კატერინა მალოფეევა, მარკ ბენერსი
„ჩვენ პოზიციებს გამუდმებით ესვრიან“- ამბობს უკრაინული ნაწილის მეთაური – ვადიმი, თან აკვირდება რუსეთის მიერ მხარდაჭერილ სეპარატისტებს, რომლებიც ფრონტის ხაზის მოპირდაპირე მხარეს იმყოფებიან, ასე 250 მეტრის მანძილზე
ეს ხდებოდა შუადღით. სამხედროება ისხდნენ ჭუჭყიან სანგარში, ავდეევკასთან მდებარე ქვანახშირის მაღაროს – ბუტოვკას ნანგრევებში. ეს უკრაინის აღმოსავლეთია, სამთავრობო ძალების კონტროლირებადი ტერიტორია.
„რუსეთი ომისთვის ემზადება – ამბობს ვადიმი – მიდის ესკალაცია. ნატომ უკრაინელ ჯარისკაცებს მაქსიმალური მხარდაჭერა უნდა აღმოუჩინოს და დაგვეხმაროს, რომ დავძლიოთ რუსული აგრესია. არ ვფიქრობ, რომ მარტო შევძლებთ ამ ომში გამარჯვებას“. მან აგდებულად აიქნია ხელი, როცა ვახსენეთ, რომ ამ ომს გაყინულ კონფლიქტს უწოდებენ და დააყოლა: „აქ ადამიანები ისევ კვდებიან“.
მძიმე ომი უკრაინის აღმოსავლეთში, აგერ უკვე 8 წელია, გრძელდება. მას 14 ათასზე მეტი კაცი შეეწირა, მილიონზე მეტი კი დევნილია. 2015 წლიდან აღარ ხდებოდა დიდი შეტაკებები, მაგრამ სამშვიდობო შეთანხმება ჩაფლავდა. კონფლიქტის შეჩერება ვერ მოხერხდა, პირიქით, აშკარაა ესკალაცია.
მეორე ჯარისკაცი, ბოგდანი გვეუბნება, რომ სეპარატისტები მათ დარტყმებს აყენებენ უპილოტოებითა და ნაღმტყორცნებით. ავდეევკის რაიონებს ძლიერი ცეცხლი გაუხსნეს აგვისტოში – ქალაქის მაცხოვრებლები სროლებს დიდი ხანია შეეჩვივნენ.
პრეზიდენტ ზელენსკის შეფასებით, რუსეთმა უშუალოდ უკრაინის სიახლოვეს, თავი მოუყარა 100 ათასამდე სამხედროს. ბრიგადის გენერალი კირილ ბუდანოვი, რომელიც უკრაინაში სამხედრო დაზვერვას მეთაურობს, ყველას აფრთხილებს, რომ მოსკოვმა უკრაინაში შეჭრა, შეიძლება უკვე იანვარში დაიწყოს.
მან სთხოვა აშშ-ს, გაზარდოს სამხედრო დახმარება. „არცერთი ქვეყანა, გარდა უკრაინისა, არ ეწევა ღია ომს რუსეთთან – უთხრა ბუდანოვმა The Military Times-ს – ამდენად, მჯერა, რომ ის მოგვცემს ყველაფერ იმას, რასაც ადრე არ გვაძლევდა“.
ამბობენ, რომ თეთრი სახლი განიხილავს უკრაინაში სამხედრო მრჩევლებისა და ახალი შეიარაღების გაგზავნას.
69 წლის პუტინი ყველას აფრთხილებს, რომ რუსეთი ნატოს სამხედრო ინფრასტრუქტურის უკრაინაში შექმნას, განიხილავს ნაციონალური უსაფრთხოების პრობლემად. მან ასევე კრიტიკის ქარ-ცეცხლში გაატარა ამერიკული სამხედრო ხომალდების ყოფნა რუსეთის შავი ზღვის სანაპიროსთან და ნატოს თვიღმფრინავების მიახლოება რუსეთის საზღვართან – 20 კილომეტრის მანძილზე.
ბაიდენის ადმინისტრაციის წყაროებზე დაყრდნობით, CNN-ი იტყობინება, რომ განიხილება უკრაინაში გადასატანი საზენიტო-სარაკეტო კომპლექსების – „ სტინგერის“, ვერტმფრენების – Ми-17-ების, „ჯაველინების“ და ნაღმმტყორცნების გაგზავნის საკითხი.
