აშშ-ს სამხედრო-საჰაერო ძალების 40 წლის წინ გამოშვებულ ბომბდამშენებს – ექსპლუატაციის მცირე ვადა დარჩა. ერაყისა და ავღანეთის კამპანიებში შეფერთხილ B-1-ს, ჩამოწერა ელის მომდევნო ათწლეულში, მას ჩაააცვლებს ახალი ბომბდამშენი- სტელსი B-21.
დღეს უკვე ცხადია, რით დაკავდება B-1 მისი ექსპლუატაციის ბოლო წლებში. ის გადაიტანს უხილავ ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტებს და მოწინააღმდეგის ფლოტს დაემუქრება. უკანასკნელ წლებში შავ ზღვაში ჩატარებულმა მასშტაბურმა სწავლებებმა, ხაზი გაუსვა მბრუნავფრთიანი მოიერიშე ბომბდამშენის ახალ დანიშნულებას
ოქტომბრის დასაწყისში, მე-7 საბომბდამშენო ფრთის ოთხი B-1, ავიაბაზა დაისიდან (ტეხასი), სამეფო სამხედრო-საჰაერო ძალების ბაზა ფერფორდში გადაისროლეს. 19 ოქტომბერს, გამთენიისპირა ნისლში, 2 ბომბდამშენი 12-საათიან რეისში გაფრინდა.
მიზანამომცნობი გონდოლებით მუცელზე, ბომბდამშენები – კოდური სახელწოდებით Dark 01 და Dark 02 – გაფრინდა აღმოსავლეთით – ჩრდილოეთ ზღვისკენ. აქ მათ შეავსეს ავზები აშშ-ს საჰაერო ძალების სულ ცოტა ერთი KC-135-ის დახმარებით (სამეფო სამხედრო-საჰაერო ძალების ბაზა – მილდენჰოლიდან), შემდეგ კი გაეშურა სამხრეთით – შავი ზღვისკენ.
ამ შესაძლებლობით ისარგებლეს პოლონეთისა და რუმინეთის სამხედრო-საჰაერო ძალებმა და კანადურმა საავიაციო კონტიგენტმა რუმინეთში. B-1 -ები მათმა სამმა გამანადგურებელმა გააცილა. საქმე ისაა, რომ კონფლიქტის შეთხვევაში უჩინარ ბომბდამშენებს შესაძლოა დასჭირდეს დაცვა რუსული გამანადგურებლებისგან.
2014 წელს ყირიმში შეჭრის შედეგად, შავი ზღვა გაცილებით სახიფთო გახდა.
კრემლმა ყირიმში გაგზავნა ხომალდები, გამანადგურებლები და რაკეტები. ნატოს ხომალდები და სადაზვერვო თვითმფრინავები სერავს საერთაშორისო წყლებს, საჰაერო სივრცეებს და თვალს ადევნებს მოვლენათა განვითარებას. ომის შემთხვევაში,შავი ზღვა ტირად გადაიქცევა და B-1 შეიძლება საუკეთესო მსროლელი გახდეს.
როცა 1980-იანების დასაწყისში, შეიარაღებაში მიიღეს 100 B-1, ეს იყო ბირთვული დარტყმის საშუალება. 1990-ანებში აშშ-ს სამხედრო-საჰაერო ძალებმა, მას არაბირთვული თანრიგი მიანიჭეს. 2000-იანებში მისი პარკი თანდათან მცირდებოდა. 2001 წელს, როცა აშშ და მისი მოკავშირეები ავღანეთში შეიჭრნენ, 2 წლის შემდეგ კი ერაყში, შეიარაღებაში 60 B-1 იმყოფებოდა.
ათ წელზე მეტი ხნის განმავლობაში, ბომბდამშენი დაფრინავდა მდორედ და მაღალ სიმაღლეზე უდაბნოს საბრძოლო ველებზე და ბოევიკებს თუ ამბოხებულებს ბომბებს უშენდა. ოპერაციების დაუზოგავმა გრაფიკმა, B-1-ები გვარიანად შეფერთხა და მათი მომსახურება გაძვირდა. 2020 წელს, სამხედრო- საჰაერო ძალებმა მიმართეს კონგრესს 17 ერთეულის ცვეთის მიზეზით ჩამოწერისთვის, ხოლო 45 აპარატი მწყობრში დატოვეს იქამდე, ვიდრე 2020-იანების ბოლოს და 2030-იანის დასაწყისში, მათ B-21– ით არ ჩაანაცვლებენ.
