ამ თვეში მიცემულ ინტერვიუში, რომელიც სსრკ-ს დაშლის ოცდამეათე წლისთავს მიეძღვნა, ვლადიმირ პუტინმა გვიამბო, რომ დაშლის შემდგომი ეკონომიკური ქაოსის დროს, იძულებული იყო, შეთავსებით ტაქსისტად ემუშავა, რადგან КГБ-ს ხელფასი არ ჰყოფნიდა. რუსეთის პრეზიდენტის 1990-იანი წლების ძნელბედობა, წარმოდგენილ იქნა, როგორც განსახიერება იმ დამამცირებელი შედეგებისა, რაც „XX საუკუნის უდიდეს გეოპოლიტიკურ კატასტროფას“ მოჰყვა – მისის აზრით, ასე უნდა მიიჩნეოდეს საბჭოთა კავშირის კრახი
სხვა პირობებში, დასავლეთის ლიდერები ალბათ სახტად დარჩებოდნენ, რომ გაეგოთ, როგორ ასაღებდა მსხვერპლად თავს ჩვენი დროის ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი და ძლევამოსილი ხულიგანი. მაგრამ საბჭოეთის კრახის 30 წლის თავზე, პუტინის მოგონებები, სრულად შეესაბამება მოსკოვში არსებულ აგრესიულ, რევანშისტულ განწყობილებას – რუსეთ-უკრაინის საზღვართან კი დაძაბულობა სულ უფრო იზრდება.
უკრაინის აღმოსავლეთ ზღურბლზე, თავმოყრილია 100 ათასი რუსი სამხედრო – მძიმე შეიარაღებითა და სხვა დანარჩენი ტექნიკით, რომლებიც ამ ადგილას, ათასობით კილომეტრის სიშორიდან გადმოისროლეს. დასავლეთის სადაზვერვო სამსახურები ფიქრობენ, რომ ოპერაციის ჩატარების საბოლოო გადაწყვეტილება, კრემლს ჯერ არ მიუღია, თუმცა 2014 წლიდან, ის ეხმარება პრორუს სეპარატისტებს დონბასში. ერთი რამ ცხადია: ამგვარი სამხედრო ისტერია, ასახავს მოსკოვის გადაწყვეტილებას, განამტკიცოს შესუსტებული ავტორიტეტი და ძალაუფლება იმ ტერიტორიებზე, რომლებიც პუტინს რუსეთის კანონიერი გავლენის სფეროდ მიაჩნია.
პარასკევს კრემლმა რიგი მოთხოვნები წაუყენა ვაშინგტონსა და ნატოს, რომელთა თანახმად, უნდა მოხდეს უსაფრთხოების ყველა წესისა და ნორმის გადაწერა ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებსა და სახელმწიფო-სატელიტებში. რუსეთმა მოითხოვა, რომ უკრაინა არასდროს მიიღონ ნატოში, ასევე ნატოს ძალები და შეიარაღება გატანილ იქნას აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიდან, რომლებიც ალიანსში 1997 წლიდან გაწევრიანდნენ. არ არსებობს არავითარი შანსი, რომ მოსკოვი მიიღებს ვეტოს უფლებას ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის შენაერთებისა და რაკეტების განთავსებაზე ისეთ სახელმწიფოებში, როგორიცაა, თქვათ პოლონეთი ან რუმინეთი. ამას გარდა, ნატომ დაარწმუნა უკრაინის პრეზიდენტი ვლადიმირ ზელენსკი, რომ ალიანსის კარი ღიაა კიევისათვის (თუმცა გაწევრიანების ვადები არ დაუსახელებია). ასეა თუ ისე, ჯარების თავმოყრა უკრაინის საზღვართან და პუტინის მზაობა – მოითხოვოს შეუსრულებლის შესრულება, მთლიანობაში ავისმომასწავებლად მოჩანს.
