კვირას, 14 ნოემბერს, უკრაინამ აშშ-დან საბრძოლო მასალების ახალი პარტია მიიღო
ბორისპოლში დაფრინდა ბორტი 80 ტონა საბრძოლო მასალებით, როგორც ამას ფეისბუქზე იტყობინება – აშშ-ს საელჩო უკრაინაში.
„დღეს უკრაინამ შეერთებული შტატებისგან მიიღო დაახლოებით 80 ათასი კილოგრამი საბრძოლო მასალები. ეს უკვე მეოთხე პარტიაა აშშ-სგან დამატებითი დახმარების ფარგლებში, რომლის ღირებულება შეადგენს 60 მილიონ დოლარს და რის შესახებ გადაწყვეტილებაც, პრეზიდენტმა ბაიდენმა აგვისტოში მიიღო. ეს არის იმის დემონსტრირება, რომ აშშ ერთგულია  სტაბილური, დემოკრატიული და თავისუფალი უკრაინის მხარდაჭერისა. 2014 წლიდან მოყოლებული, აშშ-მ უკრაინას – უსაფრთხოების სფეროში 2.5 მილიარდ  დოლარზე მეტი ღირებულების დახმარება გაუწია“ – ნათქვამია შეტყობინებაში.
დავამატებთ, რომ რესურს   Flightradar24-ის მონაცემით, კომპანია  Kalitta Air-ის კუთვნილი სატვირთო თვითმფრინავი – Boeing 747 №N702CK , აშშ-დან უკრაინაში გერმანულ ლაიფციგში შეჩერების შემდეგ ჩამოფრინდა.
აშშ-ს სამხედრო დახმარება უკრაინისთვის
შეთანხმება დამატებითი 60 მილიონი დოლარის ღირებულების დახმარების შესახებ, მიღწეულ იქნა უკრაინის პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკის აშშ-ში ვიზიტის დროს.
„უკრაინისთვის, უსაფრთხოების სფეროში საერთაშორისო დახმარების ფარგლებში, აშშ-ს მიერ მოწოდებული მესამე დასკვნითი პარტია,  ითვალისწინებს უკრაინის შეიარაღებული ძალების საჭიროებებს. ის მოიცავს საბრძოლო მასალებს, ტანკსაწინააღმდეგო და მაღალი სიზუსტის შეიარაღებას, სამედიცინო აღჭურვილობას და ა.შ.“ – იუწყებოდა – პარასკევს, 22 ოქტომბერს – ქვეყნის თავდაცვის სამინისტრო   Twitter-ზე.

В воскресенье, 14 ноября, на Украину прибыла новая партия боеприпасов из Соединенных Штатов Америки
В Борисполе приземлился борт и грузом в 80 тонн боеприпасов, рассказали в Facebook посольства США на Украине.
«Сегодня Украина получила из Соединенных Штатов примерно 80 тысяч килограммов боеприпасов. Это была четвертая поставка Соединенными Штатами в рамках дополнительной помощи в размере 60 миллионов долларов США, которую президент Байден направил в Украину в августе, что демонстрирует преданность США успеху стабильной, демократической и свободной Украины. С 2014 года США предоставили Украине помощь в сфере безопасности более чем на 2,5 миллиарда долларов», — говорится в сообщении.
Добавим, что по данным ресурса Flightradar24, грузовой самолет Boeing 747 №N702CK компании Kalitta Air прибыл на Украину из США с остановкой в немецком Лейпциге.
Военная помощь США Украине
Договоренность о поставках дополнительной помощи на 60 млн долларов была достигнута 20 сентября во время визита в США президента Украины Владимира Зеленского.
«На Украину прибыла третья, заключительная партия дополнительной международной помощи, касающейся безопасности, на 60 млн долларов от правительства США для нужд украинских вооруженных сил, включающая боеприпасы, противотанковое и высокоточное вооружение, медицинское имущество и так далее», — сообщало министерство обороны страны в своем Twitter вечером в пятницу, 22 октября.