შეიცვალა B-1-ის საქმიანობის სფეროც. უდაბნოებსა და მთებში ფრენის შემდეგ, B-1-ის ესკადრილია წყალზე გადაერთო. ბობმდამშენი 800 კილომეტრზე ფრენის რესურსითა და 25-ტონიანი ტვირთამწეობით, იდეალურად შეესაბამება საზღვაო ამოცანებს.
2017 წელს, ის აშშ-ს სამხედრო-საჰაერო ძალების ხომალდებიდან პირველი, გადაიარაღეს დიდი სიშორის ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტებისთვის (LRASM) – ესაა სტელსის ტიპის საბრძოლო მასალა, 480 კილომეტრიანი მოქმედების არეალით და აღჭურვილია მაღალტექნოლოგიური, მრავალფუნქციური, მრავალრეჟიმიანი თვითდამიზნების ქობინით. ასეთი 3 მილიონი დოლარის ღირებულების რაკეტა, B-1-ს შეუძლია 24 ცალი წაიღოს.
B-1-ის წყვილს, რუსეთის ბალტიის ფლოტის წინააღმდეგ შეუძლია 48 LRASM-ი გაუშვას. ეს საკმარისია საიმისოდ, რომ მთელი ფლოტი ერთი შეტევით გაანადგურო: აშშ-სა და მისი მოკავშირეების მთავარი საფრთხე რეგიონში გააუვნებლო. „LRASM“ თამაშობს საკვანძო როლს – აშშ-ს საზღვაო წვდომის უზრუნველყოფაში“ – განაცხადა გასულ წელს ევროპაში B-1-ს მისიის დამგეგმავმა – ვიცე-პოლკოვნიკმა თიმოთი ალბრეხტმა, გერმანიაში განთავსებული საჰაერო ოპერატიული ცენტრიდან.
B-1 რეგულარულად ამუშავებს LRASM-ით დარტყმებს. 19 ოქტომბერს, საბრძოლო გაფრენის დროს, 2-მა ბომბდამშენი გადაადგილდა შავი ზღვის საერთაშორისო საჰაერო სივრცეში. მინიმუმ ერთი თურქული KC-135 გაფრინდა მათი საწვავით მომარაგებისთვის და შემდეგ ორივე ხომალდი უკან, ფერფორდში დაბრუნდა.
სწორედ მაშინ, მათი გადასაჭერად ყირიმიდან აფრინდა რუსეთის საზღვაო ფლოტის გამანადგურებლები. გამანადგურებლები გვერდიგვერდ მიფრინავდნენ, ხოლო ამ დროს ბობმდამშენები ავზებს ივსებდა. „რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო საზღვრის დარღვევა – დაუშვებელია“- განაცხადეს კრემლში. მეტი სიცხადისთვის: რუსეთის საჰაერო სივრცეში B-1-ების ეკიპაჟებს – შესვლა არც უცდია.
საომარ პირობებში კი ამის საჭიროება, უბრალოდ არ არსებობს. დიდ მანძილზე მოქმედების უნარის წყალობით, B-1-ს შეუძლია რუსული ხომალდის დაზიანება შავი ზღვის ნებისმიერ წერტილში – ნატოს საჰაერო სივრციდან გაუსვლელად.

От срока службы бомбардировщиков ВВС США B-1 сорокалетней давности осталось немного. Изношенные в воздушных кампаниях над Ираком и Афганистаном B-1 стоят в очереди на списание — за следующее десятилетие им на замену придут новые бомбардировщики-невидимки B-21.
