იმ პირობებში, როცა ამერიკის ხელისუფლება სულ უფრო მეტს ფიქრობს საკითხზე, ხომ არ ატარებს რუსეთი მორიგ ბლეფს უკრაინის ირგვლივ, უკრაინის ყოფილი პრეზიდენტი მოუწოდებს კანადას, უფრო აქტიურად ჩაერთოს მისი ქვეყნის ნატოში გაწევრიანების საქმეში
პეტრო პოროშენკომ ტელეარხ CBC News-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ რუსეთის შეიარაღებული ძალების თავმოყრა უკრაინის საზღვრებთან, კიდევ უფრო აქტუალურს ხდის უკრაინის დასავლურ სამხედრო ალიანსში გაწევრიანებას, რისი მცდელობები, აგერ უკვე 13 წელია გრძელდება.
ის მოუწოდებს ნატოს წევრ-ქვეყნებს, წარმოადგინონ უკრაინის ალიანსში სრულუფლებიანი გაწევრიანების გეგმა – ამ ორგანიზაციის ლიდერთა მომავალ სამიტზე, რომელიც 2022 წლის ივნისს, მადრიდში გაიმართება. ის თვლის, რომ კანადამ, რომელიც თავიდანვე ემხრობოდა უკრაინის ამბიციას, ამ მხრივ, განსაკუთრებული როლი უნდა შესარულოს.
ნატოს პირობაც კი, რომლის თანახმად ქვეყანამ უნდა დააკმაყოფილოს ცალკეული კრიტერიუმები, რაც აბრკოლებს უკრაინის სრულფასოვან წევრად მიღებას, ძლიერი სიგნალი იქნება რუსეთისთვის, განაცხადა პოროშენკომ ჰალიფაკის საერთაშორისო უსაფრთხოების ფორუმზე.
კანადის თავდაცვის ახალ მინისტრ ანატუ ანანდს (მან 19 ნოემბერს განაცხადა, რომ ფიქრობს უკრაინელ ხალხზე) ჰკითხეს: ჩაერთვება თუ არა კანადა იმ 30 ქვეყნის კოალიციაში, რომელიც მხარს უჭერს უკრაინას.
„თქვენ წამოჭერით საკითხი, რომელსაც ახლა განვიხილავ ჩვენ მთავრობასთან და პარტნიორებთან“- უპასუხა მან.
სხვა ქვეყნებმა, როგორიცაა საფრანგეთი, გასცეს ცალსახა დაპირება, რომ დაიცავენ უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას. ანადმა აღნიშნა, რომ კანადამ, რომელიც დიდი ხანია წვრთნის უკრაინელ სამხედროებს, უკვე გამოხატა ამგვარი მზადყოფნა.
უკრაინის ახლანდელი მთავრობა პრეზიდენტ ვლადიმირ ზელენსკის მეთაურობით, მომავალი სამიტის წინ, აქტიურად ავითარებს ნატოში გაწევრიანების გეგმას.
აშშ-ს პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა უკვე განაცხადა, რომ უკრაინამ ჯერ კორუფციასთან ბრძოლის გრძელი გზა უნდა განვლოს.
დრო შეზღუდულია
ნატოს მოკავშირეებს სულ უფრო აშფოთებთ რუსეთის შეიარაღებული ძალების მოქმედება.
19 ნოემბერს, გაზეთმა The New York Times-მა აღნიშნა: ამერიკის დაზვერვის წარმომადგენლებმა გააკეთეს გაფრთხილება, რომ რჩება შეზღუდული დრო საიმისოდ, რათა მოხერდეს უკრაინაში რუსეთის სამხედრო მოქმედების თავიდან აცილება. ვაშინგტონი აშკარად მუშაობს რიგი ზომების მიღებაზე, იქნება ეს ეკონომიკური თუ სამხედრო ღონისძიებები, რომ უზრუნველყოს რუსეთის შეკავება.