ამ კვირაში კრემლმა ფსონები კიდევ უფრო გაზარდა და მოითხოვა ნატომ და ვაშინგტონმა „დაუყოვნებლივ“ გასცენ პასუხი მის მოთხოვნებზე. შეეჯახა რა ამგვარ ბალანსს ომის ზღვარზე, როცა სიტუაცია დღითი დღე მწვავდება, დასავლეთი თთქმის გამოუვალ მდგომარეობაში აღმოჩნდა. მან უნდა მოახდინოს იმის დემონსტრირება, რომ სურს დიალოგის გაგრძელება და იმავდროულად, უნდა დაანახოს პუტინს, რომ სამხედრო შეჭრის შემთხვევაში, მოსკოვს მოუწევს დიდი საფასურის გადახდა (სანქციების სახით). დასავლეთის სოლიდარობამ უკრაინის მიმართ, უზრუნველყო გერმანიის ახალი მთავრობის გადაწყვეტილება – დაებლოკა გაზსადენ „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ის ექსპლუატაციაში შესვლა. გასულ კვირაში გაჩნდა ცნობა, რომ ბაიდენის ადმინისტრაცია აპირებს უკრაინას სამხედრო ვერტმფრენები გადასცეს, რომლებიც თავდაპირველად ავღანეთისთვის იყო განკუთვნილი. ასევე მოსალოდნელია, გაგრძელდეს მოლაპარაკებები ნატოს სამხედრო სწავლებების გამართვასა და რაკეტების განთავსებაზე, თუ მოსკოვი შესაბამის დათმობებზე წავა.
მთლიანობაში უკრაინა და მისი დასავლეთ მოკავშირეები არახელსაყრელ მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ, ვინაიდან მათ უწევთ მოლოდინის რეჟიმში ყოფნა, ვიდრე გაირკვევა კრემლის ჭეშმარიტი მიზანი. პუტინმა, ათწლეულების განმავლობაში, რუსულ საზოგადოებაში ჩამოაყალიბა ღრმა უკმაყოფილება – მოსკოვის რეგიონული გავლენისა და ავტორიტეტის კლების მიმართ, ახლა კი შექმნა კრიზისი. იმედია, მოხერხდება მისი დარწმუნება იმაში, რომ სამხედრო ქმედებებს მოჰყვება ისეთი ღრმა იზოლაცია და ეკონომიკური ზიანი, რომ ამგვარი ნაბიჯის უაღრეს კონტრპროდუქტიულობას – მოსკოვიც გააცნობიერებს.

In a documentary broadcast this month to mark the 30th anniversary of the collapse of the Soviet Union, Vladimir Putin told interviewers that during the subsequent economic chaos, he had to supplement his KGB income by moonlighting as a taxi driver. The personal struggles of Russia’s president in the 1990s were offered as a poignant vignette, symbolising the humiliating consequences of what Mr Putin has called “the greatest geopolitical disaster of the 20th century”.
In different circumstances, western leaders might be tempted to roll their eyes at the pretensions of one of the world’s most powerful bullies to victimhood. But Mr Putin’s 30th anniversary reminiscences were of a piece with an aggressively revanchist mood in Moscow, as tensions on Russia’s border with Ukraine continue to grow. About 100,000 Russian troops remain massed close to eastern Ukraine, along with heavy weaponry and other hardware transported across thousands of miles. Western intelligence officials believe that no final decision has been taken by the Kremlin on whether to launch a military operation, after having backed separatist pro-Russian rebels in the Donbass region since 2014. But it seems clear that the sabre-rattling reflects a new determination to reassert Moscow’s eroded authority in what Mr Putin considers Russia’s legitimate “sphere of influence”.
On Friday, the Kremlin issued a series of demands to Washington and Nato that would, in effect, rewrite the security settlement that has emerged in former Soviet territories and satellite states. Along with a guarantee that Ukraine would never become a Nato member, Russia demanded the removal of Nato troops and weapons from the eastern European countries that have joined the alliance since 1997. The likelihood of Moscow being granted an effective veto over the deployment of Nato troops and missiles in countries such as Poland and Romania is zero, and the Ukrainian president, Volodymyr Zelenskiy, has been reassured by Nato that the path to Kiev’s membership remains open (although there is no timeframe). But the combination of massed troops on the Ukrainian border and Mr Putin’s willingness to publicly demand the impossible seems extremely ominous.
This week, the Kremlin upped the ante still further, requesting an “urgent” response from Washington and Nato to its demands. Faced with a game of brinkmanship that is escalating week by week, the west has little option but to demonstrate a desire to keep talking and make it clear to Mr Putin that a heavy price in sanctions will be paid in the event of a Russian military incursion. Western solidarity with Ukraine has been bolstered by the new German government’s willingness to block the completion of the Nord Stream 2 gas pipeline, while last week it was reported that the Biden administration was considering sending military helicopters originally intended for Afghanistan. There may also be room for negotiation on issues relating to Nato military exercises and missile placement, if corresponding concessions are offered by Moscow.
Ultimately, however, Ukraine and its western allies are in the uncomfortable position of waiting to find out what the Kremlin’s true intentions are. Having nurtured a decades-long sense of deep resentment at the decline in Russian regional influence and authority, Mr Putin has decided to force a crisis. It must be hoped that he can be convinced that military action would entail such isolation and economic damage that it would be utterly counterproductive.