ტაივანი ფართობით სამჯერ პატარაა ინგლისზე, მაგრამ ჩინეთის აგრესიამ ამ მწვანე ტროპიკული კუნძულის მიმართ, შეიძლება მსოფლიო ქაოსში გაახვიოს და განმეორდეს 2014 წლის მოვლენები, როცა რუსეთმა, (ვლადიმირ პუტინის მეთაურობით), ყირიმი ძალით მიიერთა
პუტინის მსგავსად, ჩინეთის კომუნისტური პარტიის ლიდერმა სი ძინპინმა ჩათვალა, რომ უტიფარი გამოხდომები გამოძახილს პოვებდა ქვეყნის შიგნით, გაამძაფრებდა ნაციონალისტურ განწყობებს და ამით, ის, კიდევ ხუთი წლით (ან უფრო ხანგრძლივად), შეინარჩუნებდა მართვის სადავეებს.
უმაღლეს სახელმწიფო პოსტზე მთელი ათი წლის მანძილზე ყოფნისას, სი ახდენდა ძალაუფლების კონსოლიდაციას, ციხეში სვამდა პოლიტიკურ ოპონენტებს და სხვაგავარად მოაზროვნეებს. ასე რომ, მის მიერ ცენტრალური სამხედრო კომისიის თავჯდომარის რანგში გაცემული ამასწინანდელი ბრძანება – 150 თვითმფრინავს მაქსიმალურად დაბალ სიჩქარეზე გადაეფრინა ტაივანის თავზე – ძალის გამოყენების მუქარად აღიქმება.
თუმცა, ისე როგორც პუტინს 2014 წელს, ჩინეთის ლიდერს პრობლემები აქვს შინ და ამდენად, ყურადღების გადატანის მცდელობა სავსებით ლოგიკური იყო. ჩინეთის ეკონომიკა სწრაფი ზრდისათვის დამახასიათებელი დაავადებებით, დემოგრაფიული პრობლემებითა და თავსდამტყდარი პანდემიით არის შეპყრობილი.
საყოველთაო მოსაზრებით, ტაივანი მისთვის რაიმე საფრთხეს არ წარმოადგენს. მაგრამ დაბოღმილი ჩინეთი ასე არ თვლის. სის აზრით, რენეგატები ძირს უთხრიან კომუნისტური პარტიის ლეგიტიმურობას, ამდენად, ისინი ერთი ხელის დაკვრით უნდა გასრისო. ამის ნათელი მაგალითია ჰონგ-კონგი.
პეკინისთვის ტაივანზე თავდასხმა და კუნძულის მიტაცება (მისი 23 მილიონიანი მაცხოვრებლით) უმნიშვნელოვნესი საკითხია. თუ ჩინეთი ამ ნაბიჯს გადადგამს, მან უნდა იბრძოლოს სრულ გამარჯვებამდე. სხვა შედეგი სის საჩოთირო მდგომარეობაში ჩააგდებს, რადგან მან „გაერთიანების“ პირობა არაერთხელ დადო.
„დასავლეთის – ბლეფზე გამოჭერა“
კონფლიქტი ტაივანის გამო, ჩინეთსა და დასავლეთს შორის არსებული კონფლიქტის გაშუალებული გამოვლინებაა. თუმცა გაურკვეველია, ჩაებმებიან თუ არა მასში სხვა ქვეყნები და და დაიჭერს თუ არა მათ სი „ბლეფზე“, როგორც ეს პუტინმა 7 წლის წინ უკრაინაში შეძლო.
არსებითად ყველაზე შემაშფოთებელი ისაა, რომ ტაივანის მდგომარეობა მსოფლიო არენაზე სრულიად გაურკვეველია.
სხვადასხვა ქვეყნები ამ კუნძულს ცალკე წარმონაქმნად მიიჩნევენ, მაგრამ არ აღიარებენ დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ. კუნძული ვერ დაიკვეხნის მდიდარი დიპლომატიური ურთიერთობებით და არც გაეროს წევრად მიიჩნევა ჩინეთის მუქარის გამო.
რას ნიშნავს ეს? ჩინეთის მოქმედებას ძნელად უწოდებ უკანონობასა და საერთაშორისო სამართლის დარღვევას. მართალია, კუნძულის საზღვრები ტაიბეისგან პრაქტიკულად არის დაცული, მაგრამ ეს საზღვრები საკამათოა პოლიტიკურ-სამართლებრივი თვალსაზრისით – ის ამით განსხვავდება უკრაინის საზღვრებისაგან.
მსოფლიოს მეორე ეკონომიკა ნელ-ნელა წინ მიიწევს. სის ერთ-ერთი მთავარი ამოცანა – მისი კიდევ უფრო განვითარებაა. ათწლეულების განმავლობაში 1.4 მილიარდიანი ნაცია, აქცენტს იმაზე აკეთებდა, რომ მზად იყო პიროვნული თავისუფლებები – კეთილდღეობაზე გაეცვალა.
ასე რომ ტაივანის მიმართ აგრესია, განსაკუთრებულ ძალისხმევას არ მოითხოვს. ნაციონალისტმა სიმ,უბრალოდ უნდა დარაზმოს ერი კუნძულთან საბრძოლველად, ვიდრე ქვეყანაში ყველაფერი რიგზეა. ის დამატებით ბონუსს მიიღებს, თუ ქვეყანას მისცემს დასავლეთის შერცხვენის კიდევ ერთ საშუალებას.