პოროშენკომ თქვა, რომ ის მიესალმება რესპუბლიკელების მცდელობას კონგრესში, რომლებიც განიხილავენ რუსეთიდან გერმანიაში შემავალი გაზსადენის – „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-სთვის სანქციების დაწესების საკითხს. მისი თქმით, რუსეთის შემაკავებელ ნებისმიერ პაკეტში, უნდა მოხდეს უკრაინის ენერგეტიკული უსაფრთხოების გათვალისწინება.
მიუხედავად ამისა, უკრაინის ყოფილი პრეზიდენტი, რომელიც, როგორც ბევრი ფიქრობს, ისევ იყრის კენჭს ამ თანამდბობაზე, აღიარებს, რომ მისმა ქვეყანამ დღემდე ვერ მოახერხა კორუფციისგან და საბჭოთა ეპოქის დროინდელი ბიუროკრატიისგან გათავისუფლება და ის ჯერ არ არის მზად დასავლეთის სამხედრო ალიანსში გასაწევრიანებლად.
თუმცა პოროშენკოს მოსაზრებით, უკრაინამ უკვე გაიარა „ნათელი გზის“ დასაწყისი და ახლა უნდა მოხდეს რეფორმათა იმ მკაცრი პროგრამის რეალიზაცია, რომელიც მისი ხელმძრღვანელობის დროს ტარდებოდა.
„მაშველი რგოლი“
პოროშენკომ განაცხდა, რომ საზღვართან 100 000 რუსი ჯარისკაცის თავმოყრის პირობებში და ქვეყნის აღმოსავლეთ 2 რეგიონში „კვაზი-ომის გაძლიერების გამო, ერთ-ერთი აუცილებელი ნაბიჯია უკრაინის ნატოში გაწევრიანება – ეს არის მაშველი რგოლი რეფორმებისთვის“- თქვა მან და დაამატა: მისი ქვეყნის მეზობლები უეჭველად ხვდებიან პოლიტიკური ფსონების მნიშვნელობას.
„ევროპას სჭირდება დემოკრატიული უკრაინა, ევროპას სჭირდება ევროპული უკრაინა, ევროპას სჭირდება უსაფრთხო უკრაინა, ევროპას სჭირდება რუსეთისგან დამოუკიდებელი უკრაინა“.
ბოლო კვირეების განმავლობაში, აშშ-სა და ევროპული ქვეყნების წნეხმა – დარწმუნებინათ რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი გაეყვანა ჯარები არასტაბილური სასაზღვრო რეგიონიდან, შედეგი ვერ მოიტანა.
უკრაინის ნატოში გაწევრიანება – ეს ე.წ. „წითელი ხაზია“ რუსეთისთვის.
პუტინმა დასავლეთს ბრალად დასდო მოსკოვის პროვოცირების გამუდმებული მცდელობა. რუსეთმა ახალახან დახურა თავისი წარმომადგენლობა ალიანსის შტაბ-ბინაში, ბრიუსელში.
პოროშენკო აღაშფოთა ჟურნალისტის მოსაზრებამ, რომ პუტინი არ დაუშვებს უკრაინის ნატოში უპრობლემოდ გაწევრიანებას.
„ჩვენ ვართ თავისუფალი, დემოკრატიული ქვეყანა, ყველაზე დიდი ტერიტორიით ევროპაში“ – თქვა მან.
„თქვენ ფიქრობთ, რომ პუტინს უნდა დავეკითხოთ, შეგვიძლია თუ არა ნატოში გაერთიანება? თქვენ ფიქრობთ, რომ ეს დემოკრატიული არჩევანია? მე გეუბნებით, რომ -„არა.“

Мюррей Брюстер (Murray Brewster)
В условиях, когда американское руководство все больше обеспокоено вопросом о том, не блефует ли Россия вокруг Украины, бывший президент этой страны призывает Канаду более активно участвовать в реализации членства его страны в НАТО
Петр Порошенко в интервью каналу CBC News сказал, что продолжающееся наращивание численности российских войск на границе с Украиной придает новую актуальность длящимся уже 13 лет попыткам Украины стать частью западного военного альянса.
