უკრაინის ნახევარკუნძული ყირიმი, რომელიც რუსეთის მიერ არის ოკუპირებული, შეიძლება 5 წუთში განთავისუფლდეს რუსეთის პრეზიდენტ პუტინის გადაწყვეტილებით. ორ ქვეყანას შორის ომი შესაძლებელია ერთი ზარით შეჩერდეს. უკრაინა აძლევს შანსს რუსეთს, რათა  გადაჭრას რუსულ- უკრაინული კონფლიქტი, კრემლმა „შენარჩუნოს სახე“ და დატოვოს ოკუპირებული ტერიტორიები. ამის შესახებ, განაცხადა პრეზიდენტის ოფისის მეთაურის მრჩეველმა ალექსეი არესტოვიჩმა
ტელეარხთან  „Дом“ ინტერვიუში მან თქვა, რომ სამხედრო კონფლიქტი დონბასში შესაძლებებლია ერთი ზარით შეწყდეს. პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის გადაწყვეტილებით რუსეთს შეუძლია გავიდეს ყირიმიდან, რომელსაც პერსონალურად ეკისრება პასუხისმგებლობა ამ პრობლემაზე.
„ომი დონბასში შესაძლებელია ერთი ზარით შეწყდეს. ყირიმი 5 წუთში განთავისუფლდება, თუ რუსეთის ფედერაციის მეთაური ასე გადაწყვეტს… შესაბამისად, პერსონალური პასუხისმგებლობა ყოველივე ამაზე, მას აკისრია“- აღნიშნა არესტოვიჩმა.
„ჩვენ ვაძლევთ მას (რუსეთს) შანსს მოაგვაროს კონფლიქტი, როგორღაც „შეინარჩუნოს სახე“ და გავიდეს აქედან“ – აღნიშნა ალექსეი არესტოვიჩმა
მოლაპარაკებები ყირიმისა და დონბასის შესახებ
უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა დმიტრი კულებამ განაცხადა, რომ  პრეზიდენტი ზელენსკი მზადაა რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან მოლაპარაკეებისთვის იმ შემთხვევაში, თუ განიხილება ყირიმის დეოკუპაციის საკითხი. დიპლომატმა მოუწოდა კრემლს დაეთანხმოს ამგვარ დიალოგს რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის მოგვარების მიზნით. ამას გარდა, კულება ამტკიცებს, რომ კიევი აგრძელებს პუტინისა და ზელენსკის შეხვედრის მოსამზადებელ სამუშაოს. მისი თქმით, ზელენსკი დისკუსიის დროს გეგმავს დიალოგი ძალის პოზიციიდან წარმართოს. უკრაინა აპირებს განიხილოს დონბასში რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის დასრულება, ასევე ოკუპირებული ტერიტორიების დაბრუნების საკითხი.
რუსულმა გამოცემამ „კომერსანტი“ – გამოაქვეყნა სია „პუტინსა და ზელენსკის მოლაპარაკებათა დღის წესრიგის შესახებ“,  რომელიც თითქოსდა კიევს კრემლმა გადასცა. ჩამონათვალში, რომელიც 12 პუნქტისგან შედგება, არ არის წინადადებები ყირიმის დეოკუპაციის შესახებ, ხოლო ომი დონბასში – მხოლოდ ერთხელ არის ნახსენები.

Украинский полуостров Крым, который оккупирован Россией, может быть освобожден всего за 5 минут решением российского президента Владимира Путина. Войну двух государств на Донбассе можно остановить одним звонком. Украина дает возможность России разрешить российско-украинский конфликт, «сохранить лицо» и покинуть оккупированные территории. Об этом заявил советник главы Офиса президента Алексей Арестович
В интервью телеканалу «Дом» он рассказал о том, что военный конфликт на Донбассе можно остановить одним звонком. Также Россия может выйти из Крыма по решению российского президента Владимира Путина, который несет персональную ответственность в этом вопросе.
«Война на Донбассе может быть остановлена одним звонком. Крым может быть деоккупирован за пять минут решением главы Российской Федерации… И соответственно вся персональная ответственность лежит на нем…», — отметил Арестович.
Кроме того, он добавил, что Киев предоставляет Москве возможность выйти из конфликта, «сохранив лицо».
«Мы даем ей (России) возможность урегулировать конфликт, решить проблему, сохранить в каком-то смысле лицо и уйти отсюда», — подчеркнул Алексей Арестович.
Переговоры по Крыму и Донбассу
Министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба заявлял, что президент Владимир Зеленский готов к переговорам с главой РФ Владимиром Путиным в том случае, если на них будет обсуждаться вопрос деоккупации Крыма. Дипломат призвал Кремль согласиться на такой диалог с целью урегулирования российско-украинского конфликта.
Кроме того, Кулеба утверждал, что Киев продолжает работать над подготовкой встречи Зеленского и Путина. По его словам, Зеленский в ходе дискуссии планирует вести диалог с позиции силы. Украина намерена обсудить прекращение российско-украинского конфликта на Донбассе, а также возвращение оккупированных ОРДЛО и Крыма.
Российское издание Коммерсант опубликовало список «переговорной повестки Путина и Зеленского», который якобы был передан Киеву из Кремля. Однако в перечне из 12 пунктов нет предложений по деоккупации Крыма, а война на Донбассе упоминается только один раз.