ჯეიმს ქრისფი, როლანდ ოლიფანტი
რუსეთის პრეზიდენტმა იცის, როგორ მოახდინოს ოპონენტების დესტაბილიზაცია. საქმეში ჩართულია კიბერშეტევები, გაზის ფასი და უჩინარი „პატარა მწვანე კაცუნების“ დაჯგუფებები, რომლებმაც გადაავსეს ომით გაწამებული უკრაინა.
რაც ყველაზე ნიშანდობლივია, კაგებეს ყოფილ აგენტს სჩვევია, დამაჯერებლად უარყოს დასავლეთზე თავდასხმებში საკუთარი მონაწილეობა
მტრებზე პირდაპირი იერიშის ნაცვლად, ამჯერად პუტინი იყენებს ერაყელ მიგრანტებს, რომლებიც ბელორუსის გავლით მიემართებიან „აღთქმული მიწისკენ“, რასაც წარმოადგენს ევროკავშირის რომელიმე მდიდარი ქვეყანა, ვთქვათ გერმანია.
ევროპის ბოლო დიქტატორად წოდებულ ალექსანდრე ლუკაშენკოს, ერაყელები თვითმფრინავით მინსკში ჩაჰყავს, შემდეგ კი მათ პოლონეთის, ლიეტუვის და ლატვიის საზღვრებისკენ გზავნის.
მას იმედი აქვს, რომ ევროპის ციტადელი შეტორტმანდება ახალი ფრონტის შედეგად და ევროგაერთიანება იძულებით გააუქმებს სანქციებს ბელორუსის წინააღმდეგ.
სანქციები შემოიღეს მას შემდეგ, რაც ლუკაშენკომ აიძულა Ryanair-ის თვითმფრინავი მინსკში დაშვებულიყო და მის ბორტზე მყოფი ბელორუსი დისიდენტი და ჟურნალისტი გაიტაცა. პოლონელი, ლიეტუველი და ლატვიელი მესაზღვრეებიб იმავე თვეშიб გადააწყდნენ ერაყელების მკვეთრ ზრდას, რომლებიც საზღრებს კვეთდნენ. მაგრამ უქმეებზე მომხდარმა უეცარმა ესკალაციამ, მინავლული კრიზისის ხელეხლა აალება გამოიწვია. საზღვართან, ასე, ათ-ათ კაციანი ჯგუფების ნაცვლად, ასობით ერაყელმა მოიყარა თავი.
პოლონეთი აცხადებს, რომ ისინი ბელორუსი მესაზღვრეებისგან იმართებიან, რომლებიც ახდენენ სასაზღვრო ღობეთა გარღვევის ორგანიზებას.
ეს უკვე პოლონეთის სუვერენшტეტის ხელყოფაა.
ევროპის ქვეყნებში ფიქრობენ, რომ ტაქტიკის ამგვარი ცვლილება, არა მინსკიდან, არამედ მოსკოვიდან მოდის. პუტინი აშკარად უჭერს მხარს ამგვარ მეთოდებს და იყენებს მომენტს, როცა პოლონეთის ევროკავშირის სხვა ქვეყნებთან ურთიერთობა მინიმუმამდეა დასული, ამდენად რუსეთის პრეზიდენტი მორიგ იერიშს ახორციელებს.
მიგრაცია მართლაც დიდ უთანხმოებას წარმოშობს ევროკავშირის წევრ-სახელმწიფოებს შორის, რომელთაც ვერა და ვერ შეათანხმეს თავშესაფრის მინიჭების პოლიტიკა.
2015 წლის მიგრაციული კრიზისის დროს, ეს ქვეყნები დავობდნენ და ქიშპობდნენ ერთმანეთთან, ცდილობდნენ ლტოლვილთა ნაკადები მიემართათ ხან სამხრეთისკენ, ხან ჩრდილოეთისკენ, ხან დასავლეთისკენ, ხანაც აღმოსავლეთისკენ. ემოციები დღემდე არ დამცხრალა.
ოცდაშვიდივე ქვეყანა თანხმდება მხოლოდ ერთ რამეზე, რაც შეიძლება მეტი მიგრანტი შეაჩეროს და რაც შეიძლება შორს ევროკავშირის საზღვრებიდან.