Он призывает страны-члены НАТО предложить путь к полноправному членству Украины в североатлантической организации на следующем саммите лидеров организации в июне 2022 года в Мадриде, и считает, что Канада, как изначальный сторонник амбиций Украины, должна сыграть в этом важную роль.
Даже такое обязательство НАТО, которое требует от страны соблюдения определенных критериев, и не допускает Украину к полноценному членству, станет сильным сигналом для России, сказал Порошенко в кулуарах Галифакского форума международной безопасности.
Нового министра обороны Канады Аниту Ананд, которая поздно вечером 19 ноября заявила, что она беспокоится за украинский народ, спросили, готова ли Канада вступить в коалицию из 30 стран, выступающих в поддержку Украины.
«Вы поднимаете вопрос, который я как раз сейчас обсуждаю в нашем правительстве и с нашими партнерами», — ответила она.
Другие страны, такие как Франция, дали недвусмысленные обещания защищать территориальную целостность Украины. Ананд заметила, что Канада, которая давно помогает обучать украинских военных, уже продемонстрировала такую приверженность.
Нынешнее украинское правительство во главе с президентом Владимиром Зеленским безуспешно продвигало план украинского членства в НАТО перед последним июньским саммитом альянса. Президент США Джо Байден заявил тогда, что Украине еще предстоит пройти долгий путь в борьбе с коррупцией.
Время ограничено
Союзников по НАТО все больше беспокоят действия российских войск.
19 ноября газета The New York Times сообщила, что представители американской разведки предупредили об ограниченности времени, нужном для того, чтобы помешать Москве предпринять военные действия на Украине. Вашингтон явно работает над разработкой ряда мер, как экономических, так и военных, для сдерживания России.
Порошенко сказал, что ему приятно видеть, что республиканцы в Конгрессе США рассматривают возможность введения новых санкций против газопровода «Северный поток — 2» из России в Германию. По его словам, в любом потенциальном пакете сдерживания России со стороны Запада необходимо учитывать потребности Украины в области энергетической безопасности.
Тем не менее, бывший президент Украины, который, как многие ожидают, снова будет баллотироваться на этот пост, признал, что его страна, которая до сих пор не может избавиться от коррупции и отсталой бюрократии советской эпохи, пока не готова к полноценному членству в вооруженных силах Запада.
Однако, по словам Порошенко, Украина все же прошла «светлый путь» от того места, где она начинала, и сейчас просто необходимо реализовать ту жесткую программу реформ, которая проводилась при его правительстве.
«Морковка реформ»
Порошенко заявил, что в условиях концентрации на границе более 100 000 российских войск, и усиливающейся «квази-войны» в двух восточных регионах его страны, одной из важных военных мер должно стать членство Украины в НАТО.
«Почему в такой ситуации Украина не может получить план действий по вступлению в НАТО? Сегодняшний подход — это просто морковка для реформ», — сказал он, добавив, что соседи его страны, безусловно, понимают, серьезность политических ставок.
«Европе нужна демократическая Украина. Европе нужна европейская Украина. Европе нужна безопасная Украина. Европе нужна независимая от России Украина».
В течение нескольких недель давление со стороны США и европейских стран не смогло убедить правительство президента России Владимира Путина вывести свои войска из нестабильного приграничного региона.
Членство Украины в НАТО — это одна из так называемых «красных линий» России
Путин обвинил Запад в постоянных попытках спровоцировать Москву, которая недавно закрыла свое представительство в штаб-квартире альянса в Брюсселе.
Порошенко возмутился высказанной журналистами мыслью о том, что Путин не допустит, чтобы вступление Украины в НАТО состоялось без вызовов и проблем.
«Мы свободная и демократическая страна, самая большая по территории в Европе», — сказал он.
«И вы думаете, нам нужно спрашивать разрешения у Путина на вступление в НАТО? Вы думаете, это демократический путь? Я говорю — нет».