Однако уже ясно, чем B-1 будут заниматься в последние годы службы — нести невидимые противокорабельные ракеты, чтобы угрожать флотам противника. За последние годы масштабные учения над Черным морем подчеркнули новую роль ударного бомбардировщика с поворотным крылом
В начале октября четыре B-1 из 7-го бомбардировочного крыла были переброшены с базы ВВС Дайс в Техасе на базу Королевских ВВС в Фэрфорде. 19 октября в предрассветной мгле два бомбардировщика отправились в 12-часовой полет.
С гондолами целеобнаружения на брюхе, бомбардировщики с кодовыми названиями Dark 01 и Dark 02 полетели на восток над Северным морем, пополнив свои топливные баки благодаря как минимум одному KC-135 ВВС США с базы Королевских ВВС Милденхолл, а затем полетели на юг к Черному морю.
Этой возможностью воспользовались польские и румынские ВВС, а также контингент канадских ВВС в Румынии. Все трое отправили на сопровождение B-1 истребители. Дело в том, что во время конфликта незаметным бомбардировщикам может потребоваться эскорт для защиты от российских истребителей.
Черное море стало гораздо опаснее после российского вторжения в Крым в 2014 году. С тех пор полуостров превратился в настоящую крепость на юго-восточном фланге НАТО.
Кремль отправил в Крым корабли, истребители и ракеты. Корабли НАТО и самолеты-разведчики бороздят международные воды и воздушное пространство, следя за развитием событий. В военное время Черное море превратится в тир. И B-1 могут стать лучшими стрелками.
Когда в начале 1980-х годов на вооружение поступили 100 B-1, это были строго ядерные средства поражения. В начале 1990-х ВВС США перевели их в разряд неядерных. На протяжении 2000-х парк неуклонно сокращался. Когда в 2001 году США и их союзники вторглись в Афганистан, а два года спустя — в Ирак, на вооружении находилось около 60 B-1.
Более десяти лет бомбардировщики летали медленно и высоко над пустынными полями сражений, сбрасывая бомбы на повстанцев и боевиков. Безжалостный график операций подкосил B-1, и техобслуживание стареющих бомбардировщиков вздорожало. В 2020 году ВВС обратились к Конгрессу за разрешением списать 17 самых изношенных, оставив 45 в строю до тех пор, пока в конце 2020-х — начале 2030-х их не заменят В-21.
Изменилась и сфера деятельности В-1. После 20 лет полетов над пустынями и горами эскадрильи B-1 переключились на воду. Бомбардировщик с дальностью полета 8 000 километров и грузоподъемностью 25 тонн идеально подходит для морских заданий.
В 2017 году B-1 первым из самолетов ВВС США был переоборудован под новую противокорабельную ракету большой дальности (LRASM) — невидимый боеприпас дальностью 480 километров с высокотехнологичной многорежимной головкой самонаведения (ГСН). Таких ракет стоимостью 3 миллиона долларов каждая B-1 может нести 24 штуки.
Пара B-1 может выпустить по Балтийскому флоту России 48 LRASM. Этого может оказаться вполне достаточно, чтобы потопить весь флот за один присест и устранить главную угрозу кораблям США и их союзников в регионе. «LRASM играет ключевую роль в обеспечении морского доступа США», — сказал в прошлом году во время прошлой миссии B-1 в Европе подполковник Тимоти Альбрехт (Timothy Albrecht), планировщик 603-го Центра воздушных операций в Германии.
B-1 регулярно отрабатывают удары LRASM. В ходе боевого вылета 19 октября два бомбардировщика пролетели через международное воздушное пространство над Черным морем. Минимум один турецкий KC-135 вылетел на дозаправку, после чего они вернулись обратно в Фэрфорд.
Тогда-то на перехват и поднялась пара истребителей Су-30 ВМФ России из Крыма. Истребители летели бок о бок, а бомбардировщики пополняли баки. «Нарушение государственной границы Российской Федерации недопустимо», — заявили в Кремле. Внесем ясность: проникнуть в российское воздушное пространство экипажи B-1 даже не пытались.
А в военное время в этом и подавно не будет никакой нужды. Благодаря большой дальности LRASM B-1 смогут обстрелять российские корабли в любой точке Черного моря из воздушного пространства НАТО.