიანსის კარი ღიაა კიევისათვის (თუმცა გაწევრიანების ვადები არ დაუსახელებია). ასეა თუ ისე, ჯარების თავმოყრა უკრაინის საზღვართან და პუტინის მზაობა – მოითხოვოს შეუსრულებლის შესრულება, მთლიანობაში ავისმომასწავებლად მოჩანს.
ამ კვირაში კრემლმა ფსონები კიდევ უფრო გაზარდა და მოითხოვა ნატომ და ვაშინგტონმა „დაუყოვნებლივ“ გასცენ პასუხი მის მოთხოვნებზე. შეეჯახა რა ამგვარ ბალანსს ომის ზღვარზე, როცა სიტუაცია დღითი დღე მწვავდება, დასავლეთი თთქმის გამოუვალ მდგომარეობაში აღმოჩნდა. მან უნდა მოახდინოს იმის დემონსტრირება, რომ სურს დიალოგის გაგრძელება და იმავდროულად, უნდა დაანახოს პუტინს, რომ სამხედრო შეჭრის შემთხვევაში, მოსკოვს მოუწევს დიდი საფასურის გადახდა (სანქციების სახით). დასავლეთის სოლიდარობამ უკრაინის მიმართ, უზრუნველყო გერმანიის ახალი მთავრობის გადაწყვეტილება – დაებლოკა გაზსადენ „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ის ექსპლუატაციაში შესვლა. გასულ კვირაში გაჩნდა ცნობა, რომ ბაიდენის ადმინისტრაცია აპირებს უკრაინას სამხედრო ვერტმფრენები გადასცეს, რომლებიც თავდაპირველად ავღანეთისთვის იყო განკუთვნილი. ასევე მოსალოდნელია, გაგრძელდეს მოლაპარაკებები ნატოს სამხედრო სწავლებების გამართვასა და რაკეტების განთავსებაზე, თუ მოსკოვი შესაბამის დათმობებზე წავა.
მთლიანობაში უკრაინა და მისი დასავლეთ მოკავშირეები არახელსაყრელ მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ, ვინაიდან მათ უწევთ მოლოდინის რეჟიმში ყოფნა, ვიდრე გაირკვევა კრემლის ჭეშმარიტი მიზანი. პუტინმა, ათწლეულების განმავლობაში, რუსულ საზოგადოებაში ჩამოაყალიბა ღრმა უკმაყოფილება – მოსკოვის რეგიონული გავლენისა და ავტორიტეტის კლების მიმართ, ახლა კი შექმნა კრიზისი. იმედია, მოხერხდება მისი დარწმუნება იმაში, რომ სამხედრო ქმედებებს მოჰყვება ისეთი ღრმა იზოლაცია და ეკონომიკური ზიანი, რომ ამგვარი ნაბიჯის უაღრეს კონტრპროდუქტიულობას – მოსკოვიც გააცნობიერებს.

(The Guardian, Великобритания)
Давая в этом месяце интервью, посвященное 30-й годовщине распада СССР, Владимир Путин рассказал, как во время последовавшего за ним экономического хаоса он был вынужден подрабатывать таксистом, так как зарплаты офицера КГБ не хватало. Личные трудности российского президента в 1990-е годы были представлены как олицетворение унизительных последствий «величайшей геополитической катастрофы XX века», какой, по его мнению, является крах Советского Союза
В иных обстоятельствах западные лидеры могли бы закатить глаза, услышав, как один из самых влиятельных и сильных громил нашего мира строит из себя жертву. Но воспоминания Путина в 30-ю годовщину соответствуют царящим в Москве агрессивно реваншистским настроениям, а напряженность на российско-украинской границе продолжает усиливаться. Вблизи восточных рубежей Украины сосредоточено около 100 000 российских военнослужащих с тяжелым оружием и прочей техникой, которые были переброшены за тысячи километров. Западные разведки считают, что окончательное решение о проведении операции Кремль пока не принял, хотя он с 2014 года поддерживает пророссийских сепаратистов в Донбассе. Однако ясно одно: такая военная истерия отражает решимость Москвы утверждать свой ослабленный авторитет и власть на территориях, которые Путин считает законными сферами влияния России.
В пятницу Кремль выдвинул ряд требований к Вашингтону и НАТО, которые, по сути дела, переписали бы все правила и нормы безопасности, возникшие на бывших советских территориях и в государствах-сателлитах. Россия потребовала, чтобы Украину никогда не принимали в НАТО, а также чтобы натовские войска и оружие были выведены из восточноевропейских государств, вступивших в этот блок с 1997 года. Нет никаких шансов на то, что Москва получит право вето на размещение войск и ракет Североатлантического альянса в таких странах, как Польша и Румыния. Кроме того, НАТО заверила украинского президента Владимира Зеленского, что двери для членства Киева по-прежнему открыты (правда, никаких сроков она не назвала). Тем не менее сосредоточение войск на украинской границе и готовность Путина публично требовать невозможного в своей совокупности выглядят чрезвычайно зловеще.
На этой неделе Кремль еще больше поднял ставки, попросив Вашингтон и НАТО «срочно» дать ответ на свои требования. Столкнувшись с таким балансированием на грани войны, когда ситуация обостряется изо дня в день, Запад оказался почти в безвыходном положении. Ему нужно продемонстрировать свое желание продолжать разговор и одновременно показать Путину, что в случае российского военного вторжения Москва заплатит высокую цену в виде санкций. Западную солидарность с Украиной укрепила готовность нового правительства Германии заблокировать ввод в эксплуатацию газопровода «Северный поток — 2». А на прошлой неделе появились сообщения, что администрация Байдена намерена отправить на Украину военные вертолеты, первоначально предназначавшиеся для Афганистана. Есть также возможность провести переговоры о военных учениях НАТО и о размещении ракет, если Москва предложит соответствующие уступки.
Но в конечном итоге Украина и ее западные союзники оказались в неудобном положении, поскольку им приходится выжидать, чтобы выяснить истинные намерения Кремля. Путин на протяжении десятилетий формировал в обществе глубокое недовольство ослаблением регионального влияния и авторитета России, а теперь решил создать кризис. Остается надеяться, что его удастся убедить в том, что военные действия повлекут за собой такую глубокую изоляцию и экономический ущерб, из-за которого они будут выглядеть исключительно контрпродуктивными.