იმ ამბიდან, რომელსაც ახლა მოგითხრობთ, ხუთი წლის შემდეგ, მთავარმა გმირმა – ანატოლი ლუნაჩარსკიმ, განაცხადა: „რელიგია ლურსმანივითაა, როცა მას ქუდზე დაკრავ, ის უფრო ღრმად ერჭობა“. ლენინის ეპოქის განათლების კომისარი, ხუთი წლის განმავლობაში, მგზნებარედ ებრძოდა ეკლესიას, რაკიღა სწამდა, რომ კალმის ერთი მოსმით შეგიძლია გაანადგურო ეკლესიის ორიათასწლოვანი ისტორია. რუსული რევოლუციის ტრიუმფიდან მოყოლებული (1917 წელი), ახლადწარმოქმნილი კომუნისტური სახელმწიფოს მხარდაჭერით, ლუნაჩარსკი დაკავებული იყო მონასტრების ნგრევით, პომპეზური საჯარო გამოსვლებისას – რომის პაპის, ბენედიქტე მეთხუთმეტის გამოსახულებათა თავის კვეთითა და დაწვით, საეკლესიო ქონების კონფისკაციით, სიმბოლური მსვლელობებისას – მოციქულთა განქიქებით
ყველაზე უჩვეულო და დაუჯერებელი შეტევა განხორციელდა 1918 წელს – ლაპარაკია ე.წ. პროცესზე – „საბჭოთა სახელმწიფოს სასამართლო ღმერთის წინააღმდეგ“. მას ადგილი ჰქონდა სსრკ-ს საწყის – ხატმებრძოლეობის პერიოდში. მეფე ნიკოლოზ მეორე – ერთი წლის დამხობილი იყო და 6 თვე რჩებოდა მისი და მისი ოჯახის დახვრეტამდე.
ამგვარ ორომტრიალში, მოსკოვში ჩამოყალიბდა სახალხო ტრიბუნალი, რომელსაც პირველი ბოლშევიკური მთავრობის აზრით, უნდა გაესამართლებინა ყოვლისშემძლე ღმერთი – „დანაშაულისთვის კაცობრიობის წინაშე“ და „გენოციდისთვის“. ტრიბუნალის თავჯდომარე იყო თავად ლუნაჩარსკი, სწორედ ის კაცი, რომელმაც თავის წიგნში „რელიგია და სოციალიზმი“ განაცხადა, რომ „კარლ მარქსი მსოფლიოში უდიდესი წინასწარმეტყველია“. იგივე ლუნაჩარსკი ამბობდა : „ახლა უკვე უსარგებლოა ღმერთისთვის მიმართვა, რადგან ახალი საზოგადოება, მასთან ხელშეკრულებას არ ეფუძნება“
„ღვთიური“ სამსჯავრო
ეს უპრეცედენტო მოვლენა მოხდა 1918 წლის 16 იანვარს. სხდომა მიმდინარეობდა 5 საათს და მას ესწრებოდა მრავალრიცხოვანი აუდიტორია. ერთი შეხედვით – „ღვთიური“ სამსჯავრო, არაფრით განსხვავდებოდა საეროსგან. პროცედურა დაცულ იქნა უნაკლოდ, როგორც ჩვეულებრივი სასამართლო პროცესის დროს. პროკურორებმა წარადგინეს უამრავი ბრალდება, რომლებიც ეფუძნებოდა ისტორიულ ფაქტებს. მთავრი ბრალდება იყო ასეთი: „ღმერთი დამნაშავეა“. სახელმწიფოს მიერ დანიშნულმა ვექილებმა, თავის მხრივ, წარადგინეს დასაბუთება, რატომ არ არის უფალი დამნაშავე. მათ მისი შეწყალებაც კი ითხოვეს – ამტკიცებდნენ, რომ უფალი იტანჯებოდა „ღრმა დემენციითა და ფსკიკური აშლილობით“, ამდენად ის პასუხს ვერ აგებდა იმ ქმედებებზე, რომლებსაც ის სჩადიოდა.
ლუნაჩარსკი ნამდვილად არ იყო უბირი იმ საკითხებში, რაც რელიგიას ეხებოდა. პირიქით, პარიზსა და საპატიმროებში ხანგრძლივად ყოფნის პერიოდები, მან რელიგიის ისტორიის შესწავლას მიუძღვნა. სწორედ აქედან იღებს სათავეს მისი წიგნი „რელიგია და სოციალიზმი“, რომლის მთავარი დანიშნულება იყო – არც მეტი, არც ნაკლები – მარქსიზმის გამდიდრება იმ დებულებებით, რაც მან ქრისტიანობაში მოიძია. ამან თანაპარტიელი ამხანაგების მკაცრი კრიტიკა გამოიწვია, რომელთა ნაწილიც მის დაუძინებელ მტრად იქცა.
ხუთსაათიანი სასამართლო განხილვა
ხუთსაათიან სასამართლო პროცესში არგუმენტების, აპელაციებიას და პროტესტების გაცნობის შემდეგ, ტრიბუნალმა ღმერთი დამნაშავედ ცნო იმ ბრალდებებში, რაც მას წარედგინა. საბოლოოდ ლუნაჩარსკიმ წაიკითხა განაჩენი: უფალს მიესაჯა სიკვდილით დასჯა და ეს გადაწყვეტილება უნდა აღსრულებილიყო მეორე დილას. მანამდე მსჯავრდებულის დამცველებს არ ჰქონდათ უფლება სასამართლოსთვის – აპელაციის ან მსჯავრის გადავადების მოთხოვნით მიემართათ. გამთენიისას აღსრულების ჯფუფმა სასამართლოს განაჩენი აღასრულა და მოსკოვის ცაში რამდენჯერმე გაისროლა.
რამდენიმე წლის შემდეგ, 1923-29 წლებში, ბოლშევიკებს გაქნილმა გონებამ უკარნახათ, რომ მსგავსი რამ არ გაემეორებინათ და ხელი აეღოთ ეკლესიის ღია დევნაზე, რაც მათ პირველ წლებში სჩვეოდათ. თავად ლუნაჩარსკიმ გაკიცხა ის წრეგადასულობა, რაც ბოლშევიკებს ახასიათებდათ. ეს მან სიკვდილამდე ცოტა ხნით ადრე გააკეთა. ლუნაჩარსკი დაიღუპა 1933 წლის 26 დეკემბერს, ესპანეთისკენ მიმავალი – მეორე რესპუბლიკის დროს, ის საბჭოთა ელჩის პოსტზე იყო გამწესებული.

Исраэль Вьяна (Israel Viana)
Спустя пять лет после событий, о которых мы собираемся вам рассказать, главный их герой, Анатолий Луначарский, заявил: «Религия — как гвоздь. Если бить её по шапке, то она входит всё глубже». Народный комиссар просвещения времен Ленина пять лет душой и телом посвящал себя преследованию церкви, будучи убежденным, что одним росчерком пера сможет уничтожить почти две тысячи лет её истории. С момента триумфа русской революции в 1917 году при поддержке недавно образованного коммунистического государства Луначарский занимался разрушением монастырей, обезглавливанием и сожжением изображений папы Бенедикта XV в ходе помпезных публичных выступлений, конфискацией церковного имущества и высмеиванием апостолов через символические шествия
Самая необыкновенная и небывалая атака состоялась в начале 1918 года, речь идет о так называемом «Суде советского государства над богом». Эпизод произошел в самом начале иконоборческого периода в СССР. Царь Николай II был свергнут всего год назад, но до того момента как его вместе с семьей расстреляют оставалось ещё полгода.
В этом круговороте событий в Москве организовали народный трибунал, который, по мнению первого большевистского правительства, отвечал всем требованиям, чтобы судить Всемогущего за его «преступления против человечества» и «геноцид». Председателем трибунала был сам Луначарский, тот самый, который в своей книге «Религия и социализм» заявил, что «Карл Маркс — крупнейший в мире пророк». Луначарский же говорил: «сейчас уже не нужно ссылаться на Бога, потому что новое общество на договоре с ним не основывается».
«Божественный» суд
Беспрецедентное событие было назначено на 16 января 1918 года; оно продлилось пять часов и прошло при большом скоплении публики. На первый взгляд, этот «божественный» суд ничем от земного не отличался. Все детали были соблюдены безукоризненно, как будто речь шла об обычном судебном процессе, а на скамье подсудимых лежала Библия.
Сначала зачитали список всех преступлений, совершение которых русский народ, якобы представляющий весь остальной род человеческий, вменял «ответчику». Прокуроры представили огромное количество доказательств, основанных на исторических свидетельствах, согласно которым основное обвинение было совершенно ясным: бог виновен. Назначенные государством защитники, в свою очередь, представили доказательства его невиновности. Они даже попросили для него помилования, утверждая, что бог страдает от «тяжелой деменции и психологических расстройств», а значит, не несет ответственности за действия, в которых его обвиняют.
Луначарского вовсе нельзя назвать невеждой в том, что касается вопросов религии. Как раз наоборот. Годы, проведенные в Париже, и долгие тюремные заключения, которые он отбывал до 1917 года, председатель трибунала посвятил тщательному изучению истории религий. Отсюда родилась идея его труда «Религия и социализм», чьей задачей ни много ни мало было внедрить в марксизм положения о спасении человечества, найденные Луначарским в христианстве. Это вызвало жесткое осуждение со стороны товарищей по русской коммунистической партии, некоторые из которых даже в итоге превратились во врагов.
Пять часов разбирательств
Спустя пять часов представления свидетельств, апелляций и протестов, трибунал наконец признал бога «виновным» в преступлениях, из-за которых его и судили. Далее Луначарский зачитал приговор: Господь приговаривается к смерти и должен быть расстрелян следующим утром. До тех пор у его адвокатов нет права подавать апелляции или просить какой-либо отсрочки. На рассвете расстрельная команда привела желания суда в исполнение, выстрелив несколько раз в небо над Москвой.
Несколько лет спустя, в 1923-1929 годах, хитрый большевистский образ мысли посоветовал не повторять подобных действий и отказаться от открытого преследования церкви, свойственного предыдущим годам. Сам Луначарский осудил избыточность, с которой в этом отношении действовали. Сделал он это незадолго до смерти: умер Луначарский 26 декабря 1933 года по пути в Испанию, куда он направлялся, чтобы занять пост русского посла во Второй республике.