2014 წელს, ყირიმის ანექსიის შემდეგ, აშშ-მ კიევს 60 მილიონი დოლარის სამხედრო დახმარება გაუწია. კრემლმა გუშინ განაცხადა, რომ უკრაინაში ამერიკელი მრჩევლებისა და იარაღის გაგზავნა, გაზრდიდა დაძაბულობას.
„აშშ-ს მთელი ძალისხმევა უკრაინის დახმარებისა, ამ ქვეყანას უფსკრულში მიაქანებს“ – თქვა ანდრეი კარტაპოლოვმა, რომელიც რუსეთის პარლამენტში თავდაცვის კომიტეტს ხელმძღვანელობს. მან კიევის ხელისუფლებას ურჩია, არ დაივიწყოს, რით დამთავრდა ამერიკის „ბრიყვული ავანტიურა“ ავღანეთში. მიმდინარე კვირაში, ოფიციალურმა ხელისუფლებამ პირველად დაადასტურა, რომ უკრაინამ განახორციელა რაკეტა „ ჯაველინის“ გაშვება პრორუსული ძალების მიმართულებით.
ანლიტიკოსთა უმეტესობა თვლის, რომ რუსეთი ძნელად თუ დაიწყებს ფართომასშტაბიან შეტევას და რომ მისი ჭეშმარიტი მიზანია – დათმობა აიძულოს ნატოსა და უკრაინას, რომელიც ნატოში გაწევრიანებას ესწრაფვის. ივნისში პუტინმა განაცხადა, რომ თუ უკრაინა ნატოში გაწევრიანდება, ალიანსის ბირთული რაკეტების მოსკოვამდე ფრენის ხანგრძლივობა – 7-10 წუთამდე შემცირდება.
მოსკოვი ასევე განარისხა, კიევის მიერ აღმოსავლეთ უკრაინაში უპილოტო საფრენი აპარატის „ბაირახტარის“ გამოყენებამ. რუსეთი აცხადებს, რომ ეს არის ცეხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმების დარღვევა, რომელსაც ხელი მოეწერა 2015 წელს და რომელიც მალევე დაირღვა.
კრემლი უარყოფს უკრაინაზე თავდასხმას და ამბობს, რომ აქვს თავისი შენაერთების საკუთარ ტერიტორიაზე გადაადგილების სრული უფლება. პუტინის პრესმდივანმა – დმიტრი პესკოვმა, დასავლეთის ქვეყნები დაძაბულობის ესკალაციაში ამხილა.
ავდევკაში – ყველას ეშინია ფართომასშტაბიანი ომის დაწყების. „იცით, რა საზარელი გრძნობაა, როცა სახლში ზიხარ და არ იცი რა მიმართულებით მოფრინავს რაკეტა?- გვეკითხება გენადი გოლოვატიუკი, რომლის სახლის ნაწილი დაინგრა 2015 წლის სამხედრო მოქმედებების შედეგად.
„თუ ომი ხელახლა დაიწყო, აქაურობიდან არაფერი დარჩება. ჩვენ არ გვქონდა ბანკი, მაღაზია, გათბობა, წყალი, დენი… ეს იყო სრული კატასტროფა“
გუშინ მოსკოვმა აშშ დაადანაშაულა იმაში, რომ მათი ბომბდამშენები ამ თვეში ამუშავებდნენ რუსეთისთვის ბირთვული დარტყმებს. თავდაცვის მინისტრმა სერგეი შოიგუმ განაცხადა, რომ თვითმფრინავები ამგვარ დარტყმებზე ვარჯიშობდნენ სამხედრო სწავლება – „გლობლური ჭექა-ქუხილის“ დროს.

Катерина Малофеева (Kateryna Malofieieva), Марк Беннетс (Marc Bennetts)
«Наши позиции обстреливают почти постоянно», — сказал командир отделения украинской армии по имени Вадим, наблюдая за поддерживаемыми Россией сепаратистами, которые находились по другую сторону линии фронта на расстоянии 250 метров
Был полдень. Военные сидели в грязном окопе у развалин угольной шахты Бутовка под Авдеевкой, которая находится на востоке Украины на подконтрольной правительственным войскам территории.