ამგვარივე აზროვნება ედო საფუძვლად ჩინეთ-ინდოეთის დაპირისპირებას სასაზღვრო რეგიონში და მზარდ ექსპანსიას სამხრეთ კორეის ზღვაზე. იზეიმა რა ასწლოვანი იუბილე, სი მომავალი 100 წლის გეგემას სახავს.
ზოგოერთი ქსპერტი ჩინეთის საკითხებში ფიქრობს, რომ სის სურს ტიანანმენის მოედნის კარიბჭეზე, მაოს პორტრეტი თავისით სურათით ჩაანაცვლოს.
ტაივანი არ არის ყირიმი. კუბძულზე ამბობენ, რომ მთელი ძალით შეეწინააღმდეგებიან ჩინეთის აგრესიას. როცა რუსულმა სამხედრო შენაერთებმა დაიპყრეს უკრაინის ნახევარკუბძული, მათ საზეიმო დახვედრა მოუწყვეს, მართალია, შემდეგ ეს განწყობა მიინავლა.
მაგრამ შედეგები ამ ავტორიტარული ლიდერებისთვის, შესაძლოა იდენტური იყოს. ყირიმის ანექსიის შემდეგ პუტინის რეიტინგი ცაში აიჭრა და ამგვარი „მკვდარი ჩავლების“ წყალობით, მან ძალაუფლება შეიძლება კიდევ ათწლეულის განმავლობაში შეინარჩუნოს.
სისთვის არ არსებობს უკეთესი შესაძლებლობა ისტორიაში ჩაწერისა, ვიდრე ეს „ტაივანის დამბრუნებლის“ სტატუსია.

София Ян (Sophia Yan)
Тайвань по площади в три раза меньше Англии, но китайская агрессия против этого зеленого тропического острова может ввергнуть весь мир в хаос, повторив события 2014 года, когда Россия под руководством Владимира Путина силой присоединила Крым
Подобно Путину, лидер Коммунистической партии Китая Си Цзиньпин сделал ставку на то, что наглые выходки в данный момент найдут отклик внутри страны и усилят националистические настроения, а ему удастся сохранить в своих руках бразды правления еще на пять лет — а может, и больше.
Все десять лет пребывания на высшем государственном посту Си консолидирует свою власть, бросая за решетку политических оппонентов и инакомыслящих. Так что отданный им недавно в качестве председателя Центральной военной комиссии приказ 150 самолетам облететь на бреющем полете Тайвань прозвучал с позиции силы.
Но как и у Путина в 2014 году, у китайского лидера сегодня есть проблемы дома, и поэтому отвлечь внимание было для него весьма кстати. Китайская экономика страдает от болезней роста, от демографических проблем, и конечно же, от неожиданного прихода коронавирусной пандемии.
По общему мнению, Тайвань ни для кого не представляет никакой угрозы. Но обидчивый Китай смотрит на это иначе. С точки зрения Си, ренегаты угрожают легитимности коммунистической партии, а посему их надо прижать к ногтю. Последним примером этого стал Гонконг.
Для Пекина нападение на Тайвань и силовой захват этого острова с населением 23 миллиона человек станет очень важным и серьезным решением. Если Китай пойдет на это, ему придется воевать до победного конца. Все остальное поставит Си в крайне неловкое положение, ведь он неоднократно обещал «воссоединение».
«Поймать Запад на блефе»
Конфликт из-за Тайваня может стать опосредованной битвой между Китаем и Западом. Однако совершенно не ясно, вступят ли в него другие страны, и поймает ли Си их на блефе, как это сделал Путин на Украине семь с лишним лет тому назад.
Пожалуй, самое тревожное отличие заключается в том, что положение Тайваня на мировой сцене весьма неопределенное.
Страны относятся к этому острову как к отдельному образованию, но не признают его официально в качестве независимого государства. У острова небогатые дипломатические отношения, и он не является членом ООН из-за запугиваний со стороны Китая.
Что это значит? Действия Китая против Тайваня будет трудно назвать незаконными по нормам международного права, так как границы острова, пусть и защищаемые Тайбэем на практике, являются весьма сомнительными с политико-правовой точки зрения — в отличие от украинских границ.
Вторая экономика мира потихоньку продвигается вперед, и одна из важнейших задач Си на будущее — обеспечить ее дальнейшее развитие. На протяжении десятилетий правящая коммунистическая партия делала ставку на то, что 1,4-миллиардная китайская нация готова променять личные свободы на мощный рост благосостояния.
Так что рост агрессии в отношении Тайваня не требует особых усилий. Националисту Си надо просто сплотить нацию против острова, пока в стране не все хорошо и гладко, и он получит дополнительный бонус, дав Китаю возможность посрамить Запад.
Такое же мышление лежит в основе стычек на китайско-индийской границе и ползучей экспансии в Южно-Китайском море. Все нацелено на то, чтобы до блеска отполировать репутацию партии. Отпраздновав в июле ее столетие, Си прокладывает путь на следующие 100 лет.
Некоторые специалисты по Китаю втайне думают, что Си хочет собственным портретом заменить портрет Мао на Вратах небесного спокойствия на площади Тяньаньмэнь.
Тайвань — не Крым. Остров заявляет, что будет всеми силами сопротивляться китайской агрессии. А когда российские войска захватили украинский полуостров, им устроили торжественную встречу, пусть потом такие настроения пошли на убыль.
Но последствия для авторитарных лидеров этих стран могут оказаться аналогичными. После аннексии Крыма рейтинги Путина взлетели до заоблачных высот, и он мертвой хваткой сможет удерживать власть еще одно десятилетие.