პუტინი ხელიდან არ უშვებს შანსს, რომ განხეთქილება ჩამოაგდოს ევროპის ქვეყნებს შორის, რომელთაც მოახერხეს და იშვიათი ერთსულოვნებით დაუჭირეს მხარი უკრაინის გამო, მოსკოვისთვის სანქციების დაწესებას.
ახალახან პუტინმა იქედნური ღიმილით განაცხადა, რომ თუ გერმანია დაჩქარებული ტემპით დაამტკიცებდა „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ს, მაშინ ევროკავშირში ენერგეტიკული კრიზისი სწრაფად დაცხრებოდა.
აქვე უნებურად გახსენდება გასული წლების მოვლენები, როცა რუსეთის პრეზიდენტმა გაზი გადაკეტა უკრაინული კრიზისის ფონზე იმისთვის, რომ ევროკავშირზე წნეხი განეხორციელებინა.
პუტინმა დაადასტურა, რომ გამოიყენებს მის ხელთ არსებულ ნებისმიერ საშუალებას, რათა მტრებს წონასწორობა დააკარგვინოს.
მაგრამ ათასობთ სასოწარკვეთილი მიგრანტის გამოყენება ევროკავშირის ქვეყნებს შორის შუღლის ჩამოსაგდებად, იშვიათი სიმდაბლეა – რუსეთის მზაკვარი პრეზიდენტის მხრიდანაც კი.

Джеймс Крисп (James Crisp), Роланд Олифант (Roland Oliphant)
Российский президент знает, как дестабилизировать оппонентов. В дело идут кибератаки, газовые цены и отряды таинственных «маленьких зеленых человечков», заполонивших истерзанную войной Украину.
Что характерно, этот бывший агент КГБ имеет возможность правдоподобно отрицать свою причастность к нападкам на Запад
Вместо того чтобы нападать на врагов напрямую, Путин использует мигрантов из Ирака, которые через Белоруссию направляются в обетованные земли богатых стран ЕС, таких как Германия.
Прозванный последним диктатором Европы Александр Лукашенко перевозит иракцев самолетами в Минск, а потом направляет их на границу с Польшей, Литвой и Латвией.
Он рассчитывает, что крепость Европа придет в ужас от этого нового фронта, и ЕС отменит свои санкции против Белоруссии.
Санкции были введены после того, как он приказал в июне посадить в Минске самолет авиакомпании Ryanair и похитил находившегося на борту белорусского диссидента и журналиста. Польские, литовские и латвийские пограничники в том же месяце столкнулись с резким увеличением числа иракцев, пересекающих их границы.
Но произошедшая в выходные внезапная эскалация довела этот тлеющий кризис до точки воспламенения.
Вместо того чтобы прибывать на границу небольшими партиями по несколько десятков человек в день, там неожиданно скопились сотни, если не тысячи мигрантов.
Польша заявляет, что ими руководят белорусские военные, организующие незаконные проникновения через пограничный забор.
Это посягательство на суверенитет Польши.
Европейские страны считают, что такую смену тактики приказал осуществить не Минск, а Москва. Путин явно одобряет такие методы и пользуется моментом, когда отношения Польши с остальными странами ЕС на минимуме, чтобы осуществить свою очередную атаку.
Миграция вызывает, пожалуй, самые серьезные разногласия между странами-членами Евросоюза, которые никак не могут согласовать постоянно откладываемые изменения в своей политике предоставления убежища.
Во время миграционного кризиса 2015 года эти страны ссорились и ругались друг с другом, пытаясь направить потоки беженцев то на юг, то на север, то на запад, то на восток. Эмоции не остыли до сих пор.
Все 27 стран согласны только в одном. Нужно держать как можно дальше от ЕС как можно больше мигрантов.
Путин не упустит возможность посеять разногласия между странами-членами, которым удалось прийти к редкому для них единодушию и ввести против Москвы санкции из-за Украины.
Недавно Путин с ухмылкой заявил, что, если Германия согласится в ускоренном порядке утвердить газопровод «Северный поток — 2», энергетический кризис в Евросоюзе очень быстро пойдет на убыль.
Тут же в памяти возникли события прошлых лет, когда российский президент перекрывал газ, чтобы оказать давление на ЕС на пике украинского кризиса.
Путин доказал свою готовность использовать все имеющиеся у него в распоряжении средства, чтобы выбивать врагов из колеи.
Но использовать тысячи отчаявшихся мигрантов, чтобы вбить клин между странами ЕС — это новая низость со стороны коварного российского президента.