«Россия готовится к войне, — сказал Вадим. — Идет эскалация. НАТО должна оказать максимальную помощь украинским войскам и помочь нам справиться с российской агрессией. Не думаю, что в одиночку мы сможем победить в этой войне». Он пренебрежительно махнул рукой, услышав, как эту войну называют замороженным конфликтом, и сказал: «Люди продолжают погибать».
Тяжелая война на востоке Украины длится почти восемь лет. Она унесла жизни 14 с лишним тысяч человек. Более миллиона оказались в числе перемещенных лиц. С 2015 года там не было крупных сражений, однако мирные соглашения потерпели неудачу, остановить конфликт не удалось, и более того, налицо его эскалация.
Другой солдат по имени Богдан рассказал, что сепаратисты наносят удары по их позициям при помощи беспилотников и ручных гранатометов. Районы Авдеевки подвергались мощным обстрелам не далее как в августе, и жители города привыкли к звукам выстрелов из стрелкового оружия.
По оценкам президента Зеленского, Россия сосредоточила в непосредственной близости от Украины около 100 000 военнослужащих. А бригадный генерал Кирилл Буданов, возглавляющий военную разведку Украины, предупреждает, что Москва может начать вторжение уже в январе.
Он попросил США увеличить военную помощь. «Ни одна страна, кроме Украины, не ведет открытую войну с Россией, — рассказал Буданов The Military Times. — Поэтому мы уверены, что США должны дать нам все, чего мы не получали ранее». Говорят, что Белый дом рассматривает вопрос об отправке в Киев военных советников и нового оружия.
69-летний Путин предупредил, что Россия будет расценивать создание военной инфраструктуры НАТО на Украине как угрозу своей национальной безопасности. Он также обрушился с критикой на присутствие американских боевых кораблей вблизи российского черноморского побережья и на приближение натовских самолетов к российской границе на расстояние 20 километров.
По сообщению CNN со ссылкой на источники из администрации Байдена, обсуждается вопрос об отправке на Украину ПЗРК «Стингер», вертолетов Ми-17, ПТРК «Джавелин» и минометов.
После российской аннексии Крыма в 2014 году США предоставили Киеву военную помощь на сумму 60 миллионов долларов. Кремль вчера заявил, что отправка на Украину американского оружия и советников приведет к усилению напряженности.
«Все стремления США помочь Украине ведут ее к пропасти», — сказал Андрей Картаполов, возглавляющий комитет российского парламента по обороне. Он посоветовал властям в Киеве не забывать, чем закончилась «безрассудная авантюра» Америки в Афганистане. На этой неделе официальные власти впервые подтвердили, что Украина осуществила пуски ракет «Джавелин» по пророссийским силам.
Большинство аналитиков полагает, что Россия вряд ли начнет полномасштабное наступление, и что ее истинная цель — добиться дополнительных уступок от НАТО и Украины, которая стремится вступить в западный военный альянс. В июне Путин заявил, что, если Украина станет членом НАТО, время полета натовских ядерных ракет до Москвы сократится до 7-10 минут.
Москву также разозлило применение Киевом турецких боевых беспилотников «Байрактар» на востоке Украины. Россия заявляет, что это является нарушением соглашения о прекращении огня, которое было подписано в 2015 году, однако быстро провалилось.
По мнению аналитиков, Москве понадобится гораздо больше войск, чем в настоящее время сконцентрировано на границе, чтобы одержать верх над вооруженными силами Украины, общая численность которых оценивается в 250 с лишним тысяч человек.
Кремль отрицает, что планирует нападение на Украину, и заявляет, что имеет полное право перемещать свои войска по своей территории. А путинский пресс-секретарь Дмитрий Песков обвинил страны Запада в нагнетании напряженности.
В Авдеевке все боятся возобновления полномасштабной войны. «Знаете, какое это отвратительное чувство, когда ты сидишь дома и не знаешь, в каком направлении летят снаряды?» — спрашивает Геннадий Головатюк, чей дом был частично разрушен во время боевых действий в 2015 году.
«Если начнется новая война, здесь опять ничего не останется. У нас не было банков, магазинов, отопления, воды, электричества. Это была полная катастрофа».
Вчера Москва обвинила США в том, что их бомбардировщики в этом месяце отрабатывают нанесение ядерных ударов по России. Министр обороны Сергей Шойгу заявил, что самолеты отрабатывали такие атаки во время военных учений «Глобальный гром» (Global